مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
دانشگاه گوتینگن آلمان

دانشگاه گوتینگن آلمان

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط دانشگاه های کشور آلمان هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ایی دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ایی را پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ایی برای سهم دانشجویی و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. اگر شما دانشجوی اروپایی نیستید و می خواهید در کشور آلمان تحصیل کنید، باید برای اخذ ویزا تحصیلی درخواست نمایید، مگر اینکه در برنامه تابستانه آموزش زبان شرکت کنید، که برای این برنامه لازم است که برای ویزای تحصیلی اقدام کنید، که این امکان را به شما می دهد که در کشور آلمان بیش از 90 روز اقامت داشته باشید و اجازه زندگی و سفر در کشور آلمان برای شما صادر می شود. اجازه اقامت این امکان را برای شما فراهم می آورد که بدون ویزا به کشورهای حوزه ی شینگن مسافرت کنید. پیشنهاد ما این است که بلافاصله بعد از دریافت نامه ی پذیرش از دانشگاه، برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام کنید.برای اجازه اقامت، تمام مدارک شما به دفتر مهاجرتی که دانشگاه شما در آن جا قرار دارد ارسال می شود و بعد از گذارندن مراحل اداری اجازه اقامت شما صادر می گردد.

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، آلمان کشور خیلی گرانی نیست. هزینه‌ی غذا، مسکن، پوشاک و فعالیت‌های فرهنگی، کمی بالاتر از هزینه‌ی متوسط اتحادیه‌ی اروپاست. به طور متوسط، دانشجویان در آلمان حدود 850 یورو هر ماه برای هزینه‌های زندگی خود خرج می‌کنند. بالاترین هزینه مربوط به اجاره‌‌خانه است.

در طول اقامت خود در آلمان، شما باید انتظار پرداخت هزینه‌های زیر را داشته باشید:

 • شهریه‌ی ترم تحصیلی
 • هزینه‌های زندگی (اجاره‌‌ خانه، غذا، پوشاک، کتاب‌ها، تلفن و...)
 • بیمه‌ی سلامت

هزینه‌های احتمالی آموزش

مطابق با آمار، دانشجویان در آلمان به طور متوسط حدود 850 یورو در ماه برای هزینه‌های زندگی خود پرداخت می‌کنند. قیمت‌ها به شکل قابل ‌توجهی بین شهرهای بزرگ آلمان متفاوت است. مثلاً برای زندگی و تحصیل در مونیخ، شما به پول بیشتری در مقایسه با لایپزیگ نیاز دارید. به‌ عنوان یک قانون کلی، در شهرهای کوچک، شما می‌توانید با پول کمتری زندگی کنید تا شهرهای بزرگ. مقدار پولی که نیاز دارید، مشخصاً به میزان صرفه‌ جو بودن شما بستگی دارد. در رتبه بندی Times Higher Education دانشگاه گوتینگن در سال 2021 رتبه ی 130 را به خود اختصاص داده است، این دانشگاه در سال 1737 میلادی تاسیس شده است و در حال حاضر میزبان 26،000 دانشجو است که از این تعداد 11درصد از آنها، دانشجویان بین المللی هستند. عناوین زیر را در این مقاله مطالعه می کنید:

فهرست دانشکده های دانشگاه گوتینگن آلمان


مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه گوتینگن آلمان


بورسیه های تحصیلی دانشگاه گوتینگن آلمان


نکات مهم تحصیل در دانشگاه گوتینگن آلمان


تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه


تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل


فهرست دانشکده های دانشگاه گوتینگن آلمان

در دانشگاه گوتینگن آلمان، 13 دانشکده وجود دارد، که رشته های مختلفی را برای تحصیل ارائه می دهند، در این دانشگاه 80 برنامه ی تحصیلی ارائه می شود، دانشکده های این دانشگاه عبارتند از:

 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده علوم کشاورزی
 • دانشکده زیست شناسی و روانشناسی
 • دانشکده شیمی
 • دانشکده علوم جنگل و اکولوژی جنگل
 • دانشکده علوم و جغرافیا
 • دانشکده علوم ریاضی و کامپیوتر
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده علوم اقتصادی
 • دانشکده علوم انسانی و الهیات
آیتم شرح
شعار For the good of all
نوع دانشگاه عمومی
سال تاسیس 1734
رئیس دانشگاه پروفسور اولریک بایسیگل
تعداد دانشجویان 25.377
محل اقامت گوتینگن، ایالت نیدرزاکسن


مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه گوتینگن آلمان

دانشگاه گوتینگن آلمان برای پذیرش تحصیلی دانشجویان متقاضی شرایط و ضوابط خاص خود را دارد. مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از هر رشته تا حدی متفاوت است، اما مدارک مشترک که لازم است آپلود شود عبارتند از: 

 • ارائه مدرک لیسانس فرد متقاضی جهت پذیرش در مقطع کارشناسی ارشد
 • ارائه مدرک دیپلم 12 ساله فرد متقاضی جهت پذیرش در مقطع کارشناسی 
 • مدارک تحصیلی لازم است ترجمه شوند و تاییدیه سفارت بگیرند.
 • ارائه رزومه تحصیلی و کاری (CV)
 • اثبات دارا بودن دانش کافی در زبان انگلیسی با ارائه مدرک زبان انگلیسی یا آلمانی 
 • تکمیل فرم پذیرش
 • انگیزه نامه


دانشجویان توجه داشته باشند که برخی رشته ها در این دانشگاه ارائه می گردد که دارای شرایط خاص و متفاوتی است و برای پذیرش تحصیلی در این رشته ها بایستی مدارک دیگری نیز ارائه گردد. نام این رشته ها به شرح زیر می باشد:

 • شیمی و رشته های مشابه
 • میکروبیولوژی
 • بیوتکنولوژی

بورسیه های تحصیلی دانشگاه گوتینگن آلمان

در بیشتر دانشگاه های دنیا، بورسیه های تحصیلی برای کمک به دانشجویان در پرداخت شهریه و هزینه های زندگی در نظر گرفته شده است، باتوجه به اینکه تحصیل در آلمان رایگان است، دانشگاه گوتینگن آلمان برای کمک به تامین هزینه های زندگی دانشجویان بورسیه های مختلفی را در نظر گرفته است. بورسیه ها و کمک هزینه هایی که از سوی این دانشگاه به دانشجویان ارائه می گردد، می تواند تحصیل رایگان در انگلستان را برای آنان به ارمغان آورد. ناگفته نماند که بورسیه های تحصیلی که به دانشجویان اعطا می گردد، برای مقاطع تحصیلی لیسانس و فوق لیسانس به صورت ویژه و خاص می باشد. در زیر به انواع بورسیه های تحصیلی این دانشگاه اشاره می نماییم:

بورس تحصیلی آکادمیک آلمان (DAAD)

این نوع بورسیه تحصیلی کلیه برنامه های ارائه شده از سوی DAAD را شامل می گردد. همچنین شامل برنامه های مربوط به سازمان های حمایت از دانشجویان بین المللی و دانشجویانی که در زمینه های پژوهشی و تحقیقاتی قصد تحصیل در این دانشگاه دارند نیز می شود.

بورس‌ تحصیلی نیدرزاکسن (Lower Saxony) آلمان

شرایط بورس تحصیلی نیدرزاکسن برای دانشجویان بدین صورت است که دانشگاه گوتینگن Gottingen آلمان در سال تحصیلی 2017 الی 2016 میلادی (ترم زمستانه)، مبلغی تقریبا معادل 500 € را برای دانشجویان خارجی که تمکن مالی ضعیفی داشتند، در نظر گرفت. تمدید این نوع بورسیه نیز در شرایطی انجام می گیرد که فرد دانشجو، شرایط استفاده از این بورسیه را دارا باشد.

ددلاین دانشگاه گوتینگن آلمان نیز مشخص است و دانشجویان باید مدارک خود را قبل از ددلاین برای دانشگاه ارسال نمایند. مدت زمان تحصیل در هر سال به صورت ترمی بوده و در دو بخش تابستانه و زمستانه ارائه می گردد. دانشجویان متقاضی تحصیل در ترم تابستانه بایستی بین تاریخ 1 آوریل تا 30 سپتامبر درخواست پذیرش خود را ارائه نمایند، همچنین دانشجویان متقاضی تحصیلی در ترم زمستانه نیز بایستی درخواست خود را در بازه زمانی 1 اکتبر تا 31 مارس به دانشگاه ارائه نمایند. 

نکات مهم تحصیل در دانشگاه گوتینگن آلمان

در بررسی شرایط تحصیلی در دانشگاه گوتینگن آلمان، لازم نکاتی را در این خصوص بدانید تا با شرایط تحصیلی و نحوه پذیرش تحصیلی در این دانشگاه آشنا شوید تا مدارک خود را به صورت کامل ارائه دهید. از مهم ترین نکته ای که در این خصوص وجود دارد، دانش زبان و ارائه گواهینامه زبان است. همان طور که در بخش های قبلی اشاره گردید، زبان تحصیلی اکثر دوره‌ها در این دانشگاه، زبان آلمانی می‌ باشد، بنابراین الزامی است که دانشجویان مدرک زبان آلمانی سطح A1 را در دست داشته باشند.

همچنین دانشجویان جهت ورود به دانشگاه گوتینگن آلمان و تحصیل در انگلستان در رشته های پزشکی و دندانپزشکی، بایستی گواهی DSH II را اخذ نموده باشند. درغیر این صورت موفق به اخذ پذیرش تحصیلی نمی‌ شوند. این را نیز به یاد داشته باشید که گواهینامه‌ های زبان که به دانشگاه ارائه می‌ گردد بایستی به سه زبان انگلسیی، فرانسه و آلمانی ترجمه شده باشند. توصیه می‌ گردد.

تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آن ها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آن ها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود ۲ تا ۳ ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آن ها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از اخذ ویزای تحصیلی آلمان دانشجویان بایستی ازدواج نموده باشند.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند.بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان یا هر رشته دیگری یک اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در آلمان نیز با توجه به اینکه جمعیت آلمان رو به پیری است، بازار کار بسیار خوبی دارند.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

آلمان در یک نگاه
آلمان در یک نگاه

به عنوان یک عضو از سازمان ملل، کشور آلمان متعهد شده است که از صلح جهانی حراست کند، برقوانین بین المللی پایبند باشد، از حقوق انسان ها در سراسر جهان محافطت کند و با تمام کشورها طبق قوانین سازمان ملل،همکاری داشته باشد. ...

بیشتر بخوانید
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

بیشتر بخوانید
هشت قدم تا تحصیل در آلمان
هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: