مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
دانشگاه هامبورگ آلمان 2020

دانشگاه هامبورگ آلمان 2020

کشور آلمان، پر طرفدار ترین مقصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل، در میان کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا است. دلایل این انتخاب عبارتند از:

 • تحصیل رایگان
 • تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع ارشد و دکترا
 • اجازه کار تا 20 ساعت در حین تحصیل
 • اجازه 18 ماه ماندن در آلمان بعد از فارغ التحصیلی
 • شانس بالای اخذ بلوکارت 

در آلمان رشته های محدودی در دوره ی کارشناسی به صورت کاملا انگلیسی ارائه می شوند، هرچند رشته هایی هستند که به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می شوند. در حالی که در دوره ی کارشناسی ارشد تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند.

چه آزمونِ زبانِ آلمانی در تمام دانشگاه های آلمان، قابل قبول است؟

دو آزمونِ زبانِ آلمانی را می توان به شما پیشنهاد داد که  مدرک آن ها را تمام دانشگاه های آلمان قبول دارند.

 • آزمون DSH (آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه ها- که این آزمون فقط در کشور آلمان برگزار می شود.)
 • آزمون TestDaF این آزمون در 90 کشور دنیا برگزار می شود.

اگر برنامه ای که برای ادامه ی تحصیل در نظر گرفته اید، به زبانِ انگلیسی تدریس می شود، شما باید مدرک ایلتس یا تافل را ارائه دهید.

روش‌های گوناگونی برای تامین هزینه‌های تحصیل شما در آلمان وجود دارد، برای فهمیدن اینکه کدام برنامه برای شما مناسب است، ما بررسی پایگاه داده‌های بورسیه‌ی DAAD را توصیه می‌کنیم. موسسات زیادی در آلمان همچون DAAD، انجمن‌های مرتبط با احزاب، سازمان‌های مذهبی و بنگاه‌های تجاری، به دانشجویان بین‌المللی بورسیه ی تحصیلی ارائه می‌دهند.

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط، دانشگاه های کشور آلمان، هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ای دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ای پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ای برای سهم دانشجوی (Student contribution)، student union fee و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. آلمان کشوری جذاب برای تحصیل است و مدرک دانشگاه های آلمان در میان کارفرمایان در هرکجای دنیا معتبر است.

راه های مختلفی برای اخذِ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ای که می خواهید و منطقه ای که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذِ پذیرش برای هر دانشگاه با توجه به رشته ی انتخابی شما مختلف است. برای شما که خارج از اتحادیه ی اروپا هستید، باید از طریق uni-assist برای اخذ پذیرش اقدام نمایید و اگر دانشگاه مدنظرتان در لیست این وب سایت نیست، به طور مستقیم از سایت دانشگاه اقدام نمایید.

دانشگاه هامبورگ یکی از برترین دانشگاه های تحقیقاتی در شمالِ آلمان است، این دانشگاه در سال 1919 میلادی تاسیس شده است، در این دانشگاه 170 رشته در 8 دپارتمان و دانشکده تدریس می شوند، در سال 2021 و سیستم رتبه بندی Times Higher Education رتبه ی 135 را در میان دانشگاه های دنیا به خود اختصاص داده است.

 • شعار= برای تحقیقات، آموزش و آموزش و پرورش
 • نوع دانشگاه= دولتی
 • سال تاسیس= 1919
 • رئیس دانشگاه= دیتر لنزن
 • تعداد دانشجویان= 42,890
 • محل = هامبورگ، آلمان

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه هامبورگ آلمان

طبق قوانین و مقرراتی که در دانشگاه هامبورگ آلمان وجود دارد، پذیرش دانشجویان اروپایی و غیر اروپایی طبق روال خاصی انجام می گردد که مبتنی بر همین قوانین می باشد. از جمله شرایط و مدارکی که برای پذیرش دانشجویان در نظر گرفته شده است، موارد زیر را می توان نام برد:

 • ارائه گواهی صلاحیت ورود به دانشگاه از سوی دانشجوی متقاضی
 • ارائه مدارک مربوط به پایان دوره متوسطه
 • اثبات دانش زبان آلمانی برای دانشجویان کلیه رشته های تحصیلی

چنانچه فرد دانشجو متقاضی تحصیل در رشته های فنی دانشگاه پلی تکنیک باشد، بایستی مدرک دیپلم فنی حرفه ای (Fachabitur) خود را برای پذیرش تحصیلی ارائه نماید. با در دست داشتن این گواهی، الزامی برای ارائه سایر مدارک نخواهد بود.

ددلاین ثبت نام دانشگاه هامبورگ آلمان

برای پذیرش در دانشگاه هامبورگ آلمان، بازه زمانی مشخصی تعیین گردیده است که دانشجویان بایستی در همان بازه زمانی نسبت به درخواست پذیرش و ثبت نام خود در رشته مورد نظر اقدام نمایند. تحصیل در دانشگاه هامبورگ آلمان به صورت ترمی بوده که شامل ترم تابستانه و ترم زمستانه می گردد. بازه زمانی ثبت نام برای ترم تابستانه این دانشگاه از تاریخ اول دسامبر تا 15 ژانویه می باشد و دانشجویان که قصد ثبت نام در ترم زمستانه را دارند، بایستی از تاریخ اول ژوئن الی 15 ژوئیه اقدامات لازم را به عمل آورند. مدت زمانی که برای ثبت نام در دوره های کارشناسی ارشد نیز تعیین شده است، بین 15 فوریه الی 31 مارس می باشد که دانشجویان در این بازه زمانی می توانند اقدام کنند.
هزینه ی تحصیلی در دانشگاه هامبورگ

هزینه های تحصیلی در دانشگاه هامبورگ آلمان به صورت خاص و ویژه ای است. در تاریخ اکتبر سال 2012 میلادی، این دانشگاه دریافت شهریه تحصیل را ملغی اعلام نمود و از این تاریخ به بعد هیچ گونه مبلغی تحت عنوان شهریه تحصیلی از دانشجویان دریافت نمی گردد. تنها هزینه ای معادل 310 € برای هر ترم تحصیلی از دانشجویان اخذ می گردد که شامل خدمات دانشجویی، هزینه های مربوط به حمل و نقل و رفت و آمد و… می گردد.

بورسیه های تحصیلی دانشگاه هامبورگ آلمان

دانشگاه هامبورگ آلمان فعالیت و اقدامات ویژه ای را در اعطای بورسیه های تحصیلی و کمک هزینه های دانشجویی انجام داده است. به طوری که تنوع بورسیه های این دانشگاه، گسترده بوده و بر اساس شرایط دانشجو و این که وی شرایط بورسیه مورد نظر را دارد، بورسیه معین شده به وی تعلق می گیرد. برخی انواع بورسیه ها را در زیر شرح می دهیم:

بورس های تحصیلی شایستگی در آلمان

این بوسیه ها به دانشجویان بین المللی و همچنین دانشجویان مقطع دکترا اعطا می گیرد که شرایط آنها به صورت زیر است:

 • چنانچه دانشجو در حال پایان تحصیلات خود می باشد. 
 •   چنانچه دانشجو عملکرد و بازده تحصیلی خود را به سطح بالا ارتقاء داده باشد.
 • دانشجویانی که دارای تعهدات و تالیفات برجسته و چشمگیری در سطح بین الملل هستند.  
 •   دانشجویانی که تابعیت آلمانی ندارند.

اگر فرد دانشجو دارای شرایط فوق الذکر باشد مبلغ 650 € در هر ماه و به مدت حداقل 2 ترم تحصیلی، به عنوان بورسیه به وی پرداخت می گردد. این مبلغ برای دانشجویان مقطع دکترا به 1000 € نیز می رسد. زمان پرداخت این نوع بورسیه در ماه های آوریل و اکتبر خواهد بود. دانشجویان ترم زمستانه برای درخواست این نوع بورسیه بایستی از اول اکتبر لغایت 30 سپتامبر و برای ترم تابسته از اول آوریل لغایت 31 مارس اقدامات لازم را انجام دهند.

کمک هزینه برای دانشجویان بسیار متعهد در آلمان

آن دسته از دانشجویانی که در عملکرد تحصیلی خود بسیار متعهد هستند، می توانند مبلغ 300 € را تحت عنوان کمک هزینه تحصیلی در هر ماه دریافت کنند. بدین ترتیب بخشی از هزینه تحصیل و زندگی در آلمان را تحت پوشش قرار می دهند.

تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آنها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آنها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود 2 تا 3 ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آنها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود، که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از درخواست برای ویزای تحصیلی ازدواج کرده باشید.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل 18 سال سن داشته باشند.بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در آلمان نیز با توجه به اینکه جمعیت آلمان رو به پیری است، بازار کار بسیار خوبی دارند.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

بیشتر بخوانید
هشت قدم تا تحصیل در آلمان
هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...

بیشتر بخوانید
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟

راه های مختلفی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ایی که می خواهید و منطقه ایی که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذ پذیرش برای هر دانشگاه با ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: