مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
درآمد کار سیاه freelance در ایتالیا

درآمد کار سیاه freelance در ایتالیا

برای بررسی وضعیت مهاجرت کاری به کشور ایتالیا در سال 2021، لازم است اصولا وضعیت کاری در آن کشور را بررسی نماییم. ایتالیا را می توان کشوری توسعه یافته و صنعتی دانست. این کشور در صنایعی مانند صنایع غذایی، خودرو سازی، مد و پوشاک، نفتی و پتروشیمی، گردشگری و… جزو کشورهای پیشرو و تراز اول دنیا می باشد. با این حال وضعیت آن به وضوح با کشوری مانند آلمان متفاوت است و در حال حاضر، ظرفیت پایینتری به منظور جذب نیروی کار خارجی دارد. ایتالیا بیش از 60 میلیون نفر جمعیت دارد و مردم آن با وجود چهره های سرشناسی در علم، صنعت، هنر، ادبیات و تقریبا تمامی زمینه ها، عموما مردمانی خلاق و مبتکر شناخته می شوند.

ایتالیا به لحاظ شرایط کاری جایگاه خوبی ندارد؛ به خاطر همین افراد معمولا ترجیح می دهند در شهرهای رم و میلان اقامت داشته باشند که نسبتا موقعیت های شغلی بیشتری دارند. به طور کلی در سال 2021 نرخ بیکاری در ایتالیا 9.7% است؛ اما شرایط کاری شهرهای جنوبی ایتالیا اصلا جالب نیست و نرخ بیکاری آن ها به بالای 28% هم می رسد. به خاطر همین بسیاری از جوانان ایتالیایی به کشورهای دیگری مثل سوئیس، آلمان، اتریش و غیره مهاجرت می کنند تا بتوانند شغل خوبی پیدا کنند.

البته در ایتالیا کسانی که سابقه تحصیل در دانشگاه های برتر را داشته باشند و علاوه بر زبان ایتالیایی و انگلیسی، حداقل به 1 زبان دیگر هم مسلط باشند، هم موقعیت های شغلی بیشتری پیش روی خود دارند هم سطح درآمد بالاتری اخذ می نمایند. لازم به ذکر است علاوه بر سطح تحصیلات، سابقه کار، نوع شغل و مهارت های فرد، جنسیت افراد نیز در میزان حقوق دریافتی در ایتالیا تاثیرگذار است. به عبارت دقیق تر در ایتالیا متاسفانه زنان به طور میانگین 6% کم تر از مردان حقوق می گیرند. یعنی در حالی که متوسط درآمد ماهانه زنان 3540€ (یورو) در ماه است، مردان 3740€ (یورو) حقوق می گیرند.

شرایط کار سیاه freelancer در ایتالیا

در سال 2021 برای انجام کار فریلانسری در ایتالیا، شما به عنوان فریلانسر نیازمند اخذ Nulla Osta (مجوز رسمی) جهت انجام فعالیت کارآفرینی در کشور ایتالیا می باشید. Nulla Osta دارای اعتبار تنها 3 ماهه می باشد. متقاضیان کار فریلانسری در ایتالیا می توانند برای درخواست مجوز Nulla Osta از طریق دادگاه محلی ایتالیا اقدام نمایند و در صورت تایید توسط دادگاه مذکور، شما می توانید شرکت خودتان را برای شروع کار فریلانسری در ایتالیا راه اندازی نمائید. شرط انجام این کار نیز ثبت شرکت از طریق اداره ثبت شرکت ایتالیا (Registo delle Impresse) می باشد.

علاوه بر این، از شرایط دیگر کار سیاه فریلانسری در کشور ایتالیا می توان به ثبت در خانه شرکت ها (Registro delle Ditte) و ثبت نام در اداره مالیات ایتالیا (Registro delle Imposte) اشاره کرد. در هر مرحله از ثبت نام و اخذ مجوز کار فریلانسری در ایتالیا شما ملزم به تحویل مدارکی شامل پاسپورت معتبر، مدارک شناسایی، مدارک ثبت شرکت، مدرک اثبات تمکن مالی جهت اقامت در ایتالیا می باشید. مسلما کار به عنوان فریلانسر در ایتالیا آسان تر بوده و ارزان تر از تشکیل شرکت با سهامی مشترک یا شرکت با مسئولیت محدود می باشد. اما به عنوان فریلانسر، شما به هنگام ثبت شرکت همچنین نیازمند شماره مالیاتی و VAT ID می باشید.

اخذ ویزا و درآمد کار سیاه freelance در ایتالیا

اگر چنانچه شما شهروند غیر اروپایی هستید، زمانی که فعالیت از ادارات ذیربط تاییدیه دریافت کند، شما می توانید با مراجعه به سفارت یا کنسولگری ایتالیا درخواست ویزا دهید. مدت اعتبار ویزای کار فریلانسرها در ایتالیا 6 ماهه است. این مدت اعتبار دقیقا از زمان صدور مجوز کار شروع می شود. متقاضیان کار فریلانسری توجه داشته باشند که اخذ مجوز کار یا همان Nulla Osta برای درخواست ویزای ورود به ایتالیا الزامی است.

شرایط اخذ ویزا برای فریلانسرها نیز به ملیت متقاضیان بستگی دارد و اینکه شرایط کار فریلانس شما چگونه است، آیا شرایط کاری شما مستلزم اخذ ویزای اقامت بلند مدت است یا مشمول ویزای ملی می شود. اما در مجموع، متقاضیان گرامی باید مدارک زیر را برای اخذ ویزای کاری ایتالیا آماده و تحویل سفارت ایتالیا دهند:

 • Nulla Osta (مجوز رسمی)؛
 • پاسپورت معتبر با مدت اعتبار بیش از 3 ماه پس از پایان اعتبار اقامتی متقاضی؛
 • فرم درخواست تکمیل شده و به امضا رسیده در جلوی آفیسر سفارت؛
 • چند قطعه عکس پاسپورتی جدید؛
 • مدرک سکونتی شامل سند خانه یا اجاره نامه؛
 • مدرک اثبات تمکن مالی جهت اقامت و زندگی در ایتالیا؛
 • مدرک نشان دهنده درآمد بالاتر از حداقل دستمرد سالانه ایتالیا؛
کار سیاه freelancer برای دانشجویان در ایتالیا

به لحاظ قانونی، دانشجویان در ایتالیا با ویزای اقامت ایتالیا (permesso di soggiorno) که بر مبنای ویزای دانشجویی ایتالیا صادر می شود مجاز به انجام کار تا 20 ساعت در هفته می باشند. دانشجویان خارجی از این راه می توانند بخشی از هزینه زندگی خود را درآورند. بنابراین، دانشجویان دارای ویزای اقامت ایتالیا می توانند بدون نیاز به دیگر تشریفات اداری و قوانین مهاجرتی در کشور ایتالیا کار سیاه freelancer انجام دهند. اما این کار تا زمانی قانونی است که شما 20 ساعت در هفته کار کنید و بیش از این مدت به عنوان کار سیاه freelancer غیرقانونی تلقی شده و دانشجویان خاطی با اعمال قانونی مواجه خواهند شد.

چرا که تعریف کار سیاه freelancer در ایتالیا، انجام کار بدون مجوز قانونی و بر خلاف شرایط کار تعیین شده در این کشور می باشد. بنابراین، دانشجویانی که بیش از ساعت تعیین شده در ایتالیا کار بکنند کارشان جزو کارهای سیاه محسوب شده و در ادامه مشمول پرداخت مالیات می گردند. پس می توان گفت که قبل از اقدام برای انجام کار سیاه freelancer در ایتالیا، دانشجویان متقاضی باید به ملاحظات قانونی آن توجه نمایند.

درآمد کار سیاه freelance برای شاغلین آزاد در ایتالیا

مشاغل فریلانس خاص شامل مترجمان، عکاسان، مشاورین مالیالتی و دبیران و مربیان خصوصی در ایتالیا فراوان است و متقاضیان خارجی بسیاری در آرزوی مهاجرت به ایتالیا از طریق کار سیاه freelancer در ایتالیا می باشند. از آنجایی که جذب حضوری مشتریان زمان بیشتری می خواهد، پس فریلانسرها در هر حوزه کاری که مشغول به کار هستند می توانند به صورت آنلاین کار خود را پیش ببرند. این روش بهترین و مقرون به صرفه ترین شیوه برای انجام کار فریلانسری مخصوصا در شهرهای کوچک و به دور از شهرهای بزرگ می باشد.

اما به هنگام تصمیم گیری برای زندگی و انجام کار فریلانسر، توجه به این نکته مهم است که شهرهای شمالی ایتالیا معمولا جزو مناطق ثروتمند نشین و صنعتی ایتالیا است، در حالی که بخش های جنوبی این کشور کمی ساده تر و تمرکز اصلی جمعیت هنوز هم بر روی زراعت و کشاورزی است. شایان ذکر است که اگر شما آنلاین کار نمی کنید و علاقه مند کار حضوری با مشتریان هستید، شهرهای بزرگ مثل روم و میلان مشتریان بیشتری را برای کار شما به ارمغان می آورند.

کار دانشجویی در کشور ایتالیا

یکی از مسائلی که برای بسیاری از افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، وضعیت کار دانشجویان در ایتالیا است. از آنجا که تغییراتی در نسبت ارزش ریال به یورو بوجود آمده است، بسیاری از دانشجویان ایرانی که در کشورهای اروپایی مشغول به تحصیل هستند، به ناچار باید در آن کشور مشغول به کار شوند. دانشجویان ایرانی در ایتالیا نیز این توانایی را خواهند داشت که به صورت قانونی و به مدت 20 ساعت در طول یک هفته کار کنند. در این صورت افراد قادر خواهند بود تا هزینه های ماهیانه زندگی خود در کشور ایتالیا را تامین کنند. کار ضمن تحصیل در ایتالیا نیاز به اخذ مجوز خواهد داشت.

وضعیت درآمد کار سیاه freelance در ایتالیا

بازار کار ایتالیا هم اکنون نیاز فوری به فریلانسرها در این کشور دارد و به همین دلیل فریلانسرها در ایتالیا از حقوق و مزایای خوبی برخوردار هستند. اما شرایط کار فریلانسرها در کشور ایتالیا به گونه ای است که آنها در حدود 36 ساعت در هفته کار می کنند و درآمد کار سیاه freelancer در ایتالیا در حدود 21$ (دلار آمریکا) در هر ساعت است که این بالاتر از متوسط درآمدها در اغلب مشاغل ملی ایتالیا می باشد. اما فهرست مشاغل فریلانسری مورد نیاز بازار کار ایتالیا در سال 2021 به شرح ذیل است:

 • مترجم و مفسر؛
 • نویسنده و ویرایشگر؛
 • مدیر فروش؛
 • بازاریاب؛
 • وب مستر و IT؛
 • مربی یا دبیر خصوصی؛
این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ده دلیل برای تحصیل در ایتالیا
ده دلیل برای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا یک مقصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان خارجی است، نه‌فقط بدلیل فضای چند فرهنگی موجود در آن، بلکه به این دلیل که این کشور دارای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی فوق‌العاده‌ای است. ...

بیشتر بخوانید
تحصیل دانشجویان ایرانی در ایتالیا
تحصیل دانشجویان ایرانی در ایتالیا

اگر دانشجویی اهل ایران هستید، برای تحصیل در ایتالیا، به ویزای ملی سطح D نیاز دارید. این ویزا برای دانشجویانی همچون شماست که می‌خواهند تحصیلات خود را در ایتالیا انجام دهند. اگر قصد تحصیل در ایتالیا دارید، باید اطلاعات لازم را درباره‌ی چگونگی کسب ویزای ملی س ...

بیشتر بخوانید
تحصیل پزشکی در ایتالیا
تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل ارزان پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: