مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
دانشگاه دورتموند آلمان

دانشگاه دورتموند آلمان

کشور آلمان، پر طرفدار ترین مقصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل، در میان کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا است. دلایل این انتخاب عبارتند از:

 • تحصیل رایگان
 • تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع ارشد و دکترا
 • اجازه کار تا 20 ساعت در حین تحصیل
 • اجازه 18 ماه ماندن در آلمان بعد از فارغ التحصیلی
 • شانس بالای اخذ بلوکارت 

در آلمان رشته های محدودی در دوره ی کارشناسی به صورت کاملا انگلیسی ارائه می شوند، هرچند رشته هایی هستند که به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می شوند. در حالی که در دوره ی کارشناسی ارشد تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند.

چه آزمونِ زبانِ آلمانی در تمام دانشگاه های آلمان، قابل قبول است؟

دو آزمونِ زبانِ آلمانی را می توان به شما پیشنهاد داد که  مدرک آن ها را تمام دانشگاه های آلمان قبول دارند.

 • آزمون DSH (آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه ها- که این آزمون فقط در کشور آلمان برگزار می شود.)
 • آزمون TestDaF این آزمون در 90 کشور دنیا برگزار می شود.

اگر برنامه ای که برای ادامه ی تحصیل در نظر گرفته اید، به زبانِ انگلیسی تدریس می شود، شما باید مدرک ایلتس یا تافل را ارائه دهید.

روش‌های گوناگونی برای تامین هزینه‌های تحصیل شما در آلمان وجود دارد، برای فهمیدن اینکه کدام برنامه برای شما مناسب است، ما بررسی پایگاه داده‌های بورسیه‌ی DAAD را توصیه می‌کنیم. موسسات زیادی در آلمان همچون DAAD، انجمن‌های مرتبط با احزاب، سازمان‌های مذهبی و بنگاه‌های تجاری، به دانشجویان بین‌المللی بورسیه ی تحصیلی ارائه می‌دهند.

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط، دانشگاه های کشور آلمان، هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ای دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ای پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ای برای سهم دانشجوی (Student contribution)، student union fee  و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. آلمان کشوری جذاب برای تحصیل است و مدرک دانشگاه های آلمان در میان کارفرمایان در هرکجای دنیا معتبر است.

راه های مختلفی برای اخذِ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ای که می خواهید و منطقه ای که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذِ پذیرش برای هر دانشگاه با توجه به رشته ی انتخابی شما مختلف است. برای شما که خارج از اتحادیه ی اروپا هستید، باید از طریق uni-assist برای اخذ پذیرش اقدام نمایید و اگر دانشگاه مدنظرتان در لیست این وب سایت نیست، به طور مستقیم از سایت دانشگاه اقدام نمایید.

دانشگاه دورتموند در سال 1968 میلادی تاسیس شده است، در رتبه بندی Times Higher Education این دانشگاه در سال 2021 رتبه ی 401-500 را به خود اختصاص داده است، در این دانشگاه 33،000 دانشجو مشغول به تحصیل هستند که 11% این دانشجو، دانشجویان بین المللی هستند.

اسامی دانشکده های دانشگاه دورتموند آلمان

 • دانشکده ریاضی
 • دانشکده فیزیک
 • دانشکده شیمی و زیست شناسی شیمی
 • دانشکده علوم کامپیوتر
 • دانشکده آمار
 • دانشکده بیوشیمی و مهندسی شیمی
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 • دانشکده برنامه ریزی فضایی
 • دانشکده معماری و مهندسی عمران
 • دانشکده کسب و کار، اقتصاد و علوم اجتماعی
 • دانشکده آموزش و پرورش، روانشناسی و جامعه شناسی
 • علوم توانبخشی
 • دانشکده علوم انسانی و الهیات
 • دانشکده مطالعات فرهنگی
 • هنر و علوم ورزشی

شرایط لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه دورتموند آلمان

مدارکی را که شما باید ارائه دهید بسته به شرایط و رشته ی تحصیلی شما متفاوت است ولی به صورت کلی شامل مدارک دوره متوسطه، مدرک Abitur آلمان (دانشجویان بین المللی که گواهی آلمان برای ورود به دانشگاه (Abitur) را ندارد، نیاز است در Akademisches Auslandsamt  دانشگاه دورتموند اپلای شوند) اکثر دوره ها در این دانشگاه به زبان آلمانی تدریس می شود.

دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه و تحصیل در آلمان نیازمند ارائه گواهینامه ای در یکی از آزمون های زیر هستند:

 TestDaf با نمره 44 یا 16 امتیاز، آزمون DSH (سطح 2 یا 3) ، دیپلم زبان آلمانی (سطح 2)، دیپلم زبان انگلیسی- DSD-II، آزمون ZOP، KDS، GDS و یا گواهینامه C2:GDS از موسسه گوته و یا گواهینامه telc Deutsch C1 Hochschule را باید ارائه دهید. بعضی از رشته های این دانشگاه مانند معماری، عمران، اقتصاد شهری، برنامه ریزی محیطی، بعد از گذشت کمتر از 8 ترم باید یکی از دوره های مقدماتی زبان انگلیسی را بگذرانند. نمره ی تافل مبتنی بر اینترنت (IBT82)، آزمون آیلتس با نمره 6 می باشد.
بازه زمانی و هزینه تحصیل در دانشگاه دورتموند آلمان

آخرین مهلت اپلای در ترم زمستانِ دانشگاه دورتموند 15 جولای هر سال می باشد. آخرین مهلت اپلای در ترم تابستان دانشگاه دورتموند 15 ژانویه هر سال می باشد. دانشگاه دورتموند هزینه ای بابت شهریه دریافت نمی کند. فقط یک هزینه 260 € قبل از شروع هر ترم برای خدمات دانشجویی، حمل و نقل و… باید پرداخت شود.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه دورتموند آلمان

 • دانشگاه TU دورتموند کمک هزینه ی تحصیلی فارغ التحصیلی به دانشجویان بین المللی چند بار در سال، ارائه می دهد. بورس فارغ التحصیلی DAAD STIBET که این کمک هزینه تحصیلی تنها، به دانشجویانی که پایان نامه خود را ثبت نام کرده اند و نیاز مالی دارند ارائه شده می شود. بورس تحصیلی آکادمیک آلمان (DAAD) که بورس تحصیلی DAAD شامل تمام برنامه های ارائه شده توسط DAAD و همچنین دیگر سازمان های حمایت از دانشجویان خارجی، دانشگاهیان و پژوهشگران که به دنبال منابع مالی برای تکمیل تحصیل خود و یا تحقیقاتی در آلمان هستند، می شود.
 • بورس تحصیلی بنیاد MartinSchmeißer که این بورس تحصیلی به دانشجویان مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد، که نیاز به حمایت مالی برای تکمیل پایان نامه دارند و یا دانشجویانی که تحقیقات کوتاه مدت در خارج از کشور برای انجام پایان نامه دارند، مبلغ 1500 € ارائه می کند. مهلت اپلای این بورسیه از 15 فوریه تا 30 سپتامبر هر سال می باشد و مدت تحقیقات دانشجویان خارج از کشور باید حد اقل دو ماه باشد.
 • صندوق بورسیه DAAD STIBET Matching که یک بار در سال، در طول ماه های سپتامبر و اکتبر در دانشگاه دورتموند درخواست دانشجویان بین المللی را برای بورسیه DAAD STIPET III می پذیرد. این بورسیه به دانشجویانی که نیاز به کمک مالی دارند و یک شرکت مالی از آنها حمایت کند، تعلق می گیرد. که هزینه ها بین شرکت و صندوق بورسیه  DAAD تقسیم خواهد شد.

وضعیت مسکن در دانشگاه دورتموند آلمان

Studentenwohnheime (متوسط اجاره ی ماهیانه 240 €) خوابگاهای دانشجویی دانشگاه که حدود 40 ٪ از دانشجویان بین المللی در آن ساکن هستند. این خوابگاها شامل آپارتمان و یا اتاق با آپارتمان مشترک است. Wohngemeinschaften: (متوسط اجاره ماهیانه: 280 €) که در این اقامتگاه، دانشجویان در حمام، آشپزخانه و… با دیگر دانشجویان شریک هستند. هزینه های آب، برق و… نیز بین دانشجویان تقسیم می شود. Wohnung: (متوسط اجاره ماهیانه 357 €) که این اقامتگاه برای دانشجویانی که می خواهند در آپارتمان مستقل زندگی کنند مناسب است.

تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آنها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آنها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود 2 تا 3 ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آنها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود، که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از درخواست برای ویزای تحصیلی ازدواج کرده باشید.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل 18 سال سن داشته باشند.بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان یک اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در آلمان نیز با توجه به اینکه جمعیت آلمان رو به پیری است، بازار کار بسیار خوبی دارند.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

بیشتر بخوانید
هشت قدم تا تحصیل در آلمان
هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...

بیشتر بخوانید
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟

راه های مختلفی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ایی که می خواهید و منطقه ایی که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذ پذیرش برای هر دانشگاه با ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: