مهاجرت

همین حالا مشاوره تلفنی رایگان دریافت کنید

زمان پاسخگویی:
شنبه تا پنجشنبه 09:00 الی 19:00

(داخلی 2) 328 45 - 021
دانشگاه فردریش الکساندرارلانگن- نورنبرگ آلمان

دانشگاه فردریش الکساندرارلانگن- نورنبرگ آلمان

کشور آلمان، پر طرفدار ترین مقصد دانشجویان بین المللی برای تحصیل، در میان کشورهای عضو اتحادیه ی اروپا است. دلایل این انتخاب عبارتند از:

 • تحصیل رایگان
 • تحصیل به زبان انگلیسی در مقاطع ارشد و دکترا
 • اجازه کار تا 20 ساعت در حین تحصیل
 • اجازه 18 ماه ماندن در آلمان بعد از فارغ التحصیلی
 • شانس بالای اخذ بلوکارت 

در آلمان رشته های محدودی در دوره ی کارشناسی به صورت کاملا انگلیسی ارائه می شوند، هرچند رشته هایی هستند که به دو زبان آلمانی و انگلیسی تدریس می شوند. در حالی که در دوره ی کارشناسی ارشد تعداد زیادی از رشته ها به زبان انگلیسی آموزش داده می شوند.

چه آزمونِ زبانِ آلمانی در تمام دانشگاه های آلمان، قابل قبول است؟

دو آزمونِ زبانِ آلمانی را می توان به شما پیشنهاد داد که  مدرک آن ها را تمام دانشگاه های آلمان قبول دارند.

 • آزمون DSH (آزمون زبان آلمانی برای ورود به دانشگاه ها- که این آزمون فقط در کشور آلمان برگزار می شود.)
 • آزمون TestDaF این آزمون در 90 کشور دنیا برگزار می شود.

اگر برنامه ای که برای ادامه ی تحصیل در نظر گرفته اید، به زبانِ انگلیسی تدریس می شود، شما باید مدرک ایلتس یا تافل را ارائه دهید.

روش‌های گوناگونی برای تامین هزینه‌های تحصیل شما در آلمان وجود دارد، برای فهمیدن اینکه کدام برنامه برای شما مناسب است، ما بررسی پایگاه داده‌های بورسیه‌ی DAAD را توصیه می‌کنیم. موسسات زیادی در آلمان همچون DAAD، انجمن‌های مرتبط با احزاب، سازمان‌های مذهبی و بنگاه‌های تجاری، به دانشجویان بین‌المللی بورسیه ی تحصیلی ارائه می‌دهند.

امروزه نیاز به تحصیلات دانشگاهی و تربیت نیروی حرفه ای رو به افزایش است و تحت این شرایط، دانشگاه های کشور آلمان، هرچند در زمره ی بهترین دانشگاه های دنیا قرار دارند، شهریه ای دریافت نمی کنند از این رو تحصیل در آلمان رایگان است. تصمیمی که از اکتبر 2014 اجرایی شده است و طبق این قانون دانشجویان بین المللی که در دانشگاه های دولتی مشغول به تحصیل هستند، لازم نیست شهریه ای پرداخت نمایند و فقط لازم است هزینه ای برای سهم دانشجوی (Student contribution)، student union fee  و بلیط حمل و نقل عمومی پرداخت کنند که مجموعا برای هر ترم حدود 250 یورو است. آلمان کشوری جذاب برای تحصیل است و مدرک دانشگاه های آلمان در میان کارفرمایان در هرکجای دنیا معتبر است.

راه های مختلفی برای اخذِ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ای که می خواهید و منطقه ای که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذِ پذیرش برای هر دانشگاه با توجه به رشته ی انتخابی شما مختلف است. برای شما که خارج از اتحادیه ی اروپا هستید، باید از طریق uni-assist برای اخذ پذیرش اقدام نمایید و اگر دانشگاه مدنظرتان در لیست این وب سایت نیست، به طور مستقیم از سایت دانشگاه اقدام نمایید.

دانشگاه رلانگن نورنبرگ در سال 1743 میلادی تاسیس شده است و دومین دانشگاه بزرگ در منطقه ی جنوب شرقی آلمان و دهمین دانشگاهِ بزرگِ کشورِ آلمان است، این دانشگاه در رتبه بندی Times Higher Education در سال 2021 رتبه ی 198 را به خود اختصاص داده است، در این دانشگاه حدود 40،000 دانشجو مشغول به تحصیل هستند که از این تعداد 4،000 نفر را دانشجویان بین المللی تشکیل داده اند، در این دانشگاه 250 عنوان تحصیلی در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد تدریس می شود.


ویژگی های برجسته این دانشگاه عبارت اند از:

 • شعار: پیشرفت از طریق ارتباطات
 • تاسیس: 1742
 • نوع دانشگاه: دولتی
 • مکان دانشگاه:  نورنبرگ-بایرن-آلمان
 • تعداد دانشجو: 39,868

به گفته مقامات این دانشگاه این نهاد دانشجویی در عرضه فرصت های تحصیلی در رشته های مختلف با هدف فراگیری نظری و علمی دانشجویان فعال می باشد و به همین دلیل هم جز رتبه های برتر آلمان به شمار می آید.

این دانشگاه دارای دانشکده های بسیاری است که هر دانشکده در رشته بخصوصی فعالیت دارد و افراد برای تحصیل در این دانشکده ها باید شرایط لازم را احراز نمائید. لیست دانشکده های این دانشگاه شامل موارد زیر می باشد:

 • دانشکده مهندسی
 • دانشکده علوم
 • دانشکده پزشکی
 • دانشکده کسب و کار، اقتصاد و حقوق
 • دانشکده علوم انسانی و علوم اجتماعی
 • دانشکده الهیات و معارف

شرایط تحصیلی مورد نیاز دانشگاه ارلانگن – نورنبرگ

مدارک دوره متوسطه شامل مدرک Abitur آلمان و یا مدارک Maturità؛ Titulo، GCE و GSEC؛ مدرک باکالوریا، Apolirito SAT، دانشجویان بین المللی که شرایط مدارک معتبر این دانشگاه را ندارند باید در آزمون  Studienkolleg این دانشگاه شرکت نمایند و در صورت آوردن حد نصاب از این دانشگاه پذیرش می گیرند.

اکثر دوره ها در این دانشگاه به زبان آلمانی تدریس می شود. دانشجویان برای تحصیل در این دانشگاه نیازمند ارائه گواهینامه ای در یکی از آزمون های TestDaf با نمره 44 یا 16 امتیاز، آزمون DSH، دیپلم زبان آلمانی (سطح 2)، گواهی DSD سطح 2، آزمون ZOP KDS، GDS و یا گواهینامه C2:GDS از موسسه گوته، گواهینامه telc Deutsch C1 Hochschule، گواهی Feststellungsprüfung، گواهی Deutsche Sprachprüfung سطح 2 را باید متقاضیان بتوانند، ارائه دهند. برخی از دانشکده ها برای اثبات مهارت زبان آلمانی شرایط ویژه تری دارند. دانشجویان در دانشکده علوم DSH با سطح یک و یا  TestDaf با حداقل نمره 4، در دانشکده مهندسی DSH با سطح 2 و برای بقیه دانشکده ها DSH با سطح 3 نیز پذیرفته می شوند.

تاریخ ثبت نام در دانشگاه ارلانگن – نورنبرگ آلمان (FAU) به این صورت است که آخرین مهلت در ترم زمستان دانشگاه ارلانگن – نورنبرگ 15 جولای هر سال و آخرین مهلت درخواست در ترم تابستان دانشگاه ارلانگن – نورنبرگ 15 ژانویه هر سال است.

هزینه های دانشگاه ارلانگن – نورنبرگ آلمان (FAU)

این دانشگاه شهریه دریافت نمی کند با این حال دانشجویان برای هزینه های زندگی، مجبور به پرداخت هزینه می باشند. دانشجویانی که با والدین زندگی می کنند، به طور متوسط 864 € (یورو) در ماه و دانشجویانی که مستقل هستند 25%، کمتر از 674 € (یورو) در ماه و در حالیکه 7% بیشتر 1300 € (یورو) در ماه هزینه می کنند. تمکن مالی برای اخذ ویزای تحصیلی آلمان در سال 2020 برابر با 10،236 یورو است.

بورس های دانشگاه فردریش الکساندرارلانگن- نورنبرگ

بورس های دانشگاه فردریش الکساندرارلانگن- نورنبرگ شامل 3 نوع می گردد که عبارتنداز:

 • بورسیه بنیاد Friedrich-Ebert که این کمک هزینه تحصیلی برای دانش جویان با استعداد و پژوهشگران جوان آلمانی و یا دانشجویان بین المللی ارائه می گردد. این بورس در 4 ترم اول به دانشجویان تعلق می گیرد. مهلت درخواست این بورسیه 31 می تا 30 نوامبر هر سال است. 
 • بورسیه بنیاد Hans-Böckler که این بورس تحصیلی به دانشجویانی که در بزرگسالی موفق به اخذ دیپلم شده اند یا دانشجویانی که کمتر از سن قانونی موفق به اخذ دیپلم گشته اند، از همان ترم یک ارائه می گردد.
 • بورسیه بنیاد Konrad-Adenauer که این کمک هزینه تحصیلی برای دانشجویان و فارغ التحصیلان بسیار باهوش و با استعداد در نظر گرفته شده است. مهلت درخواست 15 جولای تا 15 ژانویه هر سال است. بورسیه تحصیلی DES deutschen Volkes که این بورس تحصیلی برای دانشجویان با استعدادی که در آزمون پذیرفته شوند در نظر گرفته شده است و مهلت درخواست این کمک هزینه تحصیلی قبل 15 جولای هر سال است.
 • بورس تحصیلی Klaus Murmann که این بورس تحصیلی برای دانشجویان با استعداد با متوسط نمرات بالا که مایل در کار در یکی از شرکت های وابسته به دانشگاه باشند تعلق می گیرد. برای دانشجویان کارشناسی مدت این بورس 2 ترم است. بورس تحصیلی Heinrich-Böll این بنیاد 80 تا 100 بورسیه برای دانشجویان آلمانی و بین المللی که موفق به کسب یک دستاورد علمی در رشته های علوم، مهندسی و علوم انسانی، علوم اجتماعی شده باشند، تعلق می گیرد. مهلت درخواست از یک سپتامبر تا یک مارس است.
وضعیت مسکن دانشگاه فردریش الکساندرارلانگن- نورنبرگ

دانشگاه ارلانگن- نورنبرگ ساختمان های آپارتمانی و مجتمع های مسکونی با حدود 3800 مسکن در شهرهای ارلانگن، هرتسوگن آوراخ، نورنبرگ، آنسباخ و اینگولشتات به دانشجویان ارائه می دهد. مهلت درخواست خوابگاه برای ترم تابستان 15 جولای و برای ترم زمستان 15 دسامبر است. خوابگاه های دانشجویی Studentenwerk (نرخ اجاره ماهیانه 160 تا 230 € (یورو)، بیعانه 200 تا 400 € (یورو) در ماه را دارند.

این خوابگاه شامل آپارتمان تک نفره (با آشپزخانه و حمام / توالت)، آپارتمان 2نفره (برای زوج های متاهل) آپارتمان خانواده و آپارتمان های مشترک می باشد. همه مسکن ها مبله هستند و این خوابگاها در 5 شهرستان وجود دارند. شامل 22 خوابگاه دانشجویی برای 3700 دانشجو می باشد. خوابگاه دانشجویی Wohngemeinschaft (نرخ اجاره ماهیانه 198 تا 270 € (یورو)، بیعانه 400 تا 500 € (یورو)) و آپارتمان های این خوابگاه تک نفره، 2 نفره و یا خانوادگی هستند و بعضی از آنها شرایط نگهداری از کودکان 1 تا 3 ساله را دارند. مهاجرت به آلمان از طریق تحصیل از سایر طرق اخذ اقامت و تابعیت می باشد که سالانه به دلیل سیستم آموزشی رایگان مورد استقبال قرار گرفته است.

قرارگیری دانشکده پزشکی در فردریش الکساندرارلانگن- نورنبرگ باعث استقبال افراد زیادی در خصوص تحصیل پزشکی در آلمان شده است.

تحصیل در آلمان و وضعیت ویزای همراه

برخی از افرادی که مشغول به تحصیل در آلمان هستند تمایل دارند تا اعضای خانواده خود را نیز به این کشور آورده و در کنار آنها زندگی کنند. این افراد می توانند طبق قانون الحاق خانواده تقاضای پیوستن اعضای خانواده خود را بدهند تا آنها نیز به آلمان بیایند. اعضای خانواده شامل همسر و فرزندان زیر 18 سال بوده و شامل پدر، مادر و یا سایر اعضای خانواده نمی گردد. در برخی کشورها امکان ورود همزمان شخص اصلی و همراه وجود دارد اما آلمان این شرایط را نداشته و ابتدا باید شخص اصلی به این کشور وارد شود و بعد از حدود 2 تا 3 ماه درخواست الحاق را ارسال کند. البته خود ویزای همراه نیز الزاماتی دارد که شخص همراه باید برای دریافت ویزا آنها را رعایت نموده و مدارک آن را تهیه نماید. به عنوان مثال شخص باید نشان دهد که هزینه زندگی برای یک سال به عنوان همراه را در حساب خود دارد و مشکل مالی برای این کار وجود ندارد.

شایان ذکر است برای درخواست این ویزای همراه تحصیلی آلمان بایستی الزاماتی رعایت شود، که به شرح ذیل می باشد:

 • دانشجویان بایستی اثبات نمایند که منابع مالی کافی برای تامین هزینه های زندگی خود و هر یک از همراهان خود را دارند.
 • بایستی محلی که برای زندگی در نظر گرفته شده است که دارای فضای کافی برای همه افراد خانواده باشد.
 • قبل از درخواست برای ویزای تحصیلی ازدواج کرده باشید.
 • افرادی که قصد دارند برای همراهان خود درخواست ویزای الحاق به خانواده نمایند بایستی حداقل 18 سال سن داشته باشند.بهتر است همراهان حداقل در سطح زبان آلمانی A1 مدرک داشته باشند.

تحصیل در آلمان و وضعیت اقامت پس از تحصیل

همان طور که مستحضر هستید اقامت تحصیلی به واسطه تحصیل در آلمان یک اقامت موقت بوده و تا پایان دوره ی تحصیل معتبر می باشد. این نوع اقامت هیچ اثری برای اقامت دائم آلمان و یا حتی تابعیت آلمان ندارد اما به شخصی که تحصیل خود را در آلمان به پایان برساند این اجازه داده می شود که برای مدت 18 ماه اقامت خود را تمدید نماید و به دنبال کار بگردد. حال این سوال به وجود می آید که آیا افرادی که در رشته مهندسی تحصیل نموده اند می توانند در این مدت شغل مناسبی پیدا کنند؟ باید گفت که فارغ التحصیلان رشته های مهندسی شانس بسیار بالایی برای یافتن کار دارند چون که کشور آلمان در رشته های مهندسی، IT و … با بحران نیروی کار مواجه است و این موضوع باعث می شود تا افراد به راحتی بتوانند شغل مناسبی پیدا کنند. فارغ التحصیلان رشته ی پزشکی در آلمان نیز با توجه به اینکه جمعیت آلمان رو به پیری است، بازار کار بسیار خوبی دارند.

این مطلب را با دوستان خود به اشتراک بگذارید

مطالب مرتبط

آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟
آیا می دانید که در حین تحصیل در آلمان، اجازه ی کار دارید؟

کارآموزی شغلی کوتاه مدت است و به شما به عنوان یک دانشجو این دید را می دهد، که زندگی حرفه ایی به چه صورت است. در دوران کارآموزی شما شانس این را دارید که دانش تئوری خود را به مرحله ی اجرا برسانید و تجربه کسب کنید ...

بیشتر بخوانید
هشت قدم تا تحصیل در آلمان
هشت قدم تا تحصیل در آلمان

اگر شما با حجم زیادی از اطلاعات برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان روبه رو شده اید و نمی توانید تصمیم بگیرید، ما در اینجا مرحله به مرحله روند اخذ پذیرش را برای شما آورده ایم. ما روند اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان را، در هشت مرحله برای شما توضیح می دهیم، ...

بیشتر بخوانید
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟
چگونه می توان از دانشگاه های آلمان پذیرش گرفت؟

راه های مختلفی برای اخذ پذیرش از دانشگاه های آلمان وجود دارد. بهترین راه برای شما این است که در اولین مرحله، رشته ایی که می خواهید و منطقه ایی که ترجیح می دهید در آن زندگی کنید را مشخص نمایید. مدارک مورد نیاز و آخرین زمان برای اخذ پذیرش برای هر دانشگاه با ...

بیشتر بخوانید
ثبت درخواست مشاوره فوری - رایگان

اطلاعات زیر را با دقت پر نمایید: