مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
کار در ایتالیا

کار در ایتالیا

روش های مختلفی وجود دارد که شهروندان خارجی می توانند به ایتالیا مهاجرت کنند. آنها می توانند برای مجوز اقامت درخواست کنند، یک تجارت راه اندازی کنند که به وسیله آن می توانند به ایتالیا نقل مکان کنند و یا درخواست مجوز اشتغال کنند. گزینه آخر مخصوص اتباع خارجی خارج از اتحادیه اروپا است، زیرا شهروندان کشورهای عضو اتحادیه اروپا برای نقل مکان به ایتالیا نیازی به دریافت مجوز کار ندارند. آنها فقط باید در اداره پلیس شهری که به آنجا نقل مکان می کنند ثبت نام کنند.

شرایط اقتصادی کشور ایتالیا در سال 2021

ایتالیا یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپاست اما از نظر اقتصادی با کشورهای عضو این اتحادیه تفاوت هایی دارد. اگرچه شمال ایتالیا یک قطب صنعتی بزرگ به شمار میرود، اما نرخ بیکاری در جنوب این کشور بسیار زیاد است و در ژانویه 2021 مطابق آمارها نرخ بیکاری 11% گزارش شده است. ممکن است با توجه به حرفه ای که افراد در آن به دنبال یافتن شغل مناسب هستند اوضاع متفاوت باشد. با این حال هنوز تعداد بسیار زیادی ایتالیایی وجود دارد که مهارت های زبان انگلیسی آنها پایین تر از حد قابل قبول است و به همین دلیل است که دانستن زبان انگلیسی همیشه یک مزیت در این کشور است.

جهت اقدام یا سفر به یک کشور خارجی نظیر ایتالیا باید پارامترهایی در نظر گرفته شود. این که در کجا و به چه مدت قصد اقامت دارید اولین مرحله از این روند است. برخلاف کشورهای پیشرفته اروپایی، کار در ایتالیا برای مشاغل رده پایین برای شهروندان خارجی بسیار دشوار است اما افرادی که دارای تخصص های خاص باشند و زبان ایتالیایی را به خوبی صحبت کنند می توانند به راحتی شغل مورد نظر خود را به دست بیاورند. لازم به ذکر است اگر چه کم بودن فرصت های شغلی از معایب ایتالیا است اما زندگی در این کشور در سال 2021 همواره از 79% سایر کشورهای اروپای غربی ارزان تر است. در واقع مطابق آمارهای اخیر هزینه ماهیانه زندگی تک نفره در ایتالیا در سال 2021 به طور متوسط 1670€ (یورو) گزارش شده است.

ویزای کار در ایتالیا

ایتالیا از آنجایی که عضو اتحادیه اروپا است، از قانون اروپا پیروی می کند و اگر متقاضی با یک کارفرما در این کشور قراردادی را منعقد نماید باید مراحلی را برای اخذ ویزای کاری طی نماید که در این مقاله بررسی خواهد شد. بازار کار ایتالیا به دو دسته شمال ایتالیا و جنوب یتالیا تقسیم می شود. در شمال ایتالیا متقاضیان باید در کارهای صنعتی و مهارتی در جستجوی کار باشند. لازم به ذکر است که در این ناحیه شرکت های خصوصی بیشتری مشغول به فعالیت هستند. این در حالی است که در قسمت جنوبی ایتالیا در بخش کشارزی می توان فعالیت نمود.

شرایط اخذ ویزای کار در ایتالیا نیز مشابه سایر کشورهای اروپایی است که در آن هر فرد متقاضی، پیش از در خواست ویزا باید یک قرارداد کاری به امضا برساند. حقیقت امر آن است که دستیابی به چنین شرایطی خارج از خاک ایتالیا بسیار دشوار و تا حدودی غیرممکن است. با این وجود اگر فردی بتواند از طریق یکی از روش های مهاجرت به ایتالیا به این کشور وارد شود، قادر خواهد بود تا با یافتن یک شغل، قرارداد کاری خود را امضا کرده و برای دریافت ویزا اقدام کند.
مدارک مورد نیاز ویزای کار در ایتالیا

چنانچه اشاره شد، اولین مدرک مورد نیاز برای دریافت ویزای کاری ایتالیا، امضای قرارداد کاری یا در اختیار داشتن یک پیشنهاد کاری قدرتمند است. در هر یک از اسناد نام برده باید شرایط کار، مسئولیت، حقوق، مدت قرارداد، شرایط بیمه و شرایط اسکان فرد در ایتالیا مشخص شده باشد. همچنین کارفرما باید مشخص کرده باشد که مجوز کار متقاضی را تحت شرایط خاص از اداره کار کشور ایتالیا دریافت کرده است.

مدارک مورد نظر که باید ارائه گردد، شامل:

 • گذرنامه معتبر؛
 • قرارداد اقامت در کشور ایتالیا، که باید به امضا برسد؛
 • تمکن مالی به اندازه خرید بلیت بازگشت به کشور خود؛
 • مدارک آخرین دوره تحصیلی؛
 • رزومه کاری فرد؛
 • گواهی شناسایی ملی؛
 • عکس پرسنلی جدید؛
 • اجازه کار دریافت شده؛
 • آدرس محل سکونت اولیه؛
 • بیمه درمانی موقت؛
 • کلیه مدارکی که توسط کارفرما به متقاضی تحویل داده می شود؛

زمانی که کارفرمای شما این مدارک را به واحد محلی مهاجرت ارسال کرده است مقامات ایتالیایی آنها را قبل از صدور مجوز کار بررسی می کنند. بسته به نوع کاری که در حال برنامه ریزی برای انجام آن هستید ممکن است برای شما کارت آبی اتحادیه اروپا صادر شود. این کارت همانند کارت سبز ایالات متحده به شما حق کار در اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا را می دهد (به استثنای دانمارک، ایرلند و انگلستان).


رمز دریافت اجازه ورود به ایتالیا به عنوان نیروی کار، دریافت ویزای کاری است و شهروندان غیراروپایی باید ویزای کاری اخذ نمایند. وضعیت اشتغال در ایتالیا چندان مناسب نیست و با توجه به اینکه شهروندان غیراروپایی شانس سوم دریافت شغل هستند، صادقانه باید گفت که دریافت این ویزا امری بسیار دشوار و زمان بر است. اخذ شغل یک پروسه زمان بر است و کارفرما برای استخدام شهروند خارجی باید زمان زیادی صرف کند. کارفرما باید ثابت کند که نیروی کار خارجی تنها فردی است که میتواند این شغل را در اختیار داشته باشد. این پروسه حداقل 6 ماه زمان نیاز خواهد داشت و به همین دلیل امری دشوار شناخته می شود. در صورتی که فردی دعوتنامه کاری دریافت کند، شانس بسیار بالایی برای دریافت ویزای کاری ایتالیا خواهد داشت.

افرادی که توانایی کار در ایتالیا و در مشاغل زیر را داشته باشند، شانش بهتری برای دریافت ویزا خواهند داشت:

 • صنعت توریسم؛
 • مترجمین زبان های مختلف؛
 • معلمین زبان های انگلیسی و آلمان؛
 • متخصصین IT؛
 • پرستاران افراد سالمند؛
 • پرستاران کودکان؛
 • متخصصین صنعت مد و نساجی؛

انتخاب به عنوان پرستار کودک نیاز به ارائه گواهی سلامت روان و عدم سوء پیشنه خواهد داشت. ضمنا باید اشاره داشت که تسلط به زبان ایتالیایی از واجب ترین شرایط یافتن کار در این کشور است.

مهاجرت کاری به کشور ایتالیا

دوره های کارآموزی در ایتالیا به دانشجویان فرصتی را می دهد که در محیط کار حضور داشته باشند و بتوانند با بسیاری از کارفرماها در ارتباط باشند. همچین در طول این دوره ها می توان دانش زبان خود را افزایش داد و بدین وسیله می توان راحت تر با کارفرماها آشنا شد. این دوره ها می تواند مهارت را افزایش دهد. این دوره ها را در جدول زیر قید شده است.

دوره های کارآموزی در ایتالیا شرح
AIESEC UK
سازمانی است که دوره کارآموزی را برای فارغ التحصیلان جدید که قصد افزایش مهارت خود را دارند، ارائه می دهد
GOABROAD .COM
 موتور جستجوی آنلاین برای کارآموزی جهانی و متقاضیان
IAESTE
دوره های کارآموزی برای دانشجویان علوم، مهندسی، فن آوری و هنرهای کاربردی را می توان در اینجا یافت

شرایط دریافت کارت آبی در ایتالیا

برای واجد شرایط بودن دریافت کارت آبی برای اتباع خارج از اتحادیه اروپا، فرد باید در کار خود ماهر باشد به این معنی که در آن تخصص مدرک لیسانس خود را دریافت کرده یا 5 سال تجربه کار حرفه ای داشته باشد. ضمنا باید از یک کارفرما پیشنهاد شغلی دریافت کند. برای دریافت پیشنهاد شغلی از کارفرمای ایتالیایی قواعد این کشور نیز مانند غالب کشورهای اروپایی است به نحوی که کارفرمای ایتالیایی ابتدا باید شغل مورد نظر را برای مدت خاصی (3 ماه) در کشورش آگهی کند در صورتی که متقاضی این شغل پیدا نشد برای بار دوم برای مدت 3 ماه در اتحادیه اروپا نیز آگهی کند و اگر از شهروندان اروپایی نیز شخصی متقاضی این شغل نبود در آن صورت می تواند آن را به فردی خارج از اتحادیه اروپا پیشنهاد دهد.

بعید است شغلی وجود داشته باشد که در کل اروپا برای آن تقاضایی وجود نداشته باشد. لذا بهتر است دوستانی که قصد کار در این کشور را دارند ابتدا برای تحصیل در ایتالیا اقدام کنند زیرا این کشور به افرادی که تحصیل کرده ایتالیا هستند تا مدتی پس از اتمام تحصیل مجوز اقامت صادر می کند تا شغل مورد نظر خود را بیابند.
میزان درآمد نیروی کار در ایتالیا

یکی از مسائلی که همواره مورد توجه متقاضیان مهاجرت کاری قرار دارد، میزان درآمد در آن کشور است. البته فراتر از میزان درآمد در کشور ایتالیا، هزینه های زندگی در این کشور است که می تواند در آینده فرد موثر باشد. در این بخش از مقاله بررسی خواهیم کرد که آیا درآمد حاصل از کار در ایتالیا با هزینه های زندگی در ایتالیا همخوانی خواهد داشت یا خیر.

جدول زیر اطلاعاتی در رابطه با میزان درآمد در کشور ایتالیا در اختیار شما قرار خواهد داد.

عنوان ارزش به یورو
میانگین درآمد 2017 3386
میانگین درآمد 2018 3511
میانگین درآمد 2019 3609
میانگین درآمد 2020 3678
میانگین درآمد 2021 3740
درآمد کار ساعتی 21
اختلاف درآمد 16286

آمار ارائه شده در جدول فوق نشان دهنده اطلاعات کلی در کشور ایتالیا است اما می توان اطلاعات مربوط به شهرهای مختلف ایتالیا را نیز به تفکیک مورد بررسی قرار داد. در این صورت می توان متوجه شد که تعادل میان هزینه های زندگی یک خانواده 4 نفره و درآمد در شهرهای مختلف چه شرایطی را دارند.

شهر میزان درآمد فردی به یورو هزینه زندگی دو نفر به یورو
بلونیا 3850 2640
میلان 4220 2886
ناپولی 4150 2300
رم 4300 2700
تورین 4080 2800

قوانین کار در ایتالیا

یکی دیگر نکات مهم در رابطه با کار در ایتالیا، قوانین کاری در این کشور است. باید اشاره داشت که قوانین کاری در کشور ایتالیا، با سخت گیری کمتری نسبت به کشورهای شمال اروپا اجرا می شود و در برخی از موارد امکان سرپیچی از قوانین نیز وجود دارد. همانند سایر کشورهای اروپایی، هر شهروند ایتالیایی در طول یک هفته 40 ساعت و در طول یک روز 8 ساعت کار کند. از طرفی امکان امضای قرارداد کار ساعتی نیز در این کشور وجود دارد. این قرار داد بیشتر برای دانشجویان امضا می شود چراکه آن ها در طول هفته تنها 20 ساعت اجازه کار را خواهند داشت. هرگونه سرپیچی از قوانین کاری در کشور ایتالیا برای دانشجویان 1000€ (یورو) جریمه دربر خواهد داشت و اجازه کار آن ها باطل خواهد شد.

بهترین مشاغل دانشجویی با درآمد بالا در ایتالیا

اگرچه هزینه های تحصیل در ایتالیا نسبت به بسیاری از کشورهای مطرح اروپایی دیگر کمتر است، اما باید به این نکته نیز اشاره داشت که دانشجویان برای تامین هزینه های زندگی خود در کشور ایتالیا ناچار به کار ضمن تحصیل در این کشور می شوند. بر اساس قوانین کشور ایتالیا، هر فرد دانشجو می تواند با کار در کشور ایتالیا، در هر ساعت 5€ تا 15€ (یورو) دستمزد دریافت کنند که می تواند یک پخش قابل توجه یا حتی همه هزینه های زندگی در کشور ایتالیا برای دانشجویان را پوشش دهد. همه دانشجویان بین المللی در کشور ایتالیا نمی توانند در این کشور کار کنند و اخذ اجازه کار ضمن تحصیل در ایتالیا لازمه ورود به بازار کار این کشور است. تبدیل ویزای تحصیلی ایتالیا به ویزای کار ایتالیا یکی از راه های اخذ اقامت ایتالیاست.

دانشجویان خارجی در کشور ایتالیا، همچون سایر کشورهای اروپایی تنها 20 ساعت در هفته و تحت شرایطی خاص اجازه کار در این کشور را خواهند داشت. دانشجویان می توانند به کمک 20 ساعت کار در هفته در کشور ایتالیا، تا سقف 500€ (یورو) در ماه درآمد داشته باشند که درآمدی بسیار مناسب برای یک دانشجو محسوب می شود البته دانشجویان باید به شرایط تحصیل خود نیز توجه داشته باشند تا لطمه ای به آن وارد نشود.

معرفی برترین مشاغل دانشجویی در ایتالیا

شرایط کار هر فرد در ایتالیا متفاوت است و مهارت اوست که مشخص میکند تا چه حد شانس یافتن یک شغل وجود خواهد داشت. اگر چه در بخش قبل اعلام کردیم که یک دانشجو می تواند تا سقف 20€ (یورو) در ساعت درآمد داشته باشد اما باید اذعان کرد که شرکت های بزرگ موجود در ایتالیا و یا حتی برندهای برجسته، مبلغ بسیار بیشتری را به نیروی کار پرداخت می کنند. تسلط به برنامه های کامپیوتری یکی از توانایی هایی است که می تواند به دانشجویان کمک کند تا شانس بیشتری برای کاریابی در ایتالیا داشته باشند.

مشاغل پاره وقت دانشجویان در ایتالیا عبارتند از:

 • آرایشگری؛
 • مهندسی IT و فناوری اطلاعات به صورت پروژه ای؛
 • نقاشی ساختمان؛
 • برق کاری؛
 • لوله کشی؛
 • کار در هتل؛
 • کار در رستوران؛
 • کار در صنعت مد؛
 • فعالیت در خرده فروشی ها؛
 • کار در فروشگاه های زنجیره ای؛
 • کار در اداره پست یا فرودگاه ها؛

Permesso di Soggiorno یا ویزای اقامت پس از تحصیل

در ایتالیا امکان اقامت پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های این کشور برای متقاضیان فراهم است و افراد می توانند از طریق اخذ ویزای Permesso di Soggiorno یا ویزای اقامت در این کشور به مدت 6 تا 12 ماه مانده و به جستجوی کار بپردازند. معمولا اقامت 12 ماهه ایتالیا مخصوص کسانی است که قصد کارآموزی در ایتالیا را دارند. اما پس از یافتن پیشنهاد کاری از شرکت ایتالیایی، متقاضیان اینبار می توانند برای اخذ ویزایی به نام permesso di Lavoro یا ویزای کاری ایتالیا اقدام نمایند. پس به صورت شماتیک می توان مسیر اقامتی دانشجویان فارغ التحصیل در ایتالیا 2021 را به این صورت نشان داد:

 اما شرایط و مدارک برای اخذ ویزای اقامت پساتحصیل ایتالیا عبارتند از:

 • مدرک دانشگاهی از دانشگاه های ایتالیا؛
 • تمکن مالی کافی برپایه فعالیتی که قرار است انجام شود؛
 • گواهی یا عضویت یکی از انجمن های محلی؛
 • گواهی سکونتی در ایتالیا؛
 • اثبات درآمد سالانه بالاتر از 8500€ (یورو)؛
 • پاسپورت معتبر ملی؛

نکته آخر و مهم اینکه متقاضیان می توانند پس از 5 سال اقامت و کار در این کشور اروپایی می توانند برای اخذ اقامت دائم (PR) ایتالیا اقدام کنند.

موسسات و سایت های کاریابی ایتالیا

از آن جایی که آمار بیکاری در ایتالیا حدود 7.8% است در نتیجه از سایر کشورهای اروپایی از جمله سوئیس با آمار بیکاری 4.2% و آلمان با 4%، یافتن شغل در ایتالیا کمی سخت تر است. بنابراین اهمیت زیادی دارد که فرد بتواند با کارفرمایان و شرکت های ایتالیایی ارتباط برقرار کند تا برای آن ها مدرک ارسال نماید.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

ده دلیل برای تحصیل در ایتالیا
ده دلیل برای تحصیل در ایتالیا

ایتالیا یک مقصد تحصیلی محبوب برای دانشجویان خارجی است، نه‌فقط بدلیل فضای چند فرهنگی موجود در آن، بلکه به این دلیل که این کشور دارای دانشگاه‌های دولتی و خصوصی فوق‌العاده‌ای است. ...

بیشتر بخوانید
تحصیل دانشجویان ایرانی در ایتالیا
تحصیل دانشجویان ایرانی در ایتالیا

اگر دانشجویی اهل ایران هستید، برای تحصیل در ایتالیا، به ویزای ملی سطح D نیاز دارید. این ویزا برای دانشجویانی همچون شماست که می‌خواهند تحصیلات خود را در ایتالیا انجام دهند. اگر قصد تحصیل در ایتالیا دارید، باید اطلاعات لازم را درباره‌ی چگونگی کسب ویزای ملی س ...

بیشتر بخوانید
تحصیل پزشکی در ایتالیا
تحصیل پزشکی در ایتالیا

تحصیل ارزان پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: