مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
تحصیل در فرانسه 2023

تحصیل در فرانسه 2023

اگر به دنبال راهی برای تحصیل ارزان‌ و حتی تحصیل رایگان هستید، کشور فرانسه بهترین مقصد است! اگر نداشتن مدرک زبان مانعی برای تحصیل در خارج شده، دیگر نگران نباشید، زیرا تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان امکان‌پذیر است. شما می‌توانید بدون داشتن مدرک زبان، برای دوره‌های زبان کشور فرانسه اقدام کنید و پس از یادگیری زبان در محیط برای ادامه تحصیل در مقاطع مختلف دانشگاهی درخواست دهید.

تحصیل به زبان فرانسه در این کشور رایگان است و علاوه بر رایگان بودن تحصیل، دولت فرانسه یک کمک هزینه اجاره مسکن به‌تمامی دانشجویان در هر مقطعی (حتی در زمان تحصیل در دوره‌های زبان) ارائه می‌دهد. به همه این امتیازات، وجود بورسیه‌های تحصیلی فرانسه را نیز اضافه کنید. همچنین شما با تحصیل در فرانسه می‌توانید برای همسر و فرزندان زیر 18 سال خود درخواست ویزای همراه کنید.

فرانسه در یک نگاه

کشور زیبای فرانسه در اروپای غربی واقع شده است و یکی از کشورهای مطرح برای مهاجرت تحصیلی به‌ خصوص در میان ایرانیان است. مهاجرت به فرانسه یکی از انتخاب‌های اصلی افرادی است که قصد تحصیل رایگان را در مقاطع مختلف دانشگاهی دارند. شرایط مناسب تحصیل رایگان در کشور فرانسه، حضور در دانشگاه های برتر فرانسه و اخذ ویزای تحصیلی فرانسه در کمترین زمان، این کشور را به مقصد محبوبی برای متقاضیان تحصیل تبدیل کرده است.

دلایل تحصیل در فرانسه

از دلایل تحصیل در فرانسه می‌توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • فرانسه دارای سطح آموزش عالی، باکیفیت و متناسب با نیازهای دانشجویان است.
 • فرصت‌های برجسته تحقیق و توسعه در فرانسه وجود دارد.
 • فرانسه یک قدرت اقتصادی در سطح جهانی است.
 • فرانسه میزبان شرکت‌های بین‌المللی برجسته مانند Airbus ،Total ،Orange ،LVMH ،L’Oréal ،Danone است.
 • استعدادهای جوان در بخش‌های نوآوری و کارآفرینی به سرعت جذب خواهند شد.
 • فرانسوی سومین زبان رایج در دنیا است.
 • از هر 10 دانشجوی بین‌المللی در این کشور، 9 نفر، فرانسه را به‌عنوان مقصد تحصیلی به سایر دانشجوها توصیه می‌کنند.
 • داشتن یک مدرک دانشگاهی از کشور فرانسه، به تقویت  رزومه‌ی تحصیلی و CV شما کمک شایانی خواهد کرد.

اخذ ویزای تحصیلی فرانسه

هر متقاضی که قصد تحصیل در فرانسه را دارد، باید برای ویزای تحصیلی این کشور اقدام کند. قبل از درخواست ویزای تحصیلی، باید از دانشگاه مدنظر خود در فرانسه پذیرش تحصیلی دریافت کنید.

مدارک لازم جهت دریافت ویزای تحصیلی فرانسه

 • نامه رسمی پذیرش در رشته مورد نظر از دانشگاه فرانسوی؛
 • تکمیل فرم درخواست ویزا؛
 • دو قطعه عکس در ابعاد پاسپورت؛
 • پاسپورت معتبر (در صورت داشتن ویزای شینگن، یک کپی از آن را ارائه دهید)؛
 • مدرک زبان مبنی بر تسلط بر زبان فرانسوی (در حد B2)؛
 • سندی مبنی‌بر محل اسکان در طول تحصیل؛
 • تمکن مالی 9000 الی 10000 یورویی؛
 • پرداخت هزینه درخواست ویزا؛
 • مصاحبه، تکمیل و جمع‌بندی پرونده: 220 یورو؛
 • انگشت‌نگاری: 82 یورو؛


 مراحل پذیرش تحصیلی در فرانسه

 مراحل پذیرش تحصیلی در فرانسه به شرح زیر است:

 • انتخاب دانشگاه موردنظر؛
 • رجوع به وب‌سایت آندانشگاه؛
 • کسب اطلاعات لازم را در زمینه‌ شرایط اختصاصی پذیرش در رشته و مقطع موردنظر؛
 • بارگذاری فرم درخواست اخذ پذیرش را؛
 • تکمیل درخواست موردنظر و جمع‌آوری مدارک لازم؛

ددلاین پذیرش برای تحصیل در فرانسه

در سیستم آموزشی فرانسه سال تحصیلی در دانشگاه‌ها از اواسط سپتامبر تا پایان ژوئن سال بعد اجرا می‌شود؛ البته بعضی موسسات ممکن است در طول سال تحصیلی نیز ثبت نام کنند، کالج‌ها نیز شرایط پذیرش خود را برای دوره‌های تحصیلات عالی تعیین می‌کنند که برای هر دانشگاه و موسسه‌ای متفاوت است.

مدارس فرانسه

امکان استفاده از مدارس ایرانی یا بین‌المللی برای کودکان مهاجرین ایرانی در فرانسه، وجود دارد. علاوه‌ بر این، تحصیل به‌ صورت رایگان در مدارس فرانسه برای دانش‌آموزان فراهم است. در ادامه جزئیات و هزینه‌های مدارس موجود در کشور فرانسه و شرایط تحصیل در آن‌ها را بررسی می‌کنیم:

مدارس ایرانی در فرانسه

برای تحصیل کودکان ایرانی که آشنایی مناسبی با زبان کشور مقصد ندارند، یکی از بهترین گزینه‌ها تحصیل در مدارس ایرانی است. در ادامه به معرفی یک مدرسه ایرانی و مدارس بین‌المللی در فرانسه خواهیم پرداخت:

مدرسه سعدی ECOLE SAADI

مدرسه سعدی، تنها مدرسه ایرانی در کشور فرانسه بود که در سفارت ایران در پاریس، به آموزش دانش‌آموزان می‌پرداخت ولی درحال‌حاضر مدرسه سعدی فعالیتی ندارد. نکته قابل‌ توجه درباره مدرسه سعدی این است که ممکن است مدارسی تحت همین نام برای ملیت‌های پاکستانی و افغانستانی در فرانسه باشند، ولی این مدارس هیچگونه ارتباطی با مدرسه ایرانی سعدی در سفارت ایران در فرانسه ندارند.

مدارس بین المللی در فرانسه

فرانسه دارای مدارس بین‌المللی بسیار زیاد با متدهای مختلف تدریس است. رِنج شهریه‌ها و بازه سنی پذیرش هرکدام از این مدارس متفاوت است. بررسی جزئیات تدریس و شهریه مدارس موجود، در انتخاب بهترین مدرسه برای دانش آموزان تاثیر بسیار مثبتی خواهد داشت. مدارس بین‌المللی فرانسه شرایط تحصیل فرزندان مهاجرها را آسان‌تر کرده است.

ویزای همراه تحصیلی فرانسه

کشور فرانسه از معدود کشورهایی است که افراد همراه، همزمان با خود شخص امکان درخواست ویزا را خواهند داشت و در صورت تائید این درخواست، همزمان با شخص امکان مهاجرت برای وی نیز فراهم می شود. ویزای همراه برای کشور فرانسه شامل همسر و فرزند زیر 18 سال است که اجازه کار در فرانسه را نخواهند داشت. تنها زمانی که شخص اصلی برای ویزای تلنت و مقطع دکتری اقدام کند، همراه او نیز اجازه تحصیل و کار خواهد داشت. برای دریافت ویزای همراه فرانسه، ارائه تمکن مالی و گردش حساب (در حد 8000 یورو)، بسته به نسبت شخص و به‌ ازای هر فرد، ضروری است.


ویزای همراه تحصیلی فرانسه برای والدین

دانش‌آموزانی که قصد تحصیل در فرانسه را دارند، اغلب در سنین پایین‌تر از 18 سال اقدام به مهاجرت می‌کنند. به‌همین‌دلیل خانواده‌ها تمایل دارند که همراه فرزند خود در فرانسه اقامت داشته باشند. دولت فرانسه این امکان را فراهم کرده‌است که والدین متناسب با سال‌های تحصیلی فرزندشان در فرانسه اقامت داشته باشند. ویزای همراه فرانسه که یکی ازا انواع ویزای طولانی‌مدت است، پس از پایان تحصیلات دانش‌آموز به پایان خواهد رسید.

دانشگاه‌های برتر فرانسه

کشور فرانسه، 14 دانشگاه با رنک زیر 500 در رتبه‌بندی جهانی QS در سال 2023 دارد. بیش از 80 دانشگاه دولتی در فرانسه وجود دارد که بودجه دولتی دریافت می‌کنند و شهریه چندانی از دانشجویان نمی‌گیرند. زبان تدریس در دانشگاه‌های دولتی به زبان فرانسوی است و شامل رشته‌های فنی‌ و‌ مهندسی، پزشکی، علوم پایه و علوم انسانی می‌شوند.

نام دانشگاه شهر رتبه QS

دانشگاه PSL

پاریس 26
دانشگاه پلی تکنیک پاریس پاریس 48
دانشگاه سوربن پاریس 60
دانشگاه پاریس-ساکلی ژیف سور ایوت 69

دانشگاه اکول نرمال سوپریور لیون

لیون 111
دانشگاه پاریس تک پاریس 174
دانشگاه پاریس سیته پاریس 248
دانشگاه ساینس پو فرانسه پاریس 259
دانشگاه پانتئون-سوربن (پاریس 1) پاریس 300
دانشگاه گرونوبل آلپ گرونوبل 317

تحصیل در دانشگاه‌های مورد تایید وزارت علوم ایران در فرانسه و دانشگاه‌های مورد تایید وزارت بهداشت ایران در فرانسه، این اطمینان را به شخص می‌دهد تا پس از اتمام دوره تحصیلی خود، بتواند به کشور بازگشته و مدرک خود را بدون بروز مشکل، معادل‌سازی نماید. باید توجه داشته باشید که روند درخواست پذیرش برای هر دانشگاه متفاوت است. به‌ عنوان‌ مثال برخی از دانشگاه‌ها ممکن است از شما GRE ،GMAT یا LSAT را بخواهند (این‌ها آزمون‌های مورد استفاده در سطح بین‌المللی هستند، که متقاضیان را برای چالش‌های تحصیل آماده می‌کنند).

فرانسه همچنین به‌ دلیل داشتن مدارس تخصصی در زمینه بیزینس، مشهور است. اگرچه این‌ مدارس در رده‌بندی جهانی در رتبه‌های برتر قرار نمی‌گیرند، اما از اعتبارات بین‌المللی بالایی برخوردار هستند. از نمونه‌های قابل‌ توجه این موسسات آموزشی می‌توان به ESCP اروپا، دانشکده تجارت ESSEC ،HEC پاریس و INSEAD نام برد. اگر قصد تحصیل و یا کار در فرانسه را دارید، شرکت در دوره‌های زبان فرانسه و یادگیری این زبان می‌تواند درهای موفقیت را روی شما باز کند! در سال‌های اخیر متقاضیان از برنامه اعزام دانشجو به فرانسه بیشتر استقبال کرده‌اند.

تحصیل مقطع کارشناسی در فرانسه

یکی از مهم‌ترین مزایای تحصیل در مقطع کارشناسی کشور فرانسه، امکان تحصیل ارزان است. تحصیل در مقطع کارشناسی به زبان فرانسوی در این کشور با هزینه بسیار کم و در حد رایگان انجام‌پذیر است. با داشتن مدرک زبان فرانسوی در حد B2 مکان شروع به تحصیل در دانشگاه‌های این کشور وجود دارد. درصورت نداشتن مدرک زبان فرانسوی، می‌توان برای کالج‌های زبان دولتی یا خصوصی در این کشور اقدام نمود.

شهریه برخی از دانشگاه های برتر فرانسه در مقطع کارشناسی

نام دانشگاه رتبه بندی QS شهریه سالانه بر حسب یورو
دانشگاه PSL 26 2280
اِکول پلی‌تکنیک 49 15600
دانشگاه سوربن  60 170
دانشگاه ساینس پو 259 10000-130000
دانشگاه پاریس 261 170

با شرکت در دوره‌های کالج زبان در کشور فرانسه، پس از گذراندن حدود یک سال و رساندن سطح زبان به سطح B2، امکان ورود به دانشگاه برای شخص فراهم می‌شود. شهریه دانشگاه‌های دولتی فرانسه به طور متوسط 2,770 یورو در سال برای دانشجویان بین‌المللی در مقطع لیسانس است. معمولا تحصیل کارشناسی در این کشور 3 سال طول می‌کشد و محصلین این مقطع اجازه کار درحد 20 ساعت در هفته را حین‌ تحصیل خواهند داشت.


تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه

تحصیل کارشناسی ارشد در فرانسه، نیاز به داشتن رزومه تحصیلی و مدرک زبان متناسب با الزامات دانشگاه دارد. تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد فرانسه به دو زبان فرانسوی و انگلیسی امکان‌پذیر است که تحصیل به زبان فرانسوی رایگان خواهد بود. برای تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه در مقطع فوق‌لیسانس، ارائه مدرک B2 زبان فرانسوی ضروری است.

شهریه برخی از دانشگاه های برتر فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد

نام دانشگاه رتبه بندی QS شهریه سالانه بر حسب یورو
دانشگاه PSL 26 6630
اِکول پلی‌تکنیک 49 7000-15500
دانشگاه سوربن  60 رایگان
CentraleSupélec 138 4000-19000
مدرسه نرمال عالی لیون 111 243

تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه، به دو صورت یک‌ساله و دوساله امکان‌پذیر است که سال اول با عنوان Master1 و سال دوم با عنوان Master2 شناخته می‌شود. رشته تحصیلی در دوره یک ساله مقطع کارشناسی ارشد، حتما باید با رشته مقطع لیسانس شخص یکسان باشد. در‌صورت تحصیل کارشناسی ارشد به صورت دوساله، شخص امکان تغییر رشته را خواهد داشت. پس از تحصیل مقطع کارشناسی ارشد در فرانسه، امکان دریافت ویزای جستجوی کار یک ساله برای فرد فراهم می‌شود.

شهریه دانشگاه های برتر فرانسه در مقطع کارشناسی ارشد، 3,770 یورو در سال است. امکان دریافت بورسیه برای این مقطع وجود دارد و  در این مقطع اجازه کار درحد 20 ساعت در هفته را حین‌تحصیل خواهید داشت.

مقطع دکترا در فرانسه

کشور فرانسه با 358,000 دانشجوی بین‌المللی و با داشتن 12% از جمعیت دانشجویی جهان، رتبه چهارم دانشجو‌پذیری را پس از آمریکا، انگلستان و استرالیا در دنیا دارد. از این تعداد 25,000 دانشجو در مقطع تحصیل دکترا در فرانسه در حال تحصیل هستند.  

نام دانشگاه رتبه بندی QS شهریه سالانه بر حسب یورو
دانشگاه PSL 26 243-380
اِکول پلی‌تکنیک 49 391
دانشگاه سوربن  60 رایگان
CentraleSupélec 138 391
مدرسه نرمال عالی لیون 111 391

در مقطع دکترا معمولا امکان دریافت بورسیه و فاند تحصیلی وجود دارد. تحصیل دکترا در فرانسه معمولا 3 سال طول می‌کشد و شهریه تحصیل دکترا در فرانسه، 396 یورو در سال است. بر طبق اطلاعاتی که سایت کامپوس فرانس در اختیار متقاضیان قرار داده است، در این مقطع قرارداد دکتری وجود دارد، که این قرارداد یک قرارداد کاری است و به طور خاص برای دانشجویان دکتری برقرار است. مدت این قرارداد 3 سال است و برای یک سال دیگر قابل تمدید خواهد بود.

میزان حقوق دریافتی توسط دانشجویان دوره دکترا با توجه به دانشگاه و رشته تحصیلی متفاوت خواهد بود, اما به صورت میانگین این میزان حقوق حدود 1200 الی 2500 یورو در ماه است که با توجه به فعالیت دانشجو ممکن است افزایش پیدا نماید.

قرارداد مقطع دکتری در فرانسه

قرارداد دکتری، یک قرارداد کاری است که به طور خاص برای دانشجویان دکتری برقرار است. مدت این قرارداد 3 سال است و برای یک سال دیگر قابل تمدید خواهد بود. دریافتی ناخالص 1,785 یورو در ماه است که 1350 تا 1400 یورو در ماه به صورت خالص برای دانشجو واریز می‌شود.

تحصیل به زبان انگلیسی در فرانسه

شما می‌توانید در فرانسه بدون زبان فرانسه تحصیل کنید. دانشگاه‌های فرانسه دوره‌های متعددی را ارائه می‌دهند که به‌طور کامل به زبان انگلیسی تدریس می‌شود تا دانشجویان بین‌المللی بیشتری را جذب کنند. بیش از 1100 برنامه تحصیلی به‌طور کامل به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های فرانسه تدریس می‌شوند. آن‌ها تمام سطوح تحصیلات دانشگاهی را پوشش می‌دهند. بسیاری از دانشگاه‌ها دوره‌های زبان فرانسه را ارائه می‌دهند که به شما کمک می‌کنند مهارت‌های خود را در کنار زبان‌اصلی دانشگاهی در زبان فرانسه ارتقا دهید.

گزینه تحصیل پزشکی برای دانشجویان بین‌المللی به زبان انگلیسی در دانشگاه‌های دولتی موجود نیست؛ بنابراین، دانستن زبان فرانسوی یکی از مهم‌ترین موانع برای دانشجویانی است که از کشورهای دیگر برای تحصیل پزشکی به فرانسه می‌روند.

آزمون‌ های ورودی برای تحصیل در فرانسه

اولین موردی که برای تحصیل در فرانسه باید حل شود، تسلط به زبان این کشور است. در دوره کارشناسی تمام دروس به زبان فرانسه ارائه می‌شوند و در مقاطع بالاتر نیز تعداد محدودی از دروس در تعدادی از دانشگاه‌ها به زبان انگلیسی تدریس خواهد شد. بنابراین تسلط به زبان فرانسه، برای تحصیل در این کشور از اهمیت بالایی برخوردار است. به‌طور‌کلی، آزمون‌های ورودی به دانشگاه‌های فرانسه، برای رشته‌های غیرپزشکی برگزار نمی‌شود؛ اما برای اطمینان، بهتر است شرایط دانشگاه مقصد به‌طور اختصاصی بررسی شود.

البته دانشجویانی که قصد گرفتن پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد را دارند، لازم است در آزمون TCF که توسط سفارت فرانسه در تهران برگزار می‌شود، شرکت کنند. علاوه بر این یکی از معیارهای مهم پذیرش در دانشگاه‌های فرانسه، نمره آزمون GRE است. رشته‌های فنی‌و‌مهندسی برای قبولی باید حداقل نمره‌ زبان B1 و رشته‌های علوم انسانی و اجتماعی باید حداقل نمره B2 زبان فرانسه را ارائه دهند. متقاضیان ورود به رشته‌های مرتبط با طب، مانند پزشکی باید در آزمون‌های ورودی شرکت کنند. در واقع پس از ارائه مدارک و اخذ پذیرش از دانشگاه‌های فرانسه، دانشجویان باید سال اول تحصیل را به انجام مطالعات پیش‌پزشکی و سلامت بگذرانند. پس‌از آن باید در آزمون ورودی شرکت کنند و درصورتی‌که نمره‌ قبولی کسب کنند می‌توانند به طور رسمی تحصیلات پزشکی خود را آغاز نمایند.


رشته های تحصیلی محبوب برای تحصیل در فرانسه

 رشته‌هایی چون فیزیک هسته‌ای، فضایی و هوانوردی در فرانسه بسیار محبوب است. بسیاری از افراد، به دلیل فناوری‌های برتری که دانشگاه‌های این کشور ارائه می‌دهند، رشته تحصیلی خود را از میان این رشته‌ها انتخاب می‌کنند.

رشته‌های محبوب برای تحصیل در فرانسه به شرح زیر است:

 • رشته آموزش؛
 • رشته حقوق؛
 • رشته اقتصاد؛
 • رشته پزشکی؛
 • رشته دندانپزشکی؛
 • رشته های مهندسی؛
 • رشته های علوم پایه؛
 • داروشناسی؛
 • جامعه‌شناسی؛
 • جغرافیا؛
 • زبان‌شناسی؛

تحصیل پزشکی در فرانسه

دوره‌های تحصیل پزشکی در فرانسه دارای آزمون‌های پیوسته‌ای هستند که لازمه رسیدن به هر مرحله، قبولی در آزمون دوره‌های قبلی است. ورود به سال اول دوره پزشکی بدون آزمون می‌باشد. فقط نیاز هست که دانشجویان در آزمون TCF شرکت کنند تا سطح زبان فرانسه و سطح علمی‌اشان مورد بررسی قرار بگیرد. (در ادامه این مطلب به بررسی این آزمون و سایر آزمون‌های فرانسه نیز خواهیم پرداخت.) با توجه به این نظام جدید، دانشجویان باید قبل از ورود به دانشگاه جهت انتخاب رشته یکی از دو گزینه PASS یا L.AS را انتخاب کنند. تحصیل رایگان پزشکی در فرانسه صرفا در دانشگاه‌های دولتی این کشور مقدور است. جهت تحصیل در دانشگاه‌های غیردولتی پرداخت شهریه الزامیست.

تحصیل دندانپزشکی در فرانسه

 رشته‌ دندانپزشکی در فرانسه، از کیفیت بالایی برخوردار است و دانشجویان را ملزم به گذراندن دوره‌های PASS یا L.AS در سال اول تحصیل می‌کند. دوره دندانپزشکی در کشور فرانسه، به زبان فرانسه ارائه می‌شود و شش سال طول می‌کشد. دانشجویان پس از پذیرفته شدن در رشته دندانپزشکی، در دوره اول تحصیل که شامل اصول پایه دندانپزشکی است، دانش بنیادی لازم برای پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری‌های دهان، دندان، فک، آناتومی دندان و سر و گردن و… را کسب می‌کنند. علاوه‌بر‌این دروس علوم سلامت شامل بهداشت عمومی، سلامت و پیشگیری و تصویربرداری پزشکی نیز، به دانشجویان ارائه می‌شود.

تحصیل رشته های مهندسی در فرانسه

تحصیل رشته های مهندسی در فرانسه از محبوبیت فراوانی برخوردار است. در دانشگاه‌های کشور فرانسه انواع مختلفی از رشته‌های مهندسی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند بسته به علاقه در آن‌ها تحصیل کنند. برخی از رشته‌های مهندسی که در دانشگاه‌های فرانسه تدریس می‌شوند عبارت‌اند از:

عنوان رشته معرفی
مهندسی مکانیک مهندسی مکانیک شاخه‌ای از مهندسی است که فیزیک مهندسی و ریاضیات را با دانش مواد تلفیق می‌کند. در این رشته طراحی و ساخت سیستم‌های مکانیکی انجام می‌شود و به مادر علوم مهندسی‌ شهرت دارد.
مهندسی برق در مهندسی برق به الکتریسیته، الکترومغناطیس و الکترونیک پرداخته می‌شود. فراگیرتر شدن استفاده از انرژی الکتریکی و افزایش نیاز به انتقال سریع‌تر اطلاعات، باعث شده تا رشته مهندسی برق به یکی از مهم‌ترین شاخه‌های مهندسی تبدیل شود.
مهندسی شیمی مهندسی شیمی به معنای به‌ کارگیری علوم پایه برای پیاده کردن فرایندهای شیمیایی و فیزیکی در واحد صنعتی است. در واقع مهندسی شیمی با طراحی، ساخت و بهره‌برداری از فرایندها و کارخانجات صنایع شیمیایی مرتبط است.
مهندسی الکترونیک مهندسی الکترونیک یکی دیگر از شاخه‌های مهندسی است که از دانش علمی و اثر الکترون‌ها استفاده می‌کند تا به توسعه قطعات، دستگاه‌ها، سیستم‌ها یا تجهیزات دیگر کمک کند.
مهندسی نفت مهندسی نفت با دانش و فناوری اکتشاف، محاسبات، بهره‌برداری از منابع زیرزمینی مانند نفت و گاز و انتقال آن‌ها به سطح در ارتباط است.
مهندسی زیست پزشکی مهندسی پزشکی یا مهندسی زیست پزشکی یکی از شاخه‌های پرطرفدار مهندسی است که به دنبال ایجاد ارتباط بین علوم مهندسی و علوم پزشکی است.
مهندسی صنایع مهندسی صنایع در تلاش است تا با سامانه‌های پیچیده، دانش، اطلاعات، انرژی و مواد، سامانه‌ها، سازمان‌های پیچیده و… توسعه و بهبود بخشد و آن‌ها را بهینه‌سازی کند.


تسهیلات دانشجویی فرانسه

فرانسه یکی از کشورهایی است که تسهیلات بسیار خوبی را برای دانشجویان خود فراهم نموده است. در ادامه به بررسی جزئیات خدمات دانشجویی این کشور می‌پردازیم.

خدمات بانکی و مالی دانشجویان فرانسه

عملیات بانکی بین‌المللی و انواع تراکنش‌ها، در فرانسه نیز مانند سایر کشورها انجام می‌شود و دانشجویان می‌توانند با استفاده از حساب‌های مخصوص، با کشورهای دیگر تراکنش‌های مالی انجام دهند. توصیه می‌کنیم پیش از خارج شدن از ایران، به بانک پشتیبان حساب خود مراجعه کنید و از امکاناتی که برای خدمات بانکی بین‌المللی مشتریان در نظر گرفته‌اند، مطلع شوید.


تسهیلات درمانی دانشجویان فرانسه

شرایط خدمات بیمه در فرانسه و هزینه‌های درمانی نیز از دیگر مسائلی است که تکلیف آن باید پیش از آغاز به تحصیل مشخص شود. در کشور فرانسه بیمه‌ عمومی وجود دارد که شامل 70 درصد از هزینه‌های ویزیت پزشک و داروها می‌شود. یعنی 70 درصد به‌ صورت رایگان و با پرداخت هزینه‌ای به صورت ماهیانه، امکان دریافت بیمه 100 درصدی وجود دارد. البته شما هنگام مراجعه به پزشک باید تمام هزینه‌ها را پرداخت کنید و پس‌ از مدتی شرکت بیمه مبلغ را طبق قرارداد به حساب شما واریز خواهد کرد.

لازم‌ به‌ ذکر است که بیمه‌ عمومی تنها هزینه‌های درمانی در دندانپزشکی را قبول می‌کند و سایر هزینه‌ها به عهده خودتان است. شما برای این‌که تحت پوشش بیمه‌ عمومی قرار بگیرید، هیچ پولی پرداخت نخواهید کرد. این بیمه برای تمام افرادی که در فرانسه زندگی می‌کنند، رایگان است. تنها کافی است در روزهای اول اقامت خود با در دست داشتن مدارک خود مانند ویزای تحصیلی، به اداره‌های مربوط مراجعه کنید و تحت پوشش بیمه‌ عمومی قرار بگیرید.

بیمه‌های تکمیلی انواع دیگری از بیمه‌های موجود در فرانسه هستند. شرکت‌های ارائه دهنده‌ این دسته از بیمه‌ها، دارای برنامه‌های متنوعی هستند که می‌توانید متناسب با نیازتان، برنامه مورد نظر خود را انتخاب کنید. این برنامه‌ها بیشتر در هزینه‌های دندانپزشکی و چشم پزشکی با یکدیگر متفاوتند. چنانچه شما تحت حمایت بیمه‌های تکمیلی باشید، 30% باقیمانده از هزینه‌ درمان خود را نیز دریافت خواهید کرد.

کارت دانشجویی فرانسه

در فرانسه کارت دانشجویی علاوه‌بر این‌که دانشجو بودن شما را اثبات می‌کند، می‌تواند در سایر مواقع نیز به کارتان بیاید! برای مثال، بسیاری از مراکز وجود دارند که می‌توانید با ارائه‌ کارت دانشجویی خود، از تخفیف‌های آن‌ها بهره‌مند شوید. شما با استفاده از کارت دانشجویی می‌توانید از برخی از مکان‌های تفریحی و تاریخی پاریس یا سایر شهرهای فرانسه به صورت رایگان یا با هزینه‌ بسیار کم بازدید کنید. همچنین ممکن است دانشگاه شما بلیط‌‌های تخفیف‌دار برای حمل‌ و نقل به شما بدهد. همچنین دانشجویان با تهیه‌ کارت مخصوص می‌توانند از تخفیف‌های دانشجویی خاص در استفاده از وسایل حمل‌ و نقل عمومی مانند مترو و قطار استفاده کنند.

محل اسکان دانشجویی در فرانسه

خوابگاه‌های دانشجویی فرانسه با خدمات رفاهی متنوع، انواع مختلفی دارند. پس از بررسی شرایط دانشگاه‌ها و امکانات مراکز آموزشی، محل اسکان دانشجو حائز اهمیت است. کشور فرانسه گزینه‌های متنوعی برای اسکان دانشجویان بین‌الملل در اختیار دارد.

خوابگاه‌های دانشجویی

اولین محل برای اسکان دانشجویان بین‌المللی خوابگاه‌های دانشجویی است. دانشجویان می‌توانند متناسب با امکانات مالی که در اختیار دارند و با در نظر گرفتن اجاره‌‌بهای خوابگاه‌ها، در آن‌ها اسکان بیابند. معمولاً تمامی دانشگاه‌های فرانسه خوابگاه‌هایی را برای دانشجویان در نظر گرفته‌اند و اطلاعات مربوط به آن را روی سایت خود قرار داده‌اند. برای کسب اطلاعات اختصاصی دانشگاه خود می‌توانید به وب‌سایت دانشگاه مراجعه نمایید.

خوابگاه‌های دانشجویی فرانسه با خدمات رفاهی متنوع، انواع مختلفی دارند. متقاضیان تحصیل در فرانسه امکان اسکان در خوابگاه‌های دانشگاهی در داخل محوطه دانشگاه را نیز خواهند داشت.

مسکن‌های دانشجویی

گزینه‌ دیگر پیش‌روی دانشجویان، اجاره‌ مسکن دانشجویی است. در فرانسه افرادی هستند که قصد دارند خانه‌ خود را به دانشجویان اجاره دهند. مثلا افراد بازنشسته‌ای که دوست دارند در جوار دانشجویان زندگی کنند. اجاره‌ این خانه‌ها، برای افرادی که به صورت موقت در فرانسه اقامت دارند، گزینه‌ بسیار مناسبی است.

کمک هزینه دولتی مسکت در فرانسه

دانشجویان در فرانسه با هر ملیت، می‌توانند از کمک هزینه مسکن در فرانسه (سازمان CAF) بهره‌مند شوند. فرانسه تنها کشور اروپایی است که چنین کمک‌هایی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشجویان خارجی می‌توانند همانند دانشجویان فرانسوی از این کمک‌ها که به منظور کاهش هزینه نسبتا بالای اجاره‌ بها در فرانسه اختصاص یافته است، بهره‌مند شوند. این کمک بر مبنای میزان اجاره‌ بها و درآمد دانشجو محاسبه می‌شود. برای استفاده از کمک‌هزینه مسکن باید دارای سه شرط زیر باشید:

 • مسکن دراختیارتان باشد تا بتوانید نشانی خود و میزان اجاره‌ بها را اعلام کنید.
 • حتما دارای بیمه اجتماعی اجباری دانشجویی باشید.
 • یک حساب بانکی در فرانسه داشته باشید تا کمک هزینه هر ماه به حساب شما واریز شود.

مشاغل دانشجویی فرانسه

دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی برای اقامت در فرانسه هستند، می‌توانند در حین‌تحصیل، به انجام کار نیز بپردازند تا بخشی از هزینه‌های تحصیل خود را تامین کنند. کار حین تحصیل در فرانسه یکی از راه‌های کم کردن هزینه‌های زندگی است. دانشجویان می‌توانند به کارهای پاره‌وقتی مانند کار در رستوران‌ها و کافه‌ها، نگهداری از نوزادها و… بپردازند. همچنین دانشجویان می‌توانند با بستن قراردادهای موقت در مراکز آموزشی مشغول به کار شوند.

البته یک دانشجو تا زمانی می‌تواند به کار مشغول شود که به روند تحصیلی وی آسیبی وارد نشود. به‌همین‌دلیل کار حین تحصیل در فرانسه دارای محدودیت زمانی است (20  ساعت در هفته)؛ اما دانشجویان می‌توانند در تعطیلات خود به صورت تمام‌وقت کار کنند. دانشجویان پس‌از فارغ التحصیلی، تا دوازده ماه فرصت دارند تا در یک کار تمام‌وقت استخدام شوند. در این‌صورت می‌توانند ویزای کاری دریافت کنند و تا مدتی که مشغول به کار هستند در فرانسه اقامت داشته باشند.


کنفرانس‌ها و جشن‌ها در فرانسه

کشور فرانسه، همه‌ ساله میزبان بسیاری از کنفرانس‌های بین‌المللی و کنفرانس‌های اتحادیه‌ اروپا است. این امر، یک امتیاز مثبت برای دانشجویان این کشور محسوب می‌شود. چرا‌که می‌توانند با ارائه‌ مقالات و پژوهش‌ها، فرصت‌های زیادی برای اشتغال به دست آورند و رزومه‌ای قوی ارائه دهند. کنفرانس‌های بین‌المللی با موضوعات ارتباط از راه دور، مهندسی داده، کاتالیزور و مهندسی شیمی، حقوق و علوم سیاسی و فستیوال‌های فیلم و موسیقی از جمله برنامه‌هایی هستند که در سال‌های اخیر در کشور فرانسه برگزار شده‌اند. در فرانسه فستیوال‌های زیادی برگزار می‌شود که می‌تواند توجه شما را به خود جلب کند. فستیوال فیلم، فستیوال موسیقی و فستیوال شکلات از فستیوال‌هایی هستند که در فرانسه برگزار می‌شوند.

بازار کار در فرانسه

برای شروع به کار در کشور فرانسه، داشتن تخصص برای افراد ضروری است. منظور از تخصص، داشتن حداقل مدرک کارشناسی ارشد از یک دانشگاه فرانسوی در رشته‌ای است که شخص متقاضی اشتغال در شغل مربوط را دارد. کار در فرانسه و یافتن شغل در این کشور معمولا با تحصیل یک مقطع در این کشور ساده‌تر می‌شود. یکی از راه‌های اقامت پس از تحصیل در فرانسه، ورود به بازار کار این کشور پس از فارغ‌التحصیلی است.

کار حین تحصیل در فرانسه

امکان کار حین تحصیل در فرانسه برای دانشجویان وجود دارد و دانشجویان می‌توانند 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند و ماهانه حدود 868 یورو درآمد داشته باشند. تسلط کافی به زبان فرانسوی برای یافتن کار در این کشور بسیار مؤثر است و توصیه می‌شود دانشجویان، یادگیری این زبان را جزو اولویت‌های خود قرار‌دهند.

اقامت پس از تحصیل در فرانسه

شما بعد از فارغ التحصیلی، درصورت پیدا کردن کار، می‌توانید اقامت فرانسه را بگیرید. دو ماه قبل از فارغ التحصیلی، شما باید برای اخذ اقامت در فرانسه درخواست دهید. مهمترین شرط برای دریافت اقامت فرانسه پس از تحصیل یافتن شغل است. کارت اقامت، قابل تمدید 10 ساله است و عواملی چون توان مالی، نوع کار و غیره در اخذ این کارت مؤثر است. لازم به ذکر است که اگر شخص بعد از اخذ این کارت به مدت 2 سال خارج از فرانسه باشد، اقامت خود را از دست می‌دهد.

بورسیه‌های تحصیلی فرانسه

یکی از نکات مهم برای تحصیل در هر کشوری، بورسیه‌ها و کمک هزینه‌های موجود برای تحصیل در آن کشور است. بورسیه‌های تحصیلی کشور فرانسه، جزو بورسیه‌های مناسب و مورد توجه برای تحصیل به شمار می‌روند. با وجود امکان تحصیل رایگان در این کشور، بورسیه‌های خوبی نیز در مقاطع مختلف برای دانشجویان ارائه می شود. کشور فرانسه بورسیه‌های تحصیلی متنوعی را به دانشجویان ارائه می‌دهد. برخی از برنامه‌های بورسیه تحصیلی در فرانسه شامل موارد زیر است:

نام بورسیه نوع بورسیه سازمان اعطاء کننده بورسیه دانشگاه
بورسیه عالی ایفل دولتی وزارت اروپا و روابط خارجی فرانسه تمامی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی فرانسه
بورسیه THE ISDB-FRANCE دولتی وزارت اروپا و روابط خارجی فرانسه بانک توسعه اسلامی دانشگاه‌های فرانسه
بورسیه بنیاد گرنوبل INP سازمانی بنیاد گرنوبل INP موسسه آموزش عالی مهندسی و مدیریت گرنوبل INP
بورسیه میلیون دانشگاهی، دولتی دانشگاه لیون مدرسه نرمال عالی لیون برنامه “Investissement d’avenir” وزارت آموزش عالی، تحقیقات و نوآوری مدرسه نرمال عالی لیون دانشگاه لیون
بورسیه بین‌المللی مدرسه نرمال عالی PSL دانشگاهی مدرسه نرمال عالی PSL

مدرسه نرمال عالی PSL

بورسیه عالی آمپر برای دانشجویان بین‌المللی دانشگاهی مدرسه نرمال عالی لیون مدرسه نرمال عالی لیون
بورسیه امیل بوتمی دانشگاهی ساینس پو دانشگاه ساینس پو فرانسه
بورسیه بین‌المللی کارشناسی ارشد  دانشگاهی دانشگاه پاریس ساکلی دانشگاه پاریس ساکلی
بورسیه تحصیلی CHALHOUB دانشگاهی ساینس پو دانشگاه ساینس پو فرانسه
بورسیه بین المللی IESEG دانشگاهی مدرسه مدیریت IESEG مدرسه بین المللی IESEG
بورسیه عالی HEC Paris MBA دانشگاهی HEC Paris HES Paris


مزایای تحصیل در فرانسه

مزایای تحصیل در فرانسه به شرح زیر است:

آموزش ارزان

برخلاف بسیاری از دانشگاه‌های آمریکا و کانادا، دانشگاه‌های فرانسه دوره‌های تحصیلی مقرون‌ به‌ صرفه‌ای ارائه می‌دهند. این بدان معناست که شما نیازی به درخواست وام دانشجویی ندارید. علاوه بر این، دولت فرانسه به بسیاری از دانشجویان کمک‌های معیشتی در انواع مختلف ارائه می‌دهد.

حمل‌ونقل و اسکان با هزینه کم

هزینه‌های پایین حمل‌ونقل، تحصیل در فرانسه را بسیار راحت نموده است. درواقع، شبکه TER برای جوانان و دانشجویان در هر منطقه از فرانسه، تخفیف ارائه می‌دهد. از طرف دیگر، بسیاری از دانشجویان فرانسوی در پاریس از سیستم اجاره دوچرخه به نام Vélib استفاده می‌کنند که مقرون‌به‌صرفه است.

فرصت‌ جستجوی کار در فرانسه

بسیاری از دانشجویانی که در خارج از کشور تحصیل می‌کنند درنهایت برای جستجوی کار در همان کشور می‌مانند. بااین‌حال، به‌طورکلی، گرفتن ویزای کار یا اجازه اقامت در کشور دیگر پس از فارغ‌التحصیلی آسان نیست. خبر خوب این است که فرانسه در لیست آن کشورها قرار ندارد. افرادی که بصورت تمام‌وقت در فرانسه تحصیل‌کرده باشند می‌توانند برای یک سال اجازه کار درخواست کنند.

کمک هزینه معیشتی

وقتی صحبت از مسکن می‌شود، نمی‌توان Caisse d’Allocations Familiales را که به دانشجویان کمک مالی می‌کند، نادیده گرفت. این امکان برای کلیه دانشجویان اعم از شهروند فرانسوی یا خارجی وجود دارد. این کمک‌ها بین 100 تا 200 یورو در ماه است. علاوه‌بر این دانشجو بعد از دوماه اسکان، اجاره پرداخت می‌کند.

کیفیت بالای سطح آموزش

تحصیل در کشور فرانسه، به دلیل داشتن دانشگاه‌های برتر و سیستم آموزشی قوی این کشور، بسیار مورد توجه است. برخورداری از 14 دانشگاه برتر در رنکینگ جهانی QS و امکان تحصیل رایگان در این کشور، از مزایای بسیار مهم تحصیل در کشور فرانسه به‌شمار می‌رود.

اخذ پذیرش دانشگاهی راحت و آسان

برای تحصیل رایگان در فرانسه داشتن مدرک زبان فرانسوی ضروری است. در‌صورت نداشتن دانش زبان فرانسوی، می‌توان برای کالج‌های زبان این کشور اقدام کرد. برخلاف اکثر کشورها، دریافت ویزا برای کالج زبان فرانسوی معمولا بدون مشکل انجام‌پذیر است. از جمله شهر‌هایی که اخذ پذیرش در کالج‌های آن برای ایرانیان راحت است، استراسبورگ و لوتوس است لازم به ذکر است که دریافت راحت ویزای تحصیلی کالج‌های استراسبورگ سبب شده امروزه ایرانیان زیادی به فرانسه مهاجرت کنند.

هزینه زندگی و تحصیل در فرانسه

هزینه‌های زندگی در فرانسه با توجه محل زندگی شما در شهرهای فرانسه متفاوت است. هزینه تحصیل و زندگی در فرانسه به عوامل مختلفی مانند دانشگاه، شهر موردنظر و سبک زندگی بستگی دارد. بدون در نظر گرفتن اجاره بها، هزینه زندگی در فرانسه ماهیانه حدود 854.12 یورو است. مخارج زندگی دانشجویی در فرانسه نسبت به سبک زندگی و شهری که در آن ساکن هستید، تفاوت دارد. یک نفر می‌تواند انتظار داشته باشد که به‌طور متوسط حدود 250 تا 300 یورو در ماه برای خرید مواد غذایی در پاریس یا کمتر در سایر شهر‌ها خرج کند.

میانگین هزینه زندگی در شهرهای مختلف فرانسه در جدول زیر ارائه شده است:

شهر محل سکونت هزینه زندگی در ماه بر حسب یورو
پاریس 1200-1800
نیس
900-1400
لیون و مارسی
800-1400
میانگین هزینه غذا در فرانسه برای  دانشجو
200-250
حمل‌ونقل عمومی شامل مترو، تراموا و اتوبوس
30-75
هزینه بیمه برای مراقبت‌های بهداشتی 20-50
هزینه صدور ویزای دانشجویی
99

برای بقیه شهرهای فرانسه، می‌توانید با مقادیر کمتری (حداقل 650 یورو) مخارج خود را مدیریت کنید.

هزینه‌های اسکان دانشجویان در فرانسه

هزینه خوابگاه‌های دانشجویی فرانسه به شرح زیر است:

 • مکان‌های اقامت دانشجویی: ب ه‌طور متوسط 200 یورو در ماه (پاریس 400 یورو در ماه هزینه دارد). حدود 13% دانشجویان بین‌المللی در اقامتگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کنند. این ‌یکی از محبوب‌ترین گزینه‌های اسکان در بین دانشجویان است. البته میزان تقاضا بسیار بیشتر از میزان عرضه است.
 • اجاره/اشتراک آپارتمان: بین 400 تا 700 یورو در ماه (800 یورو در ماه در پاریس) هزینه دارد، البته در شهرهای کوچک‌تر فرانسه می‌توانید یک آپارتمان کوچک را با قیمت حدود 300 یورو در ماه اجاره کنید.
 • اگر با شریک زندگی و یا فرزند خود زندگی می‌کنید، قیمت اجاره از 700 تا 1000 یورو در ماه خواهد بود و در صورت انتخاب آپارتمان در مرکز شهر لازم است هزینه بیشتری پرداخت کنید. هزینه‌های ساختمان (برق، آب، اینترنت) حدودا 200 یورو در ماه است.
 • خانواده میزبان: برای زندگی در کنار خانواده‌های فرانسوی در پاریس باید حدود 200 تا 800 یورو در ماه پرداخت کنید.

 از نظر شهریه، هزینه‌ها می‌تواند درمجموع از حدود 180 تا 15000 یورو متغیر باشد که تا حد زیادی به دانشگاه بستگی دارد. البته نباید از یاد برد که ارزان‌ترین دانشگاه‌های فرانسه نیز از اعتبار علمی بالایی برخوردارند.

متوسط قیمت خورد و خوراک در فرانسه به شرح زیر است:

 • یک نفر می‌تواند انتظار داشته باشد که به‌طور متوسط حدود 250 تا 300 یورو در ماه برای خرید مواد غذایی در پاریس یا کمتر در سایر شهر‌ها هزینه کند.
 • متوسط هزینه یک وعده غذایی در کم‌هزینه‌ترین رستوران فرانسه بین 10 تا 15 یورو است.
 • گزینه مقرون‌ به‌ صرفه‌تری که می‌توانید در هر جای فرانسه پیدا کرده و یک وعده غذایی بخورید، مکان‌هایی مانند بیسترو و کرپ فروشی‌ها است. برخی از بیستروها غذاهای خوبی با قیمت ارزان سرو می‌کنند و یک کرپ می‌تواند با یک وعده ناهار به قیمت 5 تا 8 یورو شما را سیر کند.
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ده دانشگاه برتر فرانسه
ده دانشگاه برتر فرانسه

در این مقاله شما را با ده دانشگاه برتر برای تحصیل در کشور فرانسه آشنا می کنیم. این رتبه بندی براساس سایت QS است. ...

بیشتر بخوانید
محل اقامت در فرانسه
محل اقامت در فرانسه

گزینه‌های گوناگونی برای سکونت در فرانسه وجود دارد. ایده‌ی درست، بررسی چند تا از این گزینه‌ها، قبل از تصمیم‌گیری نهایی است. وقتی این کار انجام شد، می‌توانید مکانی را پیدا کنید که با بودجه‌ی شما سازگار است و تمام نیازها و خواسته‌های‌تان را برآورده می‌کند. دا ...

بیشتر بخوانید
هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه
هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه

هزینه‌های تحصیل در فرانسه، به شکل قابل‌توجهی، کمتر از کشورهای دیگر است ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: