مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
دانشگاه سارلند آلمان

دانشگاه سارلند آلمان

کشور آلمان، پر طرفدار ترین مقصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل، در میان کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا است. دلایل این انتخاب عبارتند از:

 • تحصیل رایگان
 • تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع ارشد و دکترا
 • اجازه کار تا 20 ساعت در حین تحصیل
 • اجازه 18 ماه ماندن در آلمان بعد از فارغ التحصیلی
 • شانس بالای اخذ بلوکارت 

در آلمان رشته های محدودی در دوره ی کارشناسی به صورت کاملا انگلیسی ارائه می شوند، هرچند رشته هایی هستند که به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می شوند. در حالی که در دوره ی کارشناسی ارشد تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند.

چه آزمونِ زبانِ آلمانی در تمام دانشگاه های آلمان، قابل قبول است؟

دو آزمونِ زبانِ آلمانی را می توان به شما پیشنهاد داد که  مدرک آن ها را تمام دانشگاه های آلمان قبول دارند.

 • آزمون DSH (آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه ها- که این آزمون فقط در کشور آلمان برگزار می شود.)
 • آزمون TestDaF این آزمون در 90 کشور دنیا برگزار می شود.

اگر برنامه ای که برای ادامه ی تحصیل در نظر گرفته اید، به زبانِ انگلیسی تدریس می شود، شما باید مدرک ایلتس یا تافل را ارائه دهید.

روش‌های گوناگونی برای تامین هزینه‌های تحصیل شما در آلمان وجود دارد، برای فهمیدن اینکه کدام برنامه برای شما مناسب است، ما بررسی پایگاه داده‌های بورسیه‌ی DAAD را توصیه می‌کنیم. موسسات زیادی در آلمان همچون DAAD، انجمن‌های مرتبط با احزاب، سازمان‌های مذهبی و بنگاه‌های تجاری، به دانشجویان بین‌المللی بورسیه ی تحصیلی ارائه می‌دهند.

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط، دانشگاه های کشور آلمان، هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ای دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ای پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ای برای سهم دانشجوی (Student contribution)، student union fee  و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. آلمان کشوری جذاب برای تحصیل است و مدرک دانشگاه های آلمان در میان کارفرمایان در هرکجای دنیا معتبر است.

راه های مختلفی برای اخذِ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ای که می خواهید و منطقه ای که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذِ پذیرش برای هر دانشگاه با توجه به رشته ی انتخابی شما مختلف است. برای شما که خارج از اتحادیه ی اروپا هستید، باید از طریق uni-assist برای اخذ پذیرش اقدام نمایید و اگر دانشگاه مدنظرتان در لیست این وب سایت نیست، به طور مستقیم از سایت دانشگاه اقدام نمایید. 

دانشگاه سارلند در سال 1948 میلادی تاسیس شده است و در رتبه ی QS در سال 2021 رتبه ی 451 را به خود اختصاص داده است، زبان تدریس در این دانشگاه علاوه بر آلمانی، فرانسوی نیز می باشد.

اسامی دانشکده های مجموعه دانشگاهی سارلند آلمان

 • دانشکده پزشکی و داروسازی
 • دانشکده اقتصاد و کارآفرینی
 • دانشکده کامپیوتر و ریاضیات
 • دانشکده حقوق و مدیریت
 • دانشکده علوم انسانی    

آخرین مهلت شما برای اپلای در ترم تابستانِ این دانشگاه پانزدهم ژانویه و برای ترم زمستان، پانزدهم جولای می باشد که دانشجویان فقط تا این زمان فرصت دارند نسبت به ثبت‌ نام برای تحصیل در ترم آینده در سارلندس اقدام کنند.


شرایط و ضوابط پذیرش در دانشگاه سارلند آلمان

پذیرش در تمام دانشگاه‌های برتر جهان نیازمند طی یک مراحل و ارائه اسناد و مدارک مخصوص می باشد که دانشگاه از متقاضیان طلب می کند؛ درباره ی دانشگاه سارلند آلمان نیز ارائه گواهی دیپلم متوسطه با معدل بالا و همچنین ارائه مدرک پایان دوره ی پیش دانشگاهی همراه با ریز نمرات دانشجو و ترجمه ی تمام مدارک به زبان آلمانی اصلی ترین مدارکی می باشد که دانشگاه سارلندس آلمان از متقاضیان تحصیل در این دانشگاه طلب می‌کند.

لازم به ذکر است برای دانشجویانی که مدارک آنها با استانداردهای آموزشی کشور آلمان مطابقت ندارد باید آزمون ارزشیابی Feststellungsprüfung برگزار شود و دانشجو در این آزمون نمره ی قابل قبولی کسب کند تا بتواند در دانشگاه های کشور آلمان به تحصیل بپردازد. به طور کلی برای پذیرش در دانشگاه سارلند آلمان باید مدارکِ معتبری مبنی بر تسلط و مهارت در زبان آلمانی را ارائه کنید که در لیست زیر چند مورد از این مدارک را به اختصار آورده ایم:

 • گواهی دیپلم Abitur
 • گواهی DSH-2
 • مدرک قبولی در PNDS
 • مدرک قبولی در Studienkolleg
 • مدرک قبولی در GDS یا ZOP
 • مدرک دیپلم DSD-2
 • مدرک Test Daf با نمره بالا (5)

به غیر از مدارک فوق می تواند گواهی های دیگری نیز توسط دانشگاه ها از متقاضیان تحصیل در آلمان درخواست شود.

هزینه زندگی و تحصیل در دانشگاه سارلند آلمان

معمولا دانشگاه های کشور آلمان در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و دکترا هزینه‌ای بابت تحصیلی از دانشجویان دریافت نمی کنند و دانشگاه سارلند نیز از این قاعده مستثنا نیست. تنها هزینه ای که دانشجویان باید به صورت ترم به ترم پرداخت کنند مبلغ 210 یورو بابت هزینه های بلیط رفت و برگشت، حق بیمه دانشجویی و همچنین خدمات سلف سرویس می باشد. در میان کشور های اروپایی کشور آلمان به دلیل هزینه های نسبتاً پایین برای تحصیل و زندگی یک گزینه ایده‌آل برای متقاضیان تحصیل در اروپا محسوب می شود؛ خوب است بدانید هزینه ی زندگی در این کشور برای یک زندگی ساده دانشجویی حدود 700 یورو به صورت ماهانه می باشد که شامل هزینه‌ های مسکن، هزینه‌ های حمل و نقل، هزینه‌ های غذا و هزینه‌ های انرژی می باشد، تمکن مالی ویزای تحصیلی آلمان در سال 2021 برابر با 10،236 یورو می باشد.

متاسفانه امکان استفاده از خوابگاه برای تمام دانشجویان مهیا نمی شود زیرا در کشور آلمان با مشکل کمبود خوابگاه‌ دانشجویی روبرو هستیم. لازم است بدانید که نرخ ماهانه ی اجاره یک آپارتمان یک نفره کوچک حدود 250 یورو تا 300 یورو در ماه می باشد که وابسته به شهر محل زندگی شما و نزدیکی آپارتمان به شهر یا حومه شهر و متراژ ساختمان میانگین اجاره آپارتمان‌ ها می تواند تغییر کند.

درباره ی هزینه های حمل و نقل باید بگوییم که ماهانه کمتر از 80 یورو هزینه خرید یک بلیت نامحدود استفاده از مترو و اتوبوس می باشد و درباره بحث تهیه خوراک و غذا نیز این امر کاملاً وابسته به سبک زندگی شماست و می تواند از 250 یورو در ماه برای یک زندگی ساده دانشجویی تا 500 یورو در ماه برای یک زندگی با سطح رفاه بالاتر متغیر باشد.

تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آنها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آنها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود 2 تا 3 ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آنها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود، که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از درخواست برای ویزای تحصیلی ازدواج کرده باشید.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل 18 سال سن داشته باشند.بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان یک اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در آلمان نیز با توجه به اینکه جمعیت آلمان رو به پیری است، بازار کار بسیار خوبی دارند.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

بیشتر بخوانید
هشت قدم تا تحصیل در آلمان
هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...

بیشتر بخوانید
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟

راه های مختلفی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ایی که می خواهید و منطقه ایی که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذ پذیرش برای هر دانشگاه با ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: