مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
تحصیل معماری در فرانسه

تحصیل معماری در فرانسه

بسیاری از دانشگاه های فرانسه مؤسسات دولتی هستند، که هزینه ها را کم و تحصیلات را در دسترس همه نگه می دارند. با این حال، در فرانسه مؤسسات آموزش عالی خصوصی کوچک تر و تخصصی تری نیز وجود دارند. این مؤسسات در روند پذیرش انتخابی تر هستند و معمولاً دانشجویان را در حرفه های تخصصی یا کاری مانند مهندسی یا معماری آموزش می دهند. موسسه مشهور Grandes Écoles فرانسه در این گروه قرار می گیرد - اینها مؤسسات معتبری هستند که فارغ التحصیلان شان اغلب در سمت های بالا به کار گرفته می شوند. برای پذیرش در یکی از مدارس Grandes Écoles، دانشجویان باید پس از فارغ التحصیلی Baccalauréat (مدرک تحصیلی اخذ شده توسط دانش آموزان دوره متوسطه فرانسه) 2 سال تحصیلات معتبر یا معادل آن را گذرانده باشند – یک دوره ی اضافی که دانشگاه های دولتی به آن احتیاج ندارند.

تحصیل معماری در فرانسه

رشتۀ مهندسی معماری هنر و ریاضی را درهم می‌آمیزد تا فارغ‌التحصیلان این رشته اشتیاق به طراحی را به سازه‌هایی تبدیل کنند که از تخیل آنان سرچشمه گرفته است. در مقام معمار، وظیفۀ هر دانشجو این است که سازه‌ای کاربردی و در‌عین‌حال زیبا خلق کنند؛ به‌همین‌سبب، دانشجوی رشتۀ معماری باید بتواند راهکارهایی مناسب برای مشکلاتی بیابد که بر سر راه ایجاد چنین بنایی پیش می‌آید‌. بااین‌حال، نقش معماران فقط در همین جا ختم نمی‌شود و آنان با کمک به فضای شهری نقش مفیدی در حفظ محیط‌زیست و آینده بشر روی کرۀ زمین نیز می‌توانند ایفا کنند. در این مقاله برای علاقه‌مندان به تحصیل در فرانسه، چهار دانشگاه برتر برای تحصیل معماری در فرانسه را معرفی می‌کنیم.

دانشگاه اکس مارسی

برترین دانشگاه برای تحصیل معماری در فرانسه دانشگاه اکس مارسی است. این دانشگاه در قرن پانزدهم تأسیس شد و هم‌اکنون میزبان حدود هشتادهزار نفر دانشجوست. دانشگاه اکس مارسی نوزده دانشکده دارد: دانشکدۀ حقوق، دانشکدۀ علوم سیاسی، دانشکدۀ ادارۀ امور عمومی، دانشکدۀ دولت محلی، دانشکدۀ اقتصاد، دانشکدۀ مدیریت، مؤسسۀ مدیریت اجرایی، مرکز روزنامه‌نگاری و ارتباطات، مؤسسۀ خدمات ناحیه‌ای، دانشکدۀ هنر، دانشکدۀ علوم انسانی، دانشکدۀ زبان‌، دانشکدۀ علوم اجتماعی، دانشکدۀ علوم اجتماعی مدیترانه‌ای، مرکز آموزش موسیقی، دانشکدۀ پزشکی، دانشکدۀ داروسازی، دانشکدۀ دندان‌پزشکی و دانشکدۀ مامایی. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در این دانشگاه عبارت‌اند از: کارشناسی ارشد اخترفیزیک، کارشناسی ارشد فیزیک، کارشناسی ارشد ایمنی‌شناسی، کارشناسی ارشد فناوری اطلاعات، کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی، کارشناسی باستان‌شناسی، ‌کارشناسی اقتصاد و مدیریت، کارشناسی ارشد باستان‌شناسی، ‌کارشناسی ارشد حقوق بین‌الملل.


مدرسۀ عالی نرمال لیون

مدرسۀ عالی نرمال لیون در قرن نوزدهم بنیان شد و درحال‌حاضر، از بیش از 2،300 نفر دانشجو در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکتری میزبانی می‌کند. این مدرسه یازده دپارتمان در خود جای داده است و یکی از مراکز آموزش عالی مطرح برای تحصیل معماری در فرانسه به‌شمار می‌آید. این دپارتمان‌ها ازاین‌قرارند: دپارتمان زبان و ادبیات خارجی، دپارتمان علوم انسانی، دپارتمان هنر و ادبیات، دپارتمان ریاضی، دپارتمان فیزیک، ‌دپارتمان بیولوژی، دپارتمان شیمی، دپارتمان علوم کامپیوتر، دپارتمان علوم زمین، دپارتمان آموزش و علوم انسانی دیجیتال و دپارتمان علوم اجتماعی. برخی از رشته‌های ارائه‌شده در این مدرسه بدین‌شرح‌اند: مطالعات فیلم، تاریخ باستان، جغرافیای دیجیتال، علوم و نوآوری، اقتصاد، ریاضی، علوم زمین، تاریخ اندیشۀ سیاسی، تاریخ فلسفه، فلسفۀ معاصر، ادبیات مدرن‌ و علوم انسانی دیجیتال و علوم زیستی.

دانشگاه گرونوبل آلپ

دانشگاه گرونوبل یکی دیگر از دانشگاه‌های معتبر برای تحصیل معماری در فرانسه به‌شمار می‌آید. این دانشگاه سال 1339 میلادی در شهر گرونوبل شروع به کار کرد و امروزه، بیش از شصت‌هزار نفر دانشجو در آن مشغول تحصیل هستند. دپارتمان‌های دانشگاه گرونوبل آلپ عبارت‌اند از: دپارتمان زبان‌های خارجی، دپارتمان شیمی و زیست‌شناسی، دپارتمان علوم کامپیوتر و ریاضی، دپارتمان علم و فناوری، دپارتمان آموزش، دپارتمان تربیت‌بدنی و دپارتمان علوم پایه. تعدادی از رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه مذکور از‌این‌قرارند: نورشناسی، علوم شناختی، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران، ژئوفیزیک، مدیریت، علوم مواد، مهندسی برق، مهندسی پزشکی، الکتروشیمی، ریاضی، نانوشیمی، نانوفیزیک.

دانشگاه لیل

آخرین نام در فهرست دانشگاه‌های برتر برای تحصیل معماری در فرانسه دانشگاه لیل است که سال 2018 از ادغام سه دانشگاه لیل 1 و لیل 2 و لیل 3 تأسیس شد و هم‌اکنون، میزبان بیش از 74هزار نفر دانشجوست. این دانشگاه یکی از دانشگاه‌های بزرگ فرانسه و ازجمله دانشگاه‌های بزرگ فرانسوی‌زبان دنیا به‌شمار می‌آید. برخی از رشته‌های انگلیسی‌زبان ارائه‌شده در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه لیل عبارت‌اند از: شیمی، رباتیک، مهندسی برق، علوم اعصاب، مهندسی شهری، دیرینه‌شناسی، کسب‌وکار اینترنتی، منابع جهانی، فلسفه، علوم داده و یادگیری ماشین.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ده دانشگاه برتر فرانسه
ده دانشگاه برتر فرانسه

در این مقاله شما را با ده دانشگاه برتر برای تحصیل در کشور فرانسه آشنا می کنیم. این رتبه بندی براساس سایت QS است. ...

بیشتر بخوانید
محل اقامت در فرانسه
محل اقامت در فرانسه

گزینه‌های گوناگونی برای سکونت در فرانسه وجود دارد. ایده‌ی درست، بررسی چند تا از این گزینه‌ها، قبل از تصمیم‌گیری نهایی است. وقتی این کار انجام شد، می‌توانید مکانی را پیدا کنید که با بودجه‌ی شما سازگار است و تمام نیازها و خواسته‌های‌تان را برآورده می‌کند. دا ...

بیشتر بخوانید
هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه
هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه

هزینه‌های تحصیل در فرانسه، به شکل قابل‌توجهی، کمتر از کشورهای دیگر است ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: