مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟

چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟

چگونه باید از دانشگاه های آلمان پذیرش بگیریم؟

راه های مختلفی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ایی که می خواهید و منطقه ایی که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذ پذیرش برای هر دانشگاه با توجه به رشته ی انتخابی شما مختلف است ولی در ادامه ما به مهم ترین سوال های شما پاسخ داده ایم:

کجا باید برای اخذ پذیرش اقدام کنید؟

این موضوع به  فاکتورهای مختلفی بستگی دارد: شما دوران مدرسه (کارشناسی) را از چه مدرسه/دانشگاهی فارغ التحصیل شده اید و تصمیم به تحصیل در چه رشته ایی را دارید. سه موسسه در بخش درخواست پذیرش از دانشگاه فعالیت می کنند، که عبارتند از :the Foundation for Admission to Higher Education, the University Application Service for International Students و درگاه دانشگاه. اینکه شما برای ارسال مدارکتان باید از کدام یک از گزینه های بالا را انتخاب کنید با توجه به دانشگاه و رشته ی شما مشخص می شود. بنابراین اولین قدم این است که رشته ایی را که می خواهید، انتخاب کنید.

اطلاعات بیش تر را می توانید در سایت های زیر بدست آورید:

 • Uni-assist
 • Foundation for admission to higher education (Stiftung für Hochschulzulassung)
 • Study-in-Germany

  محدودیت ها در پذیرش کدامند؟

 حتی اگر شما مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش را داشته باشید، این امکان وجود دارد که نتوانید به آسانی در رشته ای که می خواهید ثبت نام کنید و دلیل این موضوع این است که تعداد افرادی که برای اخد پذیرش از دانشگاه های آلمان اقدام می کنند به مراتب بیشتر از افرادی هست که می خواهند در کشورهای دیگر تحصیل کنند. این محدودیت ها مشخص می کنند که چه افرادی می توانند در چه رشته هایی تحصیل کنند و این قوانین توسط خود دانشگاه مشخص می گردد و برای برخی از رشته ها این محدودیت از سمت دولت آلمان تعریف شده است. شما می توانید در آلمان رایگان تحصیل کنید.

محدودیت چه رشته هایی از طرف دانشگاه و کدام رشته ها از سمت دولت آلمان مشخص می شود ؟ پزشکی، داروسازی، دامپزشکی، دندان پزشکی و مدیریت اطلاعات جغرافیایی از رشته های پرطرفدار هستند، بنابراین برای این رشته ها محدودیت پذیرش در تمامی دانشگاه های آلمان تعریف شده است.  برای این رشته ها محدودیتی به نام( Numerous Clausus NC) تعریف می شود که کمترین نمره ی قابل پذیرش دیپلم/پیش دانشگاهی شما است.

بعضی از برنامه ها در دانشگاه هایی مشخص محدودیت در پذیرش دارند، این دانشگاه ها NC دارند، هرچند این نمره را دانشگاه مشخص می کند، در مواردی لازم است که شما در آزمونی که مشخص  می شود شرکت کنید و یا مصاحبه داشته باشید. این مراحل در هر دانشگاه و برنامه تحصیلی متفاوت است. 

اگر من از کشوری خارج از حوزه اروپا وارد آلمان شوم، شرایط به چه صورت است؟

برای شما که خارج از اتحادیه اروپا هستید، باید از طریق uni-assist برای اخذ پذیرش اقدام نمایید و اگر دانشگاه مدنظرتان در لیست این وب سایت نیست، به طور مستقیم از سایت دانشگاه اقدام نمایید( حتی اگر رشته ی مدنظرتان در گروه NC باشد.)
به چه مدارکی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های المان احتیاج دارید؟

شما می توانید فرم ها و مدارکی را که برای اخذ پذیرش و ثبت نام لازم دارید را در سایت uni-assist براساس رشته و دانشگاهی که انتخاب کرده اید، مشاهده کنید. در ادامه مدارکی را که به صورت کلی لازم دارید، آورده ایم:

 • مدرک دیپلم، پیش دانشگاهی و ریزنمرات به همراه ریزنمرات و دانشنامه پایان تحصیلات دانشگاهی، اگر برای مقطع کارشناسی ارشد اقدام می کنید.
 • ترجمه ی مدارک نام برده شده در بخش قبل.
 • کپی پاسپورت
 • عکس
 • مدرک زبان (آلمانی یا انگلیسی)
 • انگیزه نامه
 • هزینه بررسی مدارک
 • رزومه

فقط مدارکی که به صورت رسمی تایید شده باشند، قابل قبول هستند. شما میتوانید تاییدیه مدارک را از سفارت آلمان در کشورتان بگیرید.

هزینه ی بررسی مدارک برای اخذ پذیرش در دانشگاه های آلمان چقدر است؟

شما باید برای اخذ مدرک زبان آلمانی و هر مدرک دیگری هزینه ایی را در نظر بگیرید. همچنین برای ارسال مدارک و بررسی آن ها لازم است، هزینه ایی را پرداخت کنید. اگر ارسال مدارک از طریق سایت uni-assist باشد، هزینه بررسی مدارک شما هفتاد و پنج یورو خواهد بود و اگر بیش از یک دانشگاه مدنظرتان باشد، هزینه ی بررسی از دانشگاه دوم سی یورو خواهد بود و اگر از سایت دانشگاه اقدام به ارسال مدارک نمایید دانشگاه بعد از  پرداخت شما، مدارکتان را بررسی می نماید. در آلمان می توانید در رشته های دندانپزشکی، داروسازی و پزشکی به صورت رایگان تحصیل کنید.

چه زمانی لازم است که مدارک را جهت بررسی ارسال نمایید؟

آخرین مهلت ارسال مدارک، چند ماه قبل از شروع ترم است و مدارک شما حداقل 8 هفته قبل از آخرین مهلت ارسال باید برای uni-assist ارسال شود. دانشگاه ها در صورتی مدارک شما برای بررسی را قبول می کنند که به صورت کامل و تا اخرین مهلت برای آن ها ارسال شود. هرچه زودتر مکاتبات خود را از بخش پذیرش دانشجو شروع کنید، زمان بیشتری دارید که در صورت کامل نبودن مدارک بتوانید آنها را تکمیل نمایید. در اینجا آخرین زمان پذیرش مدارک شما آمده است.

برای رشته هایی که ترمشان در زمستان شروع می شود (معمولا در اکتبر):

شروع ترم زمستان
بازه زمانی دریافت مدرکآخر می تا پانزده جولای
نامه پذیرشآگوست تا سپتامبر
اعلام نتیجهسپتامبر تا اکتبر

برای رشته هایی که ترمشان در تابستان شروع می شود (معمولا در مارچ / اپریل):

شروع ترم تابستان
بازه زمانی دریافت مدرکدسامبر تا پانزده ژانویه
نامه پذیرشفوریه/مارچ
اعلام نتیجهمارچ/اپریل
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

آلمان در یک نگاه
آلمان در یک نگاه

به عنوان یک عضو از سازمان ملل، کشور آلمان متعهد شده است که از صلح جهانی حراست کند، برقوانین بین المللی پایبند باشد، از حقوق انسان ها در سراسر جهان محافطت کند و با تمام کشورها طبق قوانین سازمان ملل،همکاری داشته باشد. ...

بیشتر بخوانید
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

بیشتر بخوانید
هشت قدم تا تحصیل در آلمان
هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: