مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
جامع ترین راهنمای تحصیل در دوره زبان فرانسه 2020

جامع ترین راهنمای تحصیل در دوره زبان فرانسه 2020

یکی از بهترین راه ها برای مهاجرت، مهاجرت تحصیلی است و کشور فرانسه یکی از محبوب ترین مقاصد تحصیلی، در دنیا است. دانستن زبان فرانسوی به شما این امکان را میدهد که نه تنها با هزینه ای کم در یکی از بهترین کشورهای دنیا تحصیل کنید، بلکه می توانید در آینده به کانادا مهاجرت کرده و در این کشور مشغول به کار شوید. بدون داشتن مدرک زبان، شما نمی توانید تحصیلات خود را در خارج از ایران شروع کنید، ولی در کشور فرانسه این موقعیت برای شما فراهم شده است، تا بتوانید با شرکت در دوره های یکساله ی زبان، با یادگیری زبان فرانسه تحصیلات آکادمیک خود را شروع کنید. شما با تحصیل در کالج های زبان فرانسه، اجازه ی کار حین تحصیل را خواهید داشت و حتی به شما کمک هزینه ی زندگی نیز از طرف دولت فرانسه داده می شود.

در این مقاله مطالب زیر را مورد بررسی قرار می دهیم:

 1. مزایای تحصیل در دوره ی زبان فرانسه
 2. چرا برای مهاجرت دوره ی زبان فرانسه را انتخاب کنید؟
 3. پس از اتمام دوره ی زبان فرانسه، چه باید کرد؟
 4. ویزای دوره ی زبان فرانسه، در چه گروهی از ویزاها قرار می گیرد؟
 5.  دوره ی زبان فرانسه مناسب چه افرادی است؟
 6. دوره ی زبان فرانسه و مهاجرت به کانادا
 7. هزینه ی تحصیل در دوره ی زبان فرانسه
 8. آشنایی با شرایط تحصیل در دوره ی زبان انگلیسی در فرانسه
 9. هزینه زندگی و اخذ ویزای دوره ی زبان فرانسه
 10. بیمه ی دانشجویی برای تحصیل در فرانسه
 11. آخرین سخن برای تحصیل در فرانسه

1.    مزایای تحصیل در دوره ی زبان فرانسه

تحصیل دوره ی زبان فرانسه، در شرایط کنونی راه ورودی مناسبی به اروپا و کانادا می‌باشد. متقاضیان یادگیری زبان فرانسه برای مهاجرت به کانادا می‌توانند به شرط دریافت مدرک B2 از مراکز دولتی فرانسه، از طریق برنامه‌های تحصیلی، کاری و PEQ جهت مهاجرت از فرانسه به کانادا اقدام نمایند. (از طریق سفارت کانادا در پاریس)

پس از اتمام دوره زبان، امکان ادامه تحصیل و کار در اروپا و مهاجرت به کانادا برای دانشجویان فراهم است. (برای تبدیل ویزا نیاز به اقدام مجدد از ایران و بازگشت به کشور نمی باشد.)

هزینه یادگیری زبان فرانسه در مراکز دولتی مناسب است و پرداخت آن می‌تواند به صورت اقساطی باشد. پرداخت شهریه کالج زبان فرانسه در استراسبورگ، لیون و چند شهر دیگر به صورت ترمی می باشد. دوره‌های آموزش زبان فرانسه در این کشور معمولاً یک ساله و دو ساله هستند.

هزینه‌های زندگی در فرانسه برای یک دانشجوی مجرد، ماهانه بین 500 تا 700 یورو می‌باشد. متقاضی به علت اخذ ویزای دانشجویی فرانسه، امکان 20 ساعت کار در هفته و کسب درآمد 500 الی 700 یورو را خواهد داشت. همچنین 40٪ هزینه مسکن دانشجو توسط دولت قابلیت پرداخت دارد.

2.    چرا برای مهاجرت دوره ی زبان فرانسه را انتخاب کنید؟

اگر مدرک زبان فرانسوی ندارید و قصد تحصیل و یا کار در کشورهای فرانسه و کانادا را دارید، بهترین پیشنهاد برای شما، خواندن زبان فرانسوی در مراکز زبان واقع در این کشور می‌باشد. این مراکز شامل مراکز دولتی و خصوصی هستند. دوره‌های زبان از سطح A1 (مبتدی) تا سطح C1 (پیشرفته) برنامه ریزی شده اند و پذیرش آنها سالانه به تعداد محدودی بین 2 الی 6 مرتبه به دانشجویان خارجی تخصیص داده می‌شود. معمولاً دوره‌های زبان 6 ماهه، یکساله و یا دو ساله می‌باشند.

3.    پس از اتمام دوره ی زبان فرانسه، چه باید کرد؟

اگر در طول دوره ی یکساله زبان در فرانسه، موفق به اخذ مدرک B2 بشوید، می‌توانید یکی از راه‌های زیر را پیش بگیرید: (در غیر این صورت می‌توانید ویزای خود را یکسال دیگر تمدید نمایید تا بتوانید مدرک B2 را اخذ کنید.)

 • ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی فرانسه (بدون نیاز به مراجعت به ایران برای تبدیل ویزا)
 • عقد قرارداد کاری با یک شرکت فرانسوی و دریافت ویزای کار (بدون نیاز به مراجعت به ایران برای تبدیل ویزا)
 • مهاجرت از فرانسه به کانادا و اقدام برای استان کبک (PEQ) از طریق سفارت کانادا در پاریس

همچنین به دلیل داشتن ویزای بلند مدت فرانسه، می‌توانید از سفارت سایر کشورها در پاریس نیز برای روش‌هایی گوناگون اقدام کنید. به عنوان مثال:

 • ادامه تحصیل در سایر دانشگاه‌های اروپا مانند آلمان (از طریق سفارت این کشورها در فرانسه)
 • اقدام جهت اخذ ویزای تحصیلی ایالات متحده آمریکا، استرالیا و… (از طریق سفارت این کشورها در فرانسه)

در نظر داشته باشید هم اکنون اخذ ویزا برای دانشجویان ایرانی که می خواهند به آمریکا مهاجرت کنند، از طریق سفارت‌های آمریکا در دبی و استانبول بسیار دشوار شده است. اما این اقدام از طریق سفارت آمریکا در پاریس آسان تر است و شانس پذیرش ویزا بالاتر می باشد.

4.    ویزای دوره ی زبان فرانسه، در کدام گروه از ویزاها قرار می گیرد؟

برخلاف دیگر کشورهای اروپایی که با اخذ پذیرش دوره زبان، تنها یک ویزای بلند مدت دریافت می‌کنید و به شما ویزای دانشجویی تعلق نمی‌گیرد، در این کشور برای تحصیل دوره ی زبان، به شما ویزای دانشجویی فرانسه داده می شود. این بدان معناست که شما حق و حقوق دانشجویی را خواهید داشت.


5.     دوره ی زبان فرانسه مناسب چه افرادی است؟

دوره‌های زبان فرانسوی در خاک این کشور، به افرادی پیشنهاد می‌شود که حداقل یکی از اهداف زیر را دنبال می‌کنند:

 • ادامه تحصیل در دانشگاه‌های دولتی اروپا با هزینه مناسب: در واقع تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان امکان پذیر نیست. اما شما می‌توانید پس از اخذ مدرک زبان در فرانسه و بدون مراجعت به ایران در دانشگاه‌های دولتی فرانسه و سایر کشورهای حوزه شنگن به تحصیل بپردازید و در همان کشورها ویزای خود را تبدیل کنید.
 • مهاجرت به اروپا با هزینه کم: هزینه دوره‌های زبان فرانسه در دانشگاه‌ها و آموزشگاه‌های دولتی (نه خصوصی) این کشور نسبتاً پایین است. (در ادامه به لیست هزینه‌ها اشاره می‌کنیم.)
 • مهاجرت به اروپا در فرصت کوتاه: در این روش معمولاً بین 2 الی 6 نوبت در سال، پذیرش دوره زبان به دانشجوها داده می‌شود و زمان نوبت دهی سفارت نیز زیر 3 ماه است.
 • مهاجرت به کانادا از طریق زبان فرانسه: مهاجرت از فرانسه به کانادا برای افرادی که مدرک زبان B2 فرانسه را در خاک این کشور اخذ می‌کنند بسیار ساده است.

اگر تنها به دنبال یادگیری زبان فرانسوی هستید و قصد ادامه تحصیل، کار و یا زندگی در اروپا یا کانادا را ندارید، بهتر است زبان فرانسوی را در آموزشگاه‌های خصوصی ایران شروع کنید و در مقاطع بالاتر و به منظور تکمیل سطح زبان خود به فرانسه بروید.

6.    دوره زبان فرانسه و مهاجرت به کانادا

همانطور که گفته شد، در صورت تمایل می‌توانید پس از پایان دوره ی زبان در فرانسه و اخذ مدرک B2، از طریق سفارت کانادا در پاریس، برای مهاجرت کاری و یا تحصیلی به کانادا اقدام کنید. همچنین از این طریق می‌توانید برای سایر برنامه‌های مهاجرتی کانادا از جمله برنامه PEQ در ایالت کبِک شرایط خود را آماده کنید، این برنامه برای مهاجرت کاری به استان کبک کانادا است.

7.    هزینه ی تحصیل در دوره ی زبان فرانسه

بدون شک هزینه ی تحصیل در کالج های دولتی ارزان تر از کالج های خصوصی است.

در جدول زیر مقایسه ی هزینه ی تحصیل در کالج های دولتی و خصوصی را آورده ایم:

مقایسه ی هزینه ی تحصیل در کالج های دولتی و خصوصی  فرانسه
شرایط کالج های دولتی کالج های خصوصی
سطوح قابل ارائه
A1 الی C1 A1 الی C1
شهریه 2 الی 6 هزار یورو (در طول سال)
(با توجه به کالج و شهر متغیر است)
4 الی 10 هزار یورو (در طول سال)
(با توجه به کالج و شهر متغیر است)
ظرفیت
هر دانشگاه یا آموزشگاه دولتی معمولاً ۱۵ نفر برای هر ترم به طور معمول ظرفیت خالی وجود دارد.
خوابگاه دارد (شامل هزینه می‌شود) دارد (شامل هزینه می‌شود)
ویژگی ها
ظرفیت محدود
 موفقیت بالا برای ویزا
ظرفیت بالا

8.    آشنایی با شرایط تحصیل در دوره ی زبان انگلیسی در فرانسه

تحصیل دوره ی زبان انگلیسی در فرانسه، شانس کمی برای اخذ ویزا دارد، بنابراین اگر میان انتخاب کالج زبان فرانسوی و انگلیسی مردد هستید، پیشنهاد ما به شما تحصیل در کالج زبان فرانسوی است.

شرایط سنی تحصیل در دوره ی زبان فرانسوی متفاوت است و به طور کلی می توان شرایط را به صورت زیر دسته بندی کرد:

شزط سنی برای تحصیل در فرانسه
متقاضیان زیر 22 سال متقاضیان تا 28 سال متقاضیان تا 36 سال
حداقل دیپلم نظام جدید یا پیش دانشگاهی
حداقل کارشناسی حداقل کارشناسی ارشد
معدل بالای 17 معدل بالای 15 معدل بالای 16
گواهی تمکن مالی معادل حداقل 8000 یورو
گواهی تمکن مالی معادل حداقل 9000 یورو گواهی تمکن مالی معادل حداقل 9000 یورو
آشنایی با زبان انگلیسی نیاز است. آشنایی با زبان انگلیسی نیاز است. آشنایی با زبان انگلیسی نیاز است.

شرایط سنی برای دوره های مختلف، به شرح زیر است:

 •  در صورتی که سن شما بالای مقادیر ذکر شده می باشد، داشتن رزومه کاری می تواند شانس دریافت ویزا را بالاتر ببرد.
 • ثبت نام دوره ی زبان در فرانسه برای متقاضیانی که دارای دیپلم فنی حرفه‌ای هستند، با ارائه مدرک کاردانی امکان پذیر است.
 • گواهی تمکن مالی می‌تواند به واحد ریال و در یکی از بانک‌های ایران باشد. نرخ آن بر اساس مبلغ آزاد یورو محاسبه می‌گردد. متقاضیان ویزاهای دانشجویی فرانسه نیاز به گردش مالی ندارند.
 • برای کالج زبان در کشور فرانسه، نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی نیست. اما باید بتوانید به یکی از این دو زبان به صورت نسبی تسلط داشته باشید. (برای افراد مبتدی، کلاس‌های آمادگی زبان برای سفارت پیشنهاد می‌شود).
 • تحصیل در فرانسه بدون مدرک زبان، در مقاطع دانشگاهی امکان پذیر نیست. در واقع نمی‌توانید برای تحصیل در فرانسه، بدون مدرک زبان و به صورت مستقیم اقدام کنید. لذا پیشنهاد می‌شود اول برای دوره ی زبان به فرانسه بروید و سپس در آن کشور پذیرش دانشگاهی اخذ نمایید.
 • شانس ویزا شدن پذیرش های مربوط به مراکز دولتی نسبت به مراکز خصوصی بالاتر است.

9.    هزینه ی تحصیل در دوره ی کالج زبان در فرانسه

هزینه ی یادگیری زبان فرانسه در مراکز دولتی، حدوداً ترمی 800 الی 1800 یورو است. دانشجویان می‌توانند شهریه خود را به صورت اقساطی نیز پرداخت نمایند، اما این امکان در شهرهای بزرگتر میسر نیست. مثلاً کالج زبان فرانسه در استراسبورگ، هزینه باید به صورت کامل پرداخت شود. با توجه به اینکه شما اجازه ی کار تا 20 ساعت در هفته را دارید، می توانید بخش اعظمی از هزینه های زندگی خود را پرداخت کنید.

سایر هزینه هایی که باید برای اخذ ویزای فرانسه در نظر بگیرید:

 • هزینه‌های ترجمه مدارک: حدودا 800 تا یک میلیون تومان
 • هزینه ی مصاحبه در سفارت فرانسه: حدودا 200 یورو
 • هزینه ی انگشت نگاری: حدودا 75 یورو

هزینه ی زندگی در فرانسه به شرح زیر است:

هزینه زندگی در فرانسه
(یورو)
عنوان برای یک نفر برای یک زوج برای خانواده سه نفره
خوابگاه
250 الی 400 _ _
اجاره خانه کوچک 300 الی 600 400 الی 600 400 الی 600
حمل و نقل (وسایل نقلیه عمومی)
40 80 80
خورد و خوراک 160 280 360
بیمه سالیانه
زیر ۲۸ سال سالانه ۲۶۰ €، بالای ۲۸ سال رایگان زیر ۲۸ سال سالانه ۵۲۰ €، بالای ۲۸ سال رایگان زیر ۲۸ سال سالانه ۲۶۰ €، بالای ۲۸ سال رایگان، فرزند رایگان
سایر هزینه‌ها (متفرقه) 80 130 180
جمع کل (تقریبی) 630 970 1030

این هزینه‌ها به صورت تقریبی می‌باشند و بر اساس هزینه‌های زندگی دانشجویی در فرانسه محاسبه گردیده است، این هزینه‌ها می‌توانند با توجه به شهر و سبک زندگی کمتر یا بیشتر گردند.

10.    بیمه ی دانشجویی برای تحصیل در فرانسه

شما با تحصیل دوره زبان فرانسوی، ویزای دانشجویی فرانسه را دریافت می‌کنید. به همین دلیل شامل خدمات بیمه دانشجویی فرانسه می‌شوید. بیمه دانشجویی در فرانسه، تمامی هزینه‌های درمانی دانشجویان را پوشش می‌دهد. این بیمه برای افراد بالای 28 سال رایگان بوده و برای افراد زیر 27 سال، سالانه 260 یورو می‌باشد.

11.    آخرین سخن برای تحصیل در فرانسه

 • ظرفیت محدود مراکز دولتی.
 • هزینه ی یادگیری زبان فرانسه در مراکز خصوصی، نسبتاً بالا است.
 • مدت زمان اخذ ویزای دوره ی زبان فرانسه، از شروع آن (اخذ پذیرش) تا انتهای آن (دریافت ویزا) بین 3 الی 6 ماه به طول می انجامد.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ده دانشگاه برتر فرانسه
ده دانشگاه برتر فرانسه

در این مقاله شما را با ده دانشگاه برتر برای تحصیل در کشور فرانسه آشنا می کنیم. این رتبه بندی براساس سایت QS است. ...

بیشتر بخوانید
محل اقامت در فرانسه
محل اقامت در فرانسه

گزینه‌های گوناگونی برای سکونت در فرانسه وجود دارد. ایده‌ی درست، بررسی چند تا از این گزینه‌ها، قبل از تصمیم‌گیری نهایی است. وقتی این کار انجام شد، می‌توانید مکانی را پیدا کنید که با بودجه‌ی شما سازگار است و تمام نیازها و خواسته‌های‌تان را برآورده می‌کند. دا ...

بیشتر بخوانید
هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه
هزینه ی تحصیل در کالج های فرانسه

هزینه‌های تحصیل در فرانسه، به شکل قابل‌توجهی، کمتر از کشورهای دیگر است ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: