مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
دانشگاه فناوری کالسروهه آلمان

دانشگاه فناوری کالسروهه آلمان

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط دانشگاه های کشور آلمان هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ای دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ای را پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ای برای سهم دانشجویی (Student contribution ،student union free) و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. اگر شما دانشجوی اروپایی نیستید و می خواهید در کشور آلمان تحصیل کنید، باید برای اخذ ویزای تحصیلی درخواست نمایید، مگر اینکه در برنامه تابستانه آموزش زبان شرکت کنید، بدین منظورلازم است که برای ویزای تحصیلی اقدام کنید واین امکان به شما داده خواهد شد که در کشور آلمان بیش از 90 روز اقامت داشته باشید و اجازه زندگی و سفر در کشور آلمان برای شما صادر می شود. اجازه اقامت این امکان را برای شما فراهم می آورد که بدون ویزا به کشورهای حوزه ی شینگن مسافرت کنید. پیشنهاد ما این است که بلافاصله بعد از دریافت نامه ی پذیرش از دانشگاه، برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام کنید. به منظوراجازه اقامت، تمام مدارک شما به دفتر مهاجرتی که دانشگاه شما در آن جا قرار دارد ارسال می شود و بعد از گذارندن مراحل اداری اجازه اقامت شما صادر می گردد.

در مقایسه با سایر کشورهای اروپایی، آلمان کشور خیلی گرانی نیست. هزینه‌ی غذا، مسکن، پوشاک و فعالیت‌های فرهنگی، کمی بالاتر از هزینه‌ی متوسط اتحادیه ‌ی اروپاست. به طور متوسط، دانشجویان در آلمان حدود 850 یورو هر ماه برای هزینه‌ های زندگی خود خرج می‌کنند و بالاترین هزینه مربوط به اجاره‌‌ خانه است. در طول اقامت خود در آلمان، شما باید انتظار پرداخت هزینه‌های زیر را داشته باشید:

 •  شهریه‌ی ترم تحصیلی
 •  هزینه‌های زندگی (اجاره‌‌خانه، غذا، پوشاک، کتاب‌ها، تلفن و...)
 •  بیمه‌ی سلامت
 •  هزینه‌های احتمالی آموزش

مطابق با آمار، دانشجویان در آلمان به طور متوسط حدود 850 یورو در ماه برای هزینه‌های زندگی خود پرداخت می‌کنند. قیمت‌ها به شکل قابل‌ توجهی بین شهرهای بزرگ آلمان متفاوت است. مثلاً برای زندگی و تحصیل در مونیخ، شما به پول بیشتری در مقایسه با لایپزیگ نیاز دارید. به ‌عنوان یک قانون کلی، شما  می توانید با پول کمتری در شهرهای کوچک نسبت به شهر های بزرگ زندگی کنید . مقدار پولی که نیاز دارید، مشخصاً به میزان صرفه‌ جو بودن شما بستگی دارد. در رتبه بندی Times Higher Education دانشگاه کالسروهه در سال 2021 رتبه ی 201-250 را به خود اختصاص داده است، این دانشگاه در سال 1825 میلادی تاسیس شده است، این دانشگاه عضوی از موسسات TU9 است که دانشگاه فنی برلین نیز جز این گروه است. این دانشگاه یکی از برترین دانشگاه های اروپا برای تحصیل در رشته ی مهندسی کامپیوتر است. عناوین مورد بررسی در این مقاله عبارتند از:

اسامی دانشکده های دانشگاه کالسروهه آلمان 

یازده دانشکده ی دانشگاه کاسروهه آلمان عبارتند از:

 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده علوم انسانی    
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده اقتصاد و مدیریت    
 • دانشکده فیزیک و دانشکده معماری
 • دانشکده مهندسی عمران
 • دانشکده شیمی و مهندسی فرآوری
 • دانشکده شیمی و زیست شناسی
 • دانشکده برق و فناوری اطلاعات
 • دانشکده علوم کامپیوتر
آیتم شرح
نوع دانشگاه دولتی
سال تاسیس 2009
رِئیس دانشگاه هورست هیپلر، ابرهارد اومباخ
تعداد  دانشجویان 20773
محل اقامت کالسروهه


 مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه کالسروهه آلمان 

فرآیند اخذ پذیرش از دانشگاه فناوری کالسروهه آلمان بسیار ساده و آسان است، همانند دیگر دانشگاه های آلمانی، دانشگاه فناوری کالسروهه نیز دارای شرایط پذیرش خاص خود می باشد. متقاضیان باید در جریان باشند که تمامی مراحل اخذ پذیرش از دانشگاه مذکور به صورت آنلاین انجام می شود. اسکن مدارک زیر جهت آپلود و بارگذاری در وب سایت در مهلت زمانی تعیین شده توسط دانشگاه الزامی است:

 • فرم تکمیل شده پذیرش تحصیلی

 • مدرک مهارت های زبان آلمانی تا CEFR level B2 یا سطح دانش معادل آن متناظر با 6 سال زبان انگلیسی در دبیرستان و یا ارائه مدرک مهارت زبان انگلیسیTOEFL ، IELTS (آیلتس/ تافل)
 • اصل گواهی پایان دوره متوسطه و پیش دانشگاهی معادل با IB, A-level یا German Abitur
 • آزمون SAT (ریاضی، ریدینگ و رایتینگ شاهد محور با حداقل 1200 امتیاز)
 • انگیزه نامه (SOP)
 ویزای تحصیلی دانشگاه فناوری کالسروهه آلمان 

متقاضیان تحصیل در آلمان و دانشگاه فناوری کالسروهه پس از اخذ نامه ی پذیرش از این دانشگاه در واقع، نیمی از راه تحصیل در آلمان را طی نموده اند. اما باید دانست که مجوز ورود و مهاجرت تحصیلی به آلمان فقط ویزای تحصیلی آلمان می باشد. پس به محض اخذ نامه پذیرش از دانشگاه فناوری کالسروهه آلمان باید با تهیه مدارک لازم به سفارت آلمان مراجعه و نسبت به درخواست ویزای تحصیلی این کشور اقدام نمود. فرآیند درخواست ویزای تحصیلی آلمان شامل تحویل مدارک و تعیین تاریخ مصاحبه با سفارت آلمان می باشد. لازم به ذکر است که این پروسه ممکن است تا چند ماه نیز طول بکشد. پس داشتن صبر و حوصله برای نیل به هدفی همچون تحصیل در دانشگاه فناوری کالسروهه آلمان لازم و ضروری است. مدارک مورد نیاز برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان عبارتند از:

 • پاسپورت معتبر به اضافه 2 کپی از تمام صفحات آن
 • نامه پذیرش از دانشگاه کالسروهه
 • کپی مدارک تحصیلی (همراه با ترجمه رسمی آن)
 • فرم تکمیل شده ویزای تحصیلی آلمان
 • مدرک اثبات تمکن مالی جهت اقامت در کشور آلمان (تمکن مالی سال 2020 برابر با 10،236 یورو می باشد)
 • گواهی تولد یا شناسنامه متقاضی همراه با دو کپی از آن
 • رسید پرداخت هزینه صدور ویزا 

 تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه 

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آنها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آنها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر ۱۸ سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود ۲ تا ۳ ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آنها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از اخذ ویزای تحصیلی آلمان دانشجویان بایستی ازدواج نموده باشند.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل ۱۸ سال سن داشته باشند.بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل 

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان یا هر رشته دیگری یک اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

آلمان در یک نگاه
آلمان در یک نگاه

به عنوان یک عضو از سازمان ملل، کشور آلمان متعهد شده است که از صلح جهانی حراست کند، برقوانین بین المللی پایبند باشد، از حقوق انسان ها در سراسر جهان محافطت کند و با تمام کشورها طبق قوانین سازمان ملل،همکاری داشته باشد. ...

بیشتر بخوانید
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

بیشتر بخوانید
هشت قدم تا تحصیل در آلمان
هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: