مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
تحصیل دکترا در کانادا 2020

تحصیل دکترا در کانادا 2020

نگاهی کلی به تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

تحصیل در مقطع دکترا امری چالش برانگیز است، افرادی که می خواهند در این مقطع تحصیلی، تحصیلات خود را شروع کنند لازم است نکات زیادی را در نظر بگیرند تا بتوانند در این مقطع از دانشگاه پذیرش بگیرند و تحصیلات خود را با موفقیت به اتمام برسانند. انتخاب کشور کانادا برای تحصیل در مقطع دکترا، یکی از بهترین انتخاب هاست، زیرا دانشگاه های این کشور در رتبه بالاترین دانشگاه های دنیا هستند و امکانات آموزشی و آزمایشگاهی بسیار خوبی را برای دانشجویانشان اماده کرده اند، با تحصیل در مقطع دکترا در کانادا، می توانید بعد از تحصیل، اقامت دائم کانادا را اخذ کرده و بعد از مدت زمانی مشخص پاسپورت و تابعیت کانادایی بگیرید. در این مقاله با شرایط تحصیل در مقطع دکترا و مدارکی که باید برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا آماده کنید، آشنا می شوید، شرایط ویزای همراه و اجازه ی کار همزمان با تحصیل و بعد از فارغ التحصیلی را بررسی می کنیم و در انتها مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی در مقطع دکترا را بررسی خواهیم کرد. برای تحصیل در کانادا اخذ بورسیه در مقطع دکترا از مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد آسان تر است و حتی به زبان عامیانه این را می شنوید که تحصیل در مقطع دکترا در کانادا مشابه کار کردن است و حقوق دریافت می کنید. نکته ی دیگری که باید به هنگام اقدام برای اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا در نظر بگیرد، این نکته است که داشت گپ تحصیلی بالای سه سال برای سفارت کانادا و آفیسر مهاجرت قابل قبول نمی باشد و امکان ریجکتی ویزا وجود دارد.

ساختار دکترا در کانادا

مدرک دکترا یا همان PhD- Doctor of Philosophy به عنوان بالاترین مدرک آکادمیک که پس از کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویان داده می‌شود، شناخته می شود. دوره‌ی دکترا در کانادا حداقل ۳ سال و حداکثر ۶ سال است. برای گرفتن پذیرش در مقطع دکترا در کانادا بیشتر دانشگاه‌ها داشتن مدرک کارشناسی ارشد را لازم می‌دانند ولی بعضی از رشته‌ها دانشجویان فارغ ‌التحصیل کارشناسی را هم واجد شرایط برای اپلای اعلام می‌کنند، که در این مورد باید نمرات دانشگاهی بالا و رزومه ی علمی قوی داشته باشید. اکثر دانشگاه‌های کانادا در سال اول دانشجویان را در زمینه‌های عملی و کاربردی مختلفی آماده می‌کنند. مهارت‌هایی چون تکنیک‌های تحقیق عملیاتی، تکنیک‌های آموزش، ارائه سمینار و انتشار مقاله از جمله آموزش‌هایی است که دانشجویان در سال اول دوره دکترا می‌بینند. این آموزش‌ها باعث می‌شود تا دانشجویان برای مقطع دکترا بیشتر و بهتر آماده شوند. در بعضی از دانشگاه‌ها بعد از پایان سال اول یا دوم، دانشجویان باید در یک آزمون جامع شرکت کنند تا به آن ها اجازه داده شود که دوره تحصیلی و تحقیقاتی خود را ادامه دهند. برای تحصیل در مقطع دکترا، لازم است مدرک کارشناسی ارشد شما Thesis-Based/Research-Based باشد (به این معنی که شما باید در مقطع کارشناسی ارشد پایان نامه و کار تحقیقاتی انجام داده باشید.)

استاد راهنما در مقطع دکترا

هر دانشجو حداقل باید یک استاد راهنما یا همان supervisor داشته باشد و تحت نظارت او تحقیقات خود را انجام دهد. استاد راهنما، استادی است که زمینه کاری یکسان با رشته تحصیلی دانشجو دارد. برای انجام پایان ‌نامه ی دکترا، دانشجویان از تجربیات اساتید راهنما کمک گرفته و پایان ‌نامه ی خود را به پایان می‌رسانند. بیشتر دوران تحصیلی دکترا به انجام تحقیقات مربوط به پروژه نهایی و پایان ‌نامه دکترا اختصاص دارد. افرادی که قصد تحصیل در مقطع دکترا در کانادا را دارند، باید چند ماه پیش از مهلت پایان اپلای دانشگاه به دنبال استاد راهنما باشند. متقاضیان برای پیدا کردن استاد راهنما، باید رزومه خود را برای اساتید مورد نظر از طریق ایمیل ارسال کنند. در صورتی که استادی مایل به همکاری باشد، مکاتبات بیشتری انجام می‌گیرد تا شناخت بهتری نسبت به دانشجو پیدا کند. لازم به ذکر است که متقاضیان دکترا حتماً باید پیش از اپلای کردن، استاد راهنمای خود را پیدا کنند و دانشگاه‌های کانادا به افرادی که استاد راهنما ندارند، پذیرش نمی‌دهند.

ارزیابی و دفاع پایان نامه ی دکترا

مهم‌ترین پارامتر در ارزیابی پایان ‌نامه ی دکترای دانشجویان، اصالت و کیفیت آن است. در دانشگاه‌های کانادا روال به این صورت است که در اواسط دوران تحصیل، دانشجویان یک نمونه اولیه از پایان ‌نامه خود را به دانشگاه ارائه می‌دهند و یک کمیته از اساتید آن را بررسی کرده و در صورت تأیید آن ها، دانشجویان برای دفاع از پایان‌ نامه ی خود آماده می‌شوند. دفاع از پایان ‌نامه ی دکترا در دانشگاه‌های کانادا به این صورت است که دانشجویان در ابتدا یک ارائه از پایان ‌نامه خود را برای اساتید انجام می‌دهند و سپس از آنها در مورد محتویات و اهمیت رساله دکترا سؤال پرسیده می‌شود. سپس داوران تصمیم می‌گیرند که عملکرد دانشجو مورد قبول بوده یا نه و در صورت مورد قبول بودن مدرک، دکترا به دانشجو داده می‌شود.
بورسیه و هزینه تحصیل در مقطع دکترا در کانادا

هزینه ی تحصیل در مقطع دکترا در کانادا معمولاً بین ۱۰۰۰۰ تا ۲۰۰۰۰ دلار کانادا در سال است که نسبت به کشور‌هایی مثل انگلستان و آمریکا ارزان‌تر است. دانشجویان خارجی در کانادا می‌توانند برای تحصیل در مقطع دکترا از بورسیه‌ها و مزایای خاصی که برای آن ها در نظر گرفته شده، استفاده کنند. چند نمونه از بورسیه‌های دانشجویان دکترا در کانادا به شرح زیر است:

بورسیه ملکه الیزابت

این بورسیه برای پروژه‌های خاصی که در دانشگاه‌های کانادا انجام می‌شود، به دانشجویان بین ‌المللی تعلق می‌گیرد.

جایزه تحقیقاتیIDRC - International Development Research Centre

این بورسیه تا ۲۰۰۰۰ دلار کانادا در طول ۳ ماه تا یکسال به دانشجویان کشور‌های در حال توسعه پرداخت می‌شود. همچنین تا ۴۰۰۰۰ دلار کانادا، به دانشجویانی که به عنوان کارآموز در مراکز تحقیقاتی فعالیت می‌کنند، حقوق داده می‌شود.

بورسیه وانیر

این بورسیه، سالانه مبلغ ۵۰۰۰۰ دلار کانادا به مدت سه سال به دانشجویان علوم پزشکی، علوم طبیعی، علوم انسانی و مهندسی پرداخت می‌کند.

همچنین دانشجویان مقطع دکترا می‌توانند از شرایطی که دانشگاه‌ها در اختیار ‌آن ها قرار می‌دهند، برای پرداخت مخارج خود استفاده کنند. به عنوان مثال دانشجویان می‌توانند به عنوان دستیار تدریس یا دستیار تحقیق، فعالیت کنند و در ازای آن مبلغی به عنوان حقوق دریافت کنند. همچنین دانشجویان در کانادا اجازه کار تا ۲۰ ساعت در هفته را دارند و می‌توانند با کار حین تحصیل در داخل و یا خارج از دانشگاه، درآمدی برای خود کسب کنند.

شرایط پذیرش برای تحصیل دکترا در کانادا

همانطور که گفتیم برای اخذ پذیرش در مقطع دکترا در اکثر دانشگاه های کانادا لازم است، مدرک کارشناسی ارشد داشته باشید. مدارک لازم برای اخذ پذیرش با توجه به دانشگاه و رشته ی شما متفاوت است، اما به طور کلی مدارک لازم عبارتند از:

  • حداقل GPA-Grade Point Average سه از 4 
  • مدرک زبان (آیلتس/ تافل)
  • ترجمه مدرک کارشناسی ارشد به همراه ریزنمرات
  • مدرک GRE /GMAT در صورت نیاز
  • مقاله isi
  • استاد راهنما
  • معرفی نامه
  • نامه ی  انگیزشی
  • در صورت لزوم شرکت در مصاحبه اینترنتی

پس بهتر است پیش از پایان مهلت اپلای و ددلاین‌های مشخص ‌شده، ‌با مطالعه ی سایت دانشگاه مورد نظر، تمامی مدارک خود را از پیش آماده کنید.

رشته های پرطرفدار و درآمد ماهیانه در کانادا 2020

مشاغل پرطرفدار در کانادامتوسط حقوق ماهیانه (دلار کانادا)
دندانپزشک13.855
مدیر ارشد اجرایی13.534
مدیر ارشد مالی12.231
مدیر هتل9.301
وکیل9.100
خلبان7.129
داروساز6.712
مهندس برق5.865
معمار 5.555
مهندس عمران5.337
مهندس زیست پزشکی4.979
پرستار4.871
تکنیسین کامپیوتر4.679
حسابدار3.986
دستیار اداری3.323

تحصیل دکترا در کانادا و وضعیت ویزای همراه

ویزای همراه و امکان اخذ ویزای همراه حین تحصیل، یکی از دغدغه ی مهاجرین است، زمانی که شما برای اخذ ویزا به منظور تحصیل در مقطع دکترا درخواست می دهید، امکان اخذ ویزای همزمان برای همراه (همسر و فرزند زیر 18 سال) وجود دارد و همراهان شما می توانند همزمان با شما به کانادا سفر کنند. همسر شما اجازه ی کار نامحدود (Open Work Permit) دارد و فرزندان شما می توانند در کانادا تحصیل کنند.

تحصیل دکترا در کانادا و نکات مهم در اخذ پذیرش دکترا در کانادا

افراد جهت تحصیل دکترا در کانادا بایستی حتما این نکته مهم را در نظر داشته باشند که ممکن است مجبور شوند پروسه ای طولانی و سخت را طی نمایند؛ چرا که اخذ پذیرش در این مقطع تنها از طریق هماهنگی با سوپروایزر و مصاحبه با وی و نظر مثبت او امکان پذیر است. بنابراین در هنگام اقدام جهت تحصیل دکترا در کانادا حتما سعی کنید که سوپروایزری پیدا کنید که همسو با تحقیقات و پژوهش های شما باشد. نکته مهم بعدی داشتن مدرک زبان آیلتس ۷ و نمره GRE است که شانس اخذ پذیرش در این مقطع را برای شما بالا خواهد برد. هم چنین می بایست رزومه ای قوی همراه با انگیزه نامه، پیشنهاد تحقیق، توصیه نامه از اساتید معتبر دانشگاه مبدا خود و… ارائه دهید.

تحصیل دکترا در کانادا و کار بعد از تحصیل

یکی از مواردی که دانشجویان جهت تحصیل دکترا در کانادا و یا دیگر مقاطع تحصیلی باید در نظر داشته باشند، بررسی اجازه کار پس از تحصیل در کانادا و یا  (PGWP) است. اجازه کار پس از تحصیل به دانشجویانی که از موسسات و دانشگاه هایی که DLI-Designated Learning Institute  فارغ التحصیل شده اند، داده می شود و این امکان را برای افراد فراهم می آورد که از تجربه کاری ارزشمند کانادایی بهره مند شوند و تا زمانی که واجد شرایط باشند، می توانند از داخل یا خارج از کانادا درخواست دهند. در واقع افراد تا ۱۸۰ روز پس از تایید کالج یا دانشگاه مبنی بر اتمام تحصیلات، زمان دارند که برای اجازه کار درخواست دهند. یکی از مواردی که خوب است به آن توجه نمایید، این است که کشور کانادا برنامه PGWP را از آن جهت اجرا می کند که به شدت مشتاق به تمدید حضور دانشجویانی است که از دانشگاه های این کشور در مقطع PhD و یا دیگر مقاطع فارغ التحصیل شده اند. بر طبق قوانین حال حاضر در کانادا، افرادی که طول دوره تحصیلی آن ها بین ۸ ماه تا دو سال بوده است می توانند با استفاده از این اجازه کار به اندازه مدت زمان تحصیل خود مشغول به کار شوند و در صورت حداقل یکسال کار پس از فارغ التحصیلی، شانس بالایی برای اخذ اقامت دائم کانادا و پاسپورت این کشور خواهند داشت. هم چنین می توانید جهت بالا بردن شانس کاریابی و تحصیل با تضمین کار در کانادا از طریق پذیرش در دوره های کوآپ (CO-OP) کانادا اقدام نمایید. این دوره ها که به دوره های کار ضمن تحصیل نیز شناخته می شوند امکان کار پس از تحصیل در کشور کانادا را برای افراد به همراه خواهند داشت و به صورت دوره های یکساله و دو ساله ارائه می گردند. به این صورت که نیمی از دوره آکادمیک و تحصیلی است و نیمه دوم دوره های کوآپ به صورت کارورزی است که در طی آن به دانشجو حقوق ماهیانه نیز پرداخت می شود و تجربه ای که دانشجو در این دوره به دست می آورد امکان کار پس از تحصیل را برای وی تضمین می کند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

انتخاب رشته در کانادا
انتخاب رشته در کانادا

از حسابداری تا جانورشناسی، دانشگاه ها و کالج های کانادا برای هر فرد رشته ایی را ارائه می دهند. در واقع انتخاب های شما آن قدر زیاد است، که نمی دانید از کجا شروع کنید. ...

بیشتر بخوانید
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا
آزمونهای زبان انگلیسی برای تحصیل در کانادا

زبان انگلیسی، زبان اصلی اکثر انستیتوهای کانادا است و موفقیت شما به عنوان یک دانشجوی بین المللی در گرو سطح زبانی شما است. شرکت در آزمون زبان برای تحصیل در کانادا به پیشینه ی تحصیلی شما باز می گردد، زبانی که با آن در دو سال اخر تحصیل درس خواندید چه بوده است. ...

بیشتر بخوانید
تحصیل در کالج یا دانشگاه
تحصیل در کالج یا دانشگاه

شما تصمیم گرفته اید در کانادا تحصیل کنید. در چند سال آینده به عنوان دانشجو، زندگی در کانادا می تواند بهترین سال های زندگیتان باشد. کالج ها و دانشگاه های زیادی در کانادا وجود دارد، که شما باید از بین آن ها انسیتویی را که در راستای اهدافتان هست را انتخاب کنی ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: