کانادا میزبان تعدادی از بهترین دانشگاه ‌های جهان است. بر اساس رتبه‌ بندی مجله ‌ی تایمز از بهترین دانشگاه‌ های جهان در سال 2022، 32 موسسه‌ ی آموزشی در کانادا جزء بهترین ‌های جهان محسوب می ‌شوند. با داشتن هفت دانشگاه در بین 200 دانشگاه برتر، کانادا فرصت‌ های زیادی را برای تحصیل در سطح جهان ارائه می‌ دهد. دو موسسه ‌ی آموزشی برتر کانادا - دانشگاه تورنتو و دانشگاه بریتیش کلمبیا - از نظر تحقیقات نمره‌ ی بالایی دارند. بسیاری از دانشگاه‌ های کانادا به‌‌ واسطه ‌ی ارتقای چشم ‌اندازهای جهانی از طریق جذب دانشجویان و کارکنان بین‌ المللی و تشویق همکاری ‌های بین ‌المللی شهرت دارند. در نتیجه، می‌توانید در محیط دانشگاه، انتظار فضا و اتمسفری جهانی داشته باشید.

تحصیل در کانادا نسبت به سایر کشورهای هم ‌رده فرصتی فوق‌ العاده محسوب می‌شود. امکان دریافت بورسیه تحصیلی و پوشش هزینه ‌های زندگی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری برای دانشجویان مهیاست. مزیت کشور کانادا نسبت به سایر کشور‌ها، در امکان‌ اخذ ویزا برای پدر یا مادر دانش ‌آموز دارای پذیرش از کالج‌ها یا دبیرستان ‌های واقع ‌در کاناداست.

همچنین امکان اخذ ویزای همراه برای همسر و فرزندان دانشجو از نکات مثبت این کشور است. اجازه کار تمام ‌وقت همسر دانشجو فرصتی است کم‌ نظیر که این کشور در اختیار دانشجویان قرار می ‌دهد. توجه داشته باشید امکان اخذ اقامت دائم پس از سه سال اقامت در این کشور وجود دارد.

مزایای تحصیل در کانادا

از مزایای تحصیل در کانادا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • چهل ساعت در هفته اجازه کار در حین تحصیل
 • سه سال اجازه کار بعد از فارغ التحصیلی
 • ورود همزمان به کانادا به همراه همسر و فرزندانتان
 • اجازه کار نامحدود همسر
 • امکان اخذ اقامت دائم کانادا پس از فارغ التحصیلی
همین حالا شرایط خود را برای تحصیل در کانادا بررسی کنید:
تکمیل فرم ارزیابی مهاجرت رزرو مشاوره حضوری مشاوره تلفنی رایگان
در تلگرام، ما را دنبال کنید

در گروه تلگرامی موسسه مهاجرتی زنگنه شما می توانید سوالات خود را با کارشناسان مهاجرتی که در این گروه هستند مطرح و بصورت رایگان پاسخ خود را دریافت نمایید، همچنین با عضویت در کانال موسسه مهاجرتی زنگنه از آخرین اطلاع رسانی ها آگاه شوید. آنچه شما نیاز دارید ما برای شما فراهم آورده ایم.

عضویت در گروه تلگرامی عضویت در کانال تلگرامی
تلگرام موسسه زنگنه

نظام آموزشی و مقاطع تحصیلی در کانادا

علاوه بر مدارس دولتی، در کشور کانادا هزاران مدرسه غیر دولتی سکولار و مبتنی بر دین (Religious-based) تاسیس شده است. هنگامی که کشور کانادا در حال شکل گیری (تاسیس) بود، سیستم آموزشی در تمام استان ها براساس مذهب بوده است اما در زمان حال بیشتر استان ها این سیستم Public-Religious را لغو کرده اند. استان های انتاریو و البرتا (بخش شمال غربی) از این قاعده مستثنی هستند و چند شهر مشخص در استان ساسکاچوان استثنا هستند از این نظر که همچنان سیستم شورای شهری در مورد مدارس عمومی-دولتی تصمیم می گیرند و اکثریت مدارس کاتولیک هستند که در این بین مدارس پروتستان نیز وجود دارد.

در استان کبک سیستم تقسیم بندی French/English در سال 1998 جایگزین سیستم Catholic/Protestant شده است. در حال حاضر دانش آموزان در استان کبک باید تا پایان تحصیلات دبیرستان در یک مدرسه فرانسوی تحصیل کنند مگر اینکه یکی از والدین وی در شهر دیگری از کانادا در مدرسه انگلیس زبان تحصیل کرده باشد، به همین ترتیب شرکت در مدارس فرانسوی زبان در دیگر استان ها برای کودکانی که حداقل یکی از والدین فرانسوی زبان هستند یا شهروند کانادایی هستند که آموزش زبان فرانسه دیده اند محدودیت هایی دارد.

برنامه پیش دبستانی برای کودکان سنین 4-5 سال قبل از شروع دوره ی ابتدایی در سن 6 سال می باشد و به صورت عمومی، خصوصی و فدرال برگزار می شود. همچنین این شرایط برای کودکانی که مشکل شنوایی یا دیداری دارند نیز وجود دارد.

تحصیلات ابتدایی برای تمام کودکان در سنین 6-7 سال اجباری می باشد و از Grade I شروع می شود. دانش آموزان در این مقطع شش سال آموزش خواهند داشت که به ترتیب زیر می باشد:

 • Grade 1 (ages 6-7)
 • Grade 2 (ages 7-8)
 • Grade 3 (ages 8-9)
 • Grade 4 (ages 9-10)
 • Grade 5 (ages 10-11)
 • Grade 6 (ages 11-12)

تحصیل در مدارس کانادا

در مهاجرت تحصیلی در مقطع دبیرستان داشتن مدرک زبان از اهمیت زیادی برخوردار نیست، اما اگر فرد مدرک زبان داشته باشد یک امتیاز به شمار می‌رود. این نکته را برای مهاجرت تحصیلی در مقطع دبیرستان باید در نظر داشته باشید که فرد 1 تا 2 سال از دوره تحصیلی خود عقب می‌افتد. برای مثال اگر فرد در پایه یازدهم مشغول‌به‌تحصیل باشد، پس از مهاجرت تحصیلی در کانادا باید از پایه نهم شروع به تحصیل کند.

تحصیل در مدارس بین المللی کانادا

در کانادا مدارس بین‌المللی زیادی وجود دارند که کیفیت تدریس در آن‌ها بسیار بالا بوده و برخی از آن‌ها شبانه‌روزی هستند. تحصیل در مدارس بین‌المللی کانادا باعث می‌شود دانش‌آموزان برای تحصیل در دانشگاه‌های برتر کانادا آماده شوند. در زیر لیستی از مدارس بین‌المللی کانادا با شهریه آن‌ها را مشاهده می‌کنید. اگر قصد تحصیل در مدارس بین‌المللی کانادا را دارید می‌توانید از خدمات اخذ پذیرش تیم مهاجرتی عصر ارتباطات زنگنه استفاده نمایید.

شهریه (تقریبا برای یک سال) بازه سنی نام مدرسه
60 هزار دلار کانادا 3 تا 18 مدرسه انگلیسی بالمورال هال مانیتوبا
Balmoral Hall School
14 تا 17 هزار دلار کانادا 3 تا 18 آکادمی بین المللی (فرانسوی زبان) کامن ولث آلبرتا
Commonwealth International Academy
63 هزار دلار کانادا 15 تا 18 مدرسه انگلیسی کینگز ادهیل نوااسکوشیا
King's-Edgehill School
63 تا 65 هزار دلار کانادا 11 تا 18 مدرسه انگلیسی روثسی ندروود نیوبرونزویک
Rothesay Netherwood School
45 هزار دلار کانادا 13 تا 18 مدرسه انگلیسی بُدوِل بریتیش کلمبیا
Bodwell High School
47 تا 73 هزار دلار کانادا 12 تا 18 مدرسه انگلیسی و فرانسوی بیشاپ کبک
Bishop's College School
30 تا 70 هزار دلار کانادا 9 تا 18 کالج انگلیسی و فرانسوی اشبری انتاریو
َAshbury College
73 هزار دلار کانادا 11 تا 18 کالج ترینتی انتاریو
Trinity College School
فرم آنلاین ارزیابی مهاجرت

قطعا اولین مرحله در پروسه مهاجرت ارزیابی شرایط شماست. موسسه مهاجرتی زنگنه با راه اندازی سرویس ارزیابی آنلاین مهاجرتی، راه را برای شما آسان کرده است. فقط کافیست فرم مربوطه را پر نمایید تا شرایط شما بدون پرداخت هیچ هزینه ای ارزیابی شود.

شرایط من را ارزیابی کن...
فرم ارزیابی مهاجرت موسسه زنگنه

تحصیل مقطع کارشناسی در کانادا

نظام آموزشی کانادا، یکی از قوی‌ ترین نظام‌ های آموزشی دنیا است. به‌ دلیل این که، دانشجویان پس از فارغ ‌التحصیلی، مهارت و تخصص لازم برای ورود به بازار کار را کسب می ‌کنند. در حالی که در بسیاری از کشورها دانشجویان پس از فارغ ‌التحصیلی، صرفاً اطلاعات تئوری درباره رشته خود دارند و باید مدتی به کسب مهارت برای ورود به بازار کار بپردازند.

برای تحصیل در مقطع کارشناسی در کانادا، شما به مدرک زبان (آیلتس، تافل، پی تی ای یا دولینگو) نیاز دارید. همچنین برای اخذ پذیرش در دوره کارشناسی در کانادا لازم است معدل دیپلم و مدرک پیش ‌دانشگاهی شما بالاتر از 14 (GPA>2.4) باشد. این نکته را به یاد داشته باشید که معدل 14، حداقل نمره است و برای دانشگاه های برتر لازم است، معدل بالاتری داشته باشید.

تحصیل در مقطع فوق لیسانس در کانادا

کانادا یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی برای دانشجویان در مقطع ارشد می باشد و اخذ پذیرش در مقطع ارشد نسبت به کارشناسی آسان تر است. در مقطع ارشد دانشجویان این فرصت را دارند تا با اساتید مکاتبه داشته باشند و فرصت اخذ بورسیه ی تحصیلی نیز در مقطع ارشد فراهم می باشد.

دوره ی ارشد در کانادا به دو دسته ی ارشدِ پژوهش ‌محور و درس ‌محور تقسیم می شود.

تفاوت دوره ی ارشد پژوهش محور و درس محور

 • دوره ی course-based شبیه به دوره ی کارشناسی شما می باشد، شما تعداد واحد مشخصی را خواهید داشت و با کسب نمره ی لازم مدرک خود را دریافت می کنید.
 • در برنامه thesis-based تعداد واحد هایی که باید گذرانده شود کمتر از تعداد واحدهای دوره ی course-based است، یک یا دو درس با ارزش واحدی بیشتری و مدت زمانی طولانی تر، برای گذارندن این واحد ها لازم است.
 • در این واحدها، شما بر روی پایان نامه ی خود تحقیق می کنید و لازم است نتیجه تحقیقات خود را به صورت مکتوب ارائه دهید، موضوع تحقیق شما موضوعی ابتکاری و نوآورانه است که شما انتخاب می کنید.

برای اخذ پذیرش مقطع فوق لیسانس در کانادا، شما به ارائه مدارک زیر نیاز دارید:

 • نمره آزمون آیلتس بالای 6.5 یا معادل آن در سایر آزمون ها
 • نمره آزمون GRE
 • مدارک قبلی معادل‌سازی شده (کارشناسی و دیپلم)
 • ریزنمرات ترجمه‌شده
 • CV و رزومه تحصیلی
 • انگیزه‌نامه یا SOP
 • کاورلتر
 • توصیه‌ نامه از یک یا دو استاد دانشگاه
 • مقاله‌های منتشر شده (در صورت موجود بودن)
 • پورتفولیو (برای رشته‌های هنری، معماری، شهرسازی و …)

تحصیل در مقطع دکتری در کانادا

در کانادا، حدود 100 دانشگاه تحقیقاتی وجود دارد (موسسات دیگری مانند کالج هنرهای لیبرال و کالج ‌های محلی نیز وجود دارد، اما این موسسات معمولاً تمایلی به ارائه‌ ی دوره ‌ی دکترا ندارند). این دانشگاه‌ ها اغلب دوره ‌های دکترای خود را در مدارس تحصیلات تکمیلی اختصاصی برگزار می ‌کنند که تمام امکانات و تخصص لازم برای حمایت از دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد (یا تحصیلات تکمیلی پیشرفته) را در خود جای داده است. دانشگاه ‌های کانادا بسته به نحوه‌ ی دریافت بودجه‌ ی خود، ممکن است دولتی یا خصوصی باشند. دانشگاه ‌های دولتی (اکثریت قریب به اتفاق دانشگاه‌ ها) توسط استان یا قلمروی محلی خود پشتیبانی مالی می ‌شوند و تمایل دارند فرصت‌ های مطالعاتی جامع‌ تری از جمله دوره‌ های دکترا را در اختیار دانشجویان خود قرار دهند. بودجه‌ ی دانشگاه‌ های خصوصی از منابع شخص ثالث تامین می ‌شود (مانند تشکل‌ های مذهبی) و معمولاً کوچک‌تر و تخصصی ‌تر هستند.

برای تحصیل در کانادا در مقطع دکتری باید مدارک زیر را به دانشگاه ارائه دهید:

 • مدرک زبان حداقل 6.5 آیلتس یا تافل یا PTE
 • مدرک آزمون GRE
 • مدارک تحصیلی قبلی معادل‌ سازی شده (مدارک دیپلم، کارشناسی و کارشناسی ارشد)
 • ریزنمرات ترجمه‌ شده
 • CV و رزومه تحصیلی
 • توصیه ‌نامه از دو یا سه نفر از استادان قبلی
 • SOP یا نامه هدف از تحصیل
 • کاور لتر
 • مقالات پژوهشی چاپ ‌شده
 • پورتفولیو یا نمونه کار هنری برای رشته‌ هایی مثل (معماری، شهرسازی و …)

هزینه تحصیل در کانادا

هزینه تحصیل در کانادا، به عواملی مثل رشته تحصیلی، مقطع تحصیلی و استانی که دانشگاه در آن واقع شده، بستگی دارد. امکان دریافت فاند و بورسیه‌های تحصیلی کانادا برای مقاطع مختلف در این کشور مهیاست.

تحصیل در رشته‌های مهندسی و پزشکی در کانادا، معمولاً هزینه بیشتری برای دانشجویان دارد. این هزینه به‌طور متوسط 28 هزار دلار کانادا در سال است. در حالی که شهریه رشته‌های هنری و علوم انسانی بسیار پایین‌تر از این میزان است. شهریه دوره‌های کسب‌و‌کار و مدیریت در حدود 24 هزار دلار کانادا در سال است.

برای مقاطع تحصیلات تکمیلی، طول تحصیل بین یک سال تا سه سال است.

دانشجویان بین‌المللی که در مقطع کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا مشغول‌به‌تحصیل‌اند، می‌توانند طی یک برنامه چهارساله با هزینه‌ای در حدود 70 هزار دلار کانادا، فارغ‌ التحصیل شوند.

در اینستاگرام، ما را دنبال کنید

اگر به فکر مهاجرت هستید، شما میبایست از بروزترین اخبار و اطلاعات مهاجرتی آگاه باشید، که لازمه ی آن مراجعه روزانه به بسیاری از سایت های معتبر است که زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد. ما تمامی این اطلاعات را برای شما در پیج اینستاگرام رسمی موسسه مهاجرتی زنگنه فراهم آورده ایم.

پیج آخرین اخبار مهاجرتی پیج مهاجرت به کانادا
اینستاگرام موسسه زنگنه

تحصیل در کانادا و اعتبار دانشگاه های کانادا

همانطور که در ابتدا گفتیم، کانادا میزبان تعدادی از بهترین دانشگاه‌های جهان است. براساس آخرین رتبه‌بندی مجله‌ی تایمز 32 دانشگاه کانادا جزء برترین دانشگاه های کانادا در سال 2022 هستند و هفت دانشگاه کانادا رتبه ی زیر 200 را به خود اختصاص داده اند. در زیر لیستی از دانشگاه‌های برتر کشور کانادا، با رتبه زیر ۲۵۰ در سطح جهانی را مشاهده می‌کنید.

دانگشاه های برتر کانادا 2022
شهر استان دانشگاه رتبه در کانادا رتبه ی جهانی
تورنتو انتاریو دانشگاه تورنتو 1 18=
ونکوور بریتیش کلمبیا دانشگاه بریتیش کلمبیا 2 37
مونترال کبک دانشگاه مک گیل 3 44
همیلتون انتاریو دانشگاه مک مستر 4 80=
مونترال کبک دانشگاه مونترال 5 88=
ادمونتون آلبرتا دانشگاه آلبرتا 6 125
اتاوا انتاریو دانشگاه اتاوا 7 162=
کلگری آلبرتا دانشگاه کلگری 8= 201-250
واترلو انتاریو دانشگاه واترلو 8= 201-250
بریزبین بریتیش کلمبیا دانشگاه سایمون فریزر 8= 201-250
لندن انتاریو دانشگاه وسترن 8= 201-250

تحصیل در کانادا و اعتبار دانشگاه های کانادا در ایران

هرساله لیست دانشگاه های مورد تایید وزارت علوم ایران در تابستان به روز می شوند و دانشجویان می توانند دانشگاه های مورد تایید کشور مقصدشان را بشناسند، لازم به ذکر است که ورودی های دانشگاه از سپتامبر سال 2021 تا قبل از سپتامبر 2022 جز گروه دانشگاه های مورد تایید هستند. وزارت علوم، مدرکِ 52 دانشگاه و وزارت بهداشت مدرکِ 22 دانشگاه این کشور را به عنوان دانشگاه های مورد تائید اعلام کرده است.

آزمون های ورودی برای تحصیل در کانادا

اولین مدرکی که برای تحصیل در کانادا به آن نیاز دارید، مدرک زبان است، که نمره ی لازم با توجه به مقطع تحصیلی شما متفاوت است، اما به طور کلی به حداقل نمره ای برابر با 6.0 آیلتس نیاز دارید. در صورتی که برای مقاطع تحصیلات تکمیلی اپلای می کنید، پیشنهاد می شود که مدرک GRE نیز ارائه دهید، ارائه ی این مدرک شانس پذیرش شما و همچنین اخذ بورسیه تحصیلی را بالا می برد.

متقاضیان تحصیل در رشته‌های پیراپزشکی و پزشکی در کانادا، باید در آزمون MCAT شرکت کنند.

کار دانشجویی در حین تحصیل در کانادا

یکی از مزایای تحصیل در کانادا، داشتن اجازه ی کار دانشجویی تا 20 ساعت در هفته می باشد و در تعطیلات رسمی دانشجویان می توانند به صورت تمام وقت تا 40 ساعت در هفته مشغول به کار شوند، این داشتن اجازه ی کار به دانشجویان این فرصت را می دهد که با بازار کار کانادا آشنا شده و همینطور بتوانند بخشی از هزینه های زندگی شان را تامین نمایند، حداقل حقوق ساعتی در هر استان متفاوت است، اما می توان گفت حداقل حقوق ساعتی 11 دلار کانادا است.

پرسش های معمول شما

برای اینکه فردی واجد شرایط کار به عنوان پرستار در کانادا شود، باید حداقل یک سال تجربه پرستاری داشته باشد و از طریق Express Entry وارد این کشور شده باشد. کلیه پرستارانی که مایل به مهاجرت به کانادا هستند یا باید از طریق ویزای تحصیلی یا اسکیل ورکر و ورود سریع وارد کانادا شوند.

به استثنای کبک، همه دانشجویان باید آمادگی لازم برای دریافت مدرک لیسانس 4 ساله در پرستاری را داشته باشند تا بتوانند برای برنامه حرفه ای RN آماده شوند. برنامه های کارشناسی 2 تا 4 سال است.

در ابتدا افراد مشتاق به کار در حیطه پرستاری باید لیسانس علوم پرستاری BSN را داشته باشند و بعد در RN شوند و اگر در حال RN هستید، می توانید در یک برنامه RN-to-BSN ثبت نام کنید که به طور خاص برای افرادی است که دارای مدرک کاردانی یا دیپلم پرستاری هستند.

 از شرایط ویزای دانشجویی کانادا، اثبات بودجه برای حمایت هزینه های زندگی در کانادا می باشد. در حال حاضر برای افراد مجرد این مبلغ 10000$ دلار کانادا و برای افراد متاهل 14000$ دلار کانادا در نظر گرفته شده است. برای هر سال از اقامت دانشجو (11000$ دلار) یا 8400$ دلار در صورتی که متقاضی تحصیل در کبک باشید، همراه با شهریه دانشگاه مورد نیاز است.

برای ورود به اکثر دانشکده های حقوق یک مدرک لیسانس همراه با سطح زبان انگلیسی بالا در سطح آیلتس 7، دانش حقوق مدنی، دانش آشنایی با قوانین اساسی کانادا، تاریخ، اقتصاد و ریاضیات لازم می باشد.

قبل از ورود به دوره های کارآموزی، فرد باید حتما لیسانس 4 ساله حقوق را داشته باشد یا 90 ساعت یعنی 3 سال را در رشته حقوق تحصیل کرده باشد. راهنمای رسمی LSAC یک مرجع معتبر در خصوص ارزشیابی شرایط دانشجویان حقوق برای دوره های وکالت است.

برای افراد زیر 18 سال ساکنان کانادا رایگان می باشد اما دانش آموزان و دانشجویان خارجی موظف به پرداخت شهریه می باشند.

دانش آموزانی که از طریق ویزای تحصیلی و یا کاری والدین خود در کانادا هستند هزینه تحصیل رایگان دارند اما افرادی که تابعیت کانادا را دارند شهریه 7000$ تا 9000$ (دلار کانادا) برای مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و افراد خارجی میانگین شهریه 33600$ (دلار کانادا) برای مقاطع مختلف تحصیلی پرداخت کنند.

تکنسین داروسازی کالج هومبر، دوره کارشناسی داروسازی، داروسازی کالج پزشکی هت، فیزیولوژی و داروسازی ساسکاچوان، تکنسین داروسازی کالج سنتنیال و کارشناس داروسازی دانشگاه ساسکاچوان.

دانشکاه دالهوس با رتبه 196، دانشگاه مونترئال با رتبه 77، دانشگاه آلبرتا با رتبه 97، دانشگاه بریتیش کلمبیا با رتبه 31، دانشگاه لاوال با رتبه 168، دانشگاه منیتوبا با رتبه 240 و دانشکاه ساسکاچوان با رتبه 333 از جمله بهترین دانشگاه های پزشکی هستند.

دریافت مدرک کارشناسی یا دکترای تخصصی از 10 دانشگاه معتبر کانادا، موفقیت در آزمون ملی هیئت داروسازی کانادا (بجز کبک)، پشت سر گذاشتن دوره های کارآموزی برای کسب تجربه و تسلط کامل به زبان انگلیسی یا فرانسوی.

دوره های تحصیل داروسازی در این کشور بر دروس فیزیک، زیست شناسی، آناتومی، فیزیولوژی و شیمی متمرکز می باشد.

در مرحله دوم اخذ پذیرش تحصیلی کانادا، شما اقدام به انتخاب دوره و دانشگاه مورد نظر می کنید. شما در این مرحله بایستی که مطمئن شوید از موسسه ای درخواست پذیرش کرده اید که در فهرست موسسات آموزشی معتبر (DLI) می باشد. چرا که یکی از ملاک های اخذ ویزای تحصیلی کانادا پذیرش دانشگاه دولتی معتبر می باشد.

پاسپورت، مدرک مهارت زبان انگلیسی یا فرانسوی، مدرک تمکن مالی جهت ساپورت تحصیلی.

اخذ مدرک دکترا از دانشگاه های کانادا مستلزم 2 تا 3 سال تحصیل فول تایم می باشد. اگرچه به این مدت، دوره طولانی تر پژوهش و نگارش رساله دکترا را نیز باید اضافه کرد. مدرک دکترای کانادا معادل با دکترای انگلستان می باشد.

سال تحصیلی در سپتامبر شروع می شود و دوره های دو ترمی معمولا تا اواخر آوریل/ اوایل می اجرا می شود. برای مقاطع فوق لیسانس، گزینه های ترم تابستانی هم درنظر گرفته شده است. به همراه تدریس های سنتی و مرسوم، شما در یادگیری برهم کنشی یا تعاملی هم شرکت می کنید که این احتمالا شامل بازدید از سایت ها، اماکن و یا کار گروهی می باشد.

مدرک لیسانس دانشگاه کانادایی، بواسطه شهرت کانادا در استانداردهای برتر پژوهشی و آموزشی، در کل جهان مدرک معتبری شناخته می شود. برای مثال، دانشکده آناتومی و فیزیولوژی دانشگاه مک گیل کانادا رتبه سوم جهانی را دارد و دپارتمان تربیت بدنی دانشگاه بریتیش کلمبیا رتبه چهارم دنیا را به خود اختصاص می دهد.

چنانچه در مدارس دولتی کشور کانادا تحصیل کنید، چیزی حدود 10000$ تا 14000$ CAD (دلار کانادا) باید پرداخت کنید. مسلما مبلغ پرداختی برای مدارس خصوصی کمی افزایش می یابد.

ساعات مدارس کانادا، حدودا 5 تا 6 ساعت می باشد و زمان تحصیل در مدارس پیش دبستانی، نیمی از ساعات روز را دربرمیگیرد. برخی مدارس در کل سال دارای برنامه آموزشی هستند.

در حالت کلی مدارس کانادا مختص افراد در گروه سنی 5 تا 18 سال می باشد. این رنج سنی در 4 سطح به این شرح می باشد. سطح یک: سطح پیش دبستان که دارای سطوح 4 ،5 ،6 ،7 می باشد. مرحله دو: سطح راهنمایی که دارای سطوح 5 ،6 ،7 ،8 می باشد. سطح سه: سطح دوره مقدماتی که شامل سطوح 7 ،8 ،9 می باشد. سطح چهار: سطح دوره دوم دبیرستان و شامل سطوح 8 ،9 ،10 تا 12 می باشد.

دوره های زبان در کانادا (The English Language Institute (ELI به دانشجویان بین الملی (English as Second language (ESL برای تقویت زبان انگلیسی ارائه میشود تا آن ها زبان انگلیسی خود را به دلایل علمی و حرفه ای برای تحصیل و یا کار بهبود دهند. ELI در 8 سطح برای دانشجویان خارجی ارائه میشود.

افرادی که در یک مدرسه انگلیسی زبان، واقع در کشوری که قالب زبان آن انگلیسی باشد، به مدت 4 سال یا بیشتر مشغول تحصیل تمام وقت به زبان انگلیسی باشند.

بر اساس قانون کار، اجازه کار دانشجو فقط به مدت 20 ساعت در هفته به صورت قانونی می باشد و اگر فردی قصد انجام کار بالای 20 ساعت را داشته باشد به صورت کار سیاه خواهد بود و قانونی نیست.

متوسط حقوق دانشجویان در کانادا 54191$ (دلار) در سال یا 30$ (دلار) در ساعت می باشد و بر اساس سطع علمی هر دانشجو نیز می تواند 26700$ (دلار) در سال نیز برآورد شود.

کانادا تحصیلات عمومی رایگان را به تمام شهروندان کانادایی و ساکنین دائمی از مهدکودک تا پایان دوره متوسطه، به طور معمول در سن 18 سالگی ارائه می دهد و تحصیل برای تمامی فرزندان زیر 18 سال که به صورت همراه با ویزای تحصیلی، کاری یا سرمایه گذاری پدر و مادر وارد کانادا می شوند، رایگان می باشد.

کورس لیسانس علوم پایه در رشته های مختلف علوم پایه به مدت 4 سال است اما ممکن است 3 سال هم طول بکشد.

بیولوژی + آزمایشگاه، شیمی عمومی + آزمایشگاه، شیمی آلی + آزمایشگاه، فیزیک + آزمایشگاه، انگلیسی

MCAT تست پذیرش، آزمون استاندارد بین المللی است که مبتنی بر کامپیوتر می‌ باشد و برای دانشجویانی برگزار می‌ گردد که قصد تحصیل پزشکی در کانادا، آمریکا و استرالیا را دارند.

دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه مک مستر، دانشگاه مونترال، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه کلگری، دانشگاه اتاوا، دانشگاه لاوال، دانشگاه ساسکاچوان و دانشگاه کوئین.

برای تدریس زبان انگلیسی در کانادا، بیشتر معلمان و اساتید باید مدرک آیلتس و گواهینامه مهارت زبان انگلیسی TOEFL داشته باشند. از موارد دیگر مورد نیاز تجربه تدریس در کشور مقصد می باشد که البته در همه موارد لازم نیست. در کانادا معلمان محدود به آموزش زبان انگلیسی یا موضوعات مختلف در مدرسه نیستند.

در واقع اگر افراد زیر 18 سال باشند به راحتی می توانند برای دوره های زبان به صورت تنها و یا همراه با دوره های دبیرستان و بدون نیاز به مدرک آیلتس شانس ویزا داشته باشند. اما افراد بالای 18 اگر تنها برای دوره زبان اقدام کنند شانس ویزا نخواهند داشت و در صورتی می توانند اقدام به این امر کنند که حتما آیلتس در سطح 5.5 یا 6 داشته باشند و برای ارتقاء آیلتس خود برای دوره های زبان انگلیسی اقدام کنند.

بیشترین میزان بورسیه برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا می باشد که با اثبات سوابق معدل و نمره افراد و همچنین سوابق پژوهشی فرد پس از دو ترم تحصیلی قابل اخذ است.

از شرایط ویزای دانشجویی کانادا، اثبات بودجه برای حمایت هزینه های زندگی در کانادا می باشد. در حال حاضر این مبلغ 10000$ دلار کانادا (7650$ دلار آمریکا) در نظر گرفته شده است. برای هر سال از اقامت دانشجو (11000$ دلار) یا 8400$ دلار در صورتی که متقاضی تحصیل در کبک باشید، همراه با شهریه دانشگاه مورد نیاز است.

ثبت نام در یک کالج یا دانشگاه، اثبات بودجه برای تأمین شهریه، تعیین هزینه های زندگی و سفر برگشتی در بانک، عدم سوء سابقه کیفری، برخورداری از سلامتی کامل (ممکن است لازم باشد آزمایشات پزشکی را بگذرانید)، ثابت کنید که شما پس از تحصیل کانادا را ترک خواهید کرد.

ارزان ترین دانشگاه های کانادا برای دوره های کارشناسی ارشد عبارتند از دانشگاه منیتوبا، دانشگاه مک گیل، کالج دانشگاه دومینیکن، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه دالوشی، دانشگاه تورنتو و دانشگاه اتاوا.

برای یک دانشجوی بین المللی، هزینه تحصیل در کانادا و هزینه های زندگی بین 20000$ تا 30000$ (دلار) در سال متغیر است. در نظر داشته باشید که هزینه تحصیل در کانادا بسته به برنامه ثبت نام شده، موسسه، شهر و استانداردهای هزینه های زندگی می تواند تغییر زیادی کند.

از آنجا که در کانادا هیچ دانشگاه یا کالج بدون شهریه وجود ندارد، افراد برای رایگان شدن تحصیلاتشان و برای پوشش شهریه، باید اقدام به دریافت بورسیه های کامل برای تامین بودجه خود کنند.

تحصیل در کانادا بسیار مقرون به صرفه تر از کشورهای دیگر مانند آمریکا، استرالیا و انگلستان است. 10 دانشگاه ارزان در کانادا برای دانشجویان بین المللی ارائه شده است. سیستم آموزشی در کانادا با کشوری چون ایالات متحده هم تراز می باشد.

در کشور کانادا اگر فردی هدفش خواندن رشته های پزشکی، دندانپزشکی و یا داروسازی باشد در ابتدا باید به مدت 3 الی 4 سال در رشته های زیر گروه پزشکی و علوم پایه لیسانس بگیرد و بعد از آن با شرکت در آزمون های MCAT یا UCAT وارد رشته های پزشکی شود.

کشور کانادا از جمله کشورهای مهاجرپذیر می باشد که هم به نفر اصلی و هم به همراه (که شامل همسر و فرزند زیر 22 سال می شود) ویزا می دهد. ویزای همراه کانادا برای همسر با اجازه کار بوده و اصطلاحا به w1 معروف می باشد.

افراد، به صورت قانونی، اجازه کار به مدت 16 الی 20 ساعت در هفته را خواهند داشت که البته به دلیل اینکه در مقطع کارشناسی تجربه افراد و مهارت افراد زیاد بالا نیست دانشجویان به راحتی می توانند در مشاغل ساده استخدام شوند و با پرداخت بیمه و مالیات به اقامت دائم خود نیز کمک کرده باشند.

از مهم ترین مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی کانادا، ریز نمرات و اصل مدرک دیپلم 12 ساله است که عمدتا معدل بالای 15 شانس بالایی برای اخذ پذیرش خواهد داشت و در کنار آن مدرک زبان آیلتس، مدارک هویتی، انگیزه نامه و مدارک هویتی مهم می باشند.

بدون مدرک زبان شما پذیرش مشروط دریافت می کنید و پس از پذیرش، در کانادا، دوره ی زبان خواهید داشت؛ اما این دسته از ویزاها غالبا از سمت سفارت ریجکت می شود.

بله؛ شما بعد از اتمام تحصیل در کانادا اجازه ی کار دارید که می توانید برای PR اقدام کنید.

مقالات پر بازدید

هفته ی اول شما در کانادا به عنوان دانشجوی بین المللی
هفته ی اول شما در کانادا به عنوان دانشجوی بین المللی

فرض کنید شما به کانادا رسیده اید؛ قدم بعدی چیست؟ چندین مورد، از کسل کننده گرفته تا هیجان انگیز، وجود دارد که هنگام ورود باید مراقب آنها باشید. بنابراین بهتر است پس از رسیدن هر چه زودتر شروع کنید. در اینجا چک لیستی از وظایف اساسی که در هفته اول خود به عنوان ...

بیشتر بخوانید
مدارک لازم برای دریافت CAQ
مدارک لازم برای دریافت CAQ

بررسی مدارک لازم برای گواهی پذیرش کبک (CAQ) برای تحصیل در دانشگاه های استان فرانسوی زبان کانادا ...

بیشتر بخوانید
سیستم آموزشی کبک
سیستم آموزشی کبک

سیستم آموزشی کبک از چندین سطح تشکیل شده است: پیش دبستانی، دبستان، دبیرستان، کالج، دانشگاه و تحصیلات فوق دکترا. سیستم در موسسات عمومی کاملاً سکولار است. در اکثر موسسات آموزشی کلاس ها مختلط می باشد. در مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی و متوسطه، آموزش به زبان فران ...

بیشتر بخوانید
اهمیت ارسال ترجمه ی مدارک به زبان انگلیسی برای اداره مهاجرت کانادا
اهمیت ارسال ترجمه ی مدارک به زبان انگلیسی برای اداره مهاجرت کانادا

اداره مهاجرت، پناهندگی و شهروندی کانادا (IRCC) ایجاب می کند که تمامی مدارک زبان خارجی که برای پشتیبانی از درخواست های مهاجرت و شهروندی ارائه می شوند، باید با ترجمه رسمی به زبان انگلیسی یا فرانسوی همراه باشند. ...

بیشتر بخوانید
شانس بالای ویزای تحصیلی کانادا
شانس بالای ویزای تحصیلی کانادا

در حالی که کانادا سالانه میزبان بسیاری از دانشجویان بین المللی است، کسانی نیز هستند که درخواست مجوز تحصیل (study permit) آنها رد می شود. توجه دقیق به معیارهای واجد شرایط بودن تعیین شده توسط IRCC و آزادی عمل افسر IRCC در بررسی درخواست آنها، می تواند برای مو ...

بیشتر بخوانید
کار هنگام تحصیل در کبک
کار هنگام تحصیل در کبک

تحصیل در کانادا، باید فعالیت اصلی شما باشد. با این حال، شما می توانید در طول تحصیل تحت شرایط خاصی کار کنید. در این مقاله به شرایط کار در حین تحصیل در کبک و سایر استان های کانادا می پردازیم. ...

بیشتر بخوانید
آزمون های بین المللی که برای ورود به دانشگاه های کانادا
آزمون های بین المللی که برای ورود به دانشگاه های کانادا

آیا قصد دارید برای یک کالج یا دانشگاه کانادایی درخواست بدهید؟ شما باید در مورد آزمون های بین المللی که برای ورود به دانشگاه های کانادا ضروری است اطلاعاتی کسب کنید. کانادا مؤسساتی در سطح جهانی دارد و این موسسات ارزان تر از دانشگاه های آمریکایی هستند. دانشجو ...

بیشتر بخوانید
تحصیل در دانشگاه های کبک
تحصیل در دانشگاه های کبک

بیش از 3000 برنامه دانشگاهی موجود است که نیمی از آنها در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا هستند. کبک دارای بیش از 700 مرکز تحقیقاتی دانشگاهی معتبر در زمینه‌های پیشرفته مانند هوش مصنوعی، هوافضا، مواد در حال ظهور، فناوری‌های کوانتومی، مهندسی پزشکی و هنرهای تجسمی ...

بیشتر بخوانید
مقایسه تحصیل در کانادا و آمریکا
مقایسه تحصیل در کانادا و آمریکا

تخمین زده می شود که 1.57 میلیون دانشجوی بین المللی در کانادا و ایالات متحده آمریکا وجود دارد و سالانه ده ها هزار نفر دیگر که برای پیگیری تحصیلات عالی وارد آمریکای شمالی می شوند، به این تعداد اضافه می شود. ...

بیشتر بخوانید
اخذ اجازه ی تحصیل در استان کبک کانادا
اخذ اجازه ی تحصیل در استان کبک کانادا

برای دنبال کردن یک دوره تحصیلی بیش از شش ماهه در کبک به عنوان یک دانشجوی خارجی، باید دو مدرک زیر را دریافت کنید: گواهی پذیرش کبک (CAQ) برای تحصیل، صادر شده توسط دولت کبک. مجوز تحصیل (study permit)، صادر شده توسط دولت کانادا. ...

بیشتر بخوانید
به عنوان دانشجوی بین المللی در کانادا، چه کمک مالی دریافت می کنید
به عنوان دانشجوی بین المللی در کانادا، چه کمک مالی دریافت می کنید

دانشجویان بین المللی در کانادا دارای بورسیه های تحصیلی اختصاصی و همچنین وام هایی هستند که می تواند به آنها در پرداخت هزینه تحصیل در حین تحصیل در این کشور کمک کند. ...

بیشتر بخوانید
اسامی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا 2023
اسامی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در کانادا 2023

بررسیهای کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندي معتبر بین المللی QS ،Times و Shanghai و عملکرد دانشگاهها، لیست دانشگاههاي خارج از کشور مورد تایید وزارت متبوع جهت ورودهای سال تحصیلی 2023-2024 در رشته هاي مرتبط با علوم پز ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: