مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

یکی از مهم‌ ترین چیزهایی که به‌هنگام تحصیل در فرانسه، باید در مورد آن تصمیم بگیرید، مکان زندگی خود است. فرانسه گزینه‌های مسکن گوناگونی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، اما همه‌ی این گزینه‌ها، به یک شکل ایجاد نمی‌شوند. کار درست، بررسی گزینه‌های سکونت خود قبل از ترک کشورتان است تا آماده‌ی زندگی در خانه‌ی دوم خود شوید. گزینه‌های گوناگونی برای سکونت در فرانسه وجود دارد. ایده‌ی درست، بررسی چند تا از این گزینه‌ها، قبل از تصمیم‌ گیری نهایی است. وقتی این کار انجام شد، می‌توانید مکانی را پیدا کنید که با بودجه‌ی شما سازگار است و تمام نیازها و خواسته‌های‌تان را برآورده می‌کند. داشتن مسکنی مناسب، به‌ویژه زمانی مهم است که شما از زادگاه و محل آرامش‌تان دور هستید.

تحقیقات انجام شده از برنامه ی اجاره مسکن موقت Housing any where نشان داد که پاریس از لندن که گران ترین شهر اروپایی از لحاظ هزینه های اجاره بها است، پیشی گرفته است. کووید 19 باعث کاهش قیمت ها در پایتخت انگلستان و باعث خروج مستاجران از شهر و مراجعه کمتر مهاجران و دانشجویان بین المللی شده است. در حالی که شرکت می گوید بازارهای اجاره در اروپا شروع به بازیابی کرده اند، با این حال در چند شهر مهم قیمت ها کاهش یافته اند، اما در پاریس هزینه‌ ی آپارتمان یک خوابه بین سه ماهه دوم و سه ماهه سوم سال 2020 چهار دهم درصد افزایش یافته و به 1755 یورو رسیده است و هزینه سوئیت تا هشت دهم درصد افزایش یافته و به طور میانگین به 1003 یورو رسیده و یک اتاق تک با افزایش یک و هشت دهم درصدی به 662 یورو رسیده است با این حال در مقایسه با سه ماهه سوم سال 2019 هزینه یک اتاق تک در پاریس 4 درصد کاهش داشته. در میلان 7 درصد، در تورین پنج و نیم درصد، در فلورانس 4 و 9 دهم درصد و در لیسبون 3 و 9 درصد کاهش یافته است.

به‌هنگام تحصیل و تا زمانی‌ که دارای اجازه‌ی اقامت معتبر شوید، به‌عنوان یک دانشجوی خارجی دارای ویزای تحصیلی در فرانسه، می‌توانید کار با حقوق- 964 ساعت در سال- داشته باشید (حدود 60 درصد یک کار تمام‌ وقت برای یک سال). شما می‌توانید همچنین در دانشگاه یا سایر موسسات آموزشی دیگر نیز کار کنید و قراردادهایتان می‌تواند تا یک سال، بین 1 سپتامبر تا 31 آگوست (تا 670 ساعت بین سپتامبر و ژوئن و تا 300 ساعت بین جولای و آگوست) باشد، تا زمانی‌که بر تحصیلاتتان اثر نگذارد.

شرایط تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

دانشگاه های فرانسه به دو دسته دولتی و خصوصی تقسیم می شوند و هر کدام شهریه متفاوتی دارند. نوع رشته تحصیلی نیز در میزان شهریه موثر است. مدت زمانی که طول می کشد تا دانشجوی متقاضی تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه را به پایان برساند، معمولا به مدت 2 سال می باشد که بسته به نوع رشته ممکن است کمتر یا بیشتر گردد. اگرچه کشور فرانسه یک کشور اروپایی محسوب می گردد و بایستی دارای هزینه های زندگی و تحصیلی بالایی باشد اما این هزینه ها در فرانسه در شرایط ایده آلی قرار دارند. به طور متوسط هزینه تحصیل برای دانشجویان اروپایی در دانشگاه های دولتی حدود 262€ (یورو) به صورت سالیانه خواهد بود. شهریه دانشگاه های خصوصی که پژوهش محور هستند نیز بین 3000 تا 10000€ (یورو) در سال بوده است. اما در دانشگاه های بازرگانی و تجاری کشور فرانسه، بین 7000 تا 20000€ (یورو) در سال خواهد شد. هزینه های زندگی دانشجویی بسته به شهر محل اقامت و خوراک و… بین 850 تا 1400€ (یورو) در ماه می گردد. با این حساب می توان نتیجه گرفت تحصیل در فرانسه از شرایط مناسبی برای دانشجویان خارجی برخوردار است.

زبان تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه

زبان رسمی مردم فرانسه، فرانسوی است. به همین دلیل، برای تحصیل در دانشگاه باید مدرک یا گواهی مبنی بر داشتن مهارت کافی در صحبت کردن به این زبان را ارائه گردد. از جمله گواهی مهارت زبان انگلیسی می توان به DELF ،DALF یا TCF اشاره نمود. از سوی دیگر، برای تحصیل در فرانسه، می توان زبان انگلیسی را انتخاب کرد و در دانشگاه هایی ثبت نام نمود که بر پایه انگلیسی تدریس می نمایند. ارائه گواهی هایی نظیر تافل، آیلتس و… برای نشان دادن مهارت کافی بر روی زبان انگلیسی ضروری می باشد. بنابراین مهاجرت به فرانسه از طریق تحصیل بخصوص تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه بایستی مدرک و مهارت کافی در زبان انگلیسی داشته باشید.

نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه ‌های فرانسه

متقاضی برای آگاهی از نحوه تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه، باید به وب سایت دانشگاه مراجعه کرده و مدارک و شرایط ذکر شده را مطالعه نماید. سپس فرم درخواست که در وب سایت قرار دارد را تکمیل نموده و به همراه کپی مدارک مورد نیاز که معمولا مدارک تحصیلی، گذرنامه (پاسپورت) دارای اعتبار، مقاله های نوشته شده که به انتشار رسیده، رزومه تحصیلی و… می باشد را تهیه و ارسال نماید.
برترین دانشگاه های فرانسه برای تحصیل کارشناسی ارشد 2021

براساس رنکینگ بهترین دانشگاه‌های جهان در سال 2021، چهل و یک مؤسسه فرانسه در بین دانشگاه‌های برتر جهان قرار دارد. در این رنکینگ 10 مؤسسه مربوط به پاریس هستند که دارای بیشترین نماینده است. دانشگاه‌های دیگر در شهرهای مختلف این کشور پراکنده هستند. پنج دانشگاه تاپ اول در پاریس هستند، اما مؤسساتی از لیون، مارسی و مونتپولیه هم در بین ده دانشگاه تاپ قرار گرفته‌اند. بهترین دانشگاه فرانسه، دانشگاه پی‌اس‌ال یا دانشگاه علوم و ادبیات پاریس (Paris Sciences et Lettres University) است، یک دانشگاه با دانشکده‌های مختلف است که از 25 مؤسسه تحقیقاتی و تحصیلات عالی در پاریس و 3 مؤسسه تحقیقاتی ملی تشکیل شده است.

 • دانشگاه پی‌اس‌ال یا دانشگاه علوم و ادبیات پاریس (Paris Sciences et Lettres University)
 • اکول پلی‌تکنیک (مدرسه پلی‌تکنیک) (École Polytechnique)
 • دانشگاه سوربن (Sorbonne University)
 • دانشگاه پاریس (University of Paris)
 •  دانشگاه پاریس-ساکلی (Paris-Saclay University)
دانشگاه های برتر فرانسه 2021
رتبه ی جهانی رتبه در فرانسه دانشگاه شهر
46
1 Paris Sciences et Lettres – PSL Research University Paris پاریس
87 2 دانشگاه 

École Polytechnique

پاریس
87
3 دانشگاه سوربن پاریس
136 4 دانشگاه پاریس پاریس
178
5 Paris-Saclay University پاریس
201-250 6

Télécom Paris

پاریس
251-300
7

École des Ponts ParisTech

پاریس
251-300 7

École Normale Supérieure de Lyon

لیون
301-350
9

دانشگاه مونپلیه

مونپلیه
351-400 10

Aix-Marseille University

مارسی
351-400
10

Grenoble Alpes University

Grenoble
351-400 10

IMT Atlantique

برست
351-400
10

Université de Versailles Saint-Quentin-en-Yvelines

Versailles
401-500 14

University of Bordeaux

Bordeaux
401-500
14

Centrale Nantes

نانتز
401-500
14

Federal University of Toulouse Midi-Pyrénées

Toulouse
401-500
14

L’institut Agro

پاریس
501-600 18

CentraleSupélec

Various
501-600
18

Claude Bernard University Lyon 1

لیون
501-600 18

University of Côte d’Azur

نیس
501-600 18

Sciences Po

پاریس
501-600 18

دانشگاه استراسبورگ

استراسبورگ
501-600
18

Télécom SudParis

Evry
601-800 24

Université Bourgogne Franche-Comté (UBFC)

Besançon
601-800
24

University of Clermont Auvergne

Clermont-Ferrand
601-800 24

École des Mines de Saint-Étienne

Saint-Étienne
601-800
24

École Normale Supérieure Paris-Saclay

Cachan
601-800 24

دانشگاه لیل

لیل

مدارک لازم برای اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

پس از اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه، نکته ی مهمی که مطرح می شود اخذ ویزای تحصیلی فرانسه است، شخص با در دست داشتن پذیرش دانشگاه و جمع آوری مدارک مربوطه می تواند به سفارت فرانسه جهت اخذ ویزا مراجعه نماید:

 • پرداخت اپلیکیشن فی
 • تکمیل فرم مربوطه
 • نامه ی پذیرش از دانشگاه
 • بیومتریک
 • عکس
 • پاسپورت و شناسنامه
 • مدارک سفر در 10 سال گدشته
 • اثبات ترک فرانسه بعد از فارغ التحصیلی
 • انگیزه نامه و رزومه
 • اثبات تمکن مالی 
 • مدرک زبان
 • مدرک تحصیلی
 • مدارک پزشکی
 • مشخص کردن محل اقامت برای سه ماه اول
 • بیمه
 • سوء پیشینه
 • ترجمه ی کلیه مدارک


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ده دانشگاه برتر فرانسه
ده دانشگاه برتر فرانسه

در این مقاله شما را با ده دانشگاه برتر برای تحصیل در کشور فرانسه آشنا می کنیم. این رتبه بندی براساس سایت QS است. ...

بیشتر بخوانید
محل اقامت در فرانسه
محل اقامت در فرانسه

گزینه‌های گوناگونی برای سکونت در فرانسه وجود دارد. ایده‌ی درست، بررسی چند تا از این گزینه‌ها، قبل از تصمیم‌گیری نهایی است. وقتی این کار انجام شد، می‌توانید مکانی را پیدا کنید که با بودجه‌ی شما سازگار است و تمام نیازها و خواسته‌های‌تان را برآورده می‌کند. دا ...

بیشتر بخوانید
هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه
هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه

هزینه‌های تحصیل در فرانسه، به شکل قابل‌توجهی، کمتر از کشورهای دیگر است ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: