مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
آزمون MYOS ترکیه

آزمون MYOS ترکیه

آزمون MYOS، یک آزمون سراسری است که از طرف وزرات آموزش کشور ترکیه و برای ورود به دانشگاه‌های این کشور برگزار می‌شود. آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه تا پیش از سال 2010، به صورت سراسری برگزار می‌شد. پس از آن، آزمون‌ها به صورت دانشگاهی و توسط دانشگاه‌های مختلف، با شرایط مختلف و با عنوان آزمون YOS برگزار شدند.

از نوامبر سال 2021، روند پذیرش دانشجو برای تحصیل در ترکیه در برخی رشته‌ها تغییر کرده است. از این تاریخ به بعد، برای پذیرش در رشته‌هایی مانند پزشکی در ترکیه، دندانپزشکی در ترکیه، داروسازی در ترکیه، حقوق در ترکیه و… نیاز به شرکت در آزمون سراسری MYOS است. با وجود امکان تحصیل رایگان در برخی کشورهای اروپایی، مانند تحصیل رایگان در آلمان یا تحصیل رایگان در فرانسه؛ ترکیه بدلیل نزدیکی به ایران و شرایط آسان دریافت ویزا، همچنان جایگاه خود را برای تحصیل ایرانیان حفظ کرده است.

معرفی آزمون MYOS

طبق آخرین اطلاعیه از وزارت آموزش ترکیه، پذیرش دانشجویان متقاضی تحصیل در مقطع کارشناسی در ترکیه از طریق آزمون MYOS که مخفف عبارت Merkezi Yurt Dışından Öğrenci Kabul Sınavı است، خواهد بود. از سال 2010 آزمون ورودی دانشگاه‌های ترکیه برای دانشجویان بین‌المللی آزمون Yös و آزمون SAT بوده است. اما وزارت آموزش ترکیه، طی اطلاعیه‌ای در نوامبر 2021 اعلام نمود که پذیرش دانشجویان برای سال 2022، تنها از طریق آزمون MYOS خواهد بود. جالب است بدانید که تا قبل از سال 2010 میلادی نیز آزمون ورودی MYOS به‌ صورت سراسری توسط سازمان سنجش ترکیه برگزار می‌شد!

دلیل این تغییر، تخلفات صورت گرفته توسط دانشگاه‌ها، مؤسسات و برخی اساتید، اعلام شده است. این تخلفات شامل فروش سؤال، تقلب، پذیرش تضمینی و خرید صندلی دانشگاه‌ها بوده است. البته این روند، فعلا برای رشته‌های خاصی اعلام شده است. طبق قوانین جدید، نتایج آزمون‌های Yös و SAT دیگر مورد قبول نبوده و شرط ورود به رشته‌هایی مانند: پزشکی، دندانپزشکی، داروسازی، حقوق، دبیری، مهندسی و معماری کسب نمره قبولی در آزمون MYOS خواهد بود.

سختی آزمون MYOS

MYOS یکی از استانداردترین آزمون‌های برگزارشده در سطح کشور ترکیه بوده و تنها هدف سؤالات آزمون MYOS سنجش میزان هوش، تسلط به ریاضی و هندسه و همچنین تسلط شما نسبت‌ به زبان ترکی است. شرایط و میزان آمادگی شما تعیین می کند که این آزمون تا چه میزان برای شما سخت است؛ ولی در حالت کلی آزمون MYOS آزمون دشواری نیست.

شرایط سنی شرکت در آزمون MYOS

در برخی مواقع بیان می‌شود که محدودیت سنی برای آزمون MYOS داشتن حداقل 16 سال است. اما می‌توان گفت که آزمون MYOS برای تمامی افراد مجاز بوده و هیچ مانعی ندارد. دلیل این بند در محدودیت سنی، درواقع یک توصیه است؛ زیرا شرکت در آزمون MYOS هیچ فایده¬‌ای برای افراد زیر 16 سال ندارد و تا 18 سالگی فرد وارد دانشگاه نخواهد شد. با توجه به مدت زمان اعتبار این آزمون که 2 سال است، فرد باید مجدد در آزمون شرکت کند پس برای این افراد شرکت در آزمون MYOS منطقی نیست.


زمان برگزاری آزمون MYOS

تاریخ و شهرهای برگزاری آزمون MYOS برای هرسال متفاوت است اما در حالت کلی، آزمون MYOS یک بار در سال، در شهرهای بزرگ ترکیه مانند آنکارا (پایتخت) برگزار خواهد شد و فعلاً این آزمون در ایران برگزار نمی‌شود.

شرایط شرکت در آزمون MYOS

آزمون MYOS به زبان‌های ترکی، آلمانی، انگلیسی، فرانسوی، روسی و عربی برگزار می‌شود. افرادی که تابعیت خارج از ترکیه را دارند، می‌توانند با گذراندن این آزمون وارد دانشگاه‌های ترکیه شوند.

زمان اعلام نتیجه آزمون MYOS

آزمون MYOS از لحاظ زمان برگزاری مقداری محدود است و برخلاف آزمون آیلتس و آزمون تافل، فرصت شرکت زیادی در طول یک سال وجود ندارد. زمان دقیق اعلام نتایج و برگزاری آزمون هر سال متفاوت است. اما معمولا آزمون MYOS در خرداد ماه برگزار می‌شود و نتایج آن در تیرماه همان سال منتشر می‌شود.

اعتراض به نتیجه آزمون MYOS

در آزمون MYOS همانند هر آزمون دیگری فرصت اعتراض به نمره وجود دارد. اگر دانشجویان نسبت‌به نمره خود اعتراضی داشته باشند، در فرصت تعیین‌شده، فرم مربوطه را پر کرده و با توضیحات کامل نسبت‌ به نمره خود اعتراض می‌کنند. در صورتی که اعتراض شما تأیید گردد، هزینه پرداختی عودت داده می‌شود و در غیر این صورت بازگشت پول را نخواهید داشت.

اعتبار آزمون MYOS

آزمون MYOS، آزمونی است که تنها در کشور ترکیه و توسط اداره آموزش این کشور طراحی و برگزار می گردد. از این رو، این آزمون اعتبار بین‌المللی خاصی نداشته و در واقع یک نوع آزمون بومی محسوب می شود. اعتبار آزمون 2 سال است و تنها برای مواقعی کاربرد دارد که قصد ادامه تحصیل در مقطع لیسانس در رشته های پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی، شاخه‌های مهندسی، هنر، حقوق و علوم انسانی را در کشور ترکیه یا قبرس شمالی داشته باشید.

ثبت نام در آزمون MYOS

آزمون MYOS برای اولین بار پس از سال‌ها در سال 2022 برگزار شد. تاریخ اعلام شده برای ثبت‌ نام آزمون در سال 2022، تاریخ 22 می (1 خرداد) اعلام شده است. زمان برگزاری آزمون نیز برای سال 2022، تاریخ 2 تا 3 مارس (11 و 12 اسفند) اعلام شده است.


هزینه آزمون

هزینه آزمون MYOS ممکن است بسته به سال‌های مختلف متفاوت باشد اما هزینه در سال 2022 حدود 400 لیر است که برای سال 2023 ممکن است مقداری کم یا زیاد باشد.

مواد آزمون MYOS و نمرات هر بخش

سوالات بخش‌های مختلف آزمون بخش‌های مختلف آزمون
80 سؤال: سؤالات بخش ریاضی 30 عدد و در حوزه مباحثی همچون ریاضیات عمومی و مثلثات است و 5 سؤال را هندسه تشکیل می دهد. بخش هوش شامل 45 سؤال است که در حوزه تفکر منطقی و اشکال سه بعدی است. بخش اول و اصلی آزمون درزمینۀ هوش و ریاضی است.
برخلاف بخش اول نمرات به صورت کیفی بیان شده و معیار قبولی داوطلب نیست. نمره این بخش به صورت کیفی یعنی B ,A و C تعیین می گردد و برای پاسخ دهی به سؤالات این بخش 60 دقیقه زمان دارید. بسته به نوع دانشگاه، زمان این بخش می‌تواند متفاوت باشد. ممکن است به شما موضوعی داده شود و بخواهند پیرامون آن مطلبی بنویسید.
بخش دوم آزمون YOS جهت سنجش میزان تسلط داوطلب در زبان ترکی است.

دفترچه سؤالات آزمون MYOS متشکل از دو بخش اصلی است که بخش اول مربوط به آزمون هوش و ریاضی است و بخش دوم آن متشکل از سؤالاتی جهت سنجش میزان تسلط فرد داوطلب در زمینه زبان ترکی است. نکته ای که در مورد بخش دوم آزمون MYOS وجود دارد این است که اگر داوطلب نمره¬ حد نصاب این بخش را کسب نکند باید قبل از ورود به دانشگاه مورد نظر خود 6 ماه دوره زبان ترکی را بگذراند.

مدت زمان آزمون MYOS

زمان بخش اول بسته به تعداد سوالات، بین 100 تا 120 دقیقه متفاوت است. زمان بخش دوم آزمون که تسلط بر زبان ترکی است، 60 دقیقه است و مجموع زمان پاسخ دهی به آزمون حدود 160 الی 180 دقیقه خواهد بود.

کلاس های مرتبط با آزمون MYOS

همانند آزمون یوس، برای MYOS نیز موسسات و کلاس‌های مختلفی برای آموزش در ترکیه و در ایران وجود دارد. یکی از بهترین دوره‌ها برای آمادگی جهت شرکت در آزمون MYOS دوره‌های آکادمی ITTC است.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه
نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه

اگر می‌خواهید در ترکیه تحصیل کنید، ما اطلاعاتی را درباره‌ی دانشگاه‌های خوب ترکیه، شهرهای معروف ترکیه برای دانشجویان خارجی، بودجه‌ی مورد نیازتان و چگونگی کسب ویزای دانشجویی، در اختیارتان قرار می‌دهیم. ...

بیشتر بخوانید
محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی
محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی

بیش از 400 رشته‌ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در ترکیه وجود دارد که شما می‌توانید، برای تحصیل در آن‌ها، درخواست پذیرش دهید ...

بیشتر بخوانید
دانشگاه های برتر ترکیه
دانشگاه های برتر ترکیه

در رتبه بندی QS سیستم اموزشی ترکیه در رتبه ی 45 قرار دارد و 10 دانشگاه کشور ترکیه در رتبه ی دانشگاه های برتر قرار دارند. ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: