آلمان، کشوری در قاره اروپا با پایتخت برلین است. این کشور از شمال با دریای شمال، دانمارک و دریای بالتیک، از شرق با لهستان و جمهوری چک، از جنوب با اتریش و سوئیس و از غرب با فرانسه، بلژیک، لوکزامبورگ و هلند هم مرز است. آلمان با 82 میلیون نفر، پرجمعیت‌ترین کشور اروپا است.

این کشور دارای 16 ایالت است. بزرگترین ایالت بایرن یا باواریا در جنوب و کوچک‌ترین برمن در شمال غربی است.

همانطور که از این موضوع مطلع هستید، کشورهای اروپایی با کمبود نیروی کار جوان رو به رو هستند بنابراین میان کشورها رقابت در جذب نیروی کار ماهر و متخصص دیده می شود.

در تلگرام، ما را دنبال کنید

در گروه تلگرامی موسسه مهاجرتی زنگنه شما می توانید سوالات خود را با کارشناسان مهاجرتی که در این گروه هستند مطرح و بصورت رایگان پاسخ خود را دریافت نمایید، همچنین با عضویت در کانال موسسه مهاجرتی زنگنه از آخرین اطلاع رسانی ها آگاه شوید. آنچه شما نیاز دارید ما برای شما فراهم آورده ایم.

عضویت در گروه تلگرامی عضویت در کانال تلگرامی
تلگرام موسسه زنگنه

مهاجرت کاری به آلمان از راه دوره های آموزشی آوسبیلدونگ

اوسبیلدونگ به یک دوره همزمان کار و دانش می گویند که اکثراً کار و مهارت عملی بر تئوری، درس و امتحان غالب است. این دوره ها تفاوت زیادی با دوره های فنی و حرفه ای در ایران دارند و از تفاوت ها که مزایای دوره های آوسبیلدونگ هست می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • دریافت دستمزد در طول مدت گذراندن دوره آوسبیلدونگ (بستگی به رشته انتخابی فرد دارد)
 • اعتبار جهانی مدرک پایان دوره
 • طول مدت دوره (بسته به رشته انتخابی دو و حداکثر سه سال می باشد)

یکی از مهم ترین فاکتورها برای انتخاب این دوره ها، سن فرد می باشد، بدین صورت که:

 • افراد زیر 25 سال
 • افراد بالای 25 سال

دسته اول می توانند با ارائه ( تمکن مالی + مدرک زبان آلمانی معادل حداقل (B2به سفارت، ویزای شش ماه suche یا به اصطلاح جستجوی آوسبیلدونگ دریافت کنند که پس از پیدا کردن پوزیشن آوسبیلدونگ، اجازه اقامت دریافت می نمایند.

دسته دوم امکان اقدام از طریق ویزای جست و جوی آوسبیلدونگ را ندارند یعنی نمی توانند وارد آلمان شوند و سپس به جست وجوی پوزیشن آوسبیلدونگ بروند. به همین دلیل این افراد برای شرکت در دوره آوسبیلدونگ مورد نظرشان می بایست ابتدا یک کارفرما مناسب پیداکرده و پس ازعقد قرارداد با کارفرما جهت دریافت ویزا، مراحل مورد نیاز را طی نمایند.

تبصره: دسته اول نیز می توانند درصورت در دست داشتن قرارداد همچون دسته دوم اقدام نمایند و لازم است برای انتخاب صحیح، شرایط ارائه ی ویزا در نظر گرفته شود.

از شغل ها و موقعیت های پرطرفدار می توان به رشته های پرستاری، فیزیوتراپی و سایر رشته های پیراپزشکی و گروه های مهندسی در تمامی حوزه ها (از جمله IT، عمران، برق، مکانیک و ...) اشاره کرد.

مهاجرت کاری به آلمان با داشتن جاب آفر

عنوان این بخش، بیانگر نوع فرآیند کار در آلمان است. افرادی واجد شرایط برای این نوع از مهاجرت کاری هستند، که سنشان زیر 45 سال، حداقل مدرک کارشناسی و سابقه ی کار مرتبط با رشته ی تحصیلیشان را داشته باشند. این نکته را نیز فراموش نکنید که شما می خواهید در بازار کار آلمان مشغول به کار شوید، بنابراین داشتن دانش زبانی آلمانی (B2) الزامی هست.

برای مهاجرت کاری با داشتن جاب آفر، شما از کارفرما پیشنهاد کار دریافت می کنید و بعد از گذراندن مراحلی از جمله مصاحبه، مدارک و قرارداد کار خود برای اخذ ویزا ارائه می دهید. همانند دوره ی آوسبیلدونگ نیاز بازار کار آلمان برای رشته های پیراپزشکی، پرستاری و برخی رشته های فنی و مهندسی هست، بنابراین افراد با داشتن مدرک تحصیلی و سابقه کار مرتبط شانس خوبی برای کار در آلمان دارند.

مهاجرت کاری به آلمان با ویزای جاب سیکر

اگر جز آن دسته از افرادی هستید که می خواهید از طریق مهاجرت کاری به آلمان بروید ولی با دشواری هایی در پیدا کردن کار رو به رو شده اید، ویزای جاب سیکر (Job Seeker) یکی از بهترین انتخاب ها برای شماست زیرا:

 • فرصتی شش ماهه برای یافتن شغل مورد نظرتان
 • امکان اخذ بلوکارت بعد از عقد قرارداد با کارفرما
 • همسر و فرزندان شما بعد از یافتن کار می توانند برای زندگی به آلمان بیایند.
فرم آنلاین ارزیابی مهاجرت

قطعا اولین مرحله در پروسه مهاجرت ارزیابی شرایط شماست. موسسه مهاجرتی زنگنه با راه اندازی سرویس ارزیابی آنلاین مهاجرتی، راه را برای شما آسان کرده است. فقط کافیست فرم مربوطه را پر نمایید تا شرایط شما بدون پرداخت هیچ هزینه ای ارزیابی شود.

شرایط من را ارزیابی کن...
فرم ارزیابی مهاجرت موسسه زنگنه

مهاجرت کاری با بلوکارت آلمان

یکی از فرصت های بسیار ویژه و خاص برای افرادی که می خواهند در کشور آلمان مشغول به کار شوند، اخذ بلوکارت به صورت مستقیم هست. به طور کلی افراد با ویزای جاب آفر یا دوره های اوسبیلدونگ وارد آلمان می شوند و با داشتن قرار دادی که از نظر حقوق باید با قوانین اخذ Blue Card همخوانی داشته باشید، که در ادامه به حقوق برای هر گروه شغلی اشاره خواهیم کرد.

حقوق لازم برای اخذ بلوکارت آلمان

طبق آخرین اطلاعات اعلام شده، حقوقی که افراد به صورت سالیانه دریافت می کنند باتوجه به حوزه ی فعالیت متفاوت هست،. حقوق سالیانه برای افراد در حوزه های ریاضی، IT، علوم طبیعی، مهندسی و پزشکی (human medicine) باید 44,304 یورو و در سایر رشته ها حقوق سالیانه دریافتی باید معادل 56,800 یورو باشد.

مهاجرت کاری به آلمان و مشاغل مورد نیاز

از مشاغل مورد نیاز آلمان می توان به عنوان های شغلی زیر اشاره کرد:

 • کارشناسان و مدیران فروش
 • متخصصان در زمینه ی بهداشت و درمان
 • محققان بیوتکنولوژی و علوم اعصاب
 • کارشناسان علوم فناوری اطلاعات و داده
 • صنعت مهندسی
 • بخشهای بازاریابی و اداری
 • متخصصان گردشگری و هتلداری
در اینستاگرام، ما را دنبال کنید

اگر به فکر مهاجرت هستید، شما میبایست از بروزترین اخبار و اطلاعات مهاجرتی آگاه باشید، که لازمه ی آن مراجعه روزانه به بسیاری از سایت های معتبر است که زمان زیادی را به خود اختصاص می دهد. ما تمامی این اطلاعات را برای شما در پیج اینستاگرام رسمی موسسه مهاجرتی زنگنه فراهم آورده ایم.

پیج آخرین اخبار مهاجرتی پیج مهاجرت به آلمان
اینستاگرام موسسه زنگنه

پرسش های معمول شما

خیر، سابقه کار حتما باید مرتبط با مدرک تحصیلی باشد.

بله، اگر اجازه اقامت آلمان را گرفته‌اید، باید مالیاتی متناسب با درآمد خود پرداخت کنید.

اجازه اقامت موقت آلمان به مدت سه سال معتبر است، اما قابل تمدید است.

بر اساس طرح 2020 معرفی شده در کشور آلمان، متخصصانی که تحصیلات دانشگاهی ندارند، می توانند در این کشور کاریابی کنند.

به دلیل پروسه های خاص کاریابی در کشورهای اروپایی، شانس کاریابی در آلمان برای ایرانیان از درون خاک ایران بسیار کم است.

آوسبیلدونگ دارای دو نوع است که شرایط و مزایای شرکت در هرکدام از آن‌ها متفاوت است. در آوسبیلدونگ از نوع آموزش دوگانه، متقاضی همزمان با گذارندن دوره آوسبیلدونگ به صورت ماهانه حقوق دریافت می‌کند.

با توجه به نوع و رشته انتخابی، دوره آوسبیلدونگ متفاوت است؛ اما به‌ طور معمول 2 الی 3 سال به طول می‌انجامد.

دوره‌های آموزشی و کارآموزی برگزار شده توسط مدارس حرفه‌ای و کالج‌های آلمان است. این دوره‌ها با هدف آموزش و جذب نیروی کار برای کشور آلمان برگزار می‌شوند.

کشور آلمان دارای دو نوع ویزی کار می باشد که یکی به صورت جستجوی کار 6 ماهه است و دیگری بلوکارت آلمان که به همراه داشتن پیشنهاد شغلی از آلمان میتوان برای آن اقدام کرد.

کشور آلمان با جمعیتی بالغ بر 83 میلیون نفر یکی از صنعتی ترین کشورهای جهان می باشد که هر ساله با ارائه لیست مشاغل مورد نیاز و کمبود نیروی کار متخصص یک مقصد عالی برای کار و کاریابی می باشد.

اگر در طول مدت 6 ماه جستجوی کار فرد موفق به استخدام شود، اجازه اقامت و کار کردن در آلمان را پیدا می کند. در صورتی که قرارداد کاری که وی منعقد می کند درآمدی بالاتر از حد تعیین شده در اتحادیه اروپا یعنی بالای 50000€ (یورو) داشته باشد می تواند بلوکارت دریافت نماید.

این ویزا یک اجازه اقامت از تایپ D و 6 ماهه است که این امکان را به دارندگان این ویزا می دهد تا در این کشور بمانند و به جستجوی شغل بپردازند. در این مسیر سن زیر 40، حداقل مدرک لیسانس، حداقل 3 سال سابقه کاری و مدرک b2 آلمانی از ضروریات می باشد.

برای اخذ بلوکارت آلمان داشتن پیشنهاد شغلی از کارفرما واجب است که کارفرمای آلمانی باید یک عنوان شغلی را به مدت 3 ماه در آلمان و 3 ماه در اتحادیه اروپا آگهی کند سپس بتواند یک فرد خارج از اتحادیه اروپا را استخدام کند. معمولا هیچ کارفرمایی حاضر نیست فرصت شغلی خود را 6 ماه تمام خالی بگذارد و هزینه آگهی پرداخت کند چون در این فاصله قطعا شخصی برای آن عنوان شغلی پیدا خواهد شد.

مدرک تحصیلی حداقل لیسانس و یا مدارک فنی حرفه ای در رشته های فنی از جمله مدارک لازم برای اخذ ویزای کاریابی می باشد. توجه نمایید افرادی که مدرک دیپلم دارند میتوانند از ویزای کار آلمان در سال 2021 بهره مند گردند. افراد باید حداقل 3 سال تخصص و مهارت در مدارک خود داشته، سن آن ها زیر 42 سال باشد و حداقل مدرک آیلتس B2 آلمانی ارائه نمایند.

کاریابی با بررسی شرایطی مانند وضعیت سن، مدرک تحصیلی، مهارت و تخصص، سطح زبان، انگیزه نامه، رزومه و مدارک فنی حرفه ای همراه است.

کارفرما ابتدا باید شغل مورد نظر را به مدت 3 ماه در کشور آلمان آگهی نماید و بعد از گذشت این 3 ماه شخصی برای شغل و کار یافت نشد، در مرحله بعد به مدت 3 ماه دیگر در کشورهای عضو اتحادیه باید آگهی نماید. اگر در مدت این 3 ماه نیز، نیروی کار مناسب یافت نشود کارفرما می تواند نیروی کار خود را از کشورهای ثالث مانند ایران پیدا نماید.

به طور کلی یکی از قوانین اصلی ویزای تحصیلی اجازه کار پارت تایم به مدت 20 ساعت در هفته می باشد که دانشجویان می توانند این اجازه را حین تحصیل و حتی به صورت تمام وقت در اقامت پس از تحصیل داشته باشند.

با بلوکارت آلمان هر فردی به راحتی می تواند در کشورهای عضو اتحادیه اروپا به جستجوی کار بپردازد. با اخذ بلوکارت آلمان می¬توان برای اعضای خانواده یعنی همسر و فرزند زیر 18 سال نیز اقامت دائم را کسب کرد. مزایای اخذ کارت آبی، 4 سال اقامت در کشور آلمان است.

فرم مجوز اقامت و سکونت، دو قطعه عکس رنگی، قرارداد کار امضا شده، پاسپورت، تاییدیه ZAB و ترجمه مدارک تحصیلی قبلی، دو نسخه رزومه کاری مرتبط با حرفه شخص، پیرینت حساب بانکی، اجاره نامه منزل.

تکمیل فرم مربوطه، پاسپورت و شناسنامه معتبر، جاب آفر در صورت وجود، پیش بینی پروسه برنامه کاری در آینده، شرح وظایف و حقوق مالیات، صورت حساب، ترجمه مدارک، تاییدیه ZAB و غیره.

در کشور آلمان برای فعالیت در هر کاری ابتدا باید تسلط کافی به زبان آلمانی داشت حتی افرای که هدف آن ها تدریس زبان انگلیسی در کشور آلمان است.

شهرهای جنوبی آلمان مانند باواریا دارای نرخ بیکاری پایین تر است. طبق آماری که موسسه تحقیقاتی فدرال آلمان در زمینه مهاجرت اعلام کرده اکثر افرادی که تابعیت کشورهای خارج از اتحادیه اروپا را دارند در مدت زمان کمتر از یکسال موفق به کاریابی در آلمان می شوند.

کشور آلمان معروف به غول صنعتی اروپاست و با توجه به موقعیت خوبی که دارد از نظر اقتصادی در رتبه 5 جهان با نرخ بیکاری زیر 3% مکانی امن بابت کاریابی می باشد. در کشور آلمان شرایط و موقعیت های شغلی مناسب و فراوانی برای افراد متخصص، دانش دیده و ماهر وجود دارد.

کارت آبی کشور آلمان دارای اعتبار 3 ساله است که به افراد در پایان این 3 سال اقامت دائم نیز اعطا می شود. صاحب کارت آبی بعد از گذشت 3 سال و پرداخت به موقع مالیات در این مدت، می تواند درخواست اقامت دهد و بعد از گذشت 4 سال میتواند درخواست پاسپورت نماید.

مدت زمان بلوکارت آلمان بستگی به میزان حقوق فرد دارد و ممکن است حقوق فرد در یک سال اول به صورت میانگین 40000€ الی 50000€ (یورو) باشد. برای اخذ ویزای کار متقاضی باید علاوه بر واجد شرایط بودن تحصیل، شرایط سنی و مدرک زبان مناسب را نیز داشته باشد.

خیر؛

تسلط به زبان آلمانی در سطح B1 برای دریافت این ویزا کافی است.

این ویزا به فرد کمک می کند تا در یک بازه زمانی 6 ماهه در جستجوی کار باشد و نیازی به دریافت دعوتنامه کاری نخواهد داشت.

در حال حاضر امکان استفاده از ویزای جستجوی کار آلمان برای دارندگان مدارک تخصص و دیپلم 12 ساله نیز ممکن است.

ویزای A17 آلمان ویزای کاری مختص پزشکان در این کشور است.

تمکن مالی مورد نیاز برای دریافت این ویزا، 5118€ (یورو) است.

بدون تردید ویزای جستجوی کار آلمان در حال بهترین ویزای کاری برای ایرانیان است.

ویزای جستجوی کار آلمان 6 ماه اعتبار دارد اما در صورت یافتن کار، این اعتبار به مدت قرارداد بستگی خواهد داشت.

مشاغل مرتبط با حوزه مکانیک، برق، خودرو و الکترونیک.

اصطلاحا کشور آلمان با کمبود نیروی کار متخصص روبرو است و به همین دلیل اگر افراد مدارک فنی حرفه ای بسیار قوی داشته و همچنین مدرک زبان b1 داشته باشند، به راحتی می توانند برای دوره های کارورزی یا همون آوسبیلدونگ اقدام کنند.

پرستاری، روانشناسی، اتاق عمل، دامپزشکی، پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی.

رشته کامپیوتر، برنامه نویسی، آی تی و شبکه، سخت افزار و نرم افزار، مهندسی برق و الکترونیک، مهندسی مکانیک، متالوژی و مواد، مهندسی شیمی.

نرخ بیکاری کمتر از 4%، فرصت های شغلی فوق العاده، کشور صنعتی تراز اول و دارای اقتصاد قوی و موفقیت در بازارهای بین المللی.

در ابتدا شانس خود را برای کار در آلمان بسنجید که یکی از بهترین راه ها جستجو در سایت make it می باشد. در این راه داشتن رزومه نوشته شده و ارسال آن به سایت های کاریابی بسیار مفید می باشد.

مدیر IT با متوسط درآمد 7315€ (یورو) بهترین نوع کار در کشور آلمان محسوب می شود.

مشاغل خویش کارفرما با سطح حقوق ماهیانه حدود 5919€ (یورو) جزء بهترین انواع شغلی و بخش مدیریت و بازرگانی بهترین بخش محسوب می شود.

75€ (یورو) هزینه درخواست انواع ویزای اقامت بلند آلمان از جمله ویزای کار آلمان می باشد.

در حال حاضر این رقم حدود 3300€ (یورو) می باشد.

ابتداء متقاضیان واجد شرایطی که از قبل پیشنهاد کاری یافته و با کارفرمای آلمانی خود هماهنگ شده اند، بایستی با تهیه مدارک لازم به سفارت آلمان مراجعه نموده و جهت ارائه داده های بیومتریک و انجام مصاحبه آماده شوند.


بله؛ طبق قانون مهاجرتی کشور آلمان، متقاضیان هم برای اخذ ویزای جستجوی کار و هم دریافت ویزای اقامت کاری نیازمند ارائه مدرک دانش زبان آلمانی در سطح B1 می باشند.

اولین کار مهمی که متقاضی بایستی انجام دهد این است که مدرک دانشگاهی یا فنی حرفه ای خود را با مراجعه و درخواست از سایت اداره مهاجرت و تابعیت آلمان (BAMF) معادل سازی کند. شرط دوم برای مهاجرت به آلمان جهت جستجوی کار یا انجام کار تسلط بر زبان آلمانی می باشد. در آخر متقاضی با تهیه مدارک لازم به سفارت آلمان مراجعه و نسبت به اخذ ویزا اقدام می کند.

مقالات پر بازدید

مشاغل مورد نیاز آلمان 2021
مشاغل مورد نیاز آلمان 2021

آلمان به تنهایی پنجمین اقتصاد بزرگ از نظر فعالان بازار مالی است و از این روست که این کشور یکی از مهمترین مقاصد مطالعه و اشتغال برای متقاضیان خارج از کشور است. با توجه به سرعت بالای صنعتی شدن این کشور، آلمان، در برخی از نظرسنجی های اخیر، با کمبود شدید متخصص ...

بیشتر بخوانید
شرایط اقامت آلمان از طریق خرید ملک
شرایط اقامت آلمان از طریق خرید ملک

جهت دریافت اقامت دائم کشور آلمان، شخص متقاضی باید حداقل برای مدت زمان بین 3 تا 5 سال در این کشور زندگی کند. برای چنین افرادی که به دنبال دریافت اقامت این کشور هستند نیز خرید ملک گزینه مناسبی است. در سال 2021 به خریداران ملک در اروپا به شدت توصیه می شود جهت ...

بیشتر بخوانید
لیست مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2020
لیست مشاغل مورد نیاز آلمان در سال 2020

کار در آلمان یکی از ارزان ترین روش های اخذ اقامت و تابعیت این کشور می باشد و خوب است بدانید تفاوت اقامت با تابعیت در آن است که شما با داشتن پاسپورت و تابعیت آلمان می توانید ...

بیشتر بخوانید
تاییدیه زاب چیست؟
تاییدیه زاب چیست؟

دارندگان مدارک حرفه‌ای خارجی که معادل دو سال آموزش حرفه‌ای مدرسه‌ای در آلمان است، می‌توانند معادل بودن مدرک خود را تائید کنند. این معادل‌سازی، کارفرمایان و آژانس‌های کاریابی را قادر می‌سازد تا مدارک حرفه‌ای خارجی‌ها را به‌درستی طبقه‌بندی کنند و در نتیجه، د ...

بیشتر بخوانید
موسسه های کاریابی در آلمان
موسسه های کاریابی در آلمان

کشور آلمان با توجه به موقعیت خوبی که دارد از نظر اقتصاد در رتبه 5 جهان و همچنین بزرگترین و غنی ترین اقتصاد را در اروپا به واسطه صنعت قوی که در این کشور موجود است، داراست. در کشور آلمان شرایط و موقعیت های شغلی مناسب و فراوانی برای افراد متخصص و دانش دیده و ...

بیشتر بخوانید
آیا میتوانیم در خارج کار پیدا کنیم؟
آیا میتوانیم در خارج کار پیدا کنیم؟

پس از تحصیل و یا حتی قبل از انتخاب رشته ی تحصیلی، سوالی که ذهن افراد را درگیر می کند، این است که آیا بعد از اتمام تحصیل و فارغ التحصیلی می توان به راحتی کار پیدا کرد یا خیر؟ ...

بیشتر بخوانید
سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان
سرمایه گذاری و ثبت شرکت در آلمان

سرمایه‌گذارانی که تصمیم به راه‌اندازی یک شرکت در آلمان می‌گیرند، باید چند مرحله‌ی اولیه را برای تاسیس شرکت بگذرانند و هم‌زمان به قوانین جاری مدیریت و کنترل شرکت‌ها، مالیات و سایر موارد پایبند باشند. یکی از اولین تصمیماتی که سرمایه‌گذار هنگام افتتاح شرکت در ...

بیشتر بخوانید
ویزای کار آلمان_بخش دوم
ویزای کار آلمان_بخش دوم

اعضای خانواده شما با داشتن مجوز اقامت از فرصت زندگی و کار در آلمان برخوردار هستند. همچنین به آن ها امکان داده می‌شود تا به آموزش، از جمله دبیرستان، تحصیلات عالی، آموزش حرفه‌ای و دیگر انواع آموزش موجود در آلمان دسترسی داشته باشند. ...

بیشتر بخوانید
اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری
اقامت آلمان از طریق سرمایه گذاری

آلمان ارزان‌ترین اقامت در اروپا را به کارآفرینان و سرمایه‌گذاران خصوصی ارائه می‌دهد. ...

بیشتر بخوانید
ویزای طلایی آلمان
ویزای طلایی آلمان

طرح گلدن ویزا در ازای سرمایه گذاری قابل توجه به سرمایه گذاران خارجی وعده گذرنامه دوم را می دهد. ...

بیشتر بخوانید
ویزای آلمان
ویزای آلمان

براساس هدف شما برای سفر به آلمان، ویزاهای متفاوتی تعریف شده است که می توانید برای اخذ یکی از آن ها اپلای کنید. سفر به آلمان، کار در آلمان، تحصیل در آلمان یا اخذ اقامت دائم آلمان ...

بیشتر بخوانید
مهاجرت به آلمان
مهاجرت به آلمان

هزینه ی بسیار کم تحصیل در آلمان در کنار کیفیت خوب علمی دانشگاه های اروپا و آلمان مزیت بزرگی برای دانشجویان واقعی ایرانی است که به دنبال ارتقاء جایگاه علمی خود هستند. هر چند تحصیل در آلمان برای آنانی که قدرت مالی زیادی ندارند به راحتی تحصیل در ایران نیست ول ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: