هلند کشوری هست که با روی باز پذیرای دانشجویان بین المللی و خانواده های آنهاست، کمتر کشوری مثل هلند برای پذیرش دانشجویان، فاکتور سن را آخرین اولویت خود قرار میدهد، بنابراین اگر در سن 30 سالگی می خواهید برای تحصیلات دانشگاهی اقدام نمایید، هلند کشوری هست که این فرصت را به شما می دهد. تحصیل در هلند بیش از هر زمان دیگری در بین دانشجویان خارجی شایع شده و این مسئله تا حد زیادی به‌دلیل بیشتر شدن دانشگاه‌های هلندی است که به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند. در رتبه‌بندی برترین دانشگاه‌های جهان سال 2022 مجله‌ی تایمز، 13 دانشگاه هلند در بین 250 دانشگاه برتر جهان قرار دارند. با توجه به اینکه دانشجویان خارجی بیشتر و بیشتری برای تحصیل در یکی از دانشگاه‌های هلند به این کشور می‌آیند، تعداد دوره‌های تحصیلی به زبان انگلیسی افزایش یافته است. همه‌ی دانشگاه‌های هلند در این رتبه‌بندی، بیش از 40 دوره‌ی تحصیلی گوناگون کارشناسی و کارشناسی ارشد را به زبان انگلیسی تدریس می‌کنند و برخی از آن‌ها همچون دانشگاه آمستردام و دانشگاه لیدن- بیش از 100 دوره به زبان انگلیسی برگزار می‌کنند.

کشور هلند در دهه گذشته به عنوان یک مقصد تحصیلی محبوب در بین دانشجویان بین المللی مطرح شده است و در حال حاضر این کشور میزبان بیش از 120،000 دانشجوی بین المللی از بیش از 160 کشور جهان است. از دلایل افزایش دانشجویان بین المللی در این کشور و تحصیل در هلند، می‌توان به روند سریع و آسان ویزای دانشجویی، نرخ بالای پذیرش و تنوع دوره‌ها به زبان انگلیسی، اشاره کرد. علاوه بر این، بیش از 95% از ساکنان هلند به زبان انگلیسی مسلط هستند و به راحتی می‌توانید در طول اقامت خود با مردم این کشور ارتباط برقرار کنید.
در این مقاله از موسسه مهاجرتی زنگنه، صفر تا صد مهاجرت تحصیلی به هلند را در سال 2024 بررسی کرده‌ایم. ما در موسسه مهاجرتی زنگنه با سال‌ها سابقه در حوزه مهاجرت تحصیلی به کشورهای مختلف، بهترین پیشنهادات و روش‌های مهاجرتی را در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما ارائه می‌دهیم. در ادامه با ماه همراه باشید تا از شرایط کلی تحصیل در کشور هلند آگاه شوید.

مزایای تحصیل در هلند

از مزایای تحصیل در هلند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • امکان کار تا 16 ساعت همزمان با تحصیل
 • امکان ورود همسر و فرزندان شما با فاصله ای کوتاه از ورود شما
 • اجازه ی یک سال کار بعد از پایان تحصیل
 • شانس اخذ بلوکارت
 • امکان اخذ اقامت دائم هلند
همین حالا شرایط خود را برای تحصیل در هلند بررسی کنید:
تکمیل فرم ارزیابی مهاجرت رزرو مشاوره حضوری مشاوره تلفنی رایگان
در تلگرام، ما را دنبال کنید

در گروه تلگرامی موسسه مهاجرتی زنگنه شما می توانید سوالات خود را با کارشناسان مهاجرتی که در این گروه هستند مطرح و بصورت رایگان پاسخ خود را دریافت نمایید، همچنین با عضویت در کانال موسسه مهاجرتی زنگنه از آخرین اطلاع رسانی ها آگاه شوید. آنچه شما نیاز دارید ما برای شما فراهم آورده ایم.

عضویت در گروه تلگرامی عضویت در کانال تلگرامی
تلگرام موسسه زنگنه

سیستم آموزشی هلند

سیستم آموزش عالی هلند یکی از محبوب‌ترین‌ها در بین کشورهای اروپایی است و دارای کیفیت آموزشی بالایی است و به دلیل همین کیفیت بالا نیز از شهرت جهانی برخوردار است. این سیستم که متمرکز بر کار گروهی در کلاس درس است، باعث ایجاد فضایی عالی برای تعامل دانشجویان با یکدیگر می‌شود. به بیان دیگر، روش تدریس در هلند را می‌توان دانشجو محور و تعاملی تعریف کرد و به عنوان دانشجو در چنین فضایی، می‌توانید نظرات خود را به راحتی بیان کرده و خلاقیت خود را در زمینه‌های مختلف یادگیری، توسعه دهید.
کشور هلند در اوایل سال 1950، اولین کشور غیرانگلیسی زبان بود که دوره‌هایی را برای دانشجویان بین المللی به زبان انگلیسی ارائه کرد. با اینکه هلند از کشورهای همسایه خود (فرانسه یا آلمان) کوچکتر است، اما تعداد بیشتری از دوره‌های آموزشی را در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، به زبان انگلیسی ارائه می‌کند.
آموزش در هلند بین سنین 5 تا 16 سال اجباری است و زبان آموزشی در مدارس هلند معمولا هلندی است، اما مدارسی که به زبان انگلیسی تدریس کنند، برای دانش آموزان بین المللی در دسترس هستند.
برای تحصیل در دانشگاه‌های هلند، 2 نوع سیستم آموزش عالی وجود دارد:

 • آموزش و پژوهش محور (wetenschappelijk onderwijs، WO) که توسط دانشگاه‌های تحقیقاتی هلند ارائه می‌شود:
 • برنامه‌های دانشگاه‌های تحقیقاتی هلند متمرکز بر جنبه‌های تئوری رشته تحصیلی هستند و دانشجویان را برای انجام تحقیقات مستقل آماده می‌کنند. شما می‌توانید مقاطع تحصیلی مختلف شامل کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را در دانشگاه‌های تحقیقاتی هلند دنبال کنید.

 • آموزش عالی حرفه‌ای (hoger beroepsonderwijs، HBO) که توسط دانشگاه‌های علوم کاربردی هلند (hogescholen) ارائه می‌شود:
 • این برنامه‌ها دانشجویان را برای حرفه‌های خاص آماده می‌کنند و بیشتر جنبه عملی و حرفه‌ای دارند. در نهایت با گذراندن این دوره‌ها در دانشگاه‌های علوم کاربردی هلند، می‌توانید مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد دریافت کنید.

شرایط تحصیل در هلند

هنگام برنامه ریزی برای تجربه تحصیل در هلند، یکی از اولین کارهایی که باید انجام دهید بررسی شرایط پذیرش است. از آنجایی که موسسات آموزش عالی هلند ممکن است معیارهای پذیرش متفاوتی داشته باشند، بررسی الزامات هر دانشگاه مهم است. همچنین در نظر داشته باشید که شرایط پذیرش در دانشگاه‌های هلند رقابتی است و به عنوان یک دانشجوی بین المللی باید بتوانید تمام شرایط لازم را در طول فرآیند درخواست برآورده کنید.
شرایط کلی تحصیل در هلند برای دانشجویان بین المللی مشابه سایر کشورهای اتحادیه اروپا و به شرح زیر است:

 • الزامات زبان: با اینکه هلندی زبان رسمی در هلند است، برخی از موسسات آموزش عالی ممکن است دوره‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه دهند. بنابراین، بستگی به دوره تحصیلی شما داشتن تسلط به زبان هلندی یا انگلیسی ضروری است.
 • آزمون‌های ورودی: برخی از آزمون‌های ورودی دانشگاه‌های هلند ممکن است بسته به مقطع و رشته تحصیلی شما شامل آزمون GRE یا GMAT، باشد.
 • ویزای دانشجویی: به عنوان یک متقاضی بین المللی از کشورهای غیر اتحادیه اروپا برای تحصیل در هلند باید برای دریافت ویزای دانشجویی هلند اقدام کنید.

برای تحصیل کارشناسی در هلند علاوه بر موارد بالا شرایط زیر مورد نیاز است:
طبق سیستم آموزش عالی هلند برای تحصیل مقطع کارشناسی در این کشور باید مدرک دیپلم دبیرستان خود را ارائه دهید. با این حال، برای شرکت در برخی از دوره‌ها ممکن است نیاز باشد که دوره های تکمیلی را در ابتدای تحصیل خود در هلند بگذرانید.
شرایط لازم برای دوره‌های کارشناسی در هلند بسته به شهر و دانشگاه می‌تواند متفاوت باشد. با این حال، در زیر معیارهای اصلی که تقریبا برای همه دانشگاه‌های هلند مشابه است، آورده‌ایم:

 • ریزنمرات رسمی تحصیلی: برای تحصیل دوره‌های کارشناسی در هلند باید گواهی دیپلم دبیرستان، ریز نمرات و برنامه مطالعاتی شامل تمام موضوعات و ساعات مطالعه تکمیل شده را ارائه کنید.
 • آزمون‌های مهارت زبان: دانشگاه‌های هلند برای دوره‌های زبان انگلیسی آزمون‌های تافل و آیلتس را می‌پذیرند. برخی از دانشگاه‌ها ممکن است مدرک زبان انگلیسی پیشرفته کمبریج (CAE) را نیز قبول کنند. برای دوره‌هایی که به زبان هلندی ارائه می‌شوند معمولا مدرک آزمون NT2 مورد نیاز است.

شرایط پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در هلند به شرح زیر است:
داشتن مدرک کارشناسی معتبر یکی از شرایط اصلی برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد در هلند است. با توجه به اینکه اکثر برنامه‌های کارشناسی ارشد در هلند به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند، شما باید از طریق آزمون‌های زبان استاندارد، مدرکی دال بر مهارت زبان انگلیسی خود را ارائه دهید.
به طور کلی الزامات اصلی برای تحصیل کارشناسی ارشد در هلند عبارتند از:

 • مدرک کارشناسی: بسته به موسسه آموزش عالی که برای آن درخواست می‌کنید، مدرک کارشناسی شما معمولا باید با رشته‌ای که در حال حاضر انتخاب کرده‌اید، مطابقت داشته باشد. همچنین، برای درخواست مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های پژوهش محور هلند، باید مدرک کارشناسی خود را نیز از دانشگاه‌های پژوهش محور دریافت کرده باشید.
 • معدل: برای تحصیل دوره‌های کارشناسی ارشد در هلند باید دارای مدرک کارشناسی با حداقل معدل 7.5 (از 10) باشید.
 • مدارک تکمیلی: این مدارک می‌تواند شامل ریز نمرات رسمی مدرک کارشناسی، کپی شناسنامه و پاسپورت، رزومه، انگیزه نامه، توصیه نامه یا نامه مرجع باشد.
 • الزامات زبان: با توجه به برنامه تحصیلی انتخابی شما باید مدرکی مبنی بر مهارت زبان خود به هلندی یا انگلیسی را ارائه دهید.

معیارهای پذیرش برای تحصیل دکترا در هلند به شرح زیر است:

 • مدرک کارشناسی ارشد: شرط اصلی برای پذیرش در مقطع دکترا در هلند داشتن مدرک کارشناسی ارشد در رشته تحصیلی مرتبط است. مدرک معادل به جای کارشناسی ارشد نیز پذیرفته می‌شود.
 • مدرک زبان: اکثر برنامه‌های دکترا نیاز به مهارت زبان انگلیسی دارند زیرا زبان اصلی آموزش است. با این حال، برخی از برنامه‌های تحصیلی شما را ملزم به داشتن مهارت زبان هلندی می‌کنند.

علاوه بر ارائه مدارک تکمیلی، اگر برای دکترای تحقیقاتی درخواست می‌دهید، ممکن است که یک پروسه طولانی درخواست را طی کنید و مدارک بیشتری نسبت به یک دکترای معمولی ارائه دهید.

شرایط سنی برای تحصیل در هلند

برای داوطلبان مقطع کارشناسی، داشتن بالای 17 سال سن ضروری است، اما به غیر از این، هیچ گونه محدودیت سنی برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های هلند وجود ندارد. به طور میانگین، سن معمول دانشجویان در هلند بین 17 تا 35 سال است. برای دریافت ویزای تحصیلی هلند نیز محدودیت سنی وجود ندارد و هر دانشجویی که نامه پذیرش از دانشگاهی در کشور هلند دریافت کرده باشد، می‌تواند برای ویزای تحصیلی هلند اقدام کند.
توجه داشته باشید که متقاضیان زیر 18 سال ماینر (Minor) تلقی می‌شوند و برای تحصیل در این کشور باید اعضای خانواده یا بستگان، آنها را همراهی کنند.

شرط معدل برای تحصیل در هلند

سیستم امتیازدهی معدل (GPA) در هلند از 1 تا 10 طبقه بندی می‌شود. برای پذیرش از دانشگاه‌های هلند باید معدل مقطع قبلی شما حداقل 7.0 برابر با معدل 14 در ایران باشد. در نظر داشته باشید که این فقط یک میانگین بر اساس پذیرش متقاضیان در سال‌های گذشته است و معدل تنها یک شاخص است که در کنار فاکتورهای دیگر، مانند تسلط به زبان، انگیزه نامه، توصیه نامه و موارد دیگر ارزیابی می‌شود. برای مثال اگر معدل شما کمی پایین‌تر است اما نمره بالایی در آزمون زبان کسب کرده‌اید، هنوز شانس پذیرش خواهید داشت.

فرم آنلاین ارزیابی مهاجرت

قطعا اولین مرحله در پروسه مهاجرت ارزیابی شرایط شماست. موسسه مهاجرتی زنگنه با راه اندازی سرویس ارزیابی آنلاین مهاجرتی، راه را برای شما آسان کرده است. فقط کافیست فرم مربوطه را پر نمایید تا شرایط شما بدون پرداخت هیچ هزینه ای ارزیابی شود.

شرایط من را ارزیابی کن...
فرم ارزیابی مهاجرت موسسه زنگنه

مدارک مورد نیاز برای تحصیل در هلند

هنگام تصمیم گیری در مورد شهر و دانشگاه مورد نظر خود در هلند، یکی از آخرین مراحل این است که مدارک مورد نیاز برای هر دانشگاه را بررسی کرده و سعی کنید آنها را در اسرع وقت جمع آوری کنید تا بتوانید درخواست خود را قبل از ددلاین ارسال کنید. مدارک مورد نیاز می‌تواند بسته به ملیت شما، دانشگاه و دوره تحصیلی متفاوت باشد.
در اینجا برخی از مدارک اصلی که برای تحصیل در هلند نیاز دارید، آورده‌ایم:

 • کپی پاسپورت: باید یک کپی از صفحه(های) پاسپورت خود حاوی اطلاعات و عکس‌های خود را آپلود کنید.
 • مدارک تحصیلی مقطع قبلی: بسته به مقطع تحصیلی که برای آن درخواست می‌دهید، باید هر مدرکی را که در مقطع قبلی دریافت کرده‌اید، ارسال کنید.
 • ریز نمرات تحصیلی و برنامه‌های مطالعاتی: برای تحصیل در اکثر موسسات آموزش عالی در هلند باید ریزنمرات رسمی به همراه موضوعات و ساعات تکمیل شده در مقطع قبلی خود را ارائه دهید.
 • مدرک زبان: اکثر موسسات آموزش عالی هلند مدرک مهارت زبان انگلیسی را برای اکثر برنامه‌های قبول می‌کنند. با این حال، اگر دوره تحصیلی انتخابی شما به زبان هلندی باشد، به مدرک مهارت زبان هلندی NT2 نیاز دارید.
 • توصیه نامه (LOR): توصیه نامه‌ها هنگام درخواست برای پذیرش از دانشگاه‌های هلند مهم هستند و معمولا حداقل به 2 توصیه نامه نیاز دارید. توصیه نامه‌ها باید دست نوشته و امضا شوند.
 • رزومه (CV): اکثر دانشگاه‌های هلند نیز CV (ترجیحا به زبان انگلیسی) درخواست می‌کنند. رزومه شما باید حاوی اطلاعات اولیه شخصی و یک نمای کلی روشن از سابقه تحصیلی و حرفه‌ای شما باشد.
 • انگیزه نامه: مؤسسات آموزش عالی هلند به دانشجویان توصیه می‌کنند که بیشترین زمان را برای نوشتن یک انگیزه نامه قوی و موثر صرف کنند. اعضای پذیرش دانشگاه‌های هلند انگیزه نامه‌های متقاضیان را با دقت بررسی می‌کنند تا انگیزه اصلی آنها را برای درخواست پذیرش در یک دانشگاه خاص بدانند.
 • اثبات تمکن مالی: دانشگاه‌های هلند معمولا مدارکی مبنی بر وجود بودجه کافی برای کل دوره تحصیلی شما را درخواست می‌کنند. حداقل تمکن مالی 932 یورو در ماه است.
 • فرم درخواست تکمیل شده: فرم درخواست پذیرش دانشگاه که باید برای پذیرش در دانشگاه انتخابی خود به دقت تکمیل کنید.
 • بیمه درمانی: همه دانشجویان بین المللی باید مدرک طرح بیمه درمانی خود را در درخواست خود ضمیمه کنند. طرح بیمه درمانی باید شامل کل اقامت شما در هلند باشد.
 • اطلاعات بیومتریک: برای واجد شرایط بودن برای اجازه اقامت پس از ورود به هلند، باید داده‌های بیومتریک، از جمله مدارک هویتی مانند عکس دیجیتال و اثر انگشت را وارد کنید.

برخی از دانشگاه‌های هلند ممکن است از شما بخواهند که علاوه بر مدارک مورد نیاز، در آزمون‌های ورودی نیز شرکت کنید.
در نظر داشته باشید که برای تحصیل در مؤسسات آموزش عالی هلند باید مدارک رسمی شامل ریز نمرات تحصیلی و سایر مدارک شما به زبان انگلیسی یا هلندی ترجمه شده باشد.

مدرک زبان برای تحصیل در هلند

دانشگاه‌های هلند دوره‌های تحصیلی را به زبان هلندی و انگلیسی ارائه می‌دهند. دانشجویان بین المللی باید مدرکی مبنی بر تسلط و مهارت زبان خود در زبان انگلیسی یا هلندی و یا هر دو زبان بسته به رشته تحصیلی خود ارائه دهند.
مدارک زبان هلندی قابل قبول دانشگاه‌های هلند:

 • مدرک آزمون NT2 یا
 • مدرک آزمون TUL در سطح B2

مدارک زبان انگلیسی قابل قبول دانشگاه‌های هلند:

 • مدرک آزمون تافل: بین 90 تا 100
 • مدرک آزمون آیلتس با حداقل نمره کل 6.0
 • مدرک آزمون PTE آکادمیک با حداقل نمره 60

توجه داشته باشید که برخی از دانشگاه‌های هلند ممکن است مدارک آزمون‌های دیگر زبان را نیز بپذیرند.

تحصیل در هلند بدون مدرک زبان

تحصیل در هلند بدون مدرک زبان ممکن است با شرکت در برخی از دوره‌های زبان دانشگاه و کسب نمره قبولی امکان پذیر باشد. در این صورت شما یک نامه پذیرش مشروط دریافت خواهید کرد. نامه مشروط به این معنی است که شما هنوز تمام شرایط ورود به برنامه انتخابی خود را برآورده نکرده‎اید. این شرایط و مهلت برآورده کردن آنها در نامه پذیرش مشروط شما قید شده است.
هنگامی که نامه پذیرش خود را دریافت کردید، از شما نیز خواسته می‌شود که پیشنهاد پذیرش مشروط را بپذیرید. با پذیرش پیشنهاد مشروط، می‌توانید جای خود را در مقطع کارشناسی یا کارشناسی ارشد در دانشگاه مورد نظر رزرو کنید. پس از برآورده کردن معیارهای زبان الزامی دانشگاه، می‌توانید پذیرش مشروط خود را به پذیرش عادی تغییر دهید.

نحوه پذیرش در دانشگاه های هلند

به طور کلی، مراحل و نحوه پذیرش در دانشگاه‌های هلند به شرح زیر است:

 • انتخاب رشته مورد نظر
 • مقطع تحصیلی مورد نظر (کارشناسی، کارشناسی ارشد، دکترا) و رشته تحصیلی مورد نظر خود را انتخاب کنید. به خاطر داشته باشید که ممکن است با توجه به رشته تحصیلی از شما خواسته شود که در یک آزمون ورودی یا کلاس‌های پیش نیاز شرکت کنید.

 • آماده کردن مدارک مورد نیاز
 • از جمله مدارک اولیه‌ای که معمولا برای درخواست به همه دانشگاه‌های هلند مورد نیاز است، مدرک تحصیلی، زبان، انگیزه نامه، توصیه نامه و نمونه کارهای قبلی (در صورت وجود) است.

 • بررسی شرایط پذیرش خاص هر دانشگاه و رشته
 • بسته به دانشگاه و رشته تحصیلی انتخابی شما، ممکن است مدارک دیگری مورد نیاز باشد. برای آگاهی از شرایط پذیرش می‌توانید به وب سایت دانشگاه مراجعه کنید.

 • ارسال درخواست خود
 • پروسه درخواست پس از یافتن دوره تحصیلی مورد نظر نسبتا ساده است. دانشگاه‌های هلند دارای دو ترم تحصیلی اصلی هستند که در سپتامبر و فوریه هر سال شروع می‌شود. برای برخی از برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌های هلند، می‌توانید از طریق یک سیستم درخواست آنلاین، Studielink درخواست دهید.
  Studielink به شما این امکان را می‌دهد تا برای چهار دوره در یک زمان درخواست دهید. شما این امکان را دارید که دوره‌های مورد نظر خود را در هر زمانی قبل از پایان ددلاین (مهلت درخواست) تغییر دهید.

 • انتظار برای نتیجه درخواست
 • پس از ارسال درخواست خود نتایج پذیرش قبل از شروع کلاس‌ها اعلام می‌شود. در صورت پذیرش، شما باید به طور رسمی نیز در دانشگاه ثبت نام کنید و شهریه ترم اول را پرداخت کنید. در غیر این صورت، دانشگاه تاییدیه پذیرش برای درخواست ویزا را برای شما ارسال نخواهد کرد.

 • اقدام برای درخواست ویزای تحصیلی
 • هنگامی که برای ثبت نام در یک موسسه آموزش عالی در هلند پذیرش شدید، روند درخواست ویزا را در اسرع وقت آغاز کنید. این روند ممکن است زمان‌بر باشد و به چندین مدرک مهم نیاز داشته باشید، در نظر داشته باشید که موسسه آموزشی که از آن پذیرش گرفته‌اید، درخواست ویزا را ارسال می‌کند.

 • سفر به هلند
 • بعد از دریافت نامه پذیرش و ویزای تحصیلی، وقت آن است که ماجراجویی خود را در کشور هلند آغاز کنید! هزینه زندگی در شهری که در آن اقامت خواهید داشت در نظر بگیرید و بودجه خود را برآورد کنید. در هر منطقه‌ای از هلند که اقامت کنید، مناظر و جاذبه‌های زیادی وجود دارد که می‌توانید از آنها لذت ببرید.

در اینستاگرام، ما را دنبال کنید

اگر به فکر مهاجرت هستید، شما میبایست از بروزترین اخبار و اطلاعات مهاجرتی آگاه باشید، که لازمه ی آن مراجعه روزانه به بسیاری از سایت های معتبر است که زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد. ما تمامی این اطلاعات را برای شما در پیج اینستاگرام رسمی موسسه مهاجرتی زنگنه فراهم آورده ایم.

پیج آخرین اخبار مهاجرتی پیج مهاجرت به هلند
اینستاگرام موسسه زنگنه

ویزای تحصیلی هلند

به عنوان یک دانشجوی ایرانی برای تحصیل در هلند به ویزای اقامت طولانی (MVV) نیاز دارید. این ویزا به طور خاص برای دانشجویانی مانند شما که آماده شروع تحصیل در هلند هستند، در نظر گرفته شده است. پس از پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در هلند، موسسه آموزشی شما درخواست را ارسال می‌کند و همزمان برای MVV و مجوز اقامت دانشجویی شما درخواست می‌دهد. هزینه‌ها نیز از طریق موسسه آموزشی پرداخت می‌شود.
موسسه آموزشی شما نتیجه درخواست ویزا را در نامه‌ای دریافت خواهد کرد. برای دریافت MVV باید از نمایندگی هلند وقت بگیرید. هنگام دریافت MVV باید بیومتریک خود را نیز ارائه دهید. هنگامی که مجوز اقامت دانشجویی شما آماده شد، موسسه آموزشی شما نامه‌ای دریافت خواهد کرد. برای دریافت آن باید وقت سفارت بگیرید. در طول فرآیند درخواست ویزا، نیازی به شرکت در مصاحبه ویزا نخواهید داشت.
ویزای اقامت طولانی مدت (MVV) مجوز اقامت هلند برای مدت دوره تحصیلی شما بعلاوه 3 ماه اعتبار دارد. برای اینکه بتوانید در کل دوره تحصیلی خود در این کشور بمانید، ممکن است لازم باشد هر سال ویزای خود را تمدید کنید. اگر می‌خواهید پس از پایان مدرک تحصیلی خود در هلند بمانید، باید برای ویزای دیگر یا تمدید ویزا از طریق اداره مهاجرت اقدام کنید.
باید در نظر داشته باشید که در صورت عدم کسب 50 درصد از کل واحدهای دوره تحصیلی خود، مجوز اقامت شما تمدید نخواهد شد. عملکرد تحصیلی شما هر سال در ماه نوامبر توسط اداره مهاجرت هلند بررسی می‌شود. همچنین دانشگاه‌ها این حق را دارند که در صورتی که احساس کنند شما نمی‌توانید قبل از پایان سال به واحدهای مورد نیاز دست یابید، گزارشی را به اداره مهاجرت ارسال کنند.
با این حال، دلایل موجه زیر در نظر گرفته می‌شوند:

 • بیماری
 • هر گونه اختلال عملکردی مانند نقص فیزیکی
 • بارداری
 • مشکلات خانوادگی

برای درخواست ویزای اقامت طولانی هلند (MVV) باید هزینه‌ای معادل 207 یورو بپردازید. بسته به وضعیت شما، مقامات هلندی به شما این امکان را می‌دهند که این هزینه را به صورت آنلاین، در محل در مرکز درخواست ویزا در ایران، یا از طریق حواله بانکی پرداخت کنید.
برخی از مدارک مهم برای درخواست ویزای تحصیلی هلند عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر
 • بیمه درمانی
 • تمکن مالی
 • مدرک زبان

نتیجه درخواست شما ظرف 60 روز مشخص خواهد شد. اگر بیشتر از این مدت طول بکشد، می‌توانند این دوره را تمدید کنند. مثلا به این دلیل که درخواست شما کامل نیست. در این صورت به موسسه آموزشی شما اطلاع داده خواهد شد.

گپ تحصیلی هلند

گپ تحصیلی به وقفه تحصیلی بین دو مقطع تحصیلی گفته می‌شود. اکثر دانشگاه‌های هلند گپ تحصیلی 1 یا 2 ساله بین هر مقطع تحصیلی را قابل قبول می‌دانند. اما برای گپ تحصیلی بیشتر باید شرایط خاصی را داشته باشید و بتوانید یک توجیه مناسب برای گپ تحصیلی خود ارائه دهید. با ارائه مدارک قابل توجیه مانند کسب تجربه کاری، گذراندن دوره‌های مختلف و موارد دیگر می‌توانید گپ تحصیلی تا 8 سال را نیز جبران کنید. در برخی دانشگاه‌ها و در مقاطع تحصیلی بالاتر گپ تحصیلی 13 سال نیز قابل قبول است.

هزینه تحصیل در هلند

هزینه‌ تحصیل در هلند بسته به رشته، مقطع تحصیلی و نوع موسسه آموزشی متفاوت است. همچنین دانشگاه‌های علمی کاربردی نسبت به دانشگاه‌های تحقیقاتی معمولا ارزان‌تر هستند. از سال 2024، متوسط شهریه سالانه برای مقطع کارشناسی از 6،000 تا 17،000 یورو، برای مقطع کارشناسی ارشد از 8،000 یورو تا 23،000 یورو و برای مقطع دکترا از 6،000 تا 20،000 یورو در سال برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا متغیر است.
توجه داشته باشید که هزینه شهریه برای برخی از رشته‌ها مانند پزشکی یا دندانپزشکی می‌تواند بسیار گران‌تر باشد و تا بیش از 30،000 یورو در سال نیز برسد. برخی از بورسیه‌ها و گزینه‌های کمک مالی برای کاهش بار مالی دانشجویان بین المللی در دسترس هستند.

هزینه زندگی در هلند برای دانشجویان

هزینه زندگی دانشجویی در هلند نسبت به سایر کشورهای اروپایی کمتر است. با این حال، بسته به شهر و سبک زندگی شما ممکن است هزینه زندگی بیشتر یا کمتر باشد. هزینه‌های زندگی در آمستردام و روتردام نسبتا بیشتر از سایر شهرهای دیگر هلند است. به طور متوسط، باید حدود 800 تا 1،200 یورو در ماه برای هزینه‌های اقامت، اقلام غذایی، حمل و نقل و هزینه‌های متفرقه را در نظر بگیرید. محل اقامت معمولا بیشترین هزینه را شامل می‌شود، اقامت در خوابگاه دانشگاه و آپارتمان‌های مشترک گزینه‌های مقرون به صرفه‌تری هستند.
در جدول زیر متوسط هزینه‌های زندگی دانشجویی در بزرگترین شهرهای هلند را آورده‌ایم:

نام شهر متوسط هزینه ماهانه (به یورو)
انسخده (Enschede) 920 – 650
آیندهوون (Eindhoven) 1،350 – 850
آمستردام (Amsterdam) 1،500 – 1،000
دلفت (Delft) 1،200 – 780
روتردام (Rotterdam) 1،250 – 760
فرم آنلاین ارزیابی مهاجرت

قطعا اولین مرحله در پروسه مهاجرت ارزیابی شرایط شماست. موسسه مهاجرتی زنگنه با راه اندازی سرویس ارزیابی آنلاین مهاجرتی، راه را برای شما آسان کرده است. فقط کافیست فرم مربوطه را پر نمایید تا شرایط شما بدون پرداخت هیچ هزینه ای ارزیابی شود.

شرایط من را ارزیابی کن...
فرم ارزیابی مهاجرت موسسه زنگنه

بورسیه های تحصیلی هلند

با وجود هزینه‌های تحصیلی نسبتا پایین در هلند، انواع بورسیه‌های تحصیلی برای دانشجویان بین المللی در دسترس است. دولت هلند از طریق همکاری با کشورها و سازمان‌های مختلف، بورسیه‌های تحصیلی را برای دانشجویان بین المللی تأمین می‌کند. این بورسیه‌ها بر اساس معیارهای پذیرش برای دانشجویان و متخصصان شاغل که برای برنامه‌های دانشگاه‌های تحقیقاتی و دانشگاه‌های علوم کاربردی در هلند درخواست می‌کنند، در دسترس هستند و ارزش آنها معمولا بین 5،000 تا 20،000 یورو در سال متغیر است.
برخی از انواع محبوب بورسیه های تحصیلی هلند برای دانشجویان بین المللی عبارتند از:

 • بورسیه تحصیلی هلند (Holland Scholarship)
 • بورسیه هلند توسط وزارت آموزش، فرهنگ و علوم هلند و بسیاری از دانشگاه‌های تحقیقاتی و دانشگاه‌های علوم کاربردی در هلند تامین مالی می‌شود. این بورسیه برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا در نظر گرفته شده است. دانشجویان بین المللی مقطع کارشناسی و مقطع کارشناسی ارشد در هلند، می‌توانند برای دریافت این بورسیه درخواست دهند. ارزش این بورسیه 5،000 یورو در سال اول تحصیلی است.

 • برنامه بورسیه تحصیلی رادبود (Radboud Scholarship Programme)
 • مشابه بورسیه تحصیلی هلند، برنامه بورسیه رادبود به دانشجویان واجد شرایط از کشورهای غیر اتحادیه اروپا اختصاص دارد. فقط تعداد کمی از داوطلبان که در دانشگاه رادبود تحصیل می‌کنند، واجد شرایط دریافت این بورسیه هستند. داوطلبان این بورسیه می‌توانند در مقطع کارشناسی ارشد دوره‌هایی که به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، ثبت نام کنند. این بورسیه شهریه تحصیلی شما را به 2،209 یورو کاهش می‌دهد. همچنین هزینه‌های دیگری مانند درخواست ویزا، بیمه درمانی، بیمه مسئولیت و مجوز اقامت را نیز پوشش می‌دهد. مدت زمان پرداخت این بورسیه دو سال است. با این حال، برای بهره‌مندی از مزایای سال دوم، باید تمام دروس خود در سال اول را با موفقیت پشت سر بگذارید.

 • بورسیه های تعالی دانشگاه اوترخت (Utrecht University Excellence Scholarships)
 • دانشگاه اوترخت، به عنوان یک دانشگاه معتبر در هلند، بورسیه های متعددی را به دانشجویان واجد شرایط در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد که مایل به تحصیل در این دانشگاه هستند، ارائه می‌دهد. با این حال، متقاضیان باید تعداد مشخصی از برنامه‌های تحصیلی را مطالعه کنند. این دانشگاه سالانه به 20 تا 25 دانشجوی بین المللی از یک کشور غیر اتحادیه اروپا این بورسیه را اعطا می‌کند.
  متقاضیان واجد شرایط برای دریافت این بورسیه تحصیلی جزو دانشجویان برجسته بین المللی هستند. آنها باید جزو 10 درصد برتر دانشجویان در رشته خود باشند. متقاضیان موفق به دریافت این بورسیه یکی از 2 جایزه مالی را دریافت می‌کنند: شهریه کامل یا شهریه کامل و هزینه‌های زندگی (11،000 یورو) بورسیه تحصیلی دانشگاه اوترخت می‌تواند تا پایان برنامه تحصیلی متقاضی ادامه یابد، مشروط بر اینکه متقاضی با موفقیت سال تحصیلی قبلی را پشت سر بگذارد.

 • بورسیه های تعالی جاستوس و لوئیس ون افن (Justus & Louise van Effen Excellence Scholarships)
 • دانشگاه صنعتی دلفت (TU Delft) بورسیه تحصیلی تعالی Justus & Louise van Effen را به دانشجویان بین المللی شایسته‌ای که مایل به تحصیل در یک برنامه تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه هستند، اعطا می کند. متقاضیان می‌توانند از هر کشوری باشند اما باید حداقل معدل (GPA) برابر با 8 را کسب کرده باشند. مهلت ارسال درخواست این بورسیه معمولا تا اول دسامبر هر سال است. متقاضیان موفق حق دریافت کمک هزینه تحصیلی کامل، کمک هزینه ماهیانه 950 یورو، هزینه‌های سفر و عضویت در یک باشگاه را به مدت 2 سال دارند.

 • بورسیه های دانشگاه توئنته (University Twente Scholarships)
 • بورسیه‌های تحصیلی این دانشگاه برای دانشجویان بین‌المللی که مایل به ثبت نام در یک برنامه تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه هستند، در دسترس است. به متقاضیان موفق 6،000 یورو تا 25،000 یورو برای یک سال تحصیلی تعلق می‌گیرد، با این حال، متقاضیان باید یکی از برنامه‌های تحصیلات تکمیلی زیر را که توسط دانشگاه توئنت ارائه می‌شود انتخاب کنند: ریاضیات کاربردی، فیزیک کاربردی، مهندسی پزشکی، مدیریت بازرگانی، فناوری اطلاعات کسب و کار، مهندسی شیمی، مهندسی عمران و مدیریت، ارتباطات، علوم کامپیوتر، مدیریت ساخت و ساز. و مهندسی، علوم و فناوری آموزشی، مهندسی برق، سیستم های تعبیه شده، مدیریت محیط زیست و انرژی، مطالعات اروپایی، علوم بهداشتی، رسانه، مهندسی طراحی صنعتی، علم و فناوری اینترنت، مهندسی مکانیک، فناوری نانو، روانشناسی، مدیریت دولتی، فناوری انرژی پایدار، و سیستم ها و کنترل.

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه ماستریخت هلند (Maastricht University Holland – High Potential Scholarships)
 • دانشگاه ماستریخت (UM) بورسیه‌هایی را به دانشجویان بین المللی که مایل به تحصیل در مقطع تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه هستند و معمولا به 24 متقاضی واجد شرایط از کشورهای غیر اتحادیه اروپا ارائه می‌دهد. سن متقاضی در زمان درخواست نباید بیشتر از 35 سال باشد. متقاضیان موفق می‌توانند 29،000 یورو در هر سال تحصیلی دریافت کنند که شامل پوشش هزینه شهریه و هزینه‌های ماهانه زندگی می‌شود.

بهترین دانشگاه های هلند

بسیاری از دانشگاه‌های هلند به دلیل ارائه کیفیت قابل توجه در زمینه تحقیقات و آموزش عالی از شهرت بی‌نظیری در سراسر جهان برخوردار هستند. در جدول زیر اسامی بهترین دانشگاه‌های هلند را بر اساس رنکینگ‌های معتبر جهانی QS، THE و ARWU در سال 2024 آورده‌ایم:

نام دانشگاه نام دانشگاه به انگلیسی رتبه بر اساس QS در سال 2024 رتبه بر اساس THE در سال 2024 رتبه بر اساس ARWU در سال 2023
دانشگاه صنعتی دلفت Delft University of Technology 47 48 151
دانشگاه UVA آمستردام UvA University of Amsterdam 53 61 101
دانشگاه اوترخت Utrecht University 107 - 52
دانشگاه صنعتی آیندهوون Eindhoven University of Technology 124 168 401
دانشگاه لیدن Leiden University 126 77 101
دانشگاه خرونینگن University of Groningen 139 79 76
دانشگاه و پژوهشگاه واخنینگن Wageningen University & Research 151 64 151
دانشگاه اراسموس روتردام Erasmus University Rotterdam 176 99 88
دانشگاه VU آمستردام VU University Amsterdam 207 125 151
دانشگاه توئنته University of Twente 210 184 401
دانشگاه رادبود Radboud University 222 140 101
دانشگاه ماستریخت Maastricht University 256 138 201
دانشگاه تیلبورگ Tilburg University 371 201 701

زمان اپلای دانشگاه های هلند

برای تحصیل در هلند، آگاهی از زمان اپلای و مهلت‌های درخواست (ددلاین)، بسیار ضروری است. این اطلاعات می تواند به شما در برنامه‌ریزی درخواست کمک کند و شانس شما را برای پذیرش از دانشگاه مدنظرتان افزایش دهد. برای درخواست، باید تاریخ‌ها و ددلاین ویژه برای هر دانشگاه و رشته را دنبال کنید. این مهلت‌ها معمولا بسته به سال تحصیلی و ترم پذیرش متفاوت است. پذیرش از دانشگاه‌های هلند در دو ترم پاییز و بهار انجام می‌شود و ددلاین هر ترم به صورت زیر است:

 • ترم پاییز (شروع ترم از ماه سپتامبر/اکتبر)
 • به طور کلی، ددلاین اکثر دانشگاه‌های هلند در این ترم از ماه دسامبر تا آوریل است، برخی از برنامه‌ها ددلاین زودتری دارند. توصیه می‌شود درخواست خود را در اسرع وقت ارسال کنید زیرا برخی از برنامه‌ها دارای فضاهای محدودی هستند و ممکن است دانشجویان بر اساس اولویت درخواست، پذیرش شوند.

 • ترم بهار (شروع ترم از ماه فوریه/مارس)
 • دانشگاه‌های هلند در ترم بهار دوره‌های کمتری را نسبت به ترم پاییز ارائه می‌کنند. ددلاین برنامه‌های ترم بهار معمولا در ماه سپتامبر تا نوامبر است.

بهترین رشته ها برای تحصیل در هلند

کشور هلند که به دلیل سیستم آموزشی نوآورانه و گزینه‌های تحصیلی متنوع شناخته شده است، طیف گسترده‌ای از رشته‌های تحصیلی را متناسب با علایق و مسیرهای شغلی مختلف ارائه می‌دهد. برخی از بهترین رشته‌ها برای تحصیل در دانشگاه‌های هلند عبارتند از:

 • اقتصاد سنجی و علم داده
 • انیمیشن
 • مهندسی کلان داده
 • مهندسی علوم آب
 • فیزیولوژی پزشکی
 • علوم بهداشتی
 • اقتصاد
 • حقوق
 • MBA
 • ریاضیات صنعتی و کاربردی
 • زبان، ادبیات و آموزش
 • مطالعات اروپای شرقی
 • سیاست اروپا
 • انفورماتیک پزشکی
در اینستاگرام، ما را دنبال کنید

اگر به فکر مهاجرت هستید، شما میبایست از بروزترین اخبار و اطلاعات مهاجرتی آگاه باشید، که لازمه ی آن مراجعه روزانه به بسیاری از سایت های معتبر است که زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد. ما تمامی این اطلاعات را برای شما در پیج اینستاگرام رسمی موسسه مهاجرتی زنگنه فراهم آورده ایم.

پیج آخرین اخبار مهاجرتی پیج مهاجرت به هلند
اینستاگرام موسسه زنگنه

تحصیل آنلاین در هلند

آموزش از راه دور یا تحصیل آنلاین در هلند روشی از مطالعه است که به شما این امکان را می‌دهد بیشتر یا تمام یک دوره را بدون حضور در دانشگاه مطالعه کنید. در طول این نوع آموزش، می‌توانید از طریق ایمیل، کنفرانس‌های ویدئویی، اتاق‌های گفتگو، پیام‌رسان‌های فوری و سایر اپلیکیشن‌های تعاملی آنلاین از طریق کامپیوتر با اساتید و سایر دانشجویان ارتباط داشته باشید. تحصیل آنلاین در هلند توسط برخی از دانشگاه‌های این کشور، حدود 52 دانشگاه و در برخی از رشته‌ها ارائه می‌شود.
با تحصیل آنلاین در هلند، از همان خدمات و حمایت آموزشی و دسترسی به منابع دانشگاه، کیفیت آموزشی مشابه با کلاس‌های حضوری بهره‌مند خواهید شد و هزینه کمتری نسبت به برنامه‌های حضوری پرداخت خواهید کرد.

تحصیل در هلند با مدرک دیپلم

با داشتن مدرک دیپلم دبیرستان معتبر با حداقل معدل 14 می‌توانید در دانشگاه‌های علمی کاربردی و همچنین دانشگاه‌های تحقیقاتی در مقطع کارشناسی طیف وسیعی از رشته‌ها مانند اقتصاد، مراقبت‌های بهداشتی درمانی، هنرهای زیبا، کشاورزی، علوم رفتاری و اجتماعی، زبان و فرهنگ، انواع رشته‌های مهندسی، تکنولوژی، علوم طبیعی، حقوق، علوم پزشکی و غیره ثبت نام کنید.
دانشگاه‌های علمی کاربردی، آزادی زیادی در تعیین محتوا و ساختار برنامه‌های خود دارند و تمرکز برنامه‌ها بر روی ارائه مهارت‌ها و صلاحیت‌های لازم برای یک شغل در یک زمینه خاص است. شما از طریق دوره‌های کارآموزی، علاوه بر آموزش در کلاس، کار بر روی پروژه‌ها و تکالیف گروهی، تجربه عملی کسب خواهید کرد. پس از اخذ مدرک کارشناسی می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کرده و یا در رشته تحصیلی خود مشغول به کار شوید.
در دانشگاه‌های تحقیقاتی هلند، هدف از برنامه‌های کارشناسی این است که شما را برای آموزش بیشتر و همچنین اشتغال آماده کند و مهارت‌های علمی مرتبط با یک رشته دانشگاهی را به شما بیاموزد. محتوای برنامه‌ها می‌تواند بسیار تخصصی باشد.

بهترین شهرهای دانشجویی هلند

اکثر شهرهای هلند دارای جمعیت دانشجویی بسیار زیادی هستند. طبق رتبه بندی تایمز، اوترخت در فهرست بهترین شهرهای دانشجویی هلند پیشتاز است. این شهر که چهارمین شهر بزرگ و قدیمی در سراسر هلند است، ترکیبی عالی از هیاهوی دانشجویی همراه با فضایی آرام است. بعد از اوترخت، شهر آمستردام، پایتخت هلند، که به عنوان سرزمین فرصت‌ها نیز شناخته می‌شود، یک گزینه عالی برای همه دانشجویان بین المللی است. بر اساس رتبه بندی دانشجویان نیز، بهترین شهرهای دانشجویی در هلند شامل شهر نایمخن، لاهه، تیلبورگ، آیندهوون، دلفت، اوترخت، روتردام، لیدن، آمستردام و خرونینگن می‌شوند.

کار حین تحصیل در هلند

برای کاهش هزینه‌های تحصیل خود در هلند، می‌توانید به صورت پاره وقت و 16 ساعت در هفته در حین تحصیل کار کنید. در تعطیلات بین ترم نیز می‌توانید به صورت تمام وقت مشغول به کار شوید. در نظر داشته باشید که ویزای دانشجویی شما شامل کار و دوره‌های کارآموزی نمی‌شود. برای کار حین تحصیل در هلند با ویزای دانشجویی باید کارفرمای خود را متقاعد کنید که برای مجوز کار درخواست دهند. خوشبختانه، درخواست مجوز کار از طرف کارفرمایان رایگان است.

مزایای تحصیل در هلند

با تحصیل در هلند از مزایای زیر بهره مند خواهید شد:

 • کیفیت بالای آموزش
 • مدرک معتبر بین المللی
 • محیط چندفرهنگی
 • هزینه‌های زندگی مقرون به صرفه
 • کیفیت بالای زندگی
 • بهترین موقعیت در اروپا
 • فرصت های شغلی متعدد
 • فرصت های عالی برای سفر
 • تحصیل به زبان انگلیسی
 • دریافت بورسیه تحصیلی
 • سفر آزادانه به 26 کشور
فرم آنلاین ارزیابی مهاجرت

قطعا اولین مرحله در پروسه مهاجرت ارزیابی شرایط شماست. موسسه مهاجرتی زنگنه با راه اندازی سرویس ارزیابی آنلاین مهاجرتی، راه را برای شما آسان کرده است. فقط کافیست فرم مربوطه را پر نمایید تا شرایط شما بدون پرداخت هیچ هزینه ای ارزیابی شود.

شرایط من را ارزیابی کن...
فرم ارزیابی مهاجرت موسسه زنگنه

اقامت در هلند پس از تحصیل

تا ظرف 3 سال پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های هلند واجد شرایط درخواست مجوز اقامت «Orientation Year» هستید. این مجوز کار برای یک سال معتبر است و به شما این امکان را می‌دهد تا شغلی در کشور هلند پیدا کنید یا کسب و کار خود را راه اندازی کنید. به بیان دیگر، این نوع مجوز اقامت به شما امکان دسترسی آزاد به بازار کار هلند را می‌دهد. در نهایت پس‌ از اقامت قانونی در هلند به مدت 5 سال متوالی، می‌توانید برای اقامت دائم هلند درخواست دهند.

سخن پایانی

کشور هلند با داشتن استراتژی‌های آموزشی پیشرفته، محیط چندفرهنگی و سیستم آموزشی عالی، در سراسر جهان تحسین شده است. فارغ از اینکه به هنر، علم، تکنولوژی یا تجارت علاقه دارید، دانشگاه‌های هلند طیف گسترده‌ای از دوره‌های آموزشی را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهند. دانشگاه‌های مشهوری مانند دانشگاه آمستردام، دانشگاه صنعتی دلفت و دانشگاه اراسموس روتردام به طور مداوم در سطح جهانی رتبه بالایی دارند و دانشجویان زیادی را از سراسر جهان جذب می‌کنند.
در نهایت، تحصیل در هلند راحت و جالب است. در صورت تمایل به تحصیل در این کشور زیبا از همین امروز برنامه‌ریزی کنید و اولین قدم را به سوی یک تجربه علمی غنی و موفق بردارید. برای شروع می‌توانید از طریق تماس با موسسه مهاجرتی زنگنه از مشاوران و کارشناسان ما راهنمایی و مشاوره دریافت کنید، یا فرم مشاوره رایگان ما را تکمیل نمایید.

در اینستاگرام، ما را دنبال کنید

اگر به فکر مهاجرت هستید، شما میبایست از بروزترین اخبار و اطلاعات مهاجرتی آگاه باشید، که لازمه ی آن مراجعه روزانه به بسیاری از سایت های معتبر است که زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد. ما تمامی این اطلاعات را برای شما در پیج اینستاگرام رسمی موسسه مهاجرتی زنگنه فراهم آورده ایم.

پیج آخرین اخبار مهاجرتی پیج مهاجرت به هلند
اینستاگرام موسسه زنگنه

پرسش های معمول شما

پس از پذیرش از دانشگاه مورد نظر خود در هلند، موسسه آموزشی شما درخواست را ارسال می‌کند و همزمان برای ویزای اقامت طولانی (MVV) و مجوز اقامت دانشجویی شما درخواست می‌دهد. هزینه‌ها نیز از طریق موسسه آموزشی پرداخت می‌شود.

تا ظرف 3 سال پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه‌های هلند واجد شرایط درخواست مجوز اقامت «Orientation Year» هستید. این مجوز کار برای یک سال معتبر است و به شما این امکان را می‌دهد تا شغلی در کشور هلند پیدا کنید یا کسب و کار خود را راه اندازی کنید.

برای کاهش هزینه‌های تحصیل خود در هلند، می‌توانید به صورت پاره وقت و 16 ساعت در هفته در حین تحصیل کار کنید. در تعطیلات بین ترم نیز می‌توانید به صورت تمام وقت مشغول به کار شوید.

ددلاین اکثر دانشگاه‌های هلند در ترم پاییز از ماه دسامبر تا آوریل و در ترم بهار از ماه سپتامبر تا نوامبر است.

بر اساس رتبه بندی دانشجویان، بهترین شهرهای دانشجویی در هلند شامل شهر نایمخن، لاهه، تیلبورگ، آیندهوون، دلفت، اوترخت، روتردام، لیدن، آمستردام و خرونینگن می‌شوند.

هزینه‌های زندگی در آمستردام و روتردام نسبتا بیشتر از سایر شهرهای دیگر هلند است. به طور متوسط، باید حدود 800 تا 1،200 یورو در ماه برای هزینه‌های اقامت، اقلام غذایی، حمل و نقل و هزینه‌های متفرقه را در نظر بگیرید.

متوسط شهریه سالانه برای مقطع کارشناسی از 6،000 تا 17،000 یورو، برای مقطع کارشناسی ارشد از 8،000 یورو تا 23،000 یورو و برای مقطع دکترا از 6،000 تا 20،000 یورو در سال برای دانشجویان بین المللی خارج از اتحادیه اروپا متغیر است. هزینه شهریه برای برخی از رشته‌ها مانند پزشکی یا دندانپزشکی می‌تواند بسیار گران‌تر باشد و تا بیش از 30،000 یورو در سال نیز برسد.

دانشگاه‌های هلند معمولا مدارکی مبنی بر وجود بودجه کافی برای کل دوره تحصیلی شما را درخواست می‌کنند. حداقل تمکن مالی 932 یورو در ماه است.

بله، تحصیل آنلاین در هلند توسط برخی از دانشگاه‌های این کشور، حدود 52 دانشگاه و در برخی از رشته‌ها ارائه می‌شود.

اکثر دانشگاه‌های هلند گپ تحصیلی 1 یا 2 ساله بین هر مقطع تحصیلی را قابل قبول می‌دانند. اما برای گپ تحصیلی بیشتر باید شرایط خاصی را داشته باشید و بتوانید یک توجیه مناسب برای گپ تحصیلی خود ارائه دهید.

برای برخی از برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌های هلند، می‌توانید از طریق یک سیستم درخواست آنلاین، Studielink درخواست دهید. Studielink به شما این امکان را می‌دهد تا برای چهار دوره در یک زمان درخواست دهید.

بله، معدل تنها یک شاخص است که در کنار فاکتورهای دیگر، مانند تسلط به زبان، انگیزه نامه، توصیه نامه و موارد دیگر ارزیابی می‌شود. برای مثال اگر معدل شما کمی پایین‌تر است اما نمره بالایی در آزمون زبان کسب کرده‌اید، هنوز شانس پذیرش خواهید داشت.

سیستم امتیازدهی معدل (GPA) در هلند از 1 تا 10 طبقه بندی می‌شود. برای پذیرش از دانشگاه‌های هلند باید معدل مقطع قبلی شما حداقل 7.0 برابر با معدل 14 در ایران باشد.

تحصیل در هلند بدون مدرک زبان ممکن است با شرکت در برخی از دوره‌های زبان دانشگاه و کسب نمره قبولی امکان پذیر باشد. در این صورت شما یک نامه پذیرش مشروط دریافت خواهید کرد. پس از برآورده کردن معیارهای زبان الزامی دانشگاه، می‌توانید پذیرش مشروط خود را به پذیرش عادی تغییر دهید.

با اینکه هلندی زبان رسمی در هلند است، برخی از موسسات آموزش عالی ممکن است دوره‌هایی را به زبان انگلیسی ارائه دهند. بنابراین، بستگی به دوره تحصیلی شما داشتن تسلط به زبان هلندی یا انگلیسی ضروری است

برای داوطلبان مقطع کارشناسی، داشتن بالای 17 سال سن ضروری است، اما به غیر از این، هیچ گونه محدودیت سنی برای پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های هلند وجود ندارد. به طور میانگین، سن معمول دانشجویان در هلند بین 17 تا 35 سال است.

بله، از دلایل تحصیل در هلند، می‌توان به روند سریع و آسان ویزای دانشجویی، نرخ بالای پذیرش و تنوع دوره‌ها به زبان انگلیسی، اشاره کرد. علاوه بر این، بیش از 95% از ساکنان هلند به زبان انگلیسی مسلط هستند و به راحتی می‌توانید در طول اقامت خود با مردم ارتباط برقرار کنید.

بله؛ بعد از دریافت پذیرش از دانشگاه باید مراحل دریافت ویزای تحصیلی هلند را طی کنید.

در دانشگاه های علوم کاربردی می توانید در برنامه های کارشناسی در طیف وسیعی از رشته ها نظیر اقتصاد، مراقبت های بهداشتی، هنرهای زیبا، کشاورزی و غیره ثبت نام کنید.

دانشجویان رشته داروسازی در هلند بر خلاف همه مقاطع که به صورت میانگین دارای 16 ساعت حق کار هستند در این رشته حق کار 20 ساعت در هفته را دارا میباشتد و در همین ساعات کاری هم حقوق خوبی به فرد تعلق میگیرد.

اگر فرد در دوره 4 سال اول متوقف شود به او یک لیسانس علوم پایه می دهند.


دو مرحله. دوره 4 ساله اول علوم پایه، دوره 2 ساله عملی یا همان کارآموزی.

تحصیل داروسازی در هلند چند ساله است؟

دانشگاه گرونیگن و دانشگاه ماستریخت.

برای شروع کار به عنوان یک پزشک، دانشجویان باید دیپلم خود را در وب سایت BIG ثبت و اعتبار مناسب آن از وزارت را اخذ نمایند. افراد همچنین باید امتحان زبان هلندی NT2 را به عنوان زبان دوم ارائه کنند.

بعد از اتمام تحصیل، دانشجویان باید به مدت 1 سال در بیمارستان ها حضور داشته باشند و به عبارتی دیگر دوره های کارآموزی را بگذرانند تا بتوانند به عنوان پزشک در این کشور مشغول به کار شوند.

تحصیل پزشکی در هلند برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا امکان پذیر است و این امکان در اختیار افراد قرار دارد که به زبان انگلیسی نیز تحصیلات خود را ادامه دهند، ولی در هر حال افراد نیاز دارند که به زبان هلندی مسلط باشند.

آزمون آزمایش سل را باید 3 ماه بعد از دریافت مجوز اقامت خود انجام دهید. در برخی موارد نیازی به انجام این آزمون نیست. اتباع ایرانی برای ورود به هلند نیازی به انجام آزمایش بیماری سل نخواهند داشت.

میزان هزینه زندگی یکی از پارامترهای می باشد که ارتباط مستقیم با سبک زندگی هر فرد دارد. طبق قوانینی که در خصوص اخذ ویزای تحصیلی هلند و اعزام دانشجو به هلند حائز اهمیت است پوشش دادن هزینه های زندگی فردی است که مقاضیان می بایست علاوه بر پرداخت هزینه های تحصیل، هزینه های زندگی را نیز در اختیار داشته باشند.

لیسانس 6000€ الی 15000€ (یورو)، فوق لیسانس 8000€ الی 20000€ (یورو) و دوره Top up بین 8000€ الی 10000€ (یورو).

دو دانشگاه دلفت و آمستردام که در جمع 100 دانشگاه برتر جهان قرار دارند.

تحصیلات کارشناسی در هلند 3 الی 4 ساله است که در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی انجام می گیرد.

دانشجویان خارجی می توانند 16 ساعت در هفته به صورت قانونی در هلند کار کنند.

این سطح برای دوره کارشناسی در کشور هلند، معادل آیلتس 6 می باشد.

مدرک زبان انگلیسی برای مقطع لیسانس IELTS 6، مدرک زبان انگلیسی برای مقطع فوق لیسانس IELTS 6.5 و مدرک زبان انگلیسی برای مقطع دکترا IELTS 7 است.

یکی از مهم ترین مزیت های تحصیل در هلند، امکان تحصیل به زبان انگلیسی است. این زبان در محیط شهری نیز به شدت رایج است.

خیر، مدرک زبان از الزامات اخذ پذیرش تحصیلی در هلند است.

همه دانشگاه ها در هلند، هزینه ای را به منظور بررسی مدارک از دانشجویان دریافت می کنند.

دانشجویان خارجی می توانند با استفاده از بورسیه تحصیلی، هزینه های تحصیلی خود را کاهش دهند.

خیر، تحصیل در هلند برای دانشجویان غیر اروپایی شامل شهریه دانشگاهی می شود.

تحصیل در هلند را به هیچ عنوان نمی توان به عنوان روشی ارزان برای تحصیل قلمداد کرد به طوری که در بهترین شرایط هزینه تحصیل در این کشور بیش از 10000€ (یورو) در سال است.

ویزای تحصیلی کشور هلند منجر به اخذ کارت اقامت موقت و سپس دائم در این کشور خواهد شد.

آمادگی کلی برای شروع تحصیل، آمادگی حضور در بازار کار کشور هلند، شرکت در دوره های کارآموزی، افزایش توانایی پیوستن به بازار کار.

مقالات پر بازدید

زندگی در هلند 2024
زندگی در هلند 2024

کشور هلند هجدهمین اقتصاد بزرگ جهان است. این کشور به دلایل زیادی همچون هزینه زندگی کمتر به نسبت سایر کشورهای اروپایی، کشوری امن با مردمانی شاد، وجود فرصت‌های بسیار برای بورسیه‌های تحصیلی، فرصت‌های شغلی زیاد، درآمد بالا و اجازه درخواست ویزای همراه، به یکی از ...

بیشتر بخوانید
بورسیه تحصیلی هلند 2024
بورسیه تحصیلی هلند 2024

هلند یکی از محبوب‌ترین کشورها در اروپا برای دانشجویان بین المللی است. دانشگاه‌های هلند بیشترین تعداد برنامه‌های زبان انگلیسی را در قاره اروپا ارائه می‌دهند. حدود 2000 برنامه در این کشور کاملاً به زبان انگلیسی تدریس می‌شود. ...

بیشتر بخوانید
دانشگاه توئنته Twente هلند
دانشگاه توئنته Twente هلند

دانشگاه توئنته هلند در حاشیه شهر انسخده هلند قرار دارد. فاصله دانشگاه از مرکز شهر انسخده حدود پانزده دقیقه دوچرخه سواری است. حدود 2 هزار محقق و بیش از 10 هزار دانشجو در دانشگاه مشغول تحصیل و پژوهش هستند. تمام ساختمان‌های آموزشی و مراکز تحقیقاتی دانشگاه در ...

بیشتر بخوانید
دانشگاه تیلبرگ Tilburg هلند
دانشگاه تیلبرگ Tilburg هلند

دانشگاه تیلبرگ هلند (University Tilburg) که در سال 1927 تأسیس شده است، یک دانشگاه معتبر دولتی است که حدود 17400 دانشجو دارد که حدود 18% آن‌ها دانشجویان بین‌المللی هستند، این درصد طی سال‌های گذشته به طور پیوسته در حال افزایش بوده است. ...

بیشتر بخوانید
تحصیل در هلند 2024
تحصیل در هلند 2024

تحصیل در هلند، یکی از ساده‌ترین راه‌های مهاجرت به این کشور است. کشور هلند در میان دیگر کشورهای اروپایی، به دلیل هزینه‌های مقرون‌به صرفه خود یکی از بهترین گزینه‌های انتخابی برای تحصیل در خارج می‌تواند باشد. ...

بیشتر بخوانید
دانشگاه های برتر هلند 2024
دانشگاه های برتر هلند 2024

جدول زیر 13 دانشگاه برتر هلند در سال 2023 را بر اساس رتبه بندی جهانی فهرست می کند. ...

بیشتر بخوانید
تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد
تغییر رشته در مقطع کارشناسی ارشد

وقتی می‌خواهید در مقطع کارشناسی ارشد ادامه تحصیل دهید، اما نه در رشته‌ای که لیسانس خود را در آن خوانده اید، چه اتفاقی می‌افتد؟ خوب، این واقعاً به شما بستگی دارد. احساس عدم ارتباط با مدرک کارشناسی یا حرفه فعلی خود و تصمیم به دنبال کردن یک رشته جدید یا نامرت ...

بیشتر بخوانید
دانشگاه های برتر هلند 2024
دانشگاه های برتر هلند 2024

هلند کشوری هست که با روی باز پذیرای دانشجویان بین المللی و خانواده های آنهاست، کمتر کشوری مثل هلند برای پذیرش دانشجویان، فاکتور سن را آخرین اولویت خود قرار میدهد، بنابراین اگر در سن 30 سالگی می خواهید برای تحصیلات دانشگاهی اقدام نمایید، هلند کشوری هست که ا ...

بیشتر بخوانید
هرآنچه دانشجویان بین المللی در هلند باید بدانند
هرآنچه دانشجویان بین المللی در هلند باید بدانند

نکاتی که دانشجویان بین المللی مقیم هلند نباید از آن غافل شوند. ...

بیشتر بخوانید
7 دلیل برای تحصیل MBA در آمستردام
7 دلیل برای تحصیل MBA در آمستردام

آیا به دنبال سرعت بخشیدن به حرفه خود هستید؟ یا شاید در فکر یک کار کاملاً جدید هستید؟ اگر بله، پس احتمالاً به فکر بازگشت به دانشگاه و گرفتن MBA هستید. بهترین کشور برای تحصیل MBA کجاست؟ هلند! ...

بیشتر بخوانید
7 نکته برای شروع تحصیل در دانشگاه های هلند
7 نکته برای شروع تحصیل در دانشگاه های هلند

اگر هلند را برای تحصیلات عالی در نظر گرفته اید، انتخاب خوبی کرده اید. بسیاری ازدانشجویان بین المللی می خواهند در سرزمین پنیر و لاله تحصیل کنند. در هلند از زندگی مقرون به صرفه گرفته تا یک جامعه بزرگ بین المللی، چیزهای زیادی برای لذت بردن وجود دارد! ...

بیشتر بخوانید
اسامی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در هلند 2024
اسامی دانشگاه های مورد تایید وزارت بهداشت در هلند 2024

بررسیهای کارشناسی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و در نظر گرفتن سه نظام رتبه بندي معتبر بین المللی QS ،Times و Shanghai و عملکرد دانشگاهها، لیست دانشگاههاي خارج از کشور مورد تایید وزارت متبوع جهت ورودهای سال تحصیلی 2023-2024 در رشته هاي مرتبط با علوم پز ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: