مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
داروسازی در فرانسه

داروسازی در فرانسه

گر تمام چیزهایی که قبلاً درباره‌ی فرانسه شنیده‌اید، تا به حال برایتان کافی نبوده است، پس اگر بدانید که این کشور دارای یکی از معتبرترین سیستم‌های آموزشی در جهان است، چه می‌کنید؟ چه برای تحصیلات دوره‌ی کارشناسی به فرانسه بیایید و چه برای تحصیلات کارشناسی ارشد و چه برای دوره‌های دیگر، یک سیستم آموزشی شگفت‌انگیز، انتظارتان را می‌کشد. صرف‌نظر از اینکه در کجای فرانسه تحصیل می‌کنید، دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی گوناگونی در فرانسه هست که آموزشی در سطح و اندازه‌ی جهانی را در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهند. حتماً دلیلی وجود دارد که این همه دانشجو دوست دارند برای تحصیل، به فرانسه بیایند و بدلیل آموزش خوبی که شما در این کشور دریافت می‌کنید، ارزش دارد که کالج‌ها و دانشگاه‌های فرانسه را برای تحصیل بررسی کنید.

به‌عنوان دانشجو در یکی از این موسسات آموزشی در فرانسه، می‌توانید اطمینان خاطر داشته باشید که تحصیلات خوبی در فرانسه خواهید داشت و از کلی چیزهای دیگر نیز در فرانسه لذت خواهید برد. دانشگاه‌های فرانسه، فرصت حضور در دوره‌های کلاسی گوناگون موسسات آموزشی خود را چه به شکل تمام وقت و چه به شکل نیمه وقت، به دانشجویان‌شان می‌دهند. این دوره‌ها بر حسب دانشگاه و زمان حضور شما متغیر است. با این حال، پیدا کردن دوره‌ای که با برنامه‌های شما سازگار باشد و به شما اجازه دهد تا در زمان مورد نظر خود، به دانشگاه بروید، ساده است.

اگر علاقمند به تحصیل در رشته داروسازی هستید، کشور فرانسه یکی از گزینه‌های پیش‌روی شما خواهد بود. تحصیل داروسازی در فرانسه، امکان استفاده از امکانات برتر آموزشی را به‌صورت تقریبا رایگان و همراه با انواع کمک‌ هزینه‌های دولتی برای شما فراهم می‌سازد. تحصیل در این رشته 6 تا 9 سال طول می‌کشد و پس از آن، شما با اخذ مدرک “diplome d’état de Docteur en Pharmacie” به‌عنوان یک دکتر داروساز، می‌توانید در فرانسه فعالیت کنید. این مدرک تنها در دانشگاه‌ها ارائه می‌شود و در اتحادیه اروپا از اعتبار بالایی برخوردار است.

شرایط عمومی تحصیل داروسازی در کشور فرانسه

کشور فرانسه رشته داروسازی را در سطح بین‌المللی گسترش داده است. در این کشور 24 دانشکده داروسازی وجود دارد.  ظرفیت پذیرش دانشجویان در این رشته، بسته به نوع دانشگاه و برنامه‌های تحصیلی متفاوت است. داشتن مدرک دیپلم و معدل بالای 16، از شرایط اخذ پذیرش در دانشگاه‌های برتر فرانسه در رشته داروسازی است. تحصیل در این رشته، به دو زبان انگلیسی و فرانسوی امکان‌پذیر است.

داشتن مدرک B2 زبان فرانسوی برای تحصیل به زبان فرانسه، و ارائه نمرات آیلتس و تافل جهت تحصیل به زبان انگلیسی، از دیگر الزامات ورود به دانشگاه‌های فرانسه است. تحصیل در فرانسه به زبان فرانسوی تقریبا رایگان است و دانشجویان از بدو ورود، برای تامین هزینه‌های زندگی خود، می‌توانند مشغول‌به‌کار شوند.

پس از فارغ‌التحصیلی در رشته داروسازی در کشور فرانسه، دانشجویان 62 هفته به صورت کارورز مشغول‌به‌کار می‌شوند. این دوره کارآموزی جهت آمادگی بیشتر از لحاظ عملی، برای ورود به عرصه کار داروسازی است.

مباحث رشته داروسازی در کشور فرانسه

بطور کلی، تدریس رشته داروسازی در دانشگاه‌های فرانسه، پیرامون مباحث زیر است:

 • آگاهی از مسائل بهداشت عمومی و سازماندهی سیستم بهداشتی
 • دانش داروها از طراحی آنها تا استفاده درمانی
 • آگاهی از بیماری‌های اصلی که از دسته‌بندی‌های داروهای درمانی برای آن‌ها استفاده می‌شود.
برنامه درسی رشته داروسازی در کشور فرانسه

دانشجویانی که می‌خواهند مدرک دکترای داروسازی (de Docteur en Pharmacie) را بدست آورند، باید به‌ترتیب، دوره‌های آماده‌سازی، دانشگاهی، جایگاه‌های بالینی و عملی را پشت‌سر بگذارند که به شرح زیر است:

سال اول رشته داروسازی در فرانسه

دانشجویان می‌بایست در سال اول، دوره های آمادگی PASS یا L.AS را جهت تحصیل در رشته داروسازی بگذرانند.

سال دوم و سوم رشته داروسازی در فرانسه

در سال‌های دوم و سوم، دانشجویان در ابتدا، دانش عمومی در علوم داروسازی را کسب می کنند. مباحث درسی این دوره می‌تواند شامل دروسی مانند فیزیک، شیمی، زیست شناسی و… باشد. پس‌از آن، دانشجویان در دوره‌های کاربردی پزشکی و علوم سلامت، اعم از مکانیزم بیماری‌ها، تشخیص و درمان، فرمولاسیون و تولید داروها و… تحصیل می کنند. علاوه‌بر‌این، دوره آموزشی عملی ارائه می‌شود و دانشجویان به طراحی و انجام آزمایش‌ها، تحلیل‌های زیستی جهت شناسایی بیماری‌ها و مطالعه عوارض دارویی، می‌پردازند.

در پایان سال سوم، دانشجویان دیپلم آموزش عمومی علوم دارویی (DFGSP) را دریافت می کنند که معادل مقطع لیسانس در فرانسه است.

سال چهارم و پنجم رشته داروسازی در فرانسه

در سال‌های چهارم و پنجم، دانشجویان دانشی عمقی در علوم بیولوژیکی و دارویی کسب می کنند. این دانش، شامل مواردی نظیر مطالعه بیماری‌ها، مدیریت درمان و ارائه خدمات به بیمار، بهینه‌سازی درمان، مطالعه سطح تحمل، آثار مخرب داروها، اصول اخلاقی و رفتار حرفه‌ای و بهداشت عمومی است.

دانشجویانی که کارآموزی را انتخاب می کنند، بایستی در سال پنجم در یک آزمون رقابتی شرکت نمایند. در پایان سال پنجم، دانشجویان دیپلم آموزش پیشرفته علوم دارویی (DFASP) را کسب می کنند که معادل مقطع فوق لیسانس در فرانسه است.

دوره کارآموزی کوتاه‌مدت و بلند‌مدت داروسازان

دوره سوم تحصیل داروسازان، شامل دوره کارآموزی کوتاه‌مدت و بلند‌مدت است.

 • دوره کوتاه مدت کارآموزی، به مدت شش ماه پس از سال پنجم ارائه می‌شود. در این دوره، دانشجویان می‌توانند انتخاب کنند که دوره کارآموزی خود را در داروخانه بگذرانند یا در صنعت. در‌صورت انتخاب صنعت، پیشنهاد می‌شود که دوره‌های موازی مرتبط با زمینه‌های مهندسی یا کسب‌و‌کار نیز گزرانده شود.

کارآموزان بایستی برای کسب مدرک داروسازی دولتی فرانسه (DE) از پایان‌نامه عملی خود دفاع کنند.

 • دانشجویان برای شرکت در دوره درازمدت کارآموزی، بایستی در یک آزمون رقابتی شرکت کنند. این دوره پس از سال پنجم، در 4 تا 5 سال ارائه می‌شود و دانشجویان براساس امتیاز کسب‌شده و علایق خود، می‌توانند در داروخانه بیمارستان یا بیولوژی پزشکی، کارآموزی خود را بگذرانند.

در پایان سال سوم کارآموزان با دفاع از پایان‌نامه عملی (DE) و سپس پایان‌نامه دوم (DES) مدرک تخصص داروسازی خود را کسب می کنند.
هزینه تحصیل رشته داروسازی در کشور فرانسه

شهریه دانشگاه‌های این کشور توسط دولت فرانسه تعیین می‌شود، این هزینه‌ها در کل کشور یکسان است. هزینه تحصیل در کشور فرانسه برای دانشجویان بومی عبارت‌است از:

 • برای برنامه های لیسانس متوسط شهریه حدود 170 یورو در سال است.
 • برای برنامه های مهندسی متوسط شهریه در حدود 620 یورو در سال است.
 • هزینه تحصیل در رشته پزشکی می‌تواند تا 450 یورو در سال باشد.
 • هزینه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به ترتیب برابر 260 و 396 یورو در سال است.

توجه داشته باشید که مقادیر ذکر شده، فقط مربوط به دانشگاه‌های دولتی فرانسه است. شهریه دانشگاه‌های خصوصی فرانسه، می‌تواند بیشتر باشد که این مقدار به طور میانگین مبلغی حدود 3000 تا 20000 یورو در سال است.

ویزای دانشجویی در کشور فرانسه

شما به‌عنوان یک دانشجوی بین‌المللی خارج از اتحادیه اروپا، به ویزای دانشجویی فرانسه VLS-TS (“étudiant”) نیاز خواهید داشت. این ویزا نه‌تنها به شما اجازه زندگی و تحصیل در کشور فرانسه را می‌دهد، بلکه می‌توانید حداکثر 964 ساعت در سال (20 ساعت در هفته) به منظور تامین هزینه های تحصیل و زندگی در فرانسه کار کنید. ویزای فرانسه، امکان سفر به‌صورت آزادانه در کشورهای منطقه شینگن را برای دانشجویان فراهم می‌کند. هنگام درخواست ویزای VLS-TS، باید مبلغ 99 یورو پرداخت کنید. این مبلغ پس از پذیرفته‌شدن شما در دانشگاه پرداخت می‌شود. پس از ورود به کشور فرانسه، باید ویزا را ظرف 3 ماه تایید کنید، این کار برای شما 60 یورو دیگر هزینه خواهد داشت.

هزینه زندگی در کشور فرانسه

هزینه زندگی در شهرهای مختلف فرانسه، متفاوت است. زندگی در شهرهایی مانند لیون، بوردو یا تولوز می‌تواند ماهیانه بین 850 تا 1000 یورو هزینه داشته باشد. البته برای زندگی در شهرهای کوچکتر، به هزینه کمتری نیاز خواهدید داشت. هزینه زندگی در شهر پاریس که پایتخت کشور فرانسه است، حدود 970 تا 1200 یورو نیاز دارید. البته بسته به سبک زندگی شما، امکان افزایش این مبلغ تا 1800 یورو در ماه هم وجود دارد.

بهترین دانشگاه‌های کشور فرانسه

دانشگاه‌های کشور فرانسه از شهرت بالایی در زمینه تدریس و تحقیق برخوردار هستند. در زیر، لیست پنج دانشگاه برتر فرانسه، ارائه شده است:

 • دانشگاه PSL
 • مدرسه پلی‌تکنیک
 • دانشگاه سوربن
 • دانشگاه مرکزی پاریس
 • مدرسه عالی لیون

مشاغل مرتبط با رشته داروسازی در فرانسه

فارغ‌التحصیلان رشته داروسازی در فرانسه می توانند در بیمارستان‌ها، مراکز آموزشی و مراکز تحقیقاتی دولتی و خصوصی مشغول‌به فعالیت شوند. همچنین امکان فعالیت در ارتش برای داروسازان ارتشی وجود دارد، اما استخدام در این حوزه، رقابتی است.

فردی که به عنوان داروساز در فرانسه کار می‌کند معمولاً حدود 63200 یورو در سال درآمد دارد. حقوق‌ها از 30300 یورو (کمترین) تا 99200 یورو (بالاترین) متغیر است.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ده دانشگاه برتر فرانسه
ده دانشگاه برتر فرانسه

در این مقاله شما را با ده دانشگاه برتر برای تحصیل در کشور فرانسه آشنا می کنیم. این رتبه بندی براساس سایت QS است. ...

بیشتر بخوانید
محل اقامت در فرانسه
محل اقامت در فرانسه

گزینه‌های گوناگونی برای سکونت در فرانسه وجود دارد. ایده‌ی درست، بررسی چند تا از این گزینه‌ها، قبل از تصمیم‌گیری نهایی است. وقتی این کار انجام شد، می‌توانید مکانی را پیدا کنید که با بودجه‌ی شما سازگار است و تمام نیازها و خواسته‌های‌تان را برآورده می‌کند. دا ...

بیشتر بخوانید
هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه
هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه

هزینه‌های تحصیل در فرانسه، به شکل قابل‌توجهی، کمتر از کشورهای دیگر است ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: