مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
بازار کار در اسپانیا

بازار کار در اسپانیا

آیا می دانید کار کردن در اسپانیا چگونه است؟ روزهای کاری به دلیل سیستا ( خواب عصرانه/ استراحت ) اسپانیایی بسیار طولانی است. استراحت های ناهار می تواند دو تا سه ساعت طول بکشد. این راهنما همه جنبه های مربوط به یافتن شغل از جستجوی کار اولیه و مصاحبه ها، متوسط  حقوق برای مشاغل مختلف، و نحوه شروع یک شغل به عنوان یک کارگر فریلنسر را پوشش می دهد. اطلاع کامل از نحوه یافتن شغل در اسپانیا به عنوان یک خارجی پروسه ساده ای نیست. به طور کلی، اگر می توانید اسپانیایی صحبت کنید، سهیم شدن در بازار کار اسپانیا آسان تر است، اما صحبت کردن به زبان انگلیسی نیز به طور کلی امری مفید است.

اگر قصد مهاجرت به اسپانیا را دارید، مطمئن شوید که از قبل شغلی پیدا کرده اید. به عنوان یک خارجی، اگر شغلی در لیست مشاغل مورد نیاز، که توسط سرویس اشتغال عمومی (Servicio Público de Empleo Estatal) تهیه شده است یافت نشود، یافتن آن شغل در بازار کار اسپانیا دشوارتر است. هنگامی که در این کشور هستید، به سرعت متوجه خواهید شد که مفهوم شناخته شده '9 تا 5' روز کاری در اسپانیا رایج نیست. هفته های کاری چهل ساعت امری عادی است، اما کارگران اسپانیایی تمایل دارند از ساعت 9:00 شروع کرده و تا ساعت 20:00 کار کنند، البته با یک استراحت دو تا سه ساعته در حوالی زمان ناهار.

میانگین حقوق سالانه در اسپانیا خیلی زیاد نیست. کارگران به طور متوسط 23.000 یورو (25.300 دلار آمریکا) درآمد دارند و این مقدار برای یک شغل پردرآمد است. حداقل دستمزد حدود 1.000 یورو (1.100 دلار) در ماه است. اگر قصد دارید به عنوان یک فریلنسر در اسپانیا کار کنید، مطمئن شوید که تمام مدارک لازم مانند طرح تجاری، مدارک مالی و غیره را برای تحویل درخواست ویزای خود آماده کنید.

اخذ اقامت در اسپانیا از طریق ویزای کار

برای ویزای کاری در این کشور این را باید بدانید که تعداد کمی کسب و کار وجود دارد و برای کسانی می باشد که با تجربه و مهارت لازم را برای کار دارند. در این کشور اکثرا از طریق راه های غیر مستقیم برای پیدا کردن کار روی می آورند، مانند: شبکه، برنامه های کاربردی و غیره استفاده می کنند. اگر برای پیدا کردن کار در سازمان ها و شبکه ها بررسی کنید می توانید راحت تر به کار مورد نظر خود برسید. اسپانیا و کشور های اروپایی دیگر و کشور آمریکا برای یافتن شغل سخت می باشد. کارهای حسابداری و IT جزء شغل هایی می باشد. نسبت به شغل های دیگر پر مخاطب می باشد. اصول و شرایط شغل مهندسی در کشور اسپانیا نسبت به شغل های دیگر شرایط بهتری دارد.

به طور کلی متقاضیان پس از 5 سال کار و زندگی در این کشور می توانند اقامت این کشور را اخذ نمایند. شرایط اخذ تابعیت این کشور متفاوت می باشد. جهت اخذ تابعیت این کشور متقاضی می باید حداقل به مدت 5 سال دیگر، جمعا 10 سال در این کشور زندگی کرده باشند. همچنین می باید در طول این مدت از حقوق دریافتی خود بیمه و مالیات پرداخت کرده باشند. بدین ترتیب متقاضيان پس از آزمون های مربوط به اخذ شهروندی این کشور، مانند آزمون زبان رسمی این کشور و ارائه عدم سوء پیشینه می توانند از تابعیت این کشور بهره مند گردند.


درباره بازار کار در اسپانیا 2022

اسپانیا در حال خروج از رکود اقتصادی است. نرخ بیکاری از مقدار 26% در سال 2013 به مقدار 14% در سال 2022 رسیده است. همچنین میزان آمار اشتغال و استخدام در سال های اخیر رشد داشته است. از نظر بازار کار و اشتغال، ساختار تجاری اسپانیا کاملا پراکنده است. از واحدهای تجاری کوچک تشکیل شده است. در حقیقت از هر 10 شرکت 8 شرکت تعداد کارمند بسیار کمی را دارند. بیشترین درصد شرکت های کوچک در بخش خدمات به ویژه تجارت است. در مقابل، بخش عمده شرکتهای بزرگ در بخش صنعت متمرکز شده اند. علاوه بر این، تعداد قابل توجهی از شرکت های بزرگ در بخش های مربوط به توسعه زیرساخت ها، انرژی های تجدید پذیر، گردشگری، بانکداری، بیمه، صنعت نساجی، فناوری بهداشت، هوانوردی، بخش کشاورزی و صنایع خودرو فعالیت دارند.

نرخ بیکاری در اسپانیا

در هر حال با وجود کاهش نرخ بیکاری و رشد بازار کاری کماکان مشکل بیکاری جوانان همچنان مسئله ای در اسپانیا است. فارغ التحصیلان در یافتن کار دائمی با کیفیت مشکلاتی را مواجه شده اند. بالاترین سطح بیکاری در بین کارگران فاقد مهارت بوده است، بنابراین افراد با تحصیلات و تجربه در هنگام جستجوی شغل از شانس بیشتری برای پیدا کردن کار برخوردار خواهند بود. همچنین اگر به دنبال کار پس از فارغ التحصیلی هستید، همچنان در مقابل تعداد زیادی از فارغ التحصیلان اسپانیایی رقابت خواهید کرد. اما بهترین فرصت را در بخش های مشاوره، صنعت و فناوری اطلاعات، که همه در سال های گذشته رشد کرده اند را خواهید داشت.

بازار کار در اسپانیا برای مهاجرین

با وجود اینکه نرخ بیکاری در اسپانیا بالا است. یافتن کار امری دشوار است اما همچنان بازار کار برای مهاجرینی که دارای مهارت و تخصص هستند، پیشنهادات خوبی را ارائه می کند. در لیست زیر برخی از این مشاغل که بازار کار خوبی در این کشور دارند برای مهاجرین و جویندگان کار در اسپانیا آورده شده است.

بازار کار در اسپانیا برای مهاجرین
مشاغل شرح
مشاورین تجاری
استخدام در بخش مالی به عنوان مشاور، به عنوان مدیر مجموعه یا به عنوان مدیر مالی بین المللی
کار کامپیوتر مشاغلی مانند توسعه دهنده وب، متخصصین IT، برنامه نویسی کامپیوتر و شغل های دیگر مرتبط با رشته های کامپیوتری
مهندسی مکانیک و صنعتی
تسلط به زبان اسپانیایی در صورت داشتن تجربه کاری و مدرک تحصیلی عالی
گردشگری و توریسم
مهارت در بخش های خدماتی گردشگری و شغل هایی مانند آشپزی، هتلداری، کار در رستوران و هتل ها و غیره
تدریس در اسپانیا
به عنوان مدرس خصوصی و معلمان انگلیسی در سطوح مختلف
مراقبت های بهداشتی
دستیاران بهداشتی، متخصصان مراقبت از کودک و متخصصان مراقبت از سالمندان در اسپانیا بیشترین تقاضا را دارند
کارگران ماهر
شغل های مختلف مانند جوشکاری، لوله کشی، برقکار و از این دست مشاغل

ساعات کار در اسپانیا

ساعات کاری از 9 صبح تا 20 است که وقت وعده ناهار بین ساعت های 14 تا 16 در بسیاری از شرکت ها و میزان ساعات کار میانگین در هفته 40 ساعت است. از گذشته یک استراحت طولانی مدت 2 الی 3 ساعته در تایم ناهار، به نام siesta معروف است انجام می گیرد که باعث می گردد کارمندان در هنگام گرمای شدید ظهر استراحت کنند. در حالی که بیشتر افراد تمایل دارند برای صرف ناهار به خانه بروند. این مدت را با خانواده خود بگذرانند یا استراحت کنند. سنت ناهارهای طولانی و استراحت های بعد از ظهر در سال های اخیر به چالش کشیده شده است. افزایش رقابت از سایر بازارهای اروپایی و جهانی باعث شده است که بسیاری از کارفرمایان این تایم را لغو و کارمندان یک ناهار کوتاه داشته باشند.

بسیاری از کارمندان دفاتر در شهرها بعد از ظهر در محل کار خود باقی می مانند. فقط مناطق روستایی تا حد زیادی پایبندی جدی به سیستم را حفظ می کنند. همچنین قوانین کاری تضمین می کند که بین روزهای کاری باید 12 ساعت استراحت وجود داشته باشد. کارمندان نتوانند بیش از 80 ساعت در سال اضافه کاری کنند مگر آنکه توافق دسته جمعی در این صورت حاصل شود. توجه داشته باشید که ساعات کار در بانک ها در روزهای دوشنبه تا جمعه 8:30 الی 2 بعد از ظهر است. در روزهای شنبه 8:30 تا 1 بعد از ظهر است. ساعات کاری دفاتر عمومی نیز از 8 تا 3 بعد از ظهر می باشد.

ورود به بازار کار اسپانیا

همانطور که می دانید این کشور عضو اتحادیه اروپاست. شهروندان عضو اتحادیه اروپا و کشورهایی نظیر سوئیس، نروژ، لیختن اشتاین و ایسلند نیز بدون نیاز به مجوزی می توانند به بازار کار این کشور ورود پیدا کنند. این در حالی است که افراد دیگر کشورها برای ورود به بازار کار اسپانیا بایستی مجوز کار از سوی پلیس و اداره امور مهاجرت اسپانیا می باشید. پس از یافتن شغل مورد نظر و ارسال رزومه و انجام توافقات لازم با کارفرما خود مراحل انجام اخذ مجوز کار از سوی کارفرما پیگیری می شود. در صورت دریافت پیشنهاد کاری و اخذ مجوز، افراد می توانند برای اخذ ویزای کاری این کشور به کنسولگری این کشور مراجعه کرده و مدارک لازم را تحویل مقامات سفارت دهند. موسسات کاریابی در اسپانیا جهت یافتن کار در این کشور متقاضیان بین المللی را راهنمایی خواهند نمود.

چند نمونه از لیست موسسات کاریابی در این کشور در لیست زیر بیان شده است:

 • Amrop
 • Edelman
 • Global voice group
 •  Sellbytel Group
 • Hublance

6  راه رسیدن به کار در اسپانیا

برای کار در این کشور همانند سایر کشورها 6 طرق اصلی رسیدن به کار وجود دار  که عبارتند از:

 • ارائه روزمه
 • مشاغل فصلی
 • آموزش
 • موسسات کاریابی
 • کار داوطلبانه کوتاه مدت
 • فضای مجازی

مدارک لازم ویزای کار اسپانیا

جهت کاریابی در این کشور یکی از شروط اصلی اخذ پیشنهاد کاری معتبر از کارفرما این کشور می باشد. پیشنهاد کاری می باید بر روی سربرگ رسمی، با مهر و امضاء کارفرما باشد. از جمله مدارک لازم جهت اخذ ویزای کار اسپانیا و ورود به بازار کار در اسپانیا عبارتند از::

 • ارائه مدارک دال بر اثبات مهارت و تخصص فرد
 • ارائه گذرنامه دارای اعتبار
 • ارائه پیشنهاد کاری ارسال شده از سوی کارفرما
 • ارائه مدارک تحصیلی ترجمه شده
 • ارائه رزومه شخصی
 • فرم تکمیل شده درخواست ویزای کاری
 • مدارک شناسایی
 • 2 قطعه عکس
 • رزومه تحصیلی
 • رزومه شغلی
 • مدارک مربوط به ازدواج و همچنین فرزندان (در صورت وجود)
 • گواهی تمکن مالی
 • ارائه گواهی سلامت
 • ارائه گواهی عدم سوء پیشینه
 • ارائه ضمانت نامه کارفرما
 • گواهی پرداخت هزینه ویزا


توجه داشته باشید شهرهای بزرگ مانند مادرید و بارسلونا از بازار کاری بهتری برخوردار هستند. فرصت های شغلی در این شهرها بیشتر می باشند. در صورت اخذ ویزا و یافتن شغل و اقامت به  مدت 5 سال، اخذ اقامت دائم اسپانیا امکان پذیر خواهد بود.

شاغل برتر برای کار در اسپانیا

برای بسیاری از افرادی که خواهان کار در اسپانیا هستند. دانستن اینکه چه شغلی در این کشور محبوب است جذاب خواهد بود. در اینجا می خواهیم بخشی از این مشاغل را معرفی نماییم. همراه با میزان حقوقی که دریافت می نمایند. میزان حقوق این مشاغل در هر ساعت و هر سال بررسی خواهد شد. همچنین به ازای هر ساعت کار قانونی در این کشور حدود 16€ (یورو) به متقاضیان تعلق خواهد گرفت.

پر درآمد ترین مشاغل در کشور اسپانیا کدام اند؟

 • جراح: حقوق متوسط €64500
 • مهندس مدیر پروژه: €59900
 • مدیر فروش: با میانگین €58880
 • مدیر فناوری اطلاعات: €48000

حقوق و مزایای کار در اسپانیا

در مورد حقوق و مزایا بستگی به قرارداد شخص دارد که با کارفرمای خود به توافق رسیده است. وزارت استخدام و امنیت اجتماعی در سال 2016 حقوق و دستمزد را زیاد کرد. دستمزد یک شخص برای یک روز معادل 21€ (یورو) و برای یک ماه 655€ (یورو) می باشد. در مقاله دستمزد کار در اسپانیا به طور کامل شرح داده شده است. با توجه به مواردی مانند سن، موقعیت مکانی، میزان تحصیلات و تجربه کاری حقوق متقاضیان متفاوت خواهد بود. مشاغلی مانند مهندسی، پزشکی، فناوری و اطلاعات، گردشگری و آموزش مورد پذیرش بسیاری از متقاضیان در این کشور می باشند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

در اسپانیا فریلنسر شوید
در اسپانیا فریلنسر شوید

اگر به نظرتان جذاب به نظر می رسد که تنها خودتان رئیس باشید، ممکن است بخواهید به خوداشتغالی یا همان چیزی که اسپانیایی ها از آن به عنوان autonomo فریلنسر یاد می کنند فکر کنید. به هر حال، داشتن استقلال برای تصمیم گیری در مورد نحوه و زمان کار و همچنین مشتریانی ...

بیشتر بخوانید
جست و جوی کار در اسپانیا
جست و جوی کار در اسپانیا

این مقاله یک راهنمای ضروری برای یافتن کار در اسپانیا، از جمله اطلاعاتی در مورد بازار کار فعلی، مجوزهای کار اسپانیا، و محل یافتن شغل در اسپانیا در اختیار شما قرار می دهد. ...

بیشتر بخوانید
شروع یک کسب و کار در اسپانیا
شروع یک کسب و کار در اسپانیا

افتتاح یک تجارت جدید در یک کشور خارجی می تواند یک پیشنهاد اعصاب خردکن باشد. با این حال، توجه به قوانین کلیدی و پیامدهای راه‌اندازی فروشگاه می‌تواند به شما کمک کند تا یک شروع کار خوب داشته باشید و شانس موفقیت خود را افزایش دهید. این راهنمای مفید همه چیزهای ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: