مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
انواع ویزای کار در ایتالیا

انواع ویزای کار در ایتالیا

در این مقاله ویزاهای کار در ایتالیا را بررسی می کنیم و در مقاله ایی دیگر اخذ ویزای کار و اخذ اقامت ایتالیا

چند نوع ویزای کاری در ایتالیا وجود دارد که می‌توانید برای درخواست آن‌ها، اقدام کنید. چه بخواهید ویزا و مجوز کار دائمی در ایتالیا بگیرید و چه ویزای نیروی کار ماهر دارای کارت آبی اتحادیه‌ی اروپا و چه ویزای خود اشتغالی، شما می‌توانید تمام شرایط و فرایندهای موجود برای انجام این کار و همچنین دریافت اجازه‌ی اقامت در ایتالیا، چه موقت و چه دائمی، را از این مقاله کسب کنید. برای درخواست ویزا و اجازه‌ی اقامت در ایتالیا، باید انتظار مشکلاتی را داشته باشید. حتی اگر کارهای مقدماتی خود را انجام داده باشید، در مورد ویزاها و فرایندهای ارائه‌ی درخواست خود، می‌توانید از نهادهای رسمی، اطلاعات کسب کنید. خوشبختانه، ما بیشتر این اطلاعات را برای شما در این مقاله ارائه کرده‌ایم، اما نمی‌توانیم بیش از این، بر روی این موضوع تاکید کنیم ، شما می توانید با مجموعه موسسات آموزشی-مهاجرتی زنگنه مشاوره رایگان داشته باشید تا شرایط را بررسی کنند.

معمولاً مراحل درخواست ویزای شما به صورت حضوری، زمانی انجام می‌شود که هنوز در کشور محل اقامت خود حضور دارید. برای صدور ویزا، انتظار پرداخت هزینه‌ی زیادی را نداشته باشید- هزینه‌ی اکثر ویزاها، 116 یورو (127 دلار آمریکا) است. به خاطر داشته باشید که برخی از هزینه‌های مربوط به اجازه‌ی اقامت، ممکن است تا 200 یورو (220 دلار آمریکا) افزایش یابد.

 •  ویزای کار (به شما اجازه می‌دهد به‌مدت دو سال، در فعالیت‌های فصلی، در ایتالیا بمانید و کار کنید)
 •  ویزای فعالیت‌های ورزشی
 •  ویزای کارهای هنری
 •  ویزای تعطیلات کاری
 •  ویزای تحقیقات علمی
 •  ویزاهای دیگر

در نظر داشته باشید که اگر ویزای مراقبت‌های پزشکی، گردشگری، مذهب یا ویزای قضایی در ایتالیا داشته باشید، نمی‌توانید در این کشور کار کنید.

ویزاهای تجاری در ایتالیا، معمولاً به اقامت‌های کمتر از سه ماه با ماهیت تجاری (affari) داده می‌شود. برای ویزاهای طولانی‌مدت، شما باید برای ویزای کار دارای حقوق (lavoro subordinato) اقدام کنید.

Decreto Flussi: سهمیه‌ی نیروی کار غیر اتحادیه‌ی اروپا

برای استخدام نیروی کار خارجی در ایتالیا، کارفرما باید از اداره مهاجرت ایتالیا (SUI) مجوز یا nulla osta را اخذ کند. این بدان معنی است که برای درخواست ویزای کار در ایتالیا، ابتدا باید شغل خود را بدست آورید.

با این حال، محدودیت‌هایی برای تعداد نیروی کار خارجی که می‌تواند به ایتالیا بیاید، وجود دارد. سهمیه‌ی ایتالیا برای صدور ویزاهای کاری که به decreto flussi معروف است، ورود تقریباً 30000 نیروی کار غیر اتحادیه‌ی اروپا در سال است. تقاضای دریافت ویزای کار، در بیشتر زمان سال می‌تواند ارسال شود، اما سهمیه و پنجره‌ی درخواست، در ابتدای هر سال تعیین می‌شود.

سهمیه‌ی نیروی کار پذیرفته شده در ایتالیا، برای هر کشور متفاوت است. وزارت امور خارجه و همکاری‌های بین‌المللی ایتالیا، مشخص می‌کند که بسته به کشور زادگاه‌تان، نوع ویزا و مدت زمان اقامت‌تان، چه شرایطی برای شما اعمال می‌شود.

درخواست مجوز کار در ایتالیا

حتی اگر به اجازه‌ی کار نیاز دارید، دیگر نیازی به نگرانی درباره‌ی پُر کردن فُرم درخواست مجوز کار ندارید. کل مراحل درخواست، توسط کارفرمای شما در وب‌سایت وزارت کشور ایتالیا یا در استانداری (prefettura) استانی که می‌خواهید در آن کار کنید، انجام می‌شود. با این حال، شما باید اطلاعاتی را در اختیار کارفرمای خود قرار دهید تا او بتواند درخواست اجازه‌ی کار شما را پیگیری کند.

کارفرمای شما به مدارک زیر نیاز دارد:

 •  یک کُپی از پاسپورت یا مدرک شناسایی‌تان.
 •  گواهی اقامت‌تان در ایتالیا.
 •  قرارداد اقامت* به زبان ایتالیایی.
 •  اثبات اینکه شما منابع کافی برای بازگشت به خانه دارید.
 •  کلیه اطلاعات مربوط به وضعیت شغلی آینده‌تان.

* علاوه بر قرارداد کار، نیروی کار خارجی با کارفرمای ایتالیایی خود، قرارداد اقامت، contratto di soggiorno را نیز امضاء خواهد کرد. در این قرارداد، کارفرما تضمین می‌کند که نیروی کار، دارای محل اسکان مناسبی بوده و متعهد می‌شود در صورت اخراج آن نیروی کار از ایتالیا، هزینه‌های سفر او را بپردازد. این سند جایگزین قرارداد کار نمی‌شود، اما برای صدور مجوز کار، لازم است. پس از تایید مجوز کار، می‌توانید برای ویزا اقدام کنید.


چگونه برای ویزای کار در ایتالیا، درخواست دهیم؟

عموماً، شما فقط می‌توانید در خارج از مرزهای ایتالیا، برای ویزای کار اقدام کنید. اگر با ویزای توریستی در ایتالیا هستید، مجبور هستید این کشور را ترک کرده و از سفارت ایتالیا در کشور محل اقامت خود، اقدام کنید.

درخواست ویزای شما، باید حداکثر سه ماه قبل از تاریخی که قصد آمدن به ایتالیا را دارید، انجام شود. شما ممکن است نیاز به انجام ملاقات در سفارت ایتالیا در کشور خود داشته باشید. پس، ایده‌ی خوبی است که از قبل، با سفارت ایتالیا تماس بگیرید. به‌هنگام درخواست در سفارت محل زندگی خود، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 •  فُرم درخواست ویزای ایتالیا- فُرم درخواست به زبان ایتالیایی است. بنابراین، اگر با زبان ایتالیایی آشنا نیستید، ممکن است در پُر کردن آن، به کمک نیاز داشته باشید.
 •  یک عکس با اندازه‌ی پاسپورت که اخیراً گرفته شده است.
 •  یک پاسپورت یا کارت شناسایی معتبر- تاریخ انقضاء باید حداقل سه ماه بیشتر از مهلت ویزا باشد.
 •  اجازه‌ی کار (nulla osta) از SUI (Sportello Unico per l'Immigrazione)، اداره‌ی مهاجرت ایتالیا.

قبل از آمدن به ایتالیا، نیازی به انجام معاینات پزشکی نخواهید داشت، اما همیشه شرایط درخواست خاص خود را بررسی کنید.

پس از اتمام درخواست خود، باید منتظر تایید ویزای خود باشید که بیش از 30 روز طول نمی‌کشد. پس از تائید ویزای‌تان، کنسولگری یا نمایندگی دیپلماتیک کشور زادگاه‌تان، به شما این موضوع را اطلاع می‌دهد و پس از آن، 6 ماه فرصت دارید ویزای خود را دریافت کنید.

ویزای کار شما، دارای مدت قرارداد شماست که نمی‌تواند کوتاه‌تر از یک سال باشد. اگر قرارداد نامحدود دارید، اجازه‌ی کار شما، حداکثر دو سال است. طول مدت اجازه‌ی اقامت شما نیز با طول مدت قرارداد شما مطابقت دارد.

ویزای کار ایتالیا، چقدر هزینه دارد؟

ویزای کار در ایتالیا، 116 یورو (127 دلار آمریکا) هزینه دارد. به‌جز در موارد استثنایی، این هزینه به واحد پول کشوری که درخواست از آنجا ارائه شده، پرداخت می‌شود. معمولاً، قبل از درخواست یا پرداخت هر هزینه‌ای، شرایط ویزای خود را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اطلاعات درستی در اختیار دارید.

کارت آبی: 'کارت سبز' اروپا برای نیروی کار ماهر (Blue Card)

اگر یک نیروی کار ماهر هستید، می‌توانید برای دریافت کارت آبی اروپا اقدام کنید. این نوع ویزای کار، به نیروی کار ماهر غیر اتحادیه‌ی اروپا، اجازه می‌دهد در تمام کشورهای اروپایی به‌استثنای دانمارک، ایرلند و بریتانیا زندگی و کار کند.

نیروی کار ماهر، یکی از موارد زیر است:

 •  یک مدیر کاملاً ماهر در مشاغل بزرگ یا شرکت‌های کوچک و متوسط (SME).
 •  یک مدیر کاملاً ماهر پروژه‌های تجاری با منافع عمومی.
 • کارشناس یا کارشناس ارشد دانشگاه‌ها و مدارس معتبر تجاری.

فرایند درخواست این نوع ویزا، مشابه نیروی کار عادی است. با این حال، این ویزا خارج از سیستم سهمیه‌ای کار در ایتالیاست.

ویزاهای خانوادگی: آوردن خانواده به‌همراه خود به ایتالیا

وقتی ویزای کار در ایتالیا برای شما صادر شد، به اعضای خانواده‌ی شما نیز می‌تواند ویزا تعلق گیرد. این ویزا شامل همسر، فرزندان خردسال، فرزندان بالغ دارای معلولیت، والدین وابسته یا والدین بالای 65 سال شما می‌شود. اجازه‌ی کار شما باید حداقل یک سال اعتبار داشته باشد تا اعضای خانواده شما، واجد شرایط آمدن به ایتالیا تشخیص داده شوند.

برای کسب این ویزا، دارنده‌ی ویزای کار در ایتالیا، باید درخواست پیوستن خانواده‌اش را به SUI بفرستد. شما باید مدارک درآمد کافی‌تان را برای حمایت از خانواده‌ی خود و اسکان آن‌ها، ارائه کنید.

ویزاهای خود اشتغالی

ویزای خود اشتغالی در ایتالیا دارای شرایط خاصی است و پروسه‌ی درخواست آن، ممکن است به‌سادگی درخواست اجازه‌ی کار عادی نباشد.

خود اشتغالی در ایتالیا، شامل موارد زیر می‌شود:

 •  صاحبان مشاغل
 •  شغل‌های شرکتی
 •  استارت‌آپ‌ها
 •  کار آزاد
 •  فعالیت‌های ورزشی

شرایط ویزای خود اشتغالی

برای درخواست ویزای خود اشتغالی در ایتالیا، به موارد زیر نیاز است:

 •  اجازه‌ی کار خود اشتغالی.
 •  اجازه‌ی اقامت ظرف مدت هشت روز پس از ورود به ایتالیا.

اولین قدم برای ارائه‌ی درخواست ویزای خود اشتغالی، اخذ اجازه‌ی کار خود اشتغالی از نهادهای اجرایی مربوطه است. برای این کار، شما باید یک نهاد اجرایی مناسب را در اتاق بازرگانی ایتالیا پیدا کنید تا براساس فعالیت حرفه‌ای که قرار است در ایتالیا انجام دهید، اجازه‌ی کار خود اشتغالی را به شما اعطاء کند.

اداره‌ی مهاجرت (SUI) و اداره کار استانی نیز باید تائید کنند که شما واجد شرایط هستید و برای سهمیه‌ی کار خود اشتغالی، مناسب می‌باشید و سپس می‌توانند مجوز کار به شما دهند.

ویزای خود اشتغالی: فُرم درخواست و مراحل

تقاضای ویزای خود اشتغالی از همان پروسه‌ای تبعیت می‌کند که قبلاً توضیح داده شد. شما حداکثر سه ماه قبل از آمدن به ایتالیا، باید در سفارت ایتالیا در کشور محل اقامت خود، درخواست‌تان را ارائه دهید. در صورت نیاز به قرار ملاقات، با سفارت یا کنسولگری ایتالیا در کشور خود تماس بگیرید. به‌هنگام ارائه‌ی درخواست خود در سفارت محل زندگی‌تان، باید مدارک زیر را ارائه دهید:

 •  فُرم درخواست ویزای ایتالیا- اطمینان حاصل کنید که گزینه‌ی خود اشتغالی را انتخاب می‌کنید.
 •  عکسی در اندازه‌ی پاسپورت که اخیراً گرفته شده باشد.
 •  یک پاسپورت یا کارت شناسایی معتبر- تاریخ انقضاء باید حداقل سه ماه بیشتر از پاسپورت باشد.
 •  اجازه‌ی کار خود اشتغالی (nulla osta) از SUI.

بعد از اینکه سفارت یا کنسولگری کشور محل اقامت‌تان، شما را از تایید ویزای‌تان مطلع کرد، شش ماه (از تاریخ صدور مجوز کار خود) برای گرفتن ویزا و ورود به ایتالیا فرصت دارید.

ویزای خود اشتغالی نیز مشمول سیستم سهمیه‌ی کار در ایتالیاست. از تاریخ‌ها و سهمیه‌های منتشر شده برای آن سال، حتماً آگاه باشید.

ویزای خود اشتغالی: استارت‌آپ‌ها

درخواست ویزای خود اشتغالی برای استارت‌آپ‌ها، از روش دیگری تبعیت می‌کند. شما می‌توانید از طریق یک درخواست مستقیم یا یک مرکز رشد دارای مجوز، برای این نوع ویزا اقدام کنید.

فرایند درخواست ویزای خود اشتغالی، چقدر هزینه دارد؟

هزینه‌ی درخواست ویزای خود اشتغالی در ایتالیا، 116 یورو (127 دلار آمریکا) است. این هزینه به واحد پول کشور متقاضی پرداخت می‌شود، مگر اینکه قانون دیگری قید شده باشد.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

با ایتالیا آشنا شوید
با ایتالیا آشنا شوید

کشور ایتالیا جذابیتهای زیادی برای جذب گردشگران و دانشجویان بین المللی دارد. جذابیتهایی همچون چشم انداز های متنوع، فرهنگ غنی و بی نظیر، میراث فرهنگی، مکانهای نمادین و تاریخی همچون کولوسئوم رومو برج پیزا تاریخ چشمگیر اختراعات و اکتشافات و البته دانشگاه های ا ...

بیشتر بخوانید
اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا
اخذ پذیرش از دانشگاه های ایتالیا

هزینه‌های آموزشی در دانشگاه‌های ایتالیا بسته به دوره و موسسه‌ی آموزشی شما متفاوت است و در در بیشتر مواقع، صدور ویزا تحصیلی رایگان است ...

بیشتر بخوانید
شهرهای دانشجویی در ایتالیا
شهرهای دانشجویی در ایتالیا

همچون دیگر جذابیت‌های ایتالیا، دانشگاه‌های خوب و باکیفیت بالا در ایتالیا، در سرتاسر این کشور گسترده شده است و این به‌معنی انتخاب‌های جذاب برای کسانی است که قصد تحصیل در ایتالیا را دارند. چند تا از محبوب‌ترین مکان‌ها برای تحصیل دانشجویان از این قرار است... ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: