مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
هر آنچه برای زندگی در استان کبک کانادا باید بدانید

هر آنچه برای زندگی در استان کبک کانادا باید بدانید

کبک استان منحصر به ‌فردی در کاناداست و به دموکراتیک، سکولار و کثرت‌گرا بودن و همچنین به صحبت به زبان فرانسه شهره است. بهتر است در مورد فرهنگ کبک تحقیق کنید و قبل از ورود به این استان، تسلط خوبی به زبان فرانسه داشته باشید.

بهداشت و درمان در کبک (Quebec)

ساکنان کبک مجاز به دریافت پوشش درمانی اولیه به ‌شکل رایگان هستند. برای دریافت پوشش خدمات درمانی، باید در مرکز بهداشت و درمان کبک (Régie de l'assurance maladie du Quebec یا RAMQ) ثبت ‌نام کنید. بعد از ورود به کبک و قبل از دریافت پوشش بیمه‌ی خدمات درمانی کامل، یک دوره‌ی انتظار سه ماهه وجود دارد. اطمینان حاصل کنید که بیمه‌ی درمانی خصوصی دارید که در این مدت زمان انتظار سه ماهه و در مواقع اضطراری، شما و خانواده‌ی شما را تحت پوشش خود قرار می‌دهد. وقتی برای ثبت ‌نام و دریافت کارت درمان خود اقدام می‌کنید، حتماً (Quebec Selection Certificate (Certificat de sélection du Québec که به CSQ نیز معروف است، را با خود ‌به ‌همراه داشته باشید. مهم است که به‌محض ورود به کبک، برای دریافت این کارت اقدام کنید.

اشتغال در کبک

برای کار قانونی در ایالت کبک، باید دارای شماره‌ی بیمه‌ی تامین اجتماعی (SIN) باشید. پس از رسیدن به کبک و در اسرع وقت، برای گرفتن کارت SIN خود اقدام کنید تا در سریع‌ترین زمان ممکن، شروع به کار کنید. پس از گرفتن شماره‌ی SIN خود، مهم است که معرفی ‌نامه‌های ‌تان ارزیابی شود تا کارفرمایان کانادایی، قادر به درک صلاحیت‌ها و تجربه‌ی شما و مقایسه‌ی آن با استانداردهای موجود در کانادا باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ارزیابی معرفی‌ نامه‌های خود، با مرکز معرفی‌ نامه‌های بین ‌المللی کانادا تماس بگیرید. اگر دارای تجارتی هستید، برای انجام تجارت خود در استان کبک، باید مجوز تجارت در کانادا را داشته باشید. به این منظور، با Red Seal، سازمان صادرکننده‌ی گواهینامه‌ی تجارت در کانادا تماس بگیرید. تجار و حرفه‌ای‌ها ممکن است نیاز به ثبت ‌نام در سازمان ناظر استانی خود داشته باشند. شما می‌توانید سازمان ناظر استانی شغل یا تجارت خود را در دفترچه‌ی تلفن یا با جستجوی آنلاین در اینترنت پیدا کنید. برای مثال، دندان ‌پزشکان باید سازمان دندان پزشکان کبک را سرچ کنند. اگر نیاز دارید مهارت‌های زبانی خود را به دو زبان انگلیسی یا فرانسوی بهبود بخشید، در یک دوره‌ی آموزش زبان ثبت ‌نام کنید. توانایی صحبت کردن، درک و نوشتن روان به زبان انگلیسی یا فرانسوی، یک ضرورت در کبک است. اگر نیاز دارید مهارت‌های فرانسوی و انگلیسی خود را بهبود بخشید، حتماً قبل از آمدن به کبک، تحصیل را شروع کرده و بلافاصله پس از ورود، در یک دوره‌ی آموزش زبان ثبت ‌نام کنید. فرانسوی زبان رسمی کبک است. بنابراین، مهم است که شما توانایی متوسطی در صحبت کردن، خواندن و درک زبان فرانسوی داشته باشید. تعداد بی‌شماری سازمان‌های اجتماعی و خدمات به مهاجران و همچنین موسسات آموزشی وجود دارد که دوره‌های آموزش زبان فرانسه را برگزار می‌کنند، برخی از آن‌ها برای تازه واردها رایگان است. نکته: علاوه بر گذراندن دوره‌ها، تماشای تلویزیون به زبان فرانسوی، خواندن روزنامه‌های فرانسوی و دوستی با همسایگان فرانسوی زبان، روش‌های خوبی برای کمک به شما در یادگیری زبان در مدت زمان کوتاه است!

رزومه‌ی شما

قبل از شروع به پیدا کردن کار در کانادا، اطمینان حاصل کنید که رزومه‌ی کاری شما به ‌روز بوده و رزومه‌ی کاری‌تان و همچنین نامه‌ی ضمیمه‌ی آن را برای عدم وجود خطاهای املایی و گرامری بررسی کرده‌اید. بسیاری از سازمان‌های ارائه‌ دهنده‌ی خدمات به مهاجران، در این زمینه می‌توانند به شما کمک کنند.

پیدا کردن شغل

چندین موتور جستجوی آنلاین معروف برای مرور فرصت‌‌های شغلی و یافتن کار در کانادا وجود دارد. نکته: یافتن کار ممکن است زمان‌بر باشد. بنابراین، در حالی که به ‌دنبال یافتن شغلی هستید، باید از حمایت مالی برخوردار باشید تا هزینه‌های زندگی خود را تامین کنید. توصیه: در یافتن کار مشکل دارید؟ با کار داوطلبانه، تجربه‌ی کار در کانادا را بدست آورید! کار داوطلبانه، راه مناسبی برای مشارکت در جامعه‌ی جدید خود، بهبود مهارت‌های زبانی‌تان و بدست آوردن تجربه و معرفی ‌نامه‌های کاری از سازمان‌های کانادایی است. فرصت‌های کار داوطلبانه در بیشتر مراکز اجتماعی یا روزنامه‌های محلی، در دسترس شما قرار دارد.

امور مالی در کبک

طی روزهای نخست پس از ورود به کبک، توصیه می‌شود در یک بانک محلی یا یک موسسه‌ی مالی، یک حساب بانکی باز کنید. بانک‌های معروف کبک شامل HSBC ،Bank Scotia ،Royal Bank of Canada (RBC) ،Bank of Montreal (BMO) ،Canadian Imperial Bank of Commerce (CIBC) ،National Bank of Canada و Desjardins Bank هستند. شما می‌توانید با جستجو در اینترنت، اطلاعات تماس با این بانک‌ها را پیدا کنید یا می‌توانید حضوراً وارد شعبه‌ی محلی بانک شوید و از آن‌ها کمک بخواهید. به نفع شماست که با یک مشاور مالی در موسسه‌ی بانکی خود ملاقات کنید که بتواند در ساماندهی امور مالی‌تان در کانادا، به شما کمک کند، اطلاعاتی را در مورد تامین اعتبار و منابع مالی برای خرید خانه و اتومبیل در اختیار شما قرار دهد، در مورد پرداخت هزینه‌های تحصیلی، به شما مشاوره دهد و در مورد مراحل بازنشستگی‌تان، توصیه‌هایی به شما داشته باشد. برای کسب اطلاعات کلی در مورد امور بانکی و مالی در استان کبک و بقیه‌ی نواحی کانادا، به وب‌ سایت انجمن بانکداران کانادا مراجعه کنید. نکته‌ی مهم: پول کانادا از سنت و دلار تشکیل شده است. 100 سنت، یک دلار کانادا محسوب می‌شود. واحد پولی کانادا در شکل سکه و اسکناس، به ‌شرح زیر است:

  • سکه‌های 1 سنتی (0.01 دلار) به ‌نام 'پنی' که دیگر در معاملات تجاری استفاده نمی‌شود.
  • سکه‌های 5 سنتی (0.05 دلار) به‌ نام 'Nickel'
  • سکه‌های 10 سنتی (0.10 دلار) به ‌نام 'Dime'
  • سکه‌های 25 سنتی (0.25 دلار) به ‌نام 'Quarter'
  • سکه‌های 1 دلاری (1.00 دلار) به ‌نام 'Loonie' چون مرغ غواص کانادایی روی سکه نشان داده شده است.
  • و یک سکه‌ی دو دلاری (2.00 دلار) به‌نام 'Twoonie'، چون معادل دو Loonie است.
  • اسکناس‌‌های پنج دلاری (5.00 دلار)، ده دلاری (10 دلار)، بیست دلاری (20 دلار)، پنجاه دلاری (50 دلار) و صد دلاری (100.00 دلار) نیز وجود دارد.

در کانادا، غالباً، معاملات از طریق پول نقد، چک، کارت‌های نقدی بانکی و کارت‌های اعتباری انجام می‌شود.


تحصیل و آموزش در کبک

کودکان زیر 18 سال باید در مدرسه ثبت‌ نام کنند. تحصیل غالباً از سن چهار یا پنج سالگی شروع می‌شود. بیشتر بچه‌ها تا پایان دوره‌ی دبیرستان، غالباً در سن 18 سالگی، در مدرسه می‌مانند. سیستم مدارس دولتی کبک به 4 سطح تقسیم می‌شود: ابتدایی، متوسطه، (CEGEP Collège d'enseignement general et professionnel به فرانسوی یا کالج آموزش عمومی و شغلی به انگلیسی) و تحصیلات پس از متوسطه/ کالج یا دانشگاه تقسیم می‌شود. برخی مدارس خصوصی، ممکن است سیستم نمره‌دهی خاص خود را داشته باشند، اگرچه استانداردهای آموزشی توسط دولت استانی تنظیم می‌شود. سال تحصیلی برای کلیه‌ی مقاطع، از ماه سپتامبر شروع می‌شود و تا ماه ژوئن برای دانش‌آموزان ابتدایی و متوسطه و تا ماه آوریل برای دانشجویان کالج یا دانشگاه ادامه دارد. برای دانشجویان دانشگاه و کالج، سال تحصیلی غالباً در ماه آوریل یا مه به پایان می‌رسد. تعطیلات استاندارد شامل تعطیلات کریسمس و سال نو در ماه دسامبر و ژانویه و یک تعطیلات بهاری یا در ماه مارس یا در ماه آوریل است. علاوه بر این، دانشجویان حق دارند تعطیلات مذهبی خود را نیز داشته باشند. سایر تعطیلات توسط هیات‌ مدیره‌ی مدرسه تعیین می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد ثبت‌نام، با هیات‌ مدیره‌ی مدرسه محلی محله‌ی خود تماس بگیرید. کبک میزبان چندین کالج و دانشگاه معتبر در کاناداست.

اخذ گواهینامه‌ی رانندگی در کبک

اگر قصد اجاره یا خرید ماشین دارید، باید دارای گواهینامه‌ی رسمی رانندگی در استان کبک باشید.

مسکن در کبک

گزینه‌های مسکن فراوانی در سراسر کانادا وجود دارد. اگر قبلاً از شهر جدید محل زندگی خود بازدید نکرده‌اید، بهتر است به‌ هنگام اولین ورود خود به آنجا، یک آپارتمان را موقتاً اجاره و یا یک نماینده‌ی املاک را استخدام کنید تا شما را در جریان مراحل گرفتن مسکن در این استان راهنمایی کند و مشاوره‌های آگاهانه‌ای درباره‌ی بهترین نواحی زندگی به شما و خانواده‌ تان ارائه دهد. همچنین مهم است که قبل از تصمیم‌ گیری درباره‌ی مکان زندگی خود، خانواده، محل کار، محله و شرایط مالی خود را نیز در نظر بگیرید.

انواع معمول مسکن در کبک

ساختمان‌های آپارتمانی، ساختمان‌های بزرگ و چند واحدی هستند که متعلق به یک شخص یا شرکت می‌باشد که در آن، هر یک از ساکنین، واحدی را اجاره می‌کنند. آپارتمان‌های استودیویی یا مجردی معمولاً دارای یک اتاق با آشپزخانه و دستشویی است و فقط برای یک نفر مناسب می‌باشد. آپارتمان‌های بزرگ‌تر می‌توانند خانواده‌ها را در خود جای دهند، زیرا دارای اتاق خواب و فضای زندگی بیشتری هستند.

نکته: در کبک، آپارتمان‌ها بر اساس اندازه‌ی اتاق تعیین می‌شوند، نه برحسب متر مربع همچون سایر مناطق کانادا. عدد مربوط به هر آپارتمان، تعداد اتاق‌ها و دستشویی‌هایی موجود در آن آپارتمان را نشان می‌دهد:

  • 1 ½ = آپارتمان استودیویی یا مجردی (1 اتاق + 1 دستشویی)
  • 2 ½ = 2 اتاق (غالباً فضای زندگی و آشپزخانه) + 1 دستشویی
  • 3 ½ = 3 اتاق (غاالباً فضای زندگی، آشپزخانه و اتاق خواب) + 1 دستشویی و غیره.

یک ساختمان بزرگ چند واحدی که در آن، هر واحد متعلق به یک نفر است، Condominium نامیده می‌شود و به هر واحد، یک Condo گفته می‌شود. غالباً آپارتمان‌ها و Condos در خانه‌هایی وجود دارد که به فضاهای مفید جداگانه تقسیم شده‌اند. خانه‌ها ممکن است در یک ردیف به هم متصل شده باشند که به آن‌ها، خانه‌های شهری یا خانه‌های ردیفی گفته می‌شود. در حالی که متوسط هزینه‌ی زندگی بسته به تعداد اعضای خانواده، مکان زندگی و سطح درآمد، متفاوت است، اما مسکن در شهرها در کل گران‌تر است. در نتیجه، خیلی از خانواده‌ها ترجیح می‌دهند در حومه‌ی شهرهایی زندگی کنند که خارج از محدوده‌ی شهر واقع شده است، جاییکه مسکن مقرون ‌به ‌صرفه و ارزان‌تر است. حومه‌ی شهرها غالباً دارای محله‌های امن، مدارس، مراکز خرید و مراکز بهداشت و درمان است که همگی در نزدیکی امکانات شهری واقع شده‌اند. مسکن در حومه‌ی شهرها حتی می‌تواند ارزان‌تر باشد و برای بسیاری از خانواده‌ها مطلوب‌تر است، اما ممکن است برای تامین نیازهای اساسی خود از جمله مواد غذایی، رفتن به سر کار، مدرسه یا مراکز بهداشتی، نیاز به استفاده از یک وسیله‌ی نقلیه داشته باشید.

حیوانات خانگی

اگر خانه‌ای اجاره کرده‌اید یا در یک آپارتمان زندگی می‌کنید، مهم است که قبل از رفتن به آنجا با حیوان خانگی خود یا حتی قبل از خرید یک حیوان خانگی، اطمینان حاصل کنید که داشتن حیوانات خانگی به طور قانونی در کبک مجاز است.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

بیاموزید، کسب درآمد کنید و اقامت بگیرید.
بیاموزید، کسب درآمد کنید و اقامت بگیرید.

دانشجویان بین المللی زیادی کانادا را برای تحصیل از میان کشورهایی از جمله آمریکا، استرالیا، انگلستان و فرانسه انتخاب می کنند، زیرا شرایطی که کانادا برای تحصیلات در نظر گرفته است در خیلی از کشورها دیده نمی شود. ...

بیشتر بخوانید
اجازه ی کار بعد از فارغ التحصیلی PGWP
اجازه ی کار بعد از فارغ التحصیلی PGWP

اجازه ی کار بعد از تحصیل اولین قدم در سیستم مهاجرت به کانادا است. این اجازه موقعیتی را فراهم می کند که دانشجویان بین المللی بعد از فارغ التحصیلی تا سه سال اجازه ی کار داشته باشند. که این اجازه ی کار ،فارغ التحصیلان را به ساکنین دائم تبدیل می کند. ...

بیشتر بخوانید
کار در هنگام تحصیل در کانادا
کار در هنگام تحصیل در کانادا

دانشجویان بین المللی در کاناد می توانند تا 20 ساعت در هفته کار کنند و اجازه ی کار تمام وقت را در زمان تعطیلات و استراحت میان ترم هایشان دارند. کار در هنگام تحصیل به شما کمک می کند که هزینه های زندگی خود را پرداخت نمایید و بتوانید با افراد جدید آشنا شوید و ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: