مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
آزمون ALES ترکیه و تفاوت با GRE

آزمون ALES ترکیه و تفاوت با GRE

برای پذیرش در این 2 مقطع نیز روش های مختلفی وجود داره که یا بصورت مستقیم از دانشگاه اقدام به اخذ پذیرش شود یا اینکه بورسیه به شما تعلق بگیرد که از هر روش فرآیند متفاوتی را باید انجام دهید.

برای اخذ پذیرش از دانشگاه های خصوصی می بایست تا تاریخ مشخص شده توسط دانشگاه مورد نظر مدارک تکمیل و ارائه گردد. با توجه به اینکه دوره ی آموزشی به زبان انگلیسی برگزار کردد یا به زبان ترکی ارائه مدرک مورد نظر متعاقبا الزامی است. مدارک قبولی در آزمون هایی که قبل از ثبت نام مشخص کرده اند برای سنجش میزان توانایی و استعداد تحصیلی شما باید ارائه گردد. مثلا اگر دوره ی آموزشی مورد نظر به زبان انگلیسی ارائه گردد می بایست در آزمون GRE و آزمون TOEFL شرکت کنید و یا اگر دوره ی آموزشی به زبان ترکی ارائه شود باید در آزمون های ALES و تومر شرکت نمایید.

اما مجدد اشاره به این نکته حائز اهمیت است که هر دانشگاهی می تواند روش متفاوتی برای پذیرش دانشجوی بین المللی داشته باشد. حتی ممکن است در بین دانشکده های مختلف نیز این روند متفاوت باشد. اما بطور کلی هر دانشگاه در هر سال تحصیلی، اطلاعیه ای منتشر می کند که قصد جذب چه تعداد دانشجو را دارد و از این تعداد اعلام شده، چند درصد یا چه تعداد را دانشجوی بین المللی تشکیل می دهد. دانشجویان بین المللی در زمان مشخص شده اقدام به ارائه مدارک مورد نظر می نمایند. بعضی از دانشگاه ها داوطلب را ملزم می کنند تا در آزمون ورودی دانشگاه شرکت کنند تا در صورت قبولی، داوطلب بتواند از دانشگاه اخذ پذیرش کند. بعضی از دانشگاه های این آزمون را بصورت کتبی و بعضی دیگر بصورت شفاهی برگزار می کنند. بعد از شرکت در آزمون، داوطلب می بایست مدارک خود را به همراه نمره قبولی در آزمون به همراه مقالات و پروژه ها و نمره ی زبان مورد نظر را ارائه نماید. این مدارک در کمیته دانشکده ی مربوطه مورد بررسی قرار می گیرد و نتیجه ی آن متعاقبا به دانشجو اعلام می گردد.

در این مقطع، برای 90 درصد از دانشکده ها، شرکت در آزمون ترکی الزامی است و داوطلب می بایست دوره های آموزش زبان ترکی را گذرانده و به این زبان تسلط کافی را داشته باشد چون آزمون های ورودی به زبان ترکی برگزار خواهند شد.

آزمون ales ترکیه چیست؟

ales مخفف Academic Personnel and Graduate Education Exam می باشد. در کشور ترکیه دو راه برای پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری وجود دارد: آزمون ales و آزمون GRE. آزمون آلس ترکیه بیشترین تأثیر را در قبولی دانشجویان دارد (در حدود 50 درصد تأثیرگذار است). می توان گفت که این آزمون معادل کنکور ارشد و دکترا در ایران است. OSYM مسئولیت برگزاری این آزمون را بر عهده دارد. همان طور که به آن اشاره شد، این آزمون دو بار در سال (در ماه های مارچ و نوامبر) برگزار می شود.

اطلاعات بیشتر امتحان ales ترکیه

سوالات این آزمون به گونه ای طراحی شده اند که فارغ التحصیلان رشته های مختلف دانشگاه قادر به پاسخگویی آن ها هستند. طبیعتاً رقابت در آزمون و نتایج آن از دانشگاهی به دانشگاه دیگر و از رشته ای به رشته دیگر متفاوت است. حداقل نمره لازم برای قبولی 55 می باشد. کلیه دانشجویانی که در سال آخر تحصیلات تکمیلی و دکترا تحصیل می کنند و همچنین دارندگان مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا می توانند در آزمون ALES شرکت کنند. این آزمون دارای نمره منفی است و به ازای هر چهار سوال اشتباه یک پاسخ صحیح حذف می شود. اعلام نتایج این آزمون طی دو تا چهار هفته اعلام می شود.

ساختار آزمون آلس ترکیه

آزمون ales از دو بخش محاسباتی (mathematical) و زبانی (linguistic) تشکیل شده است. بخش محاسباتی این آزمون شامل مسائل هندسه، ریاضیات و هوش می شود و بخش زبانی نیز توانایی متقاضیان در معنی کلمات، جمله ها، تکمیل جمله ها و متن ها را مورد ارزیابی قرار می دهد. هدف ales سنجیدن توانایی متقاضیان در زمینه های کلامی، محاسباتی و تفکر منطقی می باشد.

سوالات آزمون ales

آزمون ales ترکیه در مجموع شامل 200 سوال و دارای دو دفترچه می باشد. زمان پاسخ گویی به سوالات این آزمون سه ساعت (180 دقیقه) است. حداقل نمره قبولی در این آزمون 55 بوده که ممکن است از دانشگاهی به دانشگاه دیگر متفاوت باشد.
افراد مجاز به شرکت در آزمون ales

دانشجویانی که شرایط زیر را دارا باشند، می توانند برای امتحان ales اقدام کنند:

دانشجویانی که مایل به تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا در ترکیه هستند.

شهروندان ترکیه که مایل به رفتن به خارج از کشور برای دریافت مدرک کارشناسی ارشد و دکترا با حمایت مالی دولت ترکیه هستند.

محل برگزاری آزمون ales

این آزمون از جمله آزمون هایی است که تنها مختص کشور ترکیه می باشد. شرکت در آزمون آلس برای دانشجویان بین المللی این کشور الزامی است و تنها در میان دانشگاه ها و موسسات کشور ترکیه دارای اعتبار است. این آزمون برای مقاطع کارشناسی ارشد و دکترای تمامی رشته ها به جز رشته های پزشکی است.

قوانین و شرایط شرکت در امتحان ales

آزمون ales ترکیه مانند تمامی آزمون های محلی و بین المللی دارای شرایط و قوانین خاص خود است که متقاضیان موظف به رعایت آن می باشند. از جمله شرایط شرکت در آزمون به شرح زیر می باشد:

همراه داشتن هایلایتر، لاک غلط گیر و مداد رنگی اکیدا ممنوع است.

همراه داشتن گذرنامه الزامی است.

کپی گذرنامه به هیچ وجه پذیرفته نمی شود.

درب حوزه های امتحانی رأس ساعت مقرر بسته خواهد شد و در نتیجه حضور به موقع الزامی است.

همراه داشتن دیکشنری و وسایل الکترونیکی الزامی است.

همراه داشتن ساعت مچی، خوراکی و کشیدن سیگار ممنوع است.

متقاضیان اجازه صحبت با یک دیگر را نخواهند داشت.

ثبت نام در آزمون آلس ترکیه

ثبت نام در آزمون آلس بسیار ساده است. توجه به این نکته الزامی است که آزمون ales به دو صورت کاغذی و اینترنتی برگزار می شود. محل برگزاری آزمون به دلخواه متقاضیان انتخاب می شود و شرایط سنی خاصی برای شرکت در آزمون وجود ندارد. روند ثبت نام در این آزمون به شرح زیر می باشد:

متقاضیان باید وارد سایت gov.tr شده و در سایت ثبت نام کنند.

دفترچه آزمون را دانلود و مطالعه کنند.

حوزه امتحانی خود را مشخص کنند.

بعد از مشخص شده حوزه امتحانی، اطلاعات خود را وارد کنند.

بعد از تکمیل اطلاعات، هزینه آزمون ales را پرداخت کنند.

نکته: ثبت نام در این آزمون باید دو هفته پیش از زمان برگزاری انجام شود و ثبت نام دیر هنگام مشمول پرداخت هزینه اضافی می شود.
هزینه آزمون ales

به طور کلی، هزینه شرکت در آزمون آلس 120 لیر است. البته این میزان هزینه در موسسات مختلف با توجه به امکانات و خدمات ارائه شده متفاوت است که در واقع این تفاوت هزینه سهم خود مرکز برگزاری آزمون می باشد. به عنوان مثال، سیستم تهویه قوی تر، پذیرایی مناسب تر و سایر امکانات از جمله عواملی هستند که باعث می شوند هزینه آزمون برای متقاضیان متفاوت باشد.

هزینه کلاس های آمادگی ales

کلاس های آمادگی این آزمون در بسیاری از شهرهای ترکیه و ایران برگزار می شود. این کلاس ها به دو صورت حضوری و آنلاین برگزار می شوند. هزینه شرکت در کلاس ها از موسسه ای به موسسه دیگر متفاوت است اما هزینه آمادگی آزمون در آنکارا در حدود 4000 دلار (33،688.3 لیر) می باشد. هزینه شرکت در کلاس های آنلاین مناسب تر است.

منابع آزمون آلس ترکیه

بر خلاف آزمون های دیگر، منابع آنلاین بسیار کمتری برای آزمون آلس وجود دارد و بیشتر به صورت نکات ارائه شده در کلاس ها، جزوات و کتاب ها است. هر ساله منابع آزمون ales توسط انتشارات یارگی (YARGI)، یدی ایکلیم (YEDIIKLIM) و پگم (PEGEM) منتشر می شوند. باید در نظر داشت که سطح کلی این آزمون در مقایسه با کنکور ایران آسان تر می باشد.

تفاوت آزمون ales ترکیه و آزمون GRE

تفاوت عمده این دو آزمون در زبان آن ها می باشد. آزمون ales تماما به زبان ترکی است و متقاضیان باید به منظور درک بهتر مطالب به این زبان مسلط باشند اما زبان آزمون GRE انگلیسی است. از دیگر تفاوت این دو آزمون با یک دیگر می توان به محل برگزاری آن ها اشاره کرد. آزمون ales در ترکیه و مراکز آموزشی این کشور صورت می گیرد و آزمون GRE در شعب تعیین شده از سوی سازمان سنجش در ایران برگزار می شود.

مدت اعتبار آزمون آلس ترکیه

اعتبار مدرک ales در طی سال های اخیر دستخوش تغییرات زیادی شده است اما طبق آخرین اطلاعیه مرکز سنجش و جابه جایی دانشجویان ترکیه (OSYM) مدرک این آزمون تا حداکثر سه سال معتبر شناخته می شود. توجه به این نکته الزامی است که قبولی در این آزمون تنها 50 درصد قبولی متقاضیان را شامل می شود و جز در کشور ترکیه در جای دیگر معتبر شناخته نمی شود.

سخت یا آسان بودن آزمون ales ترکیه

ales یکی از استانداردترین آزمون های برگزار شده در کشور ترکیه می باشد و سوالات این آزمون بسیار منصفانه هستند. تنها هدف سوالات این آزمون سنجش میزان هوش، تسلط متقاضیان به ریاضی و هندسه و نیز زبان ترکی می باشد. سوالات بسیار واضح بوده و متقاضیان به راحتی متوجه منظور سوالات خواهند شد. شرایط و میزان آمادگی در این آزمون به خود متقاضیان بستگی دارد. به طور کلی، آزمون ales آزمون سختی نبوده و به مراتب از آزمون های داخلی ایران ساده تر و آسان تر است.
اهمیت بخش های مختلف آزمون آلس ترکیه

همان طور که به آن اشاره شد، این آزمون برای دانشجویانی است که قصد تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به جز رشته های پزشکی را در کشور ترکیه دارند. بسته به رشته انتخابی متقاضیان بخش های مختلف این آزمون اهمیت پیدا می کند. برای افرادی که قصد تحصیل در رشته هایی مانند اقتصاد، علوم اجرایی و مدیریتی و نیز برخی دیگر از تخصص های مشابه را دارند، بخش یکسانی در ارزیابی دارای اهمیت است. چنان چه آن ها قصد تحصیل در رشته های معماری، علوم پایه و مهندسی را داشته باشند، بخش ریاضی و هوش اهمیت پیدا می کند. برای رشته های حقوق، زبان، جغرافیا و تاریخ و ادبیات، بخش زبانی (linguistic) از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد.

مزایا و معایب شرکت در آزمون آلس ترکیه

مسلما شرکت در این آزمون مانند سایر آزمون ها با مزایا و معایبی همراه است که بهتر است متقاضیان با آن ها آشنا باشند. از مهم ترین مزایای شرکت در این آزمون امکان نوت برداری، خط کشیدن و نوشتن نکات مهم مد نظر متقاضیان می باشد. این کار به متقاضیان کمک می کند تا بتوانند راحت تر به پاسخ درست برسند. از دیگر مزایای آن می توان به استاندارد بودن و سادگی آزمون آلس اشاره کرد. یکی از بزرگ ترین معایب شرکت در آزمون ales می توان به نگرانی متقاضیان بابت دست خط ناخوانا یا بد نوشتن اشاره کرد (خصوصا اگر چندین بار خط خوردگی وجود داشته باشد). از دیگر معایب می توان به اشتباه وارد کردن جواب درست در پاسخ نامه اشاره کرد. متاسفانه این آزمون تنها در کشور ترکیه برگزار می شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه
نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه

اگر می‌خواهید در ترکیه تحصیل کنید، ما اطلاعاتی را درباره‌ی دانشگاه‌های خوب ترکیه، شهرهای معروف ترکیه برای دانشجویان خارجی، بودجه‌ی مورد نیازتان و چگونگی کسب ویزای دانشجویی، در اختیارتان قرار می‌دهیم. ...

بیشتر بخوانید
محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی
محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی

بیش از 400 رشته‌ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در ترکیه وجود دارد که شما می‌توانید، برای تحصیل در آن‌ها، درخواست پذیرش دهید ...

بیشتر بخوانید
دانشگاه های برتر ترکیه
دانشگاه های برتر ترکیه

در رتبه بندی QS سیستم اموزشی ترکیه در رتبه ی 45 قرار دارد و 10 دانشگاه کشور ترکیه در رتبه ی دانشگاه های برتر قرار دارند. ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: