مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
دانشگاه رور بوخوم آلمان

دانشگاه رور بوخوم آلمان

کشور آلمان، پر طرفدار ترین مقصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل، در میان کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا است. دلایل این انتخاب عبارتند از:

 • تحصیل رایگان
 • تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع ارشد و دکترا
 • اجازه کار تا 20 ساعت در حین تحصیل
 • اجازه 18 ماه ماندن در آلمان بعد از فارغ التحصیلی
 • شانس بالای اخذ بلوکارت 

در آلمان رشته های محدودی در دوره ی کارشناسی به صورت کاملا انگلیسی ارائه می شوند، هرچند رشته هایی هستند که به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می شوند. در حالی که در دوره ی کارشناسی ارشد تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند.

چه آزمونِ زبانِ آلمانی در تمام دانشگاه های آلمان، قابل قبول است؟

دو آزمونِ زبانِ آلمانی را می توان به شما پیشنهاد داد که  مدرک آن ها را تمام دانشگاه های آلمان قبول دارند.

 • آزمون DSH (آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه ها- که این آزمون فقط در کشور آلمان برگزار می شود.)
 • آزمون TestDaF این آزمون در 90 کشور دنیا برگزار می شود.

اگر برنامه ای که برای ادامه ی تحصیل در نظر گرفته اید، به زبانِ انگلیسی تدریس می شود، شما باید مدرک ایلتس یا تافل را ارائه دهید.

روش‌های گوناگونی برای تامین هزینه‌های تحصیل شما در آلمان وجود دارد، برای فهمیدن اینکه کدام برنامه برای شما مناسب است، ما بررسی پایگاه داده‌های بورسیه‌ی DAAD را توصیه می‌کنیم. موسسات زیادی در آلمان همچون DAAD، انجمن‌های مرتبط با احزاب، سازمان‌های مذهبی و بنگاه‌های تجاری، به دانشجویان بین‌المللی بورسیه ی تحصیلی ارائه می‌دهند.

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط، دانشگاه های کشور آلمان، هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ای دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ای پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ای برای سهم دانشجوی (Student contribution)، student union fee  و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. آلمان کشوری جذاب برای تحصیل است و مدرک دانشگاه های آلمان در میان کارفرمایان در هرکجای دنیا معتبر است.

راه های مختلفی برای اخذِ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ای که می خواهید و منطقه ای که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذِ پذیرش برای هر دانشگاه با توجه به رشته ی انتخابی شما مختلف است. برای شما که خارج از اتحادیه ی اروپا هستید، باید از طریق uni-assist برای اخذ پذیرش اقدام نمایید و اگر دانشگاه مدنظرتان در لیست این وب سایت نیست، به طور مستقیم از سایت دانشگاه اقدام نمایید.

دانشگاه بوخوم در سال 1962 میلادی تاسیس شده است، در این دانشگاه 43،000 دانشجو از سراسر دنیا مشغول تحصیل هستند، این دانشگاه 25 دانشکده دارد و 35 زمنیه ی تحصیلی در این دانشگاه تدریس می شود، این دانشگاه براساس رتبه بندی QS در سال 2021 رتبه ی 439 و در رتبه بندی Times Higher Education در سال 2021 رتبه ی 300-251 را به خود اختصاص داده است.

اسامی دانشکده های دانشگاه بوخوم برای تحصیل در آلمان

 • دانشکده الهیات پروتستان
 • دانشکده الهیات کاتولیک
 • دانشکده فلسفه و تحقیقات آموزشی
 • دانشکده تاریخ
 • دانشکده واژه شناسی
 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اقتصاد
 • دانشکده علوم اجتماعی
 • دانشکده مطالعات آسیای شرقی
 • دانشکده علوم ورزشی
 • دانشکده روانشناسی
 • دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست
 • دانشکده مهندسی مکانیک
 • دانشکده مهندسی برق و فناوری اطلاعات
 • دانشکده ریاضیات
 • دانشکده فیزیک و اخترشناسی
 • دانشکده زمین شناسی
 • دانشکده شیمی و زیست شیمی
 • دانشکده زیست و زیست تکنولوژی
 • دانشکده پزشکی

مدارک لازم برای اخذ پذیرش از دانشگاه رور بوخوم برای تحصیل در آلمان

مدارکِ لازم برای مقطع کارشناسی در دانشگاه رور بوخوم آلمان عبارتند از مدرک ابیتور (Abitur) آلمان و یا مدارک آموزش عالی خارجی معادل با آن. متقاضیانی که دارای مدرک تحصیلی دیپلم ایران هستند، نمی توانند مستقیما برای دانشگاه درخواست دهند. افرادی که دوره ی پیش دانشگاهی را گذرانده اند و معدلِ دیپلم آنها بالای 15 است در صورت داشتنِ پژوهش های علمی و یا گذراندن یک سال تحصیلات دانشگاهی می توانند با دسترسی محدود به رشته ی پژوهشی یا تحصیلی خود در دانشگاه درخواست دهند. درخواستِ تحصیل در دانشگاه با معدلِ دیپلم کمتر از 15 امکان پذیر نمی باشد.

آموزش دانشگاه رور بوخوم به زبان آلمانی می باشد، اما برخی از رشته های بین المللی این دانشگاه به زبان انگلیسی ارائه می شوند. این رشته ها نیازمندی های خاص خود و رویه های درخواست مجزایی دارند. دانشجویان برای تحصیل در یکی از رشته های آلمانی زبان این دانشگاه نیازمند ارائه گواهینامه ای در یکی از آزمون های TestDaf با نمره 44 یا 16 امتیاز، آزمون DSH (سطح 2 یا 3)، آزمون ZOP، KDS، GDS و یا گواهینامه C2:GDS از موسسه گوته، دیپلم زبان انگلیسی- DSD-II، دیپلم زبان ӦSD و یا گواهینامه telc Deutsch C1 Hochschule می باشند و آخرین مهلت درخواست در ترم زمستان دانشگاه رور بوخوم آلمان، 15 جولای و در ترم تابستانِ دانشگاه 15 ژانویه می باشد.

شهریه دانشجویان بین المللی دانشگاه رور بوخوم تحصیل در آلمان

دانشگاه رور بوخوم (RUB) هزینه ای بابت شهریه دریافت نمی کند. فقط یک هزینه مشارکت به مبلغ 305 € (یورو) قبل از شروع هر ترم باید پرداخت شود. 
بورسیه های تحصیلی دانشگاه بوخوم برای تحصیل در آلمان

در حال حاضر دو نوع بورسیه برای دانشجویان بین المللی دانشگاه  RUB ارائه می شود:

کمک هزینه های فارغ التحصیلی

این بورسیه معمولا در پایان هر ترم ارائه می گردد. پرداخت کمک هزینه ها در 2 دوره ی آپریل تا جولای و اکتبر تا ژانویه انجام می شود. این بورسیه به دانشجویان بین المللی که یکی از شرایطِ لازم را داشته باشند، تعلق می گیرد که این شرایط عبارتند از: دانشجویانی که از یک مدرسه ی خارجی فارغ التحصیل شده اند و یا اولین مدرک دانشگاهی خود را در خارج از کشور آلمان گذارنده اند، دانشجویانی که در حال اتمام مدرک خود هستند، دانشجویانی که علمکرد تحصیلی خود را در طول دوره افزایش داده اند، دانشجویانی که در مرحله آخر تحصیل خود وابسته به پشتیبانی مالی هستند، معیار انتخاب این بورسیه عملکرد تحصیلی گذشته دانشجویان و نیازهای مالی نیز می باشد، مبلغ بورسیه ماهیانه 400 € (یورو) به مدت 4 ماه است.

کمک هزینه های مخصوص دانشجویان بسیار متعهد

این بورسیه معمولا در پایان هر ترم زمستان ارائه می شود. پرداخت ها معمولا در دوره آپریل تا سپتامبر، دسامبر انجام می شوند. این بورسیه فقط به دانشجویان بین المللی که یکی از شرایط لازمه را داشته باشند، تعلق می گیرد که این شرایط عبارتند از: دانشجویانی از یک مدرسه خارجی فارغ التحصیل شده اند و یا اولین مدرک دانشگاهی خود را در خارج از کشور آلمان گذارنده اند، دانشجویانی که در زمان درخواست، حداقل یک ترم را در RUB تحصیل کرده باشند، یا دانشجویانی که تعهدات برجسته ای در زمینه های بین المللی RUB از خود به نمایش گذاشته باشند. مبلغ این بورسیه ماهیانه 300 € (یورو) به مدت 6 ماه می باشد. امکان تمدید این مدت نیز وجود دارد.

وضعیت مسکن و خوابگاه های دانشگاه رور بوخوم برای تحصیل در آلمان

 • Halls of Residence (نرخ اجاره ی ماهیانه: 260 تا 350 € (یورو))، دانشگاه رور بوخوم 18 تالار مسکونی برای اقامت دانشجویان دارد. همه این تالارها نزدیک پردیس دانشگاه واقع هستند. این تالارها دارای 3 گزینه اقامتی متفاوت هستند که شامل موارد زیر می باشند:
 • اتاق های تک نفره (با آشپزخانه و سرویس بهداشتی در راهرو قرار دارد)
 • اتاق های تک نفره در یک آپارتمان مشترک (دارای سرویس بهداشتی و یک آشپزخانه ی کوچک)
 • اتاق هایی با اثاثیه ی کامل در آپارتمان های مشترک در مهمان خانه ی Uni-Forum دانشگاه
 • اقامتگاه های محققان بین المللی: دانشگاه رور بوخوم (RUB)، 81 آپارتمان مبله برای محققان بازدیدکننده دارد که 8 مورد از این آپارتمان ها، آپارتمان های خانوادگی می باشند

تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آنها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آنها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود 2 تا 3 ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آنها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود، که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از درخواست برای ویزای تحصیلی ازدواج کرده باشید.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل 18 سال سن داشته باشند.بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان یا هر رشته دیگری یک اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در آلمان نیز با توجه به اینکه جمعیت آلمان رو به پیری است، بازار کار بسیار خوبی دارند.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

بیشتر بخوانید
هشت قدم تا تحصیل در آلمان
هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...

بیشتر بخوانید
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟

راه های مختلفی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ایی که می خواهید و منطقه ایی که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذ پذیرش برای هر دانشگاه با ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: