مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
ویزای خود حمایتی یا تمکن مالی اسپانیا

ویزای خود حمایتی یا تمکن مالی اسپانیا

مهاجرت از طریق تمکن مالی به اسپانیا

اقامت اسپانیا از طریق تمکن مالی یکی از انواع روشهای مهاجرت بدون سرمایه گذاری در اسپانیا میباشد که میتوان آن را در دسته بهترین روشهای اخذ اقامت در کشورهای دیگر دنیا برای خود و خانواده قرار داد. تمکن مالی اسپانیا را شاید به نامهایی نظیر اقامت بازنشستگان اسپانیا» ، «اقامت خود حمایتی اسپانیا و اقامت بدون سرمایه گذاری اسپانیا نیز شنیده باشید. شما با استفاده از این روش میتوانید اقامت خانوادگی اسپانیا را اخذ نمایید.

اگر بخواهیم روش اقامت تمکن مالی اسپانیا را تحلیل کنیم باید بگوییم که این روش مهاجرت به اسپانیا مبنی بر دارایی های اشخاص میباشد که غالبا کشورهای پیشرفته و توسعه یافته به شکرانه شرایط کشور خود اقامت کشورشان را در اختیار سایر مردم دنیا نیز قرار میدهند اسپانیا نیز همانند کشورهایی نظیر اتریش ، فرانسه و یونان شرایطی را فراهم کرده است که متقاضیان میتوانند با ارائه و اثبات شرایط مالی مناسب و نشان دادن دارایی هایشان اقامت اسپانیا را دریافت نمایند.

در واقع در روش مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی که یکی از زیر شاخه های روش مهاجرتی سرمایه گذاری در اسپانیا می،باشد شخص بدون نیاز به انتقال سرمایه و یا بدون نیاز به سرمایه گذاری در بخش های مختلف این کشور تنها با نشان دادن داراییهای خود میتواند به اقامت تمکن مالی دست یابد و از تمامی خدمات اجتماعی و شهروندی این کشور بهره مند شود.

نحوه محاسبه داشتن تمکن مالی برای اقامت خانوادگی اسپانیا

متقاضی برای گرفتن اقامت تمکن مالی اسپانیا از طریق منابع مالی ثابت کند که میتواند حداقل مبلغ مشخص را به صورت ماهیانه برای زندگی در اسپانیا برای خود و خانواده اش تامین کند که این مبلغ به صورت زیر محاسبه میگردد:

برای سرپرست خانواده : 4 برابر عدد IPREM سال 2023 که برابر با 600 یورو میباشد وبه ازای همسر وهر فرزند مبلغ برابر با یک عدد IPREM  اضافه میشود.

سرپرست خانواده = 4*600 یورو

به ازای همسر 600 یورو

به ازای هر فرزند 600 یورو 

کل مبلغ به ازای یک ماه برابر با : 3600 یورو (این مبلغ حداقل لازم برای نشان دادن تمکن مالی برای یک ماه میباشد.)

پنج دسته از درآمد های که برای این روش مورد قبول هستند عبارتند از:

 1. حقوق بازنشستگی 
 2. درآمد های حاصل از اجاره املاک
 3. درآمد های حاصل از سود سپرده بانکی 
 4. درآمد های حاصل از سود سهام
 5. درآمد های حاصل از کسب وکار (درآمدی مستقل از حضور فرد در کشور مبدا باشد.)

حداقل درآمد مورد نظر می تواند از یک یا چند روش های بالا حاصل شود. برای احراز آنها، ارایه مدارک موثق ازمنابع رسمی ومعتبر مانند فیش حقوقی، گواهی بانکی، اجاره نامه و... الزامیست.

فرایند اخذ اقامت تمکن مالی اسپانیا 

پس از تعیین وقت سفارت ویزای تمکن مالی اسپانیا، ترجمه وتایید کلیه مدارک مورد نیاز و ارایه به سفارت اسپانیا تا حداکثر90 روز کاری، سفارت جواب ویزای متقاضی را اعلام می نماید. در صورت موافقت با درخواست، ویزای سه ماهه تایپ D اقامت اسپانیا صادر خواهد شد.

شما می بایست در کمتر از یک ماه از دریافت ویزا به اسپانیا سفر نموده و پس از ثبت آدرس در شهرداری واخذ گواهی EMPADRONAMIENTO  وپرکردن فرم EX-17 برای هر شخص وپرداخت هزینه ی صدور کارت اقامت ازطریق تکمیل فرم شماره ی 790 ویک قطعه عکس 3*4 رسمی به همراه کپی پاسپورت و ویزا به اداره مهاجرت مراجعه نموده و انگشت نگاری کرده درخواست کارت اقامت یکساله نمایید.

درنظر داشته باشید که در اسپانیا به دلایل مختلف، اخذ وقت های اداره مهاجرت بسیار دشوار بوده وممکن است حدود یکماه طول بکشد. به همین دلیل توصیه میشود قبل از سفر به اسپانیا جهت رزرو وقت های شهرداری واداره مهاجرت اقدام نمایید.

روند تمدید اقامت تمکن مالی اسپانیا به چه صورت می باشد؟

پس از اخر ویزای 3 ماهه وسفر به اسپانیا و انگشت نگاری، کارت اقامت یک ساله برای شما صادر میگردد. سپس یک کارت اقامت دو ساله برای سال های دوم وسوم و پس از آن مجددا کارت اقامت دو ساله برای سالهای چهارم وپنجم صادر می گردد.

پس از 5 سال شما میتوانید یک کارت اقامت 5 ساله دریافت کنید و پس از 10 سال برای پاسپورت اسپانیا اقدام نمایید. شما هر بار برای تمدید اقامت از دوماه قبل از انقضای کارت اقامت اسپانیا تا سه ماه پس از آن زمان دارید اقامت خود را تمدید کنید.

 

حق کار برای کسانیکه اقامت تمکن مالی اسپانیا را دریافت کرده اند به چه صورت میباشد؟

در مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی، امکان راه اندازی کسب وکار و ثبت شرکت و اخذ اجازه کار بعد از یکسال میسر میباشد. در این حالت اقامت شما از اقامت شما از تمکن مالی به اقامت کاری تغییر مینماید.

مزایای مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی 

 • v    حق زندگی و سکونت در کشور اسپانیا و کشور های اتحادیه اروپا
 • v    آزادی سفر بدون محدویت به تمامی کشور های حوزه شنگن
 • v    عدم الزام به راه اندازی هرگونه تجارت، پیشه یا شغل در کشور اسپانیا. متقاضی بدون نیاز به سرمایه گذاری یا انتقال سرمایه به این کشور امکان اخذ اقامت اسپانیا را خواهد داشت.
 • v    امکان راه اندازی کسب وکار و ثبت شرکت در کشور اسپانیا بعد ازیکسال 
 • v    امکان گشایش حساب بانکی در اروپا و دریافت کارت بانکی بین المللی 
 • v    امکان تحصیل رایگان فرزندان در کشور اسپانیا، بلافاصله پس از اقامت در اسپانیا 
 • v    معافیت از پرداخت مالیات سالانه 
 • v    سهولت در اخذ ویزای دیگر کشورها
 • v    امکان اخذ اقامت دائم کشور اسپانیا پس از 5 سال زندگی و اقامت در این کشور
 • v    امکان اخذ تابعیت کشور اسپانیا پس از 10 سال اقامت قانونی و بدون وقفه در این کشور
 • v    امکان اخذ اقامت برای پدر و مادر متقاضی بالای 65 سال و وابسته به متقاضی پس از یکسال 

مدارک اصلی مورد نیاز سفارت برای درخواست اقامت تمکن مالی اسپانیا چیست؟

 • پاسپورت معتبر ( با حداقل 18 ماه اعتبار)
 • سند ازدواج ( در صورتی که همسر متقاضی نیز درخواست اقامت دهد)
 • گواهی عدم سوء پیشینه از کشور متقاضی و کشور های که ظرف پنج سال گذشته بلند مدت داشته اید.
 • مدارک مالی
 • گواهی سپرده بانکی 
 • بیمه درمانی معتبر از اسپانیا 
 • گواهی سلامت

تمامی مدارک باید به زبان اسپانیایی ترجمه شده و به تایید سفارت اسپانیا در ایران برسند. در پایان هر سال، با احراز وجود تمامی شرایط ابتدای پروسه، تمدید اقامت صورت خواهد گرفت.

سوالات متداول

آیا جهت درخواست اقامت تمکن مالی حتما می بایست درآمد ماهیانه بر اساس مقدار مشخص شده داشته باشم؟

 • خیر میتوان گفت که شرایط مالی و درآمدی هر فرد متناسب با شرایط پرونده خود کاملا متفاوت میباشد و لزوما نمیتوان یک قانون کلی برای هر متقاضی در نظر گرفت متقاضیان بسیار زیادی روزانه برای این نوع اقامت با شرایط عالی اقدام می کنند و به دلیل رعایت نکردن برخی نکات بسیار کوچک در پرونده به آسانی درخواست ویزای آنها رد میشود از این رو نقش وکیل و کارشناسان با تجربه در طول انجام پرونده بسیار حائز اهمیت می باشد.

آیا جهت درخواست مهاجرت به اسپانیا از طریق تمکن مالی نیاز به اجاره ی خانه در اسپانیا داریم؟

 • خیر، در اسپانیا بدون داشتن کارت اقامت و حساب بانکی شما قادر به اجازه خانه نیستید وسفارت به هیچ عنوان از شما قرارداد اجاره خانه تقاضا نمی کند. ولی شما می بایست حداقل یک رزرو واقعی هتل برای 15 روز به سفارت ارایه دهید.

در صورتیکه به هر دلیل از سال اول اداره مهاجرت اسپانیا، اجازه تمدید اقامت ندهد شرایط به چه صورت میشود؟

 • در این صورت اولین اقدام پس از دریافت جواب ریجکتی مراجعه به وکیل جهت درخواست اعتراض یا همان RECURSO هست. شما بعد از دریافت جواب ریجکتی یک ماه فرصت دارید که اعتراض خود را به اداره مهاجرت ارسال نمایید و برای رفع ریجکتی اقدام نمایید در این مدت شما میتوانید پس از ثبت اعتراض با اخذ برگه ی AUTHORIZACION DE REGRESO به مدت حداکثر 90 روز به کشور خود سفر کرده و دوباره به اسپانیا باز گردید. (تنها بین ایران و اسپانیا میتوانید سفر کنید)
 • در این صورت معمولا جواب اعتراض حدود یک الی دو ماه طول میکشد در صورتی که جواب اعتراض شما دوباره رد شود، نگران نباشید. دو ماه فرصت دارید که یک اعتراض مجدد تقاضا نمایید ولی این بار اعتراض شما در دادگاه تجدید نظر بررسی می شود که در اسپانیا در حالت عادی حدود 9 ماه طول می کشد تا به شما نوبت دادگاه بدهند در تمامی طول این مدت شما میتوانید با برگه رگرسو به ایران سفر کنید.

آیا برای اخذ اقامت تمکن مالی نیاز به سرمایه گذاری در اسپانیا می باشد؟

 • خیر این نوع اقامت نیاز به هیچ نوع سرمایه گذاری ندارد.

 

آیا در اقامت تمکن مالی میتوان برای فرزندان بالای 18 سال هم اقدام کرد؟

 • در صورت اثبات وابستگی مالی و تحت سرپرست بودن بله.

آیا افراد مجرد زیر 30 سال میتوانند برای اقامت تمکن مالی به تنهایی اقدام نمایند؟

 • در صورت داشتن شرایط مورد نیاز بله.

برای تمکن مالی حداقل برای مدت چند ماه مبلغ مورد نظر می بایست در حساب بانکی شخص نشان داده شود؟

 • متقاضی جهت ارائه مدارک به سفارت میبایست حتما پرینت حساب 6 ماهه نشان دهد ولی متقاضی در شرایط خاص با توجه به مدارک کاری میتواند حتی باقیمانده حساب خود را یک ماه قبل از سفارت افزایش دهد ولی در این مورد حتما میبایست شرایط را با وکیل با تجربه و مسلط به قوانین سفارت اسپانیا در تهران در میان بگذارید.

آیا در یک خانواده همسر خانم میتواند به عنوان شخص سرپرست خانواده در نظر گرفته شود؟

 • در صورت داشتن مدارک مورد نیاز بله.

اگر متقاضی پس از اخذ اقامت تمکن مالی از همسر خود جدا شود شرایط اقامت برای تمدید سالهای بعدی به چه صورت می شود؟

 • هردو پس از ارایه مدرک طلاق در لیست خود می بایست یک تمکن مالی حداقل معادل 58000 یورو را برای تمدید اقامت سال بعد خود در حساب شخصی شان بدون احتساب داشتن فرزند به صورت جداگانه ارایه دهند. در این صورت روال رسیدگی و تصمیم گیری به این دو پرونده کامل به صورت مجزا انجام می گیرد.

آیا یک متقاضی میتواند بدون داشتن سند ملکی اقامت تمکن مالی را اخذ نماید؟

 • بله دراین مورد یک وکیل با تجربه می تواند با متقاعد کردن سفارت و ارایه مدارک درست، ویزای تمکن مالی را برای این متقاضی اخذ نماید.

آیا در اقامت تمکن مالی استفاده از خدمات پزشکی رایگان می باشد؟

 • در اسپانیا در صورتیکه ویزای شما تمکن مالی، سرمایه گذاری ویا دانشجویی باشد شما حتما می بایست با یک شرکت بیمه خصوصی کامل ومورد تایید اداره مهاجرت قرارداشته باشید.

بیمه ای کامل به معنای یک بیمه معتبر در کشور اسپانیا میباشد که شما در صورت مراجعه به پزشک و استفاده از خدمات پزشکی نیاز به پرداخت هیچ گونه وجهی نداشته باشید. در این صورت شما فقط میتوانید از خدمات رایگان بیمارستان ها ویا کلینیک هایی که شرکت بیمه شما با آن ها قرارداد دارد، بهره مند شوید.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

هزینه زندگی در اسپانیا
هزینه زندگی در اسپانیا

هزینه های زندگی در اسپانیا برای همه یکسان نیست. این واقعا بستگی به محل زندگی شما و شیوه زندگی که می خواهید داشته باشید دارد. زندگی در اسپانیا می تواند بسیار مقرون به صرفه یا بسیار گران باشد، و شما عامل تعیین کننده ای برای آن هستید. به عنوان یک دانشجو، احتم ...

بیشتر بخوانید
زندگی دانشجویی در اسپانیا
زندگی دانشجویی در اسپانیا

برنامه روزانه شما به عنوان دانشجو با توجه به کالجي که در آن ثبت نام کرده ايد و نيز دوره هايي که انتخاب کرده ايد متفاوت خواهد بود. کالج ها دوره های کامل و پاره وقت ارائه می دهند و زمان زیادی برای مطالعه، یادگیری و لذت بردن از زندگی دانشجویان وجود دارد. شما ...

بیشتر بخوانید
خدمات پزشکی و درمانی برای دانشجویان در اسپانیا
خدمات پزشکی و درمانی برای دانشجویان در اسپانیا

از سرماخوردگی معمولی گرفته تا آنفولانزا و شکستگی استخوان ها تا آلرژی و همه چیز در این بین، و همچنین بسیاری از بیماری های مختلف می تواند باعث بیماری فرد و مراجعه به پزشک یا مراجعه به بیمارستان یا مرکز اورژانس شود. حتی به عنوان دانشجویی که در اسپانیا تحصیل م ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: