مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
تحصیل در هلند 2023

تحصیل در هلند 2023

تحصیل در هلند، یکی از ساده‌ترین راه‌های مهاجرت به این کشور است. کشور هلند در میان دیگر کشورهای اروپایی، به دلیل هزینه‌های مقرون‌به صرفه خود یکی از بهترین گزینه‌های انتخابی برای تحصیل در خارج می‌تواند باشد. برای مثال هزینه تحصیل در هلند به صورت سالیانه برای یک برنامه تحصیلی یا دوره در یک موسسه آموزش عالی از حدود 1900 یورو برای دانشجویان اتحادیه اروپا و 6000 یورو برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا بسته به موسسه تحصیلی شروع می‌شود.

علاوه بر این هنگام تحصیل در هلند، بسیاری از دانشگاه‌های برتر هلند کمک‌های مالی و بورسیه‌هایی را ارائه می‌دهند که می‌توانند هزینه‌های تحصیل دانشجویان را کاهش و یا به طور کامل پوشش دهند. همچنین در مقایسه با سایر نقاط اروپای غربی، هزینه زندگی در هلند نسبتا پایین است و شما برای تامین مخارج ماهیانه خود بین 800 تا 1000 یورو در ماه نیاز دارید!

7 دلیل برای تحصیل در هلند

برخی از افراد ممکن است بپرسند “چرا تحصیل در هلند؟” وقتی با قایق از کانال‌ها و دریاچه‌های این کشور عبور کنید، در سواحل آفتاب بگیرید، از مناظر جنگلی لذت ببرید و آب و هوای معتدل این کشور را تجربه کنید، قطعا با خود خواهید گفت «چرا که نه!». کشور هلند مانند چهارراهی است که فرهنگ‌های آلمانی، بریتانیایی، فرانسوی، چینی و بسیاری دیگر از آنجا گذر می‌کنند! هلند یک کشور منحصر به فرد غیر انگلیسی زبان است که تقریباً %95 از مردم محلی آن انگلیسی صحبت می‌کنند. این موضوع زندگی، کار و تحصیل در هلند را برای دانشجویان بین‌المللی بسیار راحت و خوشایند می‌کند.

دلایل تحصیل در هلند را می‌توان در 7 جمله زیر خلاصه کرد!

 • کشور هلند یک محیط بین‌المللی و چند‌ فرهنگی است.
 • هزینه‌های تحصیلی در هلند مقرون به صرفه هستند.
 • سیستم آموزشی هلند از کیفیت بالایی برخوردار است و دانشگاه‌های هلند به دلیل دوره‌ها و امکانات خوب و مدرن خود در سراسر جهان مورد تایید قرار گرفته‌اند.
 • در مقایسه با سایر نقاط اروپای غربی، هزینه زندگی در هلند نسبتا پایین است.
 • کشور هلند به عنوان اولین کشور غیر انگلیسی زبان شناخته می‌شود که در آن دانشگاه‌ها شروع به طراحی برنامه‌های تحصیلی آموزش عالی به زبان انگلیسی برای جذب دانشجویان خارج از کشور کردند.
 • کشور هلند در مرکز اروپا واقع شده است و دسترسی آسانی به تمام شهرهای بزرگ اروپایی دارد و اغلب به عنوان “دروازه اروپا” توصیف می‌شود.
 • تحصیل در هلند با تمام استانداردهای بین‌المللی مطابقت دارد و در سراسر جهان نیز از شهرت خوبی برخوردار است.

مقاطع تحصیلی در هلند

مقاطع تحصیلی در هلند، شامل 12 سال تحصیل در مدارس این کشور و سپس ورود به دانشگاه در مقاطع کارشناسی، کارشناسی‌ارشد و دکتری است.

تحصیل در مدارس هلند

کودکان در کشور هلند 8 سال آموزش ابتدایی و 4، 5 یا 6 سال تحصیلات متوسطه (بسته به نوع مدرسه) را باید بگذرانند. دانش‌آموزان بعد از اتمام دوره دبیرستان می‌توانند به موسسات آموزش حرفه‌ای یا آموزش عالی بروند. موسسات دولتی و خصوصی در تمام سطوح نظام آموزشی در کشور هلند وجود دارند و موسسات خصوصی عمدتاً بر مبانی مذهبی یا ایدئولوژیک بنا شده‌اند. آموزش ابتدایی برای کودکان در گروه سنی 4 تا 12 سال در نظر گرفته شده است و برای کودکان از 5 سالگی اجباری است. بیشتر مدارس ابتدایی در هلند به زبان هلندی تدریس می‌کنند، اما برخی مدارس ابتدایی دو زبانه نیز در این کشور وجود دارد. در این مدارس کودکان از 4 سالگی به مدت 30 تا 50 درصد از روز مشغول به یادگیری زبان انگلیسی هستند.

پس از دوره ابتدایی دانش‌آموزان در سن 12 سالگی به یکی از انواع آموزش متوسطه زیر برای ادامه تحصیل در هلند می‌روند:

 • آموزش متوسطه مقدماتی حرفه‌ای (vmbo) – به مدت 4 سال؛
 • تحصیلات متوسطه عمومی (havo) – به مدت 5 سال؛
 • آموزش مقدماتی دانشگاه (vwo) – به مدت 6 سال؛

به جز برخی از مدارس خصوصی، اکثر مدارس ابتدایی و متوسطه هلند رایگان هستند. والدین در این مدارس هزینه اندکی به عنوان کمک به مدرسه می‌پردازند که مدارس از آن برای کارهای اضافی استفاده می‌کنند. برخی از مدارس بین‌المللی نیز تا حدی توسط دولت تامین می‌شوند و برخی دیگر نیز خصوصی هستند. کمک داوطلبانه به مدرسه بسته به سطح درآمد خانواده می‌تواند از حدود 250 تا 2000 یورو در سال متغیر باشد. در حالت عادی از یک خانواده متوسط حدود 865 یورو بابت کمک به مدرسه خواسته می‌شود.

تحصیل در مدارس بین المللی در هلند

اگر قصد مهاجرت به هلند با همسر و فرزندانتان را دارید و به دنبال مدرسه هستید، این را در نظر داشته باشید که در مدارس ابتدایی و متوسطه دو زبانه، کودکان حدود 50 درصد از روز را هلندی صحبت می‌کنند. همچنین امتحانات پایان دوره متوسطه نیز به زبان هلندی است. کودک بسیار خردسالی که هنوز هلندی صحبت نمی‌کند، احتمالاً خیلی سریع خود را با شرایط تطبیق می‌دهد و زبان را یاد می‌گیرد. اما برای کودکان بزرگتر که به زبان هلندی صحبت نمی‌کنند تحصیل در مدارس عادی هلندی ممکن است گزینه خوبی نباشد.

دولت هلند بودجه آموزش ابتدایی، متوسطه، حرفه‌ای و عالی را در هلند تامین می‌کند. بنابراین آموزش در هلند بیشتر رایگان است. با این حال، دانش‌آموزان و خانواده‌های آنها معمولاً ملزم به پرداخت برخی هزینه‌های اضافی نیز هستند. هزینه‌های تحصیل در مدارس بین‌المللی در هلند به مؤسسه‌ای که دانش‌آموز در آن تحصیل می‌کند بستگی دارد. هزینه‌های سالانه 5000 تا 22000 یورو برای آموزش ابتدایی و از 8000 تا 23000 یورو در سال برای آموزش متوسطه است.

تحصیل مقطع کارشناسی در هلند

دانش‌آموزان پس‌از اتمام تحصیلات 12 ساله خود در مدارس و دریافت مدرک دیپلم، می‌توانند اقدامات لازم را برای اخذ پذیرش در مقطع کارشناسی در هلند انجام داده و وارد دانشگاه‌های این کشور شوند. اکثر برنامه‌های لیسانس در هلند در یک سال اول (propedeuse) نامیده می‌شود و پس از آن مرحله اصلی سه سال تحصیل تشکیل می‌شود که در مجموع طی 4 سال مدرک لیسانس را می‌توان دریافت کرد. پس از اخذ مدرک لیسانس می‌توانید در مقطع کارشناسی ارشد ثبت نام کنید یا می‌توانید در رشته تحصیلی خود مشغول به کار در هلند شوید.

تحصیل مقطع کارشناسی‌ ارشد در هلند

هدف اصلی برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد ارائه شده توسط دانشگاه‌های هلندی افزایش دانش و تخصص حرفه‌ای شما در سطح عالی است. برخی از برنامه‌های مقطع کارشناسی‌ارشد در هلند تمام وقت هستند، اما اکثریت آنها به صورت پاره وقت ارائه می‌شوند، زیرا معمولاً از دانشجویان این مقطع انتظار می‌رود که در یک حرفه مرتبط با رشته تحصیلی خود مشغول به کار در این کشور شده باشند. در بسیاری از برنامه‌ها حین تحصیل در هلند، شما نیاز به انجام برخی از انواع تحقیقات کاربردی، بر اساس تجربه عملی که در محل کار کسب کرده‌اید، دارید.

دوره‌های کارشناسی ارشد در هلند حداقل یک سال (60 واحد) طول می‌کشند، اما بسیاری از آنها طولانی‌تر هستند و از 1.5 سال تا چهار سال (90 تا 240 واحد) طول می‌کشند. در جدول زیر می‌توانید طول مدت دوره هر یک از برنامه‌های مقطع کارشناسی ارشد جهت تحصیل در هلند را مشاهده نمایید.
کارشناسی ارشد [رشته تحصیلی]

(به عنوان مثال: کارشناسی ارشد معماری، M Arch)

60 تا 240 واحد 1 الی 4 سال
کارشناسی ارشد (MSc) 60 تا 120 واحد 1 الی 2 سال
کارشناسی ارشد هنر (MA) 60 تا 120 واحد 1 الی 3 سال
کارشناسی ارشد حقوق (LLM) 60 واحد 1 سال


تحصیل مقطع دکتری در هلند

تحصیل در هلند در مقطع دکتری برای بسیاری از دانشجویانی که به دنبال استفاده از فرصت‌های تحصیلی نوآورانه و بین‌المللی هستند، انتخابی محبوب است. جمعیت چندفرهنگی و چند زبانه این کشور به این معنی است که اکثر برنامه‌های دکتری در هلند به زبان انگلیسی تدریس می‌شوند. برای تحصیل در مقطع دکتری در هلند، یک شرط استاندارد وجود دارد و آن، داشتن مدرک کارشناسی ارشد در یک حوزه موضوعی مرتبط با برنامه انتخابی متقاضی است.

کشور هلند به عنوان عضوی از منطقه آموزش عالی اروپا (EHEA)، به راحتی مدرک کارشناسی ارشد را از سایر کشورهای اروپایی به رسمیت می‌شناسد. بسیاری از برنامه‌های دکتری هلند به دلیل استخدام دانشجویان به عنوان محقق حرفه‌ای، شهریه دریافت نمی‌کنند. اکثر دانشجویان دکتری در هلند به عنوان کارمند دانشگاه در نظر گرفته می‌شوند و برای تامین هزینه تحقیقات خود حقوق دریافت می‌کنند. بنابراین، هیچ شهریه‌ای برای داوطلبان دکتری یا دانشجویان دکتری در هلند وجود ندارد.

البته توجه داشته باشید که، صرف نظر از اینکه وضعیت کارمندی دارید یا خیر، ممکن است همچنان از شما خواسته شود که هزینه‌های قانونی را برای پوشش هزینه‌های اضافی برای نظارت، معاینه، مدیریت و دسترسی به دانشگاه بپردازید. هزینه ویژه این موارد در دانشگاه‌ها و رشته‌های تحقیقاتی متفاوت است. با این حال، انواع دیگری از داوطلبان دکتری در هلند وجود دارند که ممکن است به عنوان کارمند دانشگاه در نظر گرفته نشوند که شامل افراد زیر هستند. این دانشجویان دکتری معمولاً باید نوعی شهریه بپردازند. هزینه خاصی که باید پرداخت شود می‌تواند متغیر باشد و به موسسه تحقیقاتی، موضوع تحقیق و مدت زمان تحصیل بستگی دارد.

 • همکاران پژوهشی دکتری قراردادی که تحقیقات خود را توسط یک منبع خارجی در هلند ادامه می‌دهند. مثلا: بورس تحصیلی دریافت می‌کنند و یا کارفرمای خارجی از آن‌ها حمایت می‌کنند.
 • داوطلبان دکتری خارجی که از خود حمایت مالی می‌کنند و در اوقات فراغت روی تحقیقات دکترای خود در این کشور کار می‌کنند.

نمرات زبان مورد نیاز برای تحصیل در هلند

مقطع تحصیلی نمره مورد نیاز
کارشناسی

آیلتس: 6

تافل: 78-60

کارشناسی ارشد

آیلتس: 6.5

تافل: 93-79

دکترا

آیلتس: 7

تافل: 101-94


نحوه اخذ پذیرش از دانشگاه‌ ها جهت تحصیل در هلند

دانشجویانی که قصد تحصیل در هلند را دارند، باید برای اخذ پذیرش تحصیلی، مدارک مورد نیاز را برای دانشگاه مورد نظر خود ارسال نمایند و سپس منتظر جواب از طرف آن‌ها بمانند. آن دسته از دانشجویانی که پس از ارسال مدارک خود به دانشگاه‌های هلند، موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه‌ها می‌شوند، باید مدارک خود را به همراه نامه اخذ پذیرش تحصیلی به سفارت کشور هلند تحویل دهند و برای دریافت ویزای تحصیلی خود اقدام نمایند.

مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های هلند:

 • مدرک دیپلم 12 ساله دبیرستان؛
 • سوابق تحصیلی و ریز نمرات؛
 • هزینه درخواست پذیرش؛
 • گواهینامه آزمون‌های هلندی اگر مایل به تحصیل به زبان هلندی هستید؛
 • برای تحصیل به زبان انگلیسی، مدارک آزمون‌های TOEFL یا IELTS؛
 • مقاله‌های کاربردی؛
 • CV؛
 • توصیه نامه‌؛
 • انگیزه نامه؛
 • گواهی تمکن مالی؛

دانشگاه‌ های برتر برای تحصیل در هلند

در جدول زیر لیست 10 دانشگاه‌ برتر هلند، براساس رنکینگ جهانی QS برای شما ارائه داده شده است.

نام دانشگاه رتبه QS 2023
University of Amsterdam 58
Delft University of Technology 61=
Utrecht University 112=
Wageningen University & Research 124
Leiden University 131=
Eindhoven University of Technology 138
University of Groningen 145
Erasmus University Rotterdam 208=
University of Twente 221=
Vrije Universiteit Amsterdam 214


هزینه‌ های تحصیل در هلند

هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA:

شهریه سالانه برای دانشجویان از کشورهای منطقه اقتصادی اروپا، سوئیس یا سورینام از 2168 یورو برای سال تحصیلی 2021-2022 شروع می‌شود.

هزینه تحصیل در هلند برای دانشجویان غیر اتحادیه اروپا / EEA:

برای دانشجویان با ملیت‌های دیگر، متوسط شهریه برای برنامه‌های لیسانس بین 20000 تا 30000 یورو و برای برنامه کارشناسی ارشد بین 8000 تا 15000 یورو در سال است.

عنوان شهریه سالانه
لیسانس پزشکی 22700
لیسانس در انفورماتیک پزشکی 12540
کارشناسی ارشد در پزشکی 25080
کارشناسی ارشد در انفورماتیک پزشکی 16060
لیسانس اقتصاد 9650
کارشناسی ارشد (مدرسه اقتصاد آمستردام) 16060
کارشناسی ارشد (مدرسه بازرگانی آمستردام) 17750
کارشناسی ارشد در تجارت در جامعه 12840
کارشناسی ارشد فلسفه در اقتصاد (موسسه تینبرگن) 15900
لیسانس حقوق 11000
لیسانس در علوم اجتماعی محاسباتی 12540
کارشناسی ارشد حقوق 16900

بورسیه تحصیلی هلند توسط وزارت آموزش، فرهنگ و علوم هلند و همچنین چندین دانشگاه تحقیقاتی هلندی و دانشگاه‌های علوم کاربردی تامین می‌شود. مبلغ بورسیه تحصیلی هلند 5000 یورو است. دانشجو این بورسیه را در سال اول تحصیل خود دریافت خواهد کرد.

از دیگر بورسیه‌های تحصیلی در هلند می‌توان به بورسیه‌های زیر اشاره کرد:

 • بورسیه تحصیلی دانشگاه اراسموس هلند (Erasmus University Holland Scholarship)، ارائه شده توسط دولت هلند و دانشگاه اراسموس، شهر روتردام، برای مقاطع لیسانس و کارشناسی ارشد. ارزش بورسیه: 5000 یورو، 10000 یورو یا 15000 یورو (با تصمیم هیئت علمی).
 • بورسیه (L-EARN for Impact Scholarship)، دانشگاه اراسموس روتردام، برای مدرک کارشناسی ارشد. ارزش بورسیه: این بورسیه 15000 یورو و در صورت وجود معافیت، هزینه تحصیل اضافی را پوشش می‌دهد.
 • بورسیه‌های روتاری برای متخصصان آب و فاضلاب (Rotary Scholarships for Water and Sanitation Professionals)، ارائه شده توسط بنیاد روتاری (Rotary Foundation) و یونسکو-IHE، برای مدرک کارشناسی ارشد. ارزش بورسیه: این بورسیه‌های تحصیلی تقریباً 36000 یورو را اعطا می‌کنند که مستقیماً به UNESCO-IHE پرداخت می‌شود. بودجه برای پوشش هزینه‌های اضافی (از جمله سفرهای بین‌المللی) مربوط به شرکت در برنامه دانشگاهی توسط UNESCO-IHE هماهنگ خواهد شد.
 • برنامه دانش نارنجی در هلند (Orange Knowledge Programme in The Netherlands)، ارائه شده توسط دولت هلند، برای مقاطع کارشناسی ارشد و دوره‌های کوتاه مدت. ارزش بورسیه: کمک به هزینه‌های زندگی، هزینه‌های تحصیل، ویزا، سفر، بیمه و غیره است.
 • بورسیه‌های دانشگاه توئنته (University of Twente Scholarships (UTS))، ارائه شده توسط دانشگاه توئنته، برای مدرک کارشناسی ارشد. ارزش بورسیه: بین 3000 تا 22000 یورو برای یک سال متغیر است.
 • بورسیه‌های شایستگی آمستردام برای دانشجویان بین‌المللی عالی (Amsterdam Merit Scholarships for Excellent International Students)، ارائه شده توسط دانشگاه آمستردام، برای مدرک کارشناسی ارشد. ارزش بورسیه: بسته به دانشکده، بورس تحصیلی می‌تواند بین 2000 تا 25000 یورو متغیر باشد.
 • برنامه بورسیه رادبود برای دانشجویان بین‌المللی (Radboud Scholarship Programme for International Students)، ارائه شده توسط دانشگاه رادبود، برای مدرک کارشناسی ارشد. ارزش بورسیه: این بورسیه تحصیلی جزئی، شهریه شما را به 2209 یورو کاهش می‌دهد.
 • بورسیه تحصیلی عالی اوترخت برای دانشجویان بین‌المللی (Utrecht Excellence Scholarships for International Students)، ارائه شده توسط دانشگاه اوترخت، برای مدرک کارشناسی ارشد. ارزش بورسیه: بورسیه تحصیلی (Utrecht Excellence) را می‌توان به عنوان شهریه یا شهریه به اضافه درآمد مورد نیاز مرتبط با مجوز اقامت برای تحصیل که توسط خدمات مهاجرت و تابعیت تعیین شده است، برای یک سال اعطا کرد.
 • بورسیه تحصیلی هلند برای دانشجویان بین‌المللی غیر اتحادیه اروپا (Holland Scholarship for Non-EEA International Students)، ارائه شده توسط سازمان (Nuffic Netherlands)، برای مقاطع لیسانس و کارشناسی ارشد. ارزش بورسیه: مبلغ بورسیه تحصیلی 5000 یورو است. لطفا توجه داشته باشید که این یک بورسیه تحصیلی کامل نیست. کمک هزینه به مدت یک سال اعطا می‌شود و فقط یک بار می‌توان این بورسیه را دریافت کرد.

مدارک و شرایط اخذ ویزا جهت تحصیل در هلند

فردی که قصد مهاجرت و تحصیل در هلند را دارد، باید برای دریافت ویزای هلند اقدام کند. در هلند 3 نوع ویزای دانشجویی وجود دارد که به شرح زیر است:

 • ویزای دانشجویی کوتاه مدت هلند (Netherlands short-stay student visa)، این ویزا در صورتی صادر می‌شود که دوره آموزشی شما کمتر از سه ماه طول بکشد.
 • ویزای دانشجویی هلند (Netherlands student visa)، این ویزا برای دوره‌های متوسطه و حرفه‌ای است و معمولاً به دانش‌آموزانی از سورینام، اندونزی یا آفریقای جنوبی اعطا می‌شود. سایر دانشجویان دیگر کشورها نیز ممکن است واجد شرایط این ویزا باشند. با این حال، یکی از شرایط اخذ این ویزا این است که، متقاضیان باید در هلند خانواده‌ای داشته باشند و بتوانند به زبان هلندی صحبت کنند و بنویسند.
 • ویزای تحصیلی دراز مدت هلند (Netherlands long-stay student visa)، این ویزا به عنوان مجوز اقامت دانشجویی در هلند نیز شناخته می‌شود که به دانشجویان اجازه می‌دهد تا حداکثر پنج سال تحصیلات خود را در هلند تکمیل کنند.

توجه کنید که، شما خودتان نمی‌توانید برای ویزای دانشجویی هلند اقدام کنید. موسسه آموزشی هلندی که در آن تحصیل خواهید کرد از طرف شما باید درخواست صدور ویزا دهد. برای تحصیل در هلند، باید اجازه اقامت موقت هلند برای شما صادر شود. در برخی موارد، باید برای (MVV) که ویزای اقامت طولانی مدت است، درخواست دهید. این ویزا به دارنده اجازه می‌دهد تا زمانی که منتظر اجازه اقامت هلند خود است، در این کشور بماند.

مدارک لازم برای اخذ ویزای دانشجویی جهت تحصیل در هلند به شرح زیر است:

 • پاسپورت؛
 • عکس پاسپورت؛
 • ریز نمرات تحصیلی شما؛
 • نامه رسمی از موسسه آموزشی که در آن تحصیل خواهید کرد.؛
 • یک برنامه مطالعاتی کامل که در آن باید توضیح دهید که چرا می‌خواهید در آن رشته خاص در هلند تحصیل کنید و این رشته چگونه با مطالعات قبلی شما مرتبط است؛
 • تمکن مالی به مبلغ حدود 870 یورو در ماه؛
 • بیمه مسافرتی و درمانی برای مدت اقامت شما؛
 • هزینه درخواست ویزای دانشجویی هلند؛
 • تست سل، (شما باید ظرف سه ماه پس از ورود به هلند این تست را بگیرید وگرنه ویزا یا اجازه اقامت شما گرفته خواهد شد.)؛
 • اثبات درآمد؛

تمامی مدارک شما باید به زبان هلندی، انگلیسی، فرانسوی یا آلمانی باشند. اگر اینطور نیست، باید توسط یک مترجم هلندی معتبر ترجمه شده و همراه با اصل آن ارائه شوند.


تحصیل در هلند و اعتبار مدارک آن در ایران

اگر قصد دارید پس از تحصیل در هلند، به ایران بازگشته و مشغول به کار شوید، لازم است در دانشگاه‌‌های مورد تایید وزارت علوم یا وزارت بهداشت ایران تحصیل کنید. مدارک این دانشگاه‌ها مورد تایید مراجع قانونی ایران هستند و نیاز به معادل‌سازی نخواهند داشت.

کار دانشجویی در کنار تحصیل در هلند

یکی از سوال‌های که برای متقاضیان تحصیل در هلند پیش می‌آید این است که، آیا می‌توانم با ویزای دانشجویی هلند کار کنم؟ پاسخ ساده بله است. اگر با ویزای دانشجویی در هلند هستید می‌توانید کار کنید. با این حال، محدودیت‌هایی وجود دارد که به شرح زیر است:

 • شما فقط مجاز به کار حداکثر 16 ساعت در هفته هستید.
 • شما می‌توانید تمام وقت فقط در ماه‌های ژوئن، جولای و آگوست (کار فصلی) کار کنید.
 • شما باید مجوز کار داشته باشید. کارفرمای شما باید این مجوز را از طرف شما به دست‌آورد.
 • اگر در حال گذراندن دوره کارآموزی به عنوان بخشی از دوره خود هستید، نیازی به مجوز کار ندارید. اما کارفرمای شما باید با شما و دانشگاه‌تان قرارداد کارآموزی امضا کند.
 • دانشجویان بین‌المللی برای کار پاره وقت در طول تحصیل، حدود 6 تا 10 یورو در ساعت حقوق دریافت می‌کنند. دانشجویان بین‌المللی حتی برای یک کار پاره وقت به مجوز کار نیاز دارند که به آنها اجازه می‌دهد 10 ساعت در هفته کار کنند. متوسط حقوق دانشجویان در شهرهای بزرگ مانند آمستردام حدود 12000 یورو در سال است.

فرصت‌ های شغلی پس از فارغ ‌التحصیلی از دانشگاه‌ های هلند

هلند برای دانشجویان بین‌المللی که می‌خواهند پس از فارغ‌التحصیلی در این کشور مانده و کار کنند، ویزا ارائه می‌دهد. شما پس از پایان تحصیل خود در هلند، می‌توانید تا یک سال در این کشور مانده و به دنبال کاربگردید. هنگامی که کار مناسب را پیدا کردید، میتوانید ویزای خود را به اقامت کاری تغییر داده و در این کشور بمانید. دانشگاه‌های هلند پیوندهای بسیار خوبی با شرکت‌های چند ملیتی مستقر در هلند دارند. بسیاری از شرکت‌ها در هلند دانشجویان هلندی و بین‌المللی دارای مدرک تحصیلی را استخدام می‌کنند. در اروپا نیز، مدرک دانشگاه‌های هلندی، بسیار معتبر است.

پس از 5 سال اقامت قانونی بدون وقفه در هلند می‌توانید برای اقامت دائم این کشور اقدام کنید.

تسهیلات دانشجویی در هلند

کشور هلند نیز همانند دیگر کشورها تسهیلات دانشجویی خوبی را برای دانشجویان داخلی و بین‌المللی خود در نظر می‌گیرد.

تسهیلات درمانی دانشجویان هلند

زمانی که مشغول تحصیل در هلند هستید و همچنین دارای یک شغل (پاره وقت) یا کارآموزی با حداقل حقوق هستید بیمه مراقبت‌های بهداشتی و درمانی هلند به شما تعلق می‌گیرد. اگر در حال گذراندن دوره‌های کارآموزی یا دکتری هستید که حداقل به اندازه حداقل دستمزد هلند به شما دستمزد می‌دهند، موظف به دریافت بیمه درمانی هلندی تحت طرح (Wlz) هستید. اگر کمتر از حداقل دستمزد به شما پرداخت می‌شود و اقامت شما در هلند موقت است، معمولاً واجد شرایط بیمه درمانی هلند نخواهید بود. شما می‌توانید یک بیمه درمانی خصوصی را انتخاب کنید. چندین سازمان بیمه وجود دارد که برای خارجی‌هایی که می‌خواهند دوره لیسانس یا فوق لیسانس خود را در هلند بگذرانند، بیمه مراقبت‌های بهداشتی بین‌المللی ارائه می‌دهند. نمونه‌هایی از شرکت‌های بیمه بین‌المللی در هلند به شرح زیر است:

 • آلیانز (Allianz)
 • آون (Aon)
 • آی اس آی (ISI)

خدمات بانکی دانشجویان در هلند

به عنوان یک دانشجو هنگام تحصیل در هلند، برای افتتاح حساب بانکی دانشجویی انتخاب‌های زیادی دارید. بانک‌های هلندی حساب‌های دانشجویی را تحت شرایط خاصی که متناسب با نیاز دانشجویان بین‌المللی است، ارائه می‌کنند. به طور کلی، همه این بانک‌ها کاملاً شبیه هم هستند و از IDEAL (سیستم پرداخت تجارت الکترونیکی در هلند) استفاده می‌کنند و همگی با کارت نقدی Maestro (کارت محلی) برای پرداخت‌های محلی ارائه می‌شوند. با این حال، بانک (bunq) تنها بانکی است که پشتیبانی کامل انگلیسی را ارائه می‌کند و مجموعه بزرگتری از اقدامات و کارت‌های بانکی را به مشتریان خود ارائه می‌دهد. شما می‌توانید یک Maestro (کارت محلی) و یک مستر کارت (MasterCard) متصل به یک حساب بانکی داشته باشید. این امر استفاده از بانک را هم در هلند و هم در خارج از کشور آسان‌تر می‌کند.

مزایای داشتن کارت دانشجویی هلند

کارت دانشجویی (ISIC Nederland) شما تنها شناسه دانشجویی پذیرفته شده بین‌المللی در جهان است و بنابراین به بزرگترین شبکه مزایای دانشجویی جهانی نیز دسترسی خواهید داشت! شما می‌توانید هنگام سفر به کشورهای مختلف کارت ISIC خود را به همراه داشته باشید و یا از آن برای تخفیف‌های عالی هنگام خرید آنلاین استفاده کنید.


خوابگاه‌ ها و اقامتگاه‌ های دانشجویی در هلند

از آنجایی که تقاضای زیادی برای مسکن دانشجویی در هلند وجود دارد، یافتن یک مکان مناسب هنگام تحصیل در هلند می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. بسته به محل زندگی و نوع اتاقی که اجاره خواهید کرد، قیمت‌ها ممکن است متفاوت باشد.

 • مسکن دانشجویی در هلند، دانشجویان در هلند می‌توانند در انواع اقامتگاه‌ها اقامت کنند. همچنین آنها می‌توانند در یک خانه دانشجویی یا نیز آپارتمان زندگی کنند، که برای دانشجویان هلندی بسیار رایج است.
 • خانه دانشجویی، اکثریت قریب به اتفاق دانشجویان در هلند اتاق‌هایی را در خانه‌های دانشجویی اجاره می‌کنند که خانه‌های خصوصی هستند که برای میزبانی از سه تا شش نفر طراحی شده‌اند. زندگی با غریبه‌ها و پیروی از قوانین خانه ممکن است در ابتدا دشوار باشد، اما تقریباً همه آنها با گذشت زمان حل می‌شوند.
 • آپارتمان دانشجویی، به عنوان یک قاعده، آپارتمان‌های دانشجویی دارای اتاق خواب‌های خصوصی و امکانات مشترک (اتاق نشیمن، آشپزخانه، حمام و غیره) هستند. این آپارتمان‌ها کمی ارزان‌تر از خانه‌های دانشجویی بوده اما معمولا میزبان هشت تا 12 دانشجو هستند.
 • خوابگاه دانشگاه، اکثر دانشگاه‌های هلند آپارتمان‌های دانشجویی و یا خانه‌های دانشجویی را از طریق دفاتر مسکن خود یا سایر سازمان‌های مسکن ارائه می‌دهند. اگرچه هم قیمت و هم امکانات خوابگاه‌ها کم و بیش مشابه مسکن‌های خصوصی است، اما خوابگاه‌های دانشگاهی به مهاجران فرصتی برای ملاقات با سایر دانشجویان بین‌المللی و در نتیجه گسترش سریع دایره اجتماعی خود می‌دهند.

هزینه اجاره اتاق دانشجویی در هلند بین 300 تا 600 یورو در ماه است.

هزینه‌های متوسط خوابگاه‌‌ها و اقامتگاه‌‌های دانشجویی در هلند بسته به نوع اقامت طبق جدول به شرح زیر است:

نوع اقامتگاه هزینه
اجاره آپارتمان یک نفره 500 تا 1000 یورو
اشتراک آپارتمان اجاره‌ای 400 تا 700 یورو
خانه‌های دانشجویی 350 تا 600 یورو


هزینه‌ های زندگی در هلند

پیدا کردن کار و زندگی در هلند، یکی‌از راه‌های رسیدن به اقامت دائم پس از تحصیل در هلند برای دانشجویان بین‌المللی است. اگر شما مایل به اجاره‌خانه با یک اتاق‌خواب در مرکز شهر هستید، هزینه‌ای که باید بپردازید 1200 یورو است. هزینه اجاره‌ همین خانه در خارج از مرکز شهر 931 یورو است. همچنین میانگین حقوق خالص ماهانه پس از کسر مالیات نیز 3000 یورو است. هزینه‌های ماهانه یک نفر بدون اجاره خانه در هلند 991 دلار (905 یورو) تخمین زده می‌شود. در جدول زیر هزینه برخی از اقلام ضروری برای زندگی دانشجویی در هلند برای شما عزیزان فراهم گردیده است که می‌توانید مشاهده نمایید.

نوع کالا یا خدمات هزینه به دلار آمریکا
یک وعده غذایی در رستوران معمولی 16.57
شیر (یک لیتر) 1.10
قرص نان سفید (500 گرم) 2.14
گوشت گاو (1 کیلوگرم) 30.36
بطری آب 1.5 لیتر 0.73
کرایه یک کیلومتر تاکسی 2.43
یک دست لباس تابستانی 39.59
بلیط یک طرفه (حمل و نقل) 3.31
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

هفت دلیل برای تحصیل در هلند
هفت دلیل برای تحصیل در هلند

دانشجویان بین المللی از سراسر جهان برای تحصیل به هلند می آیند. در سال های 2014-2015، دانشجویان بین المللی از 154 کشور مختلف، عموماً آلمان، چین، بلژیک، ایتالیا و اسپانیا به این کشور آمدند. اغلب دانشگاه های هلندی انجمن های دانشجویان بین المللی داشته که به آن ...

بیشتر بخوانید
اجازه ی کار دانشجویی در هلند
اجازه ی کار دانشجویی در هلند

بسیاری از دانشجویان ضمن ادامه تحصیل در هلند کار هم میکنند که بسته به ملیت دانشجو ساعت کاری مشخصی برایشان تعریف شده است. ...

بیشتر بخوانید
دانشگاه های شهر لاهه
دانشگاه های شهر لاهه

با داشتن گزینه های مختلفی برای تحصیل به راحتی میتوان فهمید چرا لاهه یکی از محبوب ترین شهرهای دانشجویی در هلند است. ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: