مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های هنر استانبول

شرایط تحصیل در بهترین دانشگاه های هنر استانبول

گزینه‌های بسیاری برای تحصیلات دانشگاهی شما وجود دارد. شما می‌توانید تحصیل در دانشگاهی در کشور خود، تحصیلات آنلاین یا رفتن به دانشگاه‌های خارج از کشور خود را انتخاب کنید. با بیشتر متصل شدن جهان به هم، تصمیم به گرفتن مدرک تحصیلی یا تجربه‌ی تحصیل در خارج از کشور زادگاه‌تان، هر روز بیشتر در دسترس شما قرار می‌گیرد. هر ساله، تعداد بیشتری از دانشجویان خارجی، تحصیلات دانشگاهی خود را در ترکیه انجام می‌دهند. این بدلیل شهرت علمی رو به افزایش دانشگاه‌های ترکیه و تجربه‌ی فرهنگی منحصربه‌فرد 'شرق و غرب' است که دانشجو می‌تواند هنگام زندگی در ترکیه، آن را تجربه کند. ترکیه از سال 2004 و پس از مجموعه اقدامات هماهنگ به‌منظور ارتقای همکاری بین کشورهای عضو اتحادیه‌ی اروپا و کشورهای متقاضی در شاخه‌‌های خاص و گوناگون مرتبط با سیاست‌های اتحادیه‌ی اروپا، در برنامه‌های جامعه‌ی اروپا شرکت داشته است. شهروندان، شرکت‌ها، سازمان‌های غیردولتی، دانشجویان، اساتید و نهادهای ملی کشورهای عضو و کشورهای متقاضی می‌توانند در طیف گسترده‌ای از برنامه‌های جامعه‌ی اروپا شرکت کنند. در سال 2014، یک دوره‌ی آموزشی جدید با عنوان Erasmus+، تمام طرح‌های موجود اتحادیه‌ی اروپا را برای تحصیل، آموزش، جوانان و ورزش با هم ترکیب کرد. دانشجویان خارجی می‌توانند برای حضور در دوره‌ی Erasmus اقدام کنند و درخواست پذیرش دهند. آن‌ها می‌توانند از کمک هزینه‌های تحصیلی این دوره بهره‌مند شوند و همچنین می‌توانند در اروپا تحصیل کنند.

مزیت‌های تحصیل در دانشگاه های هنر استانبول

یکی از مهم‌ترین دلایل برای تحصیل در استانبول و کشور ترکیه برای ایرانیان، نزدیک بودن مسافت دو کشور است. رفت و آمد به ایران از ترکیه، بسیار راحت‌تر و کم هزینه‌تر نسبت به کشورهای اروپایی است. شما با تحصیل در رشته های هنری در یکی از دانشگاه های استانبول، می‌توانید مدرک معتبر بین‌المللی دریافت کنید. به این معنا که در هر کشور اروپایی و غیر اروپایی نیز می‌توانید مشغول به کار شوید یا ادامه تحصیل دهید.

مدارک لازم برای درخواست پذیرش از دانشگاه های هنر استانبول

مدارک کلی برای دریافت پذیرش از هر دانشگاه هنر استانبول در زیر آورده شده‌اند:

 • فرم تکمیل شده درخواست پذیرش
 • هزینه بررسی مدارک برای پذیرش(اپلیکیشن فی)
 • ترجمه رسمی ریزنمرات
 • ترجمه رسمی مدرک مقطع قبلی شما
 • رزومه بروز شده
 • مدرک معتبر زبان انگلیسی(در برخی موارد زبان ترکی)
 • توصیه‌نامه از استاد دانشگاه
 • انگیزه‌نامه هدف تحصیل شما در دانشگاه های هنر استانبول
 • کپی گذرنامه دارای اعتبار
 • اثبات تمکن مالی
 • گواهی سلامت
 • گواهی عدم سوء پیشینه

در بعضی شرایط ممکن است مدارک متفاوت دیگری نیز احتیاج باشد. به طور مثال تحصیل در هر مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد یا دکترا، مدارک به خصوص خودشان را برای پذیرش لازم دارند. همچنین ممکن است آزمون‌های ورودی نیز داشته باشند. در این صورت نمره قبولی این آزمون هم جزو مدارک مورد نیاز است.
شهریه دانشگاه های هنر استانبول

به طور کلی شهریه‌ دانشگاه‌های استانبول متفاوت هستند. این مقدار به دانشگاه،رشته، مقطع و از این قبیل موارد بستگی دارد. میانگین شهریه برای تحصیل هنر در دانشگاه های دولتی استانبول، 1500 تا 5000 لیر است. دردانشگاه های خصوصی این مقدار از 3000 شروع و تا 60000 ادامه دارد. برای مثال، شهریه دانشگاه خصوصی باهچه شهیر برای رشته های هنری مثل طراحی و معماری، 7900 دلار در سال است. برای اطلاع دقیق‌تر از شهریه دانشگاه ها باید به سایت اصلی هر دانشگاه مراجعه کنید.

بورسیه دانشگاه های هنر استانبول

شما برای دریافت بورسیه از دانشگاه های هنر استانبول باید شرایط خاصی داشته باشید. نمرات بالای مقاطع قبلی، نمره بالا در آزمون ورودی از شرایط مورد نیاز هستند. برای ثبت‌نام بورسیه باید به دفتر بورس در خود دانشگاه مراجعه کنید. در این دانشگاه ها بورسیه‌های متفاوتی چون، نقدی، موفقیت، بورسیه تابستانه، خوابگاه ، تغذیه و کتاب ارائه می‌شود که هر کدام شرایط خاصی دارند. شرایط بورسیه تحصیلی برای دانشگاه های دولتی مثل دانشگاه هنر استانبول، نیز در سیاست‌گذاری کشور ترکیه اعلام شده است. بورسیه‌ای که برای دانشجویان ارائه می‌شود، شامل امتیازاتی چون: شهریه رایگان دانشگاه، خوابگاه دانشجویی رایگان و بیمه سلامت رایگان است. همچنین کمک هزینه‌های ماهیانه و سالیانه‌ای نیز به دانشجویان تعلق می‌گیرد.

این کمک هزینه‌ها برای هر مقطع تحصیلی متفاوت است. برای کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا به ترتیب، 1000، 1600 و 2300 لیر به صورت ماهیانه در نظر گرفته شده است. شرایط افراد مشمول بورسیه به صورت زیر است:

 • جزء 500 نفر برتر آزمون ورودی دانشگاه باشند.
 • افراد ممتاز در کلاس‌های ورودی
 • 5 نفر از افراد بسیار موفق در رشته هنر

همچنین موسسات خصوصی نیز هر ساله 40000 نفر از متقاضیان دارای شرایط خاص را بورسیه می‌کنند.
معرفی بهترین دانشگاه های هنر استانبول


معرفی بهترین دانشگاه های هنر استانبول

رتبه جهانی دانشگاهنام دانشگاهنام دانشگاه به ترکی
892
دانشگاه مرمرMarmara University
928دانشگاه فنی یلدیزYildiz Technical University
1001
دانشگاه باهچه شهیرBahçeşehir University
1841دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینانMimar sinan fine art University
2670
دانشگاه کادیر هاسKadir Has University
714دانشگاه استانبولIstanbul University

دانشگاه مرمره(Marmara University)

دانشگاه مرمره، دومین دانشگاه بزرگ دولتی در استانبول است. این دانشگاه دارای 16 دانشکده، 9 مدرسه فنی و حرفه‌ای و 32 مرکز تحقیقاتی می‌باشد. این دانشگاه سابقه طولانی در پذیرش دانشجویان بین‌المللی دارد. به همین خاطر امروزه به یک محیط آموزشی بسیار مدرن و کاملا بین‌المللی تبدیل شده است.

زبان تحصیل

این دانشگاه تنها دانشگاه در ترکیه است که حداقل 136 رشته را با 4 زبان انگلیسی، آلمانی، ترکی استانبولی و فرانسوی ارائه می‌دهد.

آزمون ورودی

شما برای دریافت پذیرش از دانشگاه مرمره، باید یکی از دو آزمون یوس یا SAT را با نمره در حد قبولی بگذرانید.

دانشگاه فنی ییلدیز(Yildiz Technical University)

دانشگاه فنی ییلدیز از بهترین دانشگاه های فنی در کشور ترکیه است. این دانشگاه در سال 1991 در استانبول تاسیس شد. این دانشگاه تا کنون 11 دانشکده، 2 موسسه و 3 مدرسه دارد. در این دانشگاه بیشتر از 36000 دانشجوی بین‌المللی درحال تحصیل هستند.

زبان تحصیل

این دانشگاه مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا را به زبان‌های انگلیسی و ترکی ارائه می‌کند.

آزمون ورودی

برای دریافت پذیرش در سطح کارشناسی آزمون یوس، و برای قبولی در مقاطع کارشناسی ارشد و دکترا باید در آزمون‌های ALES و GRE شرکت کنید.

دانشگاه باهچه شهیر(Bahçeşehir University)

دانشگاه باهچه شهیر استانبول، دانشگاهی خصوصی تاسیس سال 1998 است. افرادی که در این دانشگاه تحصیل می‌کنند تقریبا از تمامی کشورهای جهان مهاجرت کرده‌اند. به همین علت این دانشگاه به گونه‌ای بین‌المللی است. در حال حاضر از بین 18422 نفر دانشجوی در حال تحصیل دانشگاه، 2579 نفر دانشجوی بین‌المللی هستند. در دانشگاه باهچه شهیر 9 دانشکده و 4 مدرسه وجود دارد.

شرایط تحصیل در دانشگاه باهچه شهیر

دانشگاه باهچه شهیر از مراکز آموزشی بزرگ در دنیا می‌باشد. شما با تحصیل در این دانشگاه رویایی که در بهترین منطقه شهر استانبول و در قسمت اروپایی ترکیه قرار گرفته است، به یکی از افراد موثر دنیا تبدیل می‌شوید. شرایط پذیرش در این دانشگاه تا حدودی مانند دانشگاه‌های دیگر است. ابتدا پیش از ارسال درخواست، در سایت اصلی دانشگاه باهچه شهیر مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش را مطالعه کنید. سپس با تکمیل فرم درخواست پذیرش به صورت آنلاین به همراه مدارک مورد نیاز، می‌توانید دعوت‌نامه خود را دریافت کنید. درخواست شما نهایتا تا دو هفته بعد از ارسال بررسی می‌شود.

زبان تحصیل

شما می‌توانید در این دانشگاه به هر دو زبان انگلیسی و ترکی تحصیل کنید.

آزمون ورودی

برای ورود به این دانشگاه خصوصی، نیازی به قبولی در آزمون ورودی ندارید.
دانشگاه هنرهای زیبای سینان(Mimar sinan fine art University)

دانشگاه هنرهای زیبای معمار سینان یکی از دانشگاه های قدیمی و پیشرفته در عرصه هنر است. تاسیس این دانشگاه در سال 1882 صورت گرفت. بسیاری از هنرمندان حرفه‌ای و محبوب از این دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شوند. شما به عنوان یک فرد علاقه‌مند به هنر، می‌توانید پیشرفت بسیار زیادی در این دانشگاه داشته باشید. این دانشگاه دارای 3 دانشکده، یک مدرسه شغلی، یک مرکز آموزش فنون موسیقی و یک مرکز تحقیقات است.

شرایط تحصیل در دانشگاه هنرهای زیبای سینان

یکی از شرایط پذیرش در این دانشگاه، قبولی در آزمون یوس است. شما می‌توانید با کسب حداقل نمره در این آزمون، وارد دانشگاه شوید. جدا از آزمون‌های کتبی، تعدادی آزمون عملی به عنوان تست استعدادیابی نیز انجام می‌شود. این آزمون‌های عملی برای تمامی رشته‌های هنری برگزار خواهد شد.

زبان تحصیل

زبان تحصیل در این دانشگاه ترکی استانبولی است. بنابراین باید به این زبان مسلط باشید. البته در خود دانشگاه نیز دوره‌های زبان ترکی جهت آموزش شما برگزار می‌شود.

آزمون ورودی

این دانشگاه به عنوان آزمون ورودی، یک امتحان عملی از متقاضیان در رابطه با حوزه تحصیلی مورد نظرشان می‌گیرد. اگر تصمیم جدی دارید که حتما در این دانشگاه قبول شوید، باید تمرکز بسیاری بر این هدف بگذارید. به این خاطر که آزمون اصلاساده نخواهد بود.

دانشگاه کادیر هاس(Kadir Has University)

دانشگاه کادیر هاس یکی از دانشگاه های خوب خصوصی در استانبول است. این دانشگاه شامل 5 دانشکده در زمینه‌های مختلف از جمله هنرهای زیبا می‌باشد. این دانشگاه در بین بهترین دانشگاه های ترکیه، رتبه 36 را کسب کرده است. البته نکته‌ای که در مورد دانشگاه کادیر هاس وجود دارد، این است که مورد تایید وزارت علوم ایران قرار ندارد. به غیر از این موضوع، دانشگاه جنبه های مثبت زیادی دارد. شما با تحصیل در این دانشگاه قادر خواهید بود که برای تحصیل در مقاطع عالی‌تر به دانشگاه های برتر اروپایی بروید. سطح علمی این دانشگاه در ترکیه بسیار بالا است و جزء دانشگاه های خوب ترکیه به حساب می‌‌آید. شهریه این دانشگاه در مقاطع مختلف از 3000 دلار تا 6000 دلار در سال شروع می‌شود. این مقدار شهریه برای یک دانشگاه خصوصی بسیار مناسب است.

شرایط تحصیل در دانشگاه کادیر هاس

در اولین مرحله، شما برای گرفتن پذیرش از دانشگاه کادیر هاس، باید درخواستی را ارائه دهید. می‌توانید این‌کار را به صورت آنلاین انجام دهید. مدارک لازم را برای دانشگاه به همراه فرم تکمیل شده پذیرش ارسال کنید و سپس هزینه بررسی مدارک را به دانشگاه بپردازید. تنها شرط امکان پذیرش در دانشگاه، این است که باید از دبیرستان با نمرات نسبتا بالا فارغ‌التحصیل شده باشید. همچنین باید در موعد مشخص شده اقدام به ثبت‌نام برای دریافت پذیرش کنید.

زبان تحصیل

واحدهای درسی در دانشگاه کادیر هاس به دو زبان انگلیسی و ترکی ارائه می‌شوند. شما علاوه بر اینکه جهت دریافت پذیرش می‌توانید مدرک معتبر زبان را ارائه دهید، در آزمون زبان این دانشگاه نیز می‌توانید شرکت کنید. در صورتی که نمره قابل قبول را در این آزمون کسب نکردید، پذیرش مشروط شامل شما می‌شود.

آزمون ورودی

دانشگاه کادیر هاس حدود 23 سال است که دانشجویان را تنها در صورت قبولی در آزمون ورودی می‌پذیرد. این دانشگاه آزمون ورودی به خصوصی برای خود دارد که باید در آن ثبت‌نام کنید. هر ساله حدود 50 تا 60 درصد، یعنی بیشتر از نیمی از متقاضیان پذیرش این دانشگاه، در آزمون ورودی قبول می‌شوند.

دانشگاه استانبول(Istanbul University)

دانشگاه هنر استانبول تاسیس شده در سال 1453، در این سال‌ها تغییرات بسیاری داشته است. این دانشگاه در ابتدا به عنوان مدرسه دینی دارالفنون شناخته می‌شده است. امروزه دانشگاه استانبول دارای 5 پردیس و 17 دانشکده در کل استانبول دارد. اصلی‌ترین پردیس دانشگاه استانبول نیز در نزدیکی میدان “بیازیت” استانبول قرار گرفته است.

شرایط تحصیل در دانشگاه هنر استانبول

دانشکده هنر استانبول در سال 2007 به صورت رسمی تاسیس شد. این دانشکده شامل سه مدرسه و دو پردیس است. برای تحصیل در رشته های هنری دانشکده استانبول، مانند رشته های دیگر مدارک و اسناد مختلفی مورد نیاز است. همچنین این دانشکده برای پذیرش دانشجویان آزمون ورودی برگزار می‌کنند.

زبان تحصیل

برای تحصیل در دانشگاه هنر استانبول باید به زبان ترکی مسلط باشید.

آزمون ورودی

آزمون ورود دانشگاه هنر استانبول برای بومیان کشور و دانشجویان خارجی متفاوت است. در صورتی که بومی کشور ترکیه حساب می‌شوید، باید آزمون ورودی خود دانشگاه را بگذرانید. در غیر این صورت باید در آزمون‌های YOS، GRE یا SAT شرکت کنید. حداقل نمره قبولی در این سه آزمون به ترتیب، 60(یوس)، 280(gre) و 680(SAT) می‌باشد. تحصیل در دانشگاه های استانبول مزیت‌های بسیاری دارد. با تحصیل در استانبول، در هزینه‌های زندگی بسیار صرفه‌جویی می‌شود. همچنین به کشور ایران نزدیک هستید. می‌توانید بیشتر با خانواده و دوستان خود رفت و آمد کنید. هزینه این رفت و آمد‌ها نسبت به کشورهای دیگر بسیار کم‌تر می‌شود.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه
نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه

اگر می‌خواهید در ترکیه تحصیل کنید، ما اطلاعاتی را درباره‌ی دانشگاه‌های خوب ترکیه، شهرهای معروف ترکیه برای دانشجویان خارجی، بودجه‌ی مورد نیازتان و چگونگی کسب ویزای دانشجویی، در اختیارتان قرار می‌دهیم. ...

بیشتر بخوانید
محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی
محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی

بیش از 400 رشته‌ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در ترکیه وجود دارد که شما می‌توانید، برای تحصیل در آن‌ها، درخواست پذیرش دهید ...

بیشتر بخوانید
دانشگاه های برتر ترکیه
دانشگاه های برتر ترکیه

در رتبه بندی QS سیستم اموزشی ترکیه در رتبه ی 45 قرار دارد و 10 دانشگاه کشور ترکیه در رتبه ی دانشگاه های برتر قرار دارند. ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: