مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
ارزان ترین دانشگاه های روسیه

ارزان ترین دانشگاه های روسیه

روسیه در حوزه‌ی آموزش ریاضیدانان، فیزیکدانان، شیمی‌دانان، مهندسان، برنامه‌نویسان، پزشکان و همچنین نمایندگان مشاغل خلاق، در جهان پیشرو است. آموزش کلاسیک در این کشور، یکی از قوی‌ترین آموزش‌ها در جهان شناخته می‌شود. هر ساله دانشگاه‌های روسیه در رتبه‌ بندی جهانی، رتبه‌‌های بالایی را به خود اختصاص می‌دهند. دانشگاه‌های روسیه، دوره‌‌های کارشناسی و تخصصی، کارشناسی ارشد و تحصیلات تکمیلی برگزار می‌کنند. شما می‌توانید مسیر خود را برای دریافت مدرکی معتبر با برنامه‌های آموزشی، مدارس تابستانی، دوره‌های تحصیل به زبان روسی به‌عنوان زبان خارجی و غیره آغاز کنید.

هر ساله مجتمع‌های آموزشی در روسیه، پردیس‌ها و آزمایشگاه‌های با تکنولوژی بالا را افتتاح می‌کنند و همه‌چیز برای رسیدن به موفقیت‌های علمی بالا برای شما آماده است. اکثر دانشگاه‌های روسیه همچنین دارای خوابگاه‌هایی هستند که غالباً در نزدیکی ساختمان اصلی دانشگاه واقع شده و هزینه‌ی زندگی در این خوابگاه‌‌ها معمولاً ارزان است.

روسیه یک کشور چند ملیّتی در مرز بین قاره‌های اروپا و آسیاست. بیش از 200 ملیّت گوناگون از بین فرهنگ‌ها و مذاهب مختلف در روسیه زندگی می‌کنند و این رویداد به خارجی‌ها حس خوبی می‌دهد. دانشگاه‌ها در روسیه همچنین به دانشجویان خارجی کمک می‌کنند و برنامه‌های سازگاری ویژه و سیستم‌های پشتیبانی برای دانشجویان جدید ترتیب می‌دهند.

هزینه ی تحصیل در روسیه

روسیه دارای نسبت بهینه‌ای از قیمت و کیفیت آموزش است. در سال 2020، هزینه‌ی تحصیل در دانشگاه‌های روسیه در مقاطع کارشناسی تمام‌ وقت از 83 هزار روبل در سال آغاز می‌شد. ما به شما توصیه می‌کنیم که اطلاعات دقیق در مورد قیمت‌ها را مستقیماً از خود دانشگاه‌ها کسب کنید هزینه‌ی تحصیل به عوامل زیادی همچون مدت زمان تحصیل، فُرمت و سطح آموزش و غیره بستگی دارد.

تحصیل رایگان در روسیه

در روسیه، فرصت تحصیل رایگان برای خارجی‌ها وجود دارد. هر ساله، دولت فدراسیون روسیه، چندین هزار فرصت تحصیلی رایگان به دانشگاه‌های سراسر کشور اختصاص می‌دهد. در عین حال، برخی از گروه‌های دانشجویان خارجی نیز می‌توانند همچون روس‌ها وارد دوره‌‌های تحصیلی رایگان شوند. یک فرصت دیگر برای تحصیل رایگان در روسیه، برنده شدن در المپیادهای دانشگاهی است.

روسیه با داشتن یک سیستم آموزشی بسیار پیشرفته که در طول سال ها دائما در حال بهبود است به مقصد جذابی برای دانشجویان بین المللی تبدیل شده است. بسیاری از دانشجویان بدنبال ارزان ترین دانشگاه های روسیه برای تحصیل هستند اگرچه تحصیل در روسیه به خودی خود، نسبتا ارزان قیمت است. روسیه به عنوان وطن افراد بزرگ و تاثیرگذاری مانند داستایفسکی، تولستوی و لنین همواره به طرق مختلف به شکل گیری افکار جهان کمک کرده است. این کشور با قدرت اقتصادی روزافزون خود در جهان، طبیعتا دارای سیستم آموزشی بسیار پیشرفته ای می باشد، و تنها در دهه گذشته، این سیستم دستخوش تغییرات شدیدی شده و بیش از 6 میلیارد دلار به توسعه و بهبود آن و همچنین اطمینان از دسترسی دانشجویان به امکانات برتر و پیشرفته اختصاص داده شد.

بنابراین تعجب آور نیست که بیش از 20 دانشگاه اصلی این کشور در رتبه بندی دانشگاهی جهانی QS قرار دارند و از این تعداد، 10 دانشگاه در زمره 400 دانشگاه برتر جهان قرار گرفته اند. روسیه سالانه تقریبا 1 میلیون دانشجوی خارجی را به دانشگاه های خود جذب می کند. این کشور در کنار تنوع غنی در زندگی، یکی از پیچیده ترین تاریخ ها را نیز در اختیار دارد و در حال حاضر به اقتصاد بسیار بزرگ و در حال رشد خود در جهان افتخار می کند. مقاله حاضر توسط تیم ترجمه موسسه حقوقی سفیران سروش سعادت برای راهنمایی ایرانیان علاقه مند به تحصیل در دانشگاه های روسیه نگاشته شده است و اطلاعات مفیدی را پیرامون دانشگاه های ارزان روسیه در سال 2020 ارائه می نماید.
سیستم آموزش عالی روسیه

سیستم آموزش عالی در روسیه از نظر ساختار مشابه سیستم اروپایی مرکزی است، البته با چند تفاوت کلیدی. این سیستم به چهار بخش اصلی تقسیم شده است: آموزش ابتدایی، متوسطه، عالی و تحصیلات تکمیلی. قبل از ورود دانش آموزان به سیستم آموزش عالی در این کشور، 11 سال طول می کشد تا آن ها تحصیلات متوسطه را به پایان برسانند. در روسیه سه نوع موسسه آموزش عالی وجود دارد که عبارتند از دانشگاه ها، آکادمی ها و انسیستوها. سیستم آموزشی این کشور به دلیل دستاوردها و تاکیدات خود در زمینه علم و فناوری مشهور و پرآوازه است.

بسیاری از دوره های ارائه شده در موسساتی که با بودجه دولتی تامین مالی می شوند بر علوم تمرکز دارند، البته طیف گسترده ای از برنامه های علوم انسانی و علوم تربیتی نیز ارائه می شود. سال تحصیلی در روسیه به دو ترم تقسیم می شود. ترم اول از سپتامبر تا ژانویه و ترم دوم از فوریه تا ژوئن است. و این برنامه زمانی برای تمامی دانشگاه های این کشور الزامی می باشد. 776 موسسه آموزش عالی در 82 منطقه این کشور دانشجوی بین المللی می پذیرند.

ارزان ترین دانشگاه های روسیه برای دانشجویان بین المللی

از مزایای تحصیل در روسیه می توان به آموزش دانشگاهی جامع، طیف گسترده ای از دانشگاه ها و برنامه های تحصیلی، نسبت بهینه قیمت و کیفیت آموزش، امکان دریافت بورسیه تحصیلی، فرصت یادگیری زبان روسی، فرصت تحصیل به زبان انگلیسی، فرصت کسب دو دانشنامه، خوابگاه ها و محوطه های راحت و مجهز، مناطق اقلیمی مختلف و غیره اشاره نمود.

شهریه پرداختی دانشجویان بین المللی در روسیه می تواند از یک دانشگاه به دانشگاه دیگر متفاوت باشد. حداقل شهریه – که توسط وزارت آموزش تعیین می شود – نمی تواند کمتر از مبلغی باشد که دولت روسیه برای هر دانشجو در تحصیل سرمایه گذاری کرده است. شهریه مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در روسیه به شرح زیر می باشد:

  • مقطع کارشناسی می تواند از 3385$ تا 3690$ (دلار آمریکا) در سال هزینه داشته باشد.
  • مقطع کارشناسی ارشد می تواند از 3746$ تا 4058$ تا حداکثر 8082$ (دلار آمریکا) در سال هزینه داشته باشد.

در جدول زیر 9 دانشگاه ارزان روسیه در سال 2020 را معرفی نموده و شهریه دریافتی آن ها از دانشجویان بین المللی را قید می کنیم:

دانشگاهشهریه (دلار)
دانشگاه فدرال کازان
از $2100
دانشگاه دولتی فنی آلتای
از $1500
دانشگاه هرزن
از $3800
دانشگاه ایتمو (دانشگاه ملی تحقیقاتی سن پترزبورگ)
از $4000
دانشگاه فدرال امانوئل کانت بالتیک
از $750
دانشگاه فدرال شرقی (خاور دور)
از $1000
دانشگاه پلی تکنیک تومسک
از $4000
دانشگاه رودن (دانشگاه دوستی ملل روسیه)
از $4000
دانشگاه فدرال جنوبی
از $3000

در زیر به معرفی چند دانشگاه ارزان روسیه که در بالا اشاره نمودیم می پردازیم.
معرفی ارزان ترین دانشگاه های روسیه

برخی از مهم ترین و ارزان ترین دانشگاه های روسیه عبارتند از:

  • دانشگاه فدرال کازان: یک موسسه آموزش عالی دولتی و فدرال می باشد که در شهر کازان روسیه واقع شده است. تاریخچه این دانشگاه به اوایل قرن 19 می رسد و به این دلیل که به واسطه فعالیت فارغ التحصیلان و کارکنان پرآوازه خود محل تولد شیمی آلی و نظریه رزونانس اسپین الکترون می باشد شهرت زیادی دارد. در حال حاضر، 50000 دانشجو دارد. دانشجویان خارجی این دانشگاه که به زبان روسی مسلط نیستند لازم است یک دوره آموزش 1 ساله زبان روسی را بگذرانند، اگرچه آموزش انگلیسی نیز در مقاطع مختلف ارائه می شود.
  • دانشگاه ایتمو (دانشگاه ملی تحقیقاتی سن پترزبورگ): ایتمو مخفف فناوری اطلاعات، مکانیک و اپتیک است. دانشگاه ایتمو، یک دانشگاه دولتی بزرگ است که در شهر سن پترزبورگ قرار دارد. این دانشگاه دارای بیش از 15000 دانشجو می باشد که بیش از 1100 نفر آن ها از خارج از روسیه آمده اند.
  • دانشگاه فدرال امانوئل کانت بالتیک: این دانشگاه در شهر کالینینگراد قرار دارد و در سال 1967 تاسیس شده است. دارای 12 دانشکده است و در حال حاضر، بیش از 1300 دانشجو در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی در این دانشگاه ثبت نام کرده اند. اکثر دانشجوهای آن در رشته های علوم انسانی، اقتصاد، علوم اجتماعی و علوم طبیعی تحصیل می کنند.
  • دانشگاه رودن (دانشگاه دوستی ملل روسیه): این دانشگاه یک موسسه آموزش عالی دولتی است که در پایتخت روسیه، مسکو، قرار دارد. در سال 1960 تاسیس شده است و هدف اصلی آن ارائه یک آموزش عالی جامع و همه جانبه به دانشجویان، به ویژه دانشجویان کشورهای جهان سوم، بود. هم اکنون، رودین 21000 نفر جمعیت دانشجویی دارد.

ویزای دانشجویی روسیه

دانشجویان ایرانی متقاضی تحصیل در روسیه باید به محض پذیرش در دانشگاه مورد نظر خود، حداکثر 45 روز قبل از ورود برنامه ریزی شده به روسیه، اقدام به درخواست ویزا کنند. فرآیند صدور ویزا معمولا 2 تا 3 هفته طول می کشد و دانشجویان می توانند از طریق سفارت روسیه اقدام نمایند. ویزای دانشجویی روسیه در ابتدا به مدت 90 روز معتبر است و می توان آن را به مدت 1 سال تمدید نمود. همچنین می توان این ویزا را بطور مداوم در طول مدت تحصیل تمدید کرد. مدارک لازم برای ویزای دانشجویی روسیه عبارتند از:

  • دعوت نامه رسمی از دانشگاه انتخابی یا GUVM (اداره کل امور مهاجرت).
  • گذرنامه معتبر که به مدت حداقل 18 ماه از تاریخ صدور ویزا معتبر باشد و دارای حداقل دو صفحه بدون علامت و سفید باشد.
  • گواهی نشان دهنده وضعیت اچ آی وی منفی که بیش از 90 روز از صدور آن نگذشته باشد.
  • فرم درخواست پرینت شده (این را می توان به صورت آنلاین انجام داد) برای تسلیم به سفارترضایت نامه والدین که توسط سردفتر اسناد رسمی تایید شده باشد (اگر دانشجو زیر 18 سال سن دارد)

ویزای دانشجویی روسیه به دانشجویان بین المللی اجازه می دهد تا در کنار تحصیل در این کشور مشغول به کار باشند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

تحصیل در روسیه، راهنمای جامع برای دانشجویان بین الملل
تحصیل در روسیه، راهنمای جامع برای دانشجویان بین الملل

افراد برای تحصیل کارشناسی در روسیه نیاز به گذراندن دوره‌ای به نام پادفک دارند. این دوره برای آماده‌ سازی متقاضیان برای تحصیل در دانشگاه و تقویت زبان روسی آن‌ها برگزار می‌شود. ...

بیشتر بخوانید
هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه
هزینه های زندگی دانشجویی در روسیه

یک دانشجو در روسیه به طور متوسط به 300 تا 400 دلار آمریکا در ماه یا 3000 تا 4000 دلار آمریکا در یک سال تحصیلی (از سپتامبر تا ژوئن) نیاز دارد. ...

بیشتر بخوانید
اقامتگاه های دانشجویی در روسیه
اقامتگاه های دانشجویی در روسیه

شایع‌ ترین گزینه‌های اقامتی برای یک دانشجوی خارجی در روسیه، خوابگاه‌های دانشجویی، آپارتمان‌های اجاره‌ای یا اقامت در منزل یک خانواده‌ی میزبان است. ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: