مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
رشته ی حسابداری در ترکیه

رشته ی حسابداری در ترکیه

انتخاب رشته حسابداری در ترکیه به منظور تحصیل در این کشور برای افرادی که قصد اقامت در نزدیکی ایران را دارند می تواند بهترین گزینه باشد. دانشگاه های ترکیه در طول سال های اخیر پیشرفت های چشمگیری را تجربه کرده اند و به همین دلیل است که تعداد دانشجویان خارجی در این کشور به صورت چشمگیری افزایش پیدا کرده است. بسیاری از ایرانیانی که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند، به دلیل سهولت رفت و آمد به این کشور، ترکیه را به عنوان مقصد نهایی خود برای تحصیل انتخاب می کنند اما با کمی جستجو در رابطه با شرایط تحصیل در این کشور می توان دریافت که این نمی تواند تنها دلیل مثبت انتخاب این کشور برای تحصیل باشد.

رشته حسابداری از آن دست رشته هایی است که در طول سال های مختلف و در کشورهای متفاوت همواره مورد نیاز بوده است و شرکت های برگزیده جهان در تلاش هستند تا با انتخاب بهترین حسابداران شرایطی را برای خود ایجاد کنند که بتوانند با هزینه های کمتر، بالاترین سودآوری و بهروری را در اختیار داشته باشند. ترکیه به عنوان یکی از کشورهای قدرتمند منطقه به مسائل اقتصادی توجه ویژه ای داشته است و با وجود تنش های سیاسی موجود در این کشور و همچنین کشورهای همسایه، همچنان ترکیه یکی از قدرت های اقتصادی منطقه است.

شرایط تحصیل رشته حسابداری در ترکیه

ترکیه یکی از کشورهایی است که به عنوان میزبان دانشجویان خارجی علمکرد نسبتا مناسبی داشته است و به همین دلیل است که هر ساله بر تعداد متقاضیان تحصیل در این کشور افزوده می شود. دانشجویانی که ترکیه را به عنوان مقصد تحصیلی خود انتخاب می کنند، می توانند در رشته حسابداری به دو زبان انگلیسی و ترکی استانبولی به ادامه تحصیل مشغول شوند. البته باید در نظر داشت که بدون شرکت در آزمون ورودی، امکان ورود به دانشگاه های این کشور وجود نخواهد داشت و تنها ملاک سنجش دانشجویان برای ورود به دانشگاه های ترکیه، آزمون های YOS و SAT هستند.

دانشگاه فنی خاورمیانه در شهر آنکارا بهترین دانشگاه ترکیه برای تحصیل در رشته حسابداری است و توانسته است رتبه 243 جهان را به خود اختصاص دهد. دانشگاه بوقازیچی در استانبول نیز رتبه 295 را در اختیار گرفته است و رتبه سوم برترین دانشگاه های ارائه کنند رشته حسابداری نیز به دانشگاه کوچ تعلق گرفته است که در میان دانشگاه های برتر جهان رتبه 309 را در اختیار گرفته است. سایر دانشگاه های برگزیده ترکیه در این رشته عبارتند از:

  • دانشگاه بیلکنت؛
  • دانشگاه سابانچی؛
  • دانشگاه استانبول؛

طول دوره تحصیل در رشته حسابداری برای دانشجویان 4 سال در مقطع کارشناسی، 2 سال در مقطع کارشناسی ارشد و حداقل 3 سال در مقطع دکترا در نظر گرفته شده است و با توجه به شرایط موجود در ترکیه، دانشجویان با دریافت هر یک از مدارک دانشگاهی می توانند آماده ورود به بازار کار در این کشور شوند.


هزینه تحصیل رشته حسابداری در ترکیه

یکی از مهم ترین شاخص هایی که پیش از اقدام برای دریافت پذیرش تحصیلی باید به آن توجه ویژه داشت، هزینه تحصیل در کشور مبدا است. دانشجویان بسیاری به دلیل در اختیار نداشتن بودجه کافی به ناچار تحصیل خود در خارج از کشور را نیمه کار رها کرده و ناکام به کشور خود بازگشته اند. خوشبختانه هزینه تحصیل در ترکیه در رشته های مختلف تحصیلی از جمله حسابداری بسیار مقرون به صرفه است به طوری که دانشجویان برای یک سال شهریه تحصیلی خود در ترکیه مبلغی در حدود 600$ تا 2100$ (دلار) را به دانشگاه پرداخت می کنند. هزینه تحصیل به زبان ترکی در کشور ترکیه به مراتب ارزان قیمت تر است.

دانشجویانی که دانشگاه های خصوصی این کشور را برای تحصیل انتخاب می کنند، با شهریه های بسیار سنگین تری روبرو خواهند شد که حداقل آن سالیانه 16000$ (دلار) است. برای دانشجویان باید بررسی هزینه های زندگی در ترکیه نیز حائز اهمیت باشد چراکه بخشی مهم از هزینه های تحصیل در خارج از کشور است. به طور متوسط می توان گفت که برای گذراندن زندگی دانشجویی در این کشور به حدود 450$ تا 600$ (دلار) در ماه نیاز خواهد بود.

متوسط درآمد حسابداران در کشور ترکیه

ترکیه به دانشجویان خارجی این فرصت را داده است که بعد از دریافت مدرک تحصیلی خود، در این کشور اقامت داشته و به جستجوی کار بپردازند. البته باید توجه داشت که بسیاری از جوانان ترک، برای رسیدن به زندگی بهتر این کشور را ترک می کنند و به همین دلیل است که بسیاری از شهروندان ترکیه در کشورهایی نظیر آلمان، اتریش و مجارستان سکونت دارند.

با همه این تفاسیر حسابداران در کشور ترکیه از جایگاه ویژه در بازار کار برخوردار هستند و با اندکی پیشرفت در حرفه خود می توانند درآمد بسیار خوبی را در اختیار داشته باشند.

تحصیل در کشور ترکیه و در دانشگاه های دولتی این کشور کار چندان ساده ای نیست و به همین دلیل است که به متقاضیان توصیه می شود تا در دوره های آمادگی آزمون دانشگاه های این کشور شرکت کنند تا شانس دریافت پذیرش خود را افزایش دهند. در صورتی که فردی در دانشگاه های دولتی ترکیه شروع به تحصیل کرد، بهتر است برنامه ریزی بلند مدتی برای زندگی خود در سایر کشورهای پیشرفته جهان داشته باشند چراکه ترکیه از نرخ بیکاری بسیار بالا رنگ می برد و این می تواند آینده کاری افراد در ترکیه را تحت تاثیر قرار دهد.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه
نگاهی اجمالی به هزینه های تحصیل و ویزا در ترکیه

اگر می‌خواهید در ترکیه تحصیل کنید، ما اطلاعاتی را درباره‌ی دانشگاه‌های خوب ترکیه، شهرهای معروف ترکیه برای دانشجویان خارجی، بودجه‌ی مورد نیازتان و چگونگی کسب ویزای دانشجویی، در اختیارتان قرار می‌دهیم. ...

بیشتر بخوانید
محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی
محبوبیت دانشگاه های ترکیه در بین دانشجویان بین المللی

بیش از 400 رشته‌ی کارشناسی ارشد به زبان انگلیسی در ترکیه وجود دارد که شما می‌توانید، برای تحصیل در آن‌ها، درخواست پذیرش دهید ...

بیشتر بخوانید
دانشگاه های برتر ترکیه
دانشگاه های برتر ترکیه

در رتبه بندی QS سیستم اموزشی ترکیه در رتبه ی 45 قرار دارد و 10 دانشگاه کشور ترکیه در رتبه ی دانشگاه های برتر قرار دارند. ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: