مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
دانشگاه برمن آلمان

دانشگاه برمن آلمان

کشور آلمان، پر طرفدار ترین مقصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل، در میان کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا است. دلایل این انتخاب عبارتند از:

 • تحصیل رایگان
 • تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع ارشد و دکترا
 • اجازه کار تا 20 ساعت در حین تحصیل
 • اجازه 18 ماه ماندن در آلمان بعد از فارغ التحصیلی
 • شانس بالای اخذ بلوکارت 

در آلمان رشته های محدودی در دوره ی کارشناسی به صورت کاملا انگلیسی ارائه می شوند، هرچند رشته هایی هستند که به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می شوند. در حالی که در دوره ی کارشناسی ارشد تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند.

چه آزمونِ زبانِ آلمانی در تمام دانشگاه های آلمان، قابل قبول است؟

دو آزمونِ زبانِ آلمانی را می توان به شما پیشنهاد داد که  مدرک آن ها را تمام دانشگاه های آلمان قبول دارند.

 • آزمون DSH (آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه ها- که این آزمون فقط در کشور آلمان برگزار می شود.)
 • آزمون TestDaF این آزمون در 90 کشور دنیا برگزار می شود.

اگر برنامه ای که برای ادامه ی تحصیل در نظر گرفته اید، به زبانِ انگلیسی تدریس می شود، شما باید مدرک ایلتس یا تافل را ارائه دهید.

روش‌های گوناگونی برای تامین هزینه‌های تحصیل شما در آلمان وجود دارد، برای فهمیدن اینکه کدام برنامه برای شما مناسب است، ما بررسی پایگاه داده‌های بورسیه‌ی DAAD را توصیه می‌کنیم. موسسات زیادی در آلمان همچون DAAD، انجمن‌های مرتبط با احزاب، سازمان‌های مذهبی و بنگاه‌های تجاری، به دانشجویان بین‌المللی بورسیه ی تحصیلی ارائه می‌دهند.

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط، دانشگاه های کشور آلمان، هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ای دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ای پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ای برای سهم دانشجوی (Student contribution)، student union fee  و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. آلمان کشوری جذاب برای تحصیل است و مدرک دانشگاه های آلمان در میان کارفرمایان در هرکجای دنیا معتبر است.

راه های مختلفی برای اخذِ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ای که می خواهید و منطقه ای که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذِ پذیرش برای هر دانشگاه با توجه به رشته ی انتخابی شما مختلف است. برای شما که خارج از اتحادیه ی اروپا هستید، باید از طریق uni-assist برای اخذ پذیرش اقدام نمایید و اگر دانشگاه مدنظرتان در لیست این وب سایت نیست، به طور مستقیم از سایت دانشگاه اقدام نمایید.

دانشگاه برمن (Universität Bremen) در سال 1971 میلادی با هدف آموزش معلمین تاسیس شده است، اما در حال حاضر حدود 20،000 دانشجو در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و 2000 دانشجوی این دانشگاه از 120 کشور دنیا در این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند.

اسامی دانشکده های دانشگاه برمن آلمان

این دانشگاه دارای دانشکده هایی می باشد که هر دانشکده مختص یک رشته است و شما قبل از هر اقدامی باید دانشکده های این این دانشگاه را بررسی نمائید و متناسب با رشته تحصیلی خود درخواست پذیرش خود را به دانشکده ارسال نمائید. دانشکده های دانشگاه برمن شامل دانشکده های زیر می باشد:

 • دانشکده فیزیک و مهندسی برق
 • دانشکده زیست شناسی و شیمی
 • دانشکده ریاضیات و علوم کامپیوتر
 • دانشکده مهندسی تولید و مهندسی مکانیک
 • دانشکده زمین شناسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اقتصاد و بازرگانی
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده مطالعات فرهنگی
 • دانشکده زبان و مطالعات ادبی
 • دانشکده علوم انسانی و سلامت
 • دانشکده علوم تربیتی

شرایط لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه برمن آلمان

مدارکی که شما باید ارائه دهید بسته به شرایط و رشته ی تحصیلی شما متفاوت است ولی به صورت کلی مدارکی را که باید ارائه دهید شامل مدارک دوره متوسطه، مدرک ابیتور Abitur آلمان و یا مدارک آموزش عالی خارجی معادل با آن می باشد. دانشجویانی که مدارک دوره متوسطه آنها معادل مدرک مورد پذیرش کشور آلمان نباشد باید در آزمون Feststellungsprüfung دوره یک ساله Studienkolleg شرکت نمایند.

دوره های آموزشی این دانشگاه در مقطع کارشناسی عمدتا به زبان آلمانی می باشد. دانشجویان برای پذیرش در این دانشگاه باید یکی از مدارک TestDaf با نمره 44 یا 16 امتیاز، آزمون DSH (سطح 2 یا 3)، آزمون سنجش (Studienkolleg)، آزمون ZOP، KDS، GDS از موسسه گوته، گواهینامه telc Deutsch C1 Hochschule، گواهی Zertifikat C1 , C2 از موسسه گوته، گواهی Sprachdiplom KMK – را ارائه دهند. بازه زمانی جهت اخذ پذیرش در دانشگاه برمن آلمان و آخرین مهلت اپلای در ترم زمستان دانشگاه برمن 15 جولای در هر سال و آخرین مهلت اپلای در ترم تابستان دانشگاه برمن 15 ژانویه هر سال می باشد.

هزینه های دانشجویان بین المللی دانشگاه برمن آلمان

دانشگاه برمن هزینه ای بابت شهریه دریافت نمی کند. فقط یک هزینه 282.76 € قبل از شروع هر ترم برای خدمات دانشجویی، حمل و نقل و… باید پرداخت شود. هزینه ی غذا در هر ماه حدود 200 € و اجاره مسکن حدود 300 € در هر ماه است. این دانشگاه برنامه های خاص بورس تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و کارشناسی به منظور کمک به دانشجویان با استعداد بالا، ارائه می کند. بورس تحصیلی PROMOS که این کمک هزینه ی تحصیلی به مبلغ 300 € در ماه و یا حداکثر 500 € به دانشجویان تعلق می گیرد، برای دانشجویان معلول این مبلغ تا 10000 € افزایش می یابد.
بورسیه های تحصیلی دانشگاه برمن آلمان

 • بورسیه DAAD که این کمک هزینه ی تحصیلی به مدت 4 ماه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد به دانشجویانی که علاقه مند به تحصیل در یکی از دانشگاه های ایالت متحده امریکا هستند تعلق می گیرد. مهلت این بورسیه از یکم ژانویه هر سال تا 31 دسامبر است. علاوه براین 4 ماه، یک کمک هزینه تحصیلی به مبلغ 500 € به دانشجویان تعلق می گیرد.
 • بورسیه تحصیلی فولبرایت که کمیسیون فولبرایت سالانه سفر و بورس های محدود برای مطالعات خارج از کشور به دانشجویان به مدت حداقل یکسال تحصیلی در یکی از دانشگاه ایالت متحده امریکا ارائه می دهد. این بورسیه تحصیلی شامل هزینه های تحصیلی شهریه کالج آمریکا است و به دانشجویانی که عملکرد عالی دارند تعلق می گیرد. کمک هزینه سفر برای یک یا دو ترم نیز پرداخت خواهد شد.

وضعیت مسکن دانشگاه برمن آلمان

 • خوابگاه Bremer Ökumenisches Wohnheim (نرخ اجاره ماهیانه: به طور متوسط 28 €) که اتاق های این خوابگاه در حدود 10 متر مربع و به صورت مبله هستند. فاصله این خوابگاه تا دانشگاه برمن در حدود 5 کیلومتر است و 72 اتاق دارد. پردیس ویوا در شهر برمن (نرخ اجاره ماهیانه 370 €) هزینه آب، برق، گاز و… برای هر دانشجو حدود 103 € در ماه است. این پردیس شامل 320 آپارتمان تک اتاقه است. همچنین دارای امکانات حمام، اتاق های مبله و… می باشد و اتاق ها دراندازه 21 متر مربع هستند. این خوابگاه در داخل دانشگاه قرار دارد.
 • رزیدنت گالیله (نرخ اجاره ماهیانه :395 تا 405 € در هر ماه، بیعانه 700 € برای هر کلید) که دارای 16 تالار اقامتی و فضای پارکینگ با خودرو اجاره ای می باشد. تمام اتاق ها مبله هستند و فاصله این خوابگاه تا مرکز شهر فقط چند دقیقه با اتوبوس است. خوابگاه Studentenwerk  (نرخ اجاره ماهیانه 200 تا 283 € در هر ماه) که 1786 مکان در 12 آپارتمان مسکونی برای دانشجویان در دسترس می باشد، اتاق ها مبله هستند. آپارتمان ها تک خوابه، دو خوابه، سه خوابه و یا چهار خوابه هستند و برای زوج ها و یا خوانواده ها نیز در نظر گرفته شده است.

تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آنها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آنها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود 2 تا 3 ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آنها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود، که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از درخواست برای ویزای تحصیلی ازدواج کرده باشید.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل 18 سال سن داشته باشند.بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان یا هر رشته دیگری یک اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در آلمان نیز با توجه به اینکه جمعیت آلمان رو به پیری است، بازار کار بسیار خوبی دارند.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

بیشتر بخوانید
هشت قدم تا تحصیل در آلمان
هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...

بیشتر بخوانید
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟

راه های مختلفی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ایی که می خواهید و منطقه ایی که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذ پذیرش برای هر دانشگاه با ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: