مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
همه چیز در مورد انواع سند ملکی در ترکیه

همه چیز در مورد انواع سند ملکی در ترکیه

محبوب‌ ترین گزینه‌ی سرمایه‌ گذاری برای گرفتن تابعیت در ترکیه، خرید ملک در ترکیه به‌ قیمت 250000 دلار است. برنامه‌ی بدون ویزای Turkey Citizenship by Investment، دسترسی به بیش از 115 کشور جهان را در اختیار شما قرار می‌دهد و امتیازات گسترده‌ای را به متقاضی و خانواده‌ی او ارائه می‌دهد.

اکثر سرمایه‌ گذاران خارجی که می‌خواهند خانه‌ای برای تعطیلات خود داشته باشند، معمولاً گزینه‌های‌شان را به کشورهای پرتغال، اسپانیا، یونان، قبرس، مالت یا فرانسه محدود می‌کنند. با این حال، از بین همه‌ی گزینه‌ها، ترکیه دارای یکی از ارزان‌‌ترین املاک برای خانه‌های تعطیلات و بهترین گزینه‌های سرمایه‌ گذاری میان‌ مدت و بلندمدت است. برای مثال، قیمت آپارتمان در یک مکان ساحلی در ترکیه از 40000 دلار شروع می‌شود. خرید ملک در ترکیه با ترجمه‌ی گذرنامه‌ی خریداران غیرترک به زبان ترکی در دفتر اسناد رسمی دولتی + گرفتن شماره‌ی شناسه‌ی مالیات ملی از دپارتمان مالیات دولتی و ثبت‌ نام در دفتر Tapu and Land Cadastro در یک روز شروع می‌شود. اخیراً دولت ترکیه اعلام کرده که از سال 2005، 300000 شهروند خارجی، 50 میلیارد دلار زمین و املاک در ترکیه خریداری کرده‌اند و این نشان می‌دهد که ترکیه، یکی از بازیگران اصلی در خرید املاک بین‌المللی با قیمت‌ها و ارقامی است که تا چند سال آینده دو برابر خواهد شد.

سند رسمی املاک(تاپو) در ترکیه چیست؟

سند رسمی و قانونی کشور ترکیه تاپو(Tapu) نام دارد. بر اساس این سند، مالکیت کامل و مطلق یک ملک به شخص و یا اشخاص خریدار تعلق می‌گیرد.

معرفی دو نوع سند اصلی ملکی در ترکیه

انواع سند ملکی در ترکیه به دو نوع آبی و قرمز تقسیم می‌شوند. این دو سند دارای تفاوت هایی اساسی هستند. تفاوت هایی به شرح زیر:

 • سند آبی: یکی از انواع سند ملکی در ترکیه، سند آبی است. ملکی که دارای سند آبی باشد، فاقد مجوز ساخت و ساز است. امکان انتقال به غیر و همچنین دریافت وام ساخت و ساز برای این سند وجود ندارد. بنابراین افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند، باید هنگام انتقال سند به آبی نبودن رنگ آن توجه نمایند.
 • سند قرمز: سند قرمز، یکی از انواع سند ملکی در ترکیه و نوع اصلی آن است. این نوع سند نشان دهنده مالکیت شخخص صاحب سند است. امکان دریافت وام بانکی توسط این سند و همچنین رهن آن وجود دارد.
 • سند قرمز برای زمین، به معنای مجوز ساخت و ساز برای آن نیز است. به طور کلی سه نوع سند قرمز داریم که در ادامه درباره آن ها بیشتر صحبت می‌کنیم.
معرفی سه  نوع سند ملکی قرمز در ترکیه 

kat irtifakı

زمین هایی که این سند را دارند در واقع دارای مجوز ساخت و ساز هستند. همچنین این سند، ویژه ساختمان های در حال ساخت است. در صورت عدم کامل بودن مراحل ساخت خانه، بدهی به بانک و شهرداری و نداشتن پایان کار، سند ملک به این صورت است.

KAT Mülkiyeti

از جمله انواع سند ملکی در ترکیه، می‌توان به این نوع سند اشاره نمود. صاحبان املاک، پس از طی کردن مراحل ساخت، پرداخت کامل بدهی ها به بانک و شهرداری و همچنین اخذ پایان کار، این سند را دریافت می‌کنند. این سند دارای مجوز ساخت و ساز نیز می‌باشد.

Devremülk

داشتن این سند، به معنی مالکیت مدت دار زمین یا خانه است.

دفاتر ثبت اسناد رسمی در ترکیه

مهاجرینی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند باید برای انجام مراحل نقل و انتقالات سند، به دفاتر ثبت اسناد رسمی در ترکیه مراجعه نمایند. این دفاتر با نام های تاپو و کاداسترو(Tapu Ve Kadastro)، زیر نظر دولت و در تمامی شهرها وجود دارند. پس از طی شدن مراحل خرید و اخذ قرارداد، ثبت و انتقال قانونی سند در این مرکز انجام می‌شود. مدت زمان لازم برای ثبت سند در اتباع خارجی، 2 الی 5 روز است.
21 مورد از جزئیات و اطلاعات موجود در سند تاپوی ترکیه

زبان سند ترکی است. به همین علت، به مهاجرین توصیه می‌شود که در صورت عدم تسلط کافی به زبان انگلیسی و ترکی در روز خرید و انتقال سند ملک، حتما با وکیل معتبر به دفاتر ثبت مراجعه نمایند. انواع سند ملکی در ترکیه، دارای جزئیات مانند تصویر زیر هستند.

 1. استان
 2. شهر
 3. روستا
 4. محله
 5. خیابان یا بولوار
 6. مکان(موقعیت)
 7. Pafta Na: شماره ورقه، Ada Na: شماره بلوک، Parsel No: شماره بسته
 8. ویژگی نوع ملک خریداری شده(ساختمان، زمین، زمین خالی، زمین آماده کشت)
 9. Yozulcumu: مساحت کل زمین
 10. مرز های اطراف ملک
 11. نوع استفاده از ملک(آپارتمان، خانه و…)
 12. قیمت خرید واقعی
 13. سهم زمین
 14. شماره ساختمان
 15. شماره طبقه
 16. شماره واحد
 17. علت فروش و یا انتقال ملک و نام مالک قبلی و نحوه انتقال
 18. مشخصات مربوط به صاحب یا صاحبان فعلی ملک(در صورتی که بیش از یک نفر، صاحب ملک باشند)
 19. تاریخ انتقال
 20. شماره مربوط با املاک زراعتی در ثبت
 21. امضای ثبت تابو(رئیس دفتر تابو و یا اشخاص مسئول)

معرفی  تغییرات جدید در اسناد ملکی کشور ترکیه

تغییرات جدیدی، در انواع سند ملکی در ترکیه ایجاد شده است. در این تغییرات، اطلاعات اضافی حذف شده اند. این تغییرات اساسی شامل موارد زیر هستند:

کد ملی اختصاصی و غیر منقول برای هر ملک: انواع سند ملکی در ترکیه، دارای کد ملی غیر منقول هستند. این کد ملی برای املاک، مانند کد ملی اختصاصی هر شخص است. افراد با استفاده از این کد ملی، می‌توانند همه اطلاعات و جزئیات مربوط به ملک خود را از طریق بانک اطلاعاتی ثبت زمین و کاداسترو کسب نمایند.

کد رهگیری ملک(QR): افراد با اسکن این QR در موبایل خود به طور مستقیم، می‌توانند به بانک اطلاعاتی ثبت زمین و کاداسترو دسترسی داشته باشند. اطلاعاتی شامل:

 • این ملک از کجا آمده است؟
 • چگونگی ساخت ملک
 • این ملک شامل چه چیزهایی است؟
 • اطلاعات مالکان جدید تاپو در ترکیه
 • متراژ جدید ملک: در سند های جدید در ترکیه، متراژ کامل و دقیق انواع ملک بر اساس استاندارد های املاک قید شده است.

نحوه استعلام مالیات و بدهی انواع سند ملکی در ترکیه

افرادی که قصد خرید ملک در ترکیه را دارند باید قبل از خرید، نسبت به استعلام بدهی ها اعم از مالیات، عوارض شهرداری و بدهی به بانک اقدام نمایند. این استعلام از طریق شهرداری و با در دست داشتن سند، امکان پذیر است.

مدارک لازم برای خرید انواع سند ملکی در ترکیه توسط اتباع خارجی(یابانجی)

برای انتقال و خرید انواع سند ملکی در ترکیه، حضور خریداران و صاحبان فعلی املاک در دفاتر ثبت الزامی می‌باشد. خریداران باید به همراه درخواست خود برای انتقال سند و همچنین صاحب فعلی ملک و یا نماینده وی در اداره ثبت اسناد حضور داشته باشند. مدارک لازم برای ثبت سند عبارتند از:

 • سند املاک و مستغلات
 • آدرس کامل و کدپستی منزل
 • ارائه گذرنامه و مدارک شناسایی(شناسنامه و کارت ملی)
 • ارائه برگه حاوی مبلغ و ارزش دقیق خانه از شهرداری
 • ارائه برگه بیمه داسک برای ملک(بیمه اجباری حوادث)
 • 2 قطعه عکس خریدار و یک قطعه عکس فروشنده در ابعاد 4 در 6
 • مجوز مربوط به اقامت
 • حضور مترجم رسمی در صورتی که خریدار به زبان ترکی مسلط نباشد
 • ارائه اصل و یا کپی وکالت نامه تنظیم شده در کشور خارج از ترکیه
 • در هنگام انتقال سند در ترکیه باید به چه نکاتی توجه کنیم؟
 • در زمان خرید، توجه به سند ضروری است
 • خریداران باید ابتدا آپارتمان را ببینند و بعد وجه را پرداخت نمایند
 • پرداخت درصد کمی از بیعانه(10 الی 15 درصد)
 • توجه به تطابق اطلاعات آپارتمان و اطلاعات موجود در سند
 • عدم بدهی آپارتمان به بانک، شهرداری و…
 • حضور مترجم رسمی، در صورت عدم تسلط خریدار به زبان ترکی
 • خریداران باید برای دریافت انواع سند ملکی در ترکیه، با پاسپورت و کارت شناسایی خود به دفاتر ثبت اسناد مراجعه نمایند
 • قبل از انتقال سند، توافق طرفین برای قیمت الزامی است
 • پرداخت هزینه تمبر مالیاتی و همه هزینه ها توسط خریدار
 • امضای سند توسط فروشنده و خریدار


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه
نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه

اگر می‌خواهید در ترکیه تحصیل کنید، ما اطلاعاتی را درباره‌ی دانشگاه‌های خوب ترکیه، شهرهای معروف ترکیه برای دانشجویان خارجی، بودجه‌ی مورد نیازتان و چگونگی کسب ویزای دانشجویی، در اختیارتان قرار می‌دهیم. ...

بیشتر بخوانید
محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی
محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی

بیش از 400 رشته‌ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در ترکیه وجود دارد که شما می‌توانید، برای تحصیل در آن‌ها، درخواست پذیرش دهید ...

بیشتر بخوانید
دانشگاه های برتر ترکیه
دانشگاه های برتر ترکیه

در رتبه بندی QS سیستم اموزشی ترکیه در رتبه ی 45 قرار دارد و 10 دانشگاه کشور ترکیه در رتبه ی دانشگاه های برتر قرار دارند. ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: