مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
رشته مهندسی شیمی در ترکیه

رشته مهندسی شیمی در ترکیه

رشته مهندسی شیمی در ترکیه یکی از رشته هایی است که می تواند زمینه ساز موفقیت افراد در حوزه کاری فرد در خارج از کشور باشد. ترکیه به دلیل اینکه به مرزهای ایران نزدیک است، به شدت مورد توجه ایرانیان برای تحصیل قرار گرفته است. هزینه های تحصیل در دانشگاه های دولتی این کشور بسیار مقرون به صرفه است اما تحصیل در دانشگاه های خصوصی این کشور هزینه های بسیار زیادی را به همراه خواهد داشت. بعضی از دانشگاه های ترکیه در طول سال های اخیر موفق به کسب رتبه های برتر در جهان شده اند و این موضوعی است که می تواند منجر به جذابیت هرچه بیشتر دانشگاه های ترکیه برای تحصیل به ویژه نزد ایرانیان شود.

رشته مهندسی شیمی یکی از رشته های برتر در حوزه مهندسی است و به راحتی نمی توان از انتخاب آن به عنوان رشته تحصیلی چشم پوشی کرد چراکه به فارغ التحصیلان خود این فرصت را خواهد داد که در زمینه های مختلفی به کار مشغول شوند و این فرصتی است که در کمتر رشته تحصیلی می توان آن را جستجو کرد. علاوه بر این، مهندسان شیمی در بسیاری از مواقع به درآمدهای نسبتا بالایی دسترسی دارند و این خود عامل دیگری برای انتخاب این رشته برای تحصیل به حساب می آید.

شرایط تحصیل رشته مهندسی شیمی در ترکیه

ترکیه را می توان به عنوان یکی از جذاب ترین مقاصد تحصیلی در سال های اخیر برای ایرانیان معرفی کرد. بسیاری از افرادی که ترکیه را برای تحصیل خود انتخاب می کنند، نزدیکی به ایران، امکان رفت و آمد آسان خانواده، نزدیکی های فرهنگی و هزینه های کم را دلیل انتخاب خود می دانند. بسیاری از دانشگاه های ترکیه از دانشگاه های دولتی ایران وضعیت ضعیف تری دارند اما با این حال افرادی که از تحصیل در دانشگاه های دولتی باز می مانند، ترکیه را مقصد مناسب برای تحصیل ارزیابی می کنند.

دانشگاه های دولتی ترکیه برای پذیرش دانشجویان خارجی، آزمون ورودی در نظر گرفته اند و این مسئله می تواند شرایط ورود به دانشگاه های این کشور را دشوار سازد. با این حال هزینه های کم تحصیل در این کشور، می تواند پذیرش دشواری شرکت در آزمون را ساده تر کند.

دانشگاه های ترکیه در رشته مهندسی شیمی، به دانشجویان اجازه می دهند تا به زبان انگلیسی یا ترکی به ادامه تحصیل مشغول شوند و با توجه به شرایط دانشجویان، آزمون های متفاوتی را برای ورود به دانشگاه در نظر گرفته اند. متقاضیان پس از شرکت در این دو آزمون است که می توانند وارد دانشگاه های دولتی کشور ترکیه شوند و در غیر این صورت باید در دانشگاه های خصوصی این کشور شروع به تحصیل کنند که طبیعتا هزینه های سنگینی را برای آن ها در بر خواهد داشت.


هزینه تحصیل رشته مهندسی شیمی در ترکیه

یکی از مهم ترین مواردی که دانشجویان باید به آن توجه داشته باشند، هزینه هایی است که باید سالیانه به دانشگاه پرداخت کنند. تحصیل در ترکیه برای دانشجویان بین المللی را می توان از نظر هزینه تحصیل به دو دسته دانشگاه های خصوصی و دانشگاه های دولتی تقسیم کرد. هزینه تحصیل در دانشگاه های خصوصی در ترکیه در رشته مهندسی شیمی به 32000$ (دلار) در سال نیز می رسد و با در اختیار داشتن چنین مبلغی دانشجویان به راحتی می توانند در برترین دانشگاه های جهان نیز به ادامه تحصیل بپردازند اما شرایط در دانشگاه های دولتی این کشور کاملا متفاوت است.

دانشجویانی که بتوانند زبان ترکی را برای ادامه تحصیل خود انتخاب کنند، قادر خواهند بود شهریه ای کمتر از 700$ (دلار) در سال را برای تحصیل خود پرداخت کنند و شهریه تحصیل به زبان انگلیسی در رشته مهندسی شیمی در این کشور کمتر از 2000$ (دلار) در سال است. در چنین شرایطی می توان از ترکیه به عنوان یکی از ارزان ترین کشورهای جهان برای تحصیل یاد کرد. هزینه زندگی در این کشور نیز بسیار مقرون به صرفه است و دانشجویان با در اختیار داشتن بودجه ای در حدود 400$ تا 600$ (دلار) در ماه، می توانند هزینه های زندگی خود در این کشور را پرداخت کنند. ضمن آن که دانشجویان در ترکیه این فرصت را خواهند داشت که به صورت نیمه وقت به کار مشغول شوند و در تامین هزینه های زندگی خود در این کشور بکوشند.

متوسط درآمد مهندسان شیمی در کشور ترکی

شرایط اقتصادی در ترکیه چندان مناسب نیست و ارزش پول این کشور به نسبت سایر کشورهای اروپایی با سرعت بیشتری رو به افول است و در صورتی که تغییری در سیاست های کلی این کشور اعمال نشود، شاید در بازه زمانی کوتاه مدتی، اعتبار پول این کشور به حداقل خود برسد. با این وجود بسیاری از افراد همچنان به دنبال کار در ترکیه هستند و شرایط زندگی در این کشور را محیاتر می دانند. مهندسان شیمی در کشور ترکیه به درآمد نسبتا مناسبی دسترسی دارند و به راحتی می توانند مخارج زندگی خود دراین کشور را تامین کنند. در چنین شرایطی می توان گفت که تحصیل در ترکیه برای بسیاری از علاقمندان به این رشته ارزشمند است. متوسط درآمد یک مهندس شیمی در ترکیه 7970 لیر و در کمترین میزان 3670 لیر و در بیشترین میزان 12700 لیر است. 

ترکیه را نمی توان در جمع برترین کشورهای جهان برای زندگی قرار داد اما تحصیل در این کشور می تواند پل بسیار مستحکمی برای مهاجرت کاری به برترین کشورهای جهان باشد. افرادی که قصد اقامت بلند مدت در ترکیه را نیز داشته باشند، به راحتی می توانند از مسیر تحصیل در این کشور اقامت بلند مدت آن را به دست آورند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه
نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه

اگر می‌خواهید در ترکیه تحصیل کنید، ما اطلاعاتی را درباره‌ی دانشگاه‌های خوب ترکیه، شهرهای معروف ترکیه برای دانشجویان خارجی، بودجه‌ی مورد نیازتان و چگونگی کسب ویزای دانشجویی، در اختیارتان قرار می‌دهیم. ...

بیشتر بخوانید
محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی
محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی

بیش از 400 رشته‌ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در ترکیه وجود دارد که شما می‌توانید، برای تحصیل در آن‌ها، درخواست پذیرش دهید ...

بیشتر بخوانید
دانشگاه های برتر ترکیه
دانشگاه های برتر ترکیه

در رتبه بندی QS سیستم اموزشی ترکیه در رتبه ی 45 قرار دارد و 10 دانشگاه کشور ترکیه در رتبه ی دانشگاه های برتر قرار دارند. ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: