مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
دانشگاه یوستوس آلمان

دانشگاه یوستوس آلمان

کشور آلمان، پر طرفدار ترین مقصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل، در میان کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا است. دلایل این انتخاب عبارتند از:

 • تحصیل رایگان
 • تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع ارشد و دکترا
 • اجازه کار تا 20 ساعت در حین تحصیل
 • اجازه 18 ماه ماندن در آلمان بعد از فارغ التحصیلی
 • شانس بالای اخذ بلوکارت 

در آلمان رشته های محدودی در دوره ی کارشناسی به صورت کاملا انگلیسی ارائه می شوند، هرچند رشته هایی هستند که به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می شوند. در حالی که در دوره ی کارشناسی ارشد تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند.

چه آزمونِ زبانِ آلمانی در تمام دانشگاه های آلمان، قابل قبول است؟

دو آزمونِ زبانِ آلمانی را می توان به شما پیشنهاد داد که  مدرک آن ها را تمام دانشگاه های آلمان قبول دارند.

 • آزمون DSH (آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه ها- که این آزمون فقط در کشور آلمان برگزار می شود.)
 • آزمون TestDaF این آزمون در 90 کشور دنیا برگزار می شود.

اگر برنامه ای که برای ادامه ی تحصیل در نظر گرفته اید، به زبانِ انگلیسی تدریس می شود، شما باید مدرک ایلتس یا تافل را ارائه دهید.

روش‌های گوناگونی برای تامین هزینه‌های تحصیل شما در آلمان وجود دارد، برای فهمیدن اینکه کدام برنامه برای شما مناسب است، ما بررسی پایگاه داده‌های بورسیه‌ی DAAD را توصیه می‌کنیم. موسسات زیادی در آلمان همچون DAAD، انجمن‌های مرتبط با احزاب، سازمان‌های مذهبی و بنگاه‌های تجاری، به دانشجویان بین‌المللی بورسیه ی تحصیلی ارائه می‌دهند.

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط، دانشگاه های کشور آلمان، هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ای دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ای پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ای برای سهم دانشجوی (Student contribution)، student union fee و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. آلمان کشوری جذاب برای تحصیل است و مدرک دانشگاه های آلمان در میان کارفرمایان در هرکجای دنیا معتبر است.

راه های مختلفی برای اخذِ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ای که می خواهید و منطقه ای که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذِ پذیرش برای هر دانشگاه با توجه به رشته ی انتخابی شما مختلف است. برای شما که خارج از اتحادیه ی اروپا هستید، باید از طریق uni-assist برای اخذ پذیرش اقدام نمایید و اگر دانشگاه مدنظرتان در لیست این وب سایت نیست، به طور مستقیم از سایت دانشگاه اقدام نمایید.

دانشگاه یوستوس جزء قدیمی ترین دانشگاه های آلمانی زبان است، این دانشگاه در سال 1607 میلادی تاسیس شده است، در رتبه بندی سال 2021 و سیستم Times Higher Education رتبه ی این دانشگاه در میان دانشگاه های دنیا 500-401 است.

اسامی دانشکده های دانشگاه یوستوس برای تحصیل در آلمان

 • دانشکده حقوق
 • دانشکده اقتصاد و مطالعات کسب و کار
 • دانشکده علوم اجتماعی و مطالعات فرهنگی
 • دانشکده تاریخ و مطالعات فرهنگی
 • دانشکده زبان، ادبیات، فرهنگ
 • دانشکده روانشناسی و علوم ورزشی
 • دانشکده ریاضی و علوم کامپیوتر، فیزیک، جغرافیا
 • دانشکده زیست شناسی و شیمی
 • دانشکده علوم کشاورزی، علوم تغذیه و محیط زیست
 • دانشکده دامپزشکی
 • دانشکده پزشکی

شرایط اخذ پذیرش از دانشگاه یوستوس لیبیگ گیسن برای تحصیل در آلمان

از مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش از دانشگاه یوستوس لیبیگ گیسن عبارتند از نسخه مدرک پیش دانشگاهی (متن به زبان اصلی)، ترجمه گواهی مدرک پیش دانشگاهی، کپی گواهی تمام مدارک پیش دانشگاهی، گواهی مدرک و ریز نمرات، مکمل دیپلم به زبان اصلی و ترجمه آن ها، اثبات مهارت زبان آلمانی برای همه رشته ها یا اثبات مهارت در زبان انگلیسی، گواهی ثبت نام و تایید تمام برنامه های مورد مطالعه در دانشگاه های آلمان.

مهارت زبان آلمانی مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه یوستوس لیبیگ گیسن (JLU) در همه رشته ها به جز رشته های پزشکی، دامپزشکی و دندانپزشکی شامل گواهی DSH I، گواهی TestDaF با حداقل نمره 14، صدور گواهینامه (Große Deutsche Sprachdiplom (GDS یا C2 از موسسه گوته، گواهی ZMP) Zentrale 
مدرک زبان آلمانی مورد نیاز برای اخذ پذیرش در دانشگاه یوستوس آلمان

لیبیگ گیسن (JLU) در همه رشته های پزشکی، دامپزشکی و دندانپزشکی عبارتند از گواهی DSH II، آزمون زبان آلمانی TEST DAF با حداقل TDN 4، گواهی زبان های اروپایی telc Deutsch C1 Hochschule، گواهی ZOP (Zentrale Oberstufenprüfung)، سطح دو گواهی زبان Das Sprachzeugnis der Kultusministerkonferenz با نتیجه حداقل 4 * C1، گواهینامه Kleines or Großes Sprachdiplom از موسسه گوته، گواهی Goethe-Zertifikat C2، گواهی Wirtschaftssprache Deutsch of ÖSD، گذراندن دوره Feststellungsprüfung of a Studienkolleg در یک موسسه اموزش عالی آلمانی با حداقل درجه 4.

شهریه دانشجویان بین المللی دانشگاه یوستوس لیبیگ گیسن برای تحصیل در آلمان

به عنوان یک دانشگاه عمومی، JLU در حال حاضر برای تحصیل شهریه دریافت نمی کند (جز برای دوره کارشناسی ارشد در تغییر جهانی، آموزش زبان انگلیسی). دانشجویان تنها هزینه هایی برای خدمات دانشجویی و استفاده نامحدود از حمل و نقل عمومی در گیسن و … پرداخت می کنند که این هزینه ها، در هر ماه حدود 1000 € است که شامل هزینه های مسکن، خدمات دانشجویی، بلیط حمل و نقل، هزینه های سلامتی و… می باشد. حداقل هزینه در هر ماه حدود 853 € در هر ماه است.

این دانشگاه برنامه های خاص بورس تحصیلی برای دانشجویان کارشناسی ارشد و کارشناسی به منظور کمک به دانشجویان با استعداد بالا، ارائه می کند. مبلغ کمک هزینه حدود 300 € در ماه است که بیشتر برای دانشجویان بین المللی در نظر گرفته شده است. مهلت درخواست برای ترم زمستان، 15 ژوئیه و  مهلت درخواست برای ترم تابستان، 15 ژانویه می باشد.

وضعیت خوابگاه دانشگاه یوستوس لیبیگ گیسن برای تحصیل در آلمان

مهلت درخواست خوابگاه برای ترم زمستان، 15 ژوئیه و مهلت درخواست خوابگاه برای ترم تابستان،  15 ژانویه می باشد. آپارتمان دانشجویی دانشگاه: دانشگاه در گیسن مسئول 5 مکان دانشجویی با شماره های مختلف از خانه ها و آپارتمان در اختیار دانشجویان قرار می دهد که در این خوابگاه ها 8 تا 15 نفر، در آشپزخانه، اتاق نشیمن و حمام، توالت در خوابگاه شریک هستند، تمام اتاق ها تک نفره و مبله هستند. اسکان در یک آپارتمان دانشجویی ارزان ترین شکل از زندگی در گیسن است. اجاره بین 120 تا 140 € در هر ماه است.

آپارتمان شخصی: یک جایگزین برای زندگی در آپارتمان دانشجویی دانشگاه، آپارتمان خصوصی (Wohngemeinschaft) می باشد. اجاره یک اتاق خصوصی معمولا بالاتر  و درحدود 150 تا 250 € در هر ماه است.

تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آنها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آنها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود 2 تا 3 ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آنها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود، که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از درخواست برای ویزای تحصیلی ازدواج کرده باشید.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل 18 سال سن داشته باشند.بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در آلمان نیز با توجه به اینکه جمعیت آلمان رو به پیری است، بازار کار بسیار خوبی دارند.


این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

بیشتر بخوانید
هشت قدم تا تحصیل در آلمان
هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...

بیشتر بخوانید
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟

راه های مختلفی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ایی که می خواهید و منطقه ایی که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذ پذیرش برای هر دانشگاه با ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: